Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

NU la panoramele de 360 ma refeream. Eu ziecam de panoramele sferice.

 

Pentru panoramele sferice e nevoie de cap panoramic pentru ca axa verticala care trece pin centrul sferei trebuie de asemena sa treaca pe centrul senzorului ca altfel ai paralaxa si la o sfera, paralaxa nu e de neglijat.

 

Uite, asta e o panorama sferica http://www.360cities.net/prague-18-gigapixels

 

Chiar cea mai mare din lume ;)

 

Sau asa: http://dorin.europhoto.ro/dxn_pano/volvo/pano.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si pe mine ma derajneaza cateodata softul de compresie al jpg-ului folosit pe D80. Trag cu 18-70, cu 50 f1.8 si mai nou cu un 28-80 3.5-5.6. La toate se vede aceeasi granulatie chiar si la ISO 100. Problema asta apare doar cand vad poza 100% pe monitor, daca e "fit to screen" e ok, n-am probleme. La fel, am scos pe hartie mata in format de 10x15 fotografii trase jpg la ISO 800 si am ramas surprins de rezultate. La fel, am printat si in reviste foto trase la iso 800 si la fel, cu o procesare minima in Photoshop rezultatele au fost mai mult decat ok. Nu trag raw decat atunci cand sunt sigur ca voi lucra abuziv pe pozele respective, in general sunt multumit de jpg-uri.

 

PS: n-as trece de la Nikon la Canon.

 

PPS: ma bate gandul sa-mi vand kitul si sa-mi iau un Olympus Pen E-PL1, vreau sa fac downgradeul asta din mai multe motive. Ati auzit ceva despre modelul asta de OLY, ca pe forumuri pe unde am intrebat, putini au raspuns la obiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci Tokina e recent achizitionat, n-am decat 6 poze puse pe net (de sus in jos, pe blog) restul sunt cu cele enumerate anterior.

 

Panorame la 360 grade n-am deloc, cu Nikon....decat doua facute cu Fujifim 6500fd si destul de ciudate....

 

14.jpg 15.jpg

 

 

 

Asta e cea mai grozava , dupa mine , cu Nikon (cu 18-55vr) .... e la ~240 de grade, are >60 megapixeli in marime maxima.

 

29.jpg

 

 

PS: foarte faine si astea din ultima serie

Mesaj completat

nu mai pot edita postul..... Vroiam sa mai scriu ca astea sunt din jpeg. Raw mi-a fost lene sa invat pana acum 2 luni ;) Acum regret ca n-am facut-o mai devreme...nu credeam ca e asa mare diferenta intre cele 2 formate.

 

 

faine

Mesaj completat

NU la panoramele de 360 ma refeream. Eu ziecam de panoramele sferice.

 

Pentru panoramele sferice e nevoie de cap panoramic pentru ca axa verticala care trece pin centrul sferei trebuie de asemena sa treaca pe centrul senzorului ca altfel ai paralaxa si la o sfera, paralaxa nu e de neglijat.

 

Uite, asta e o panorama sferica http://www.360cities.net/prague-18-gigapixels

 

Chiar cea mai mare din lume :(

 

Sau asa: http://dorin.europhoto.ro/dxn_pano/volvo/pano.html

 

Ihiiiiii....m-au luat ametelile cu panormama VOLVO...mi-ar placea sa aflu povestea ei si cum a fost realizata..pas cu pas

;)

Editat de kris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum aflu prima data de ele .... ;)

 

Ohoo.. e Romania plina de panarame panorame ;) Astea par sferice, dar totusi prea jos sau prea sus nu poti sa te uiti:

 

http://www.norc.ro/street-view/

 

Dar la google maps (sau google earth) exista street view prin unele tari, unde se vede clar ca sunt sferice..

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iso este un parametru care da luminuozitatea si care la aparatele slabe cand creste aduce artefacte.

efectul de cascada este intradevar un tip de expunere ceva mai mare.

hop si eu cu 2 poze.

cea cu felinarul este facuta in iso 200 si iso 1600 , poti sa vezi cand dai zoom cum apare noise-ul.

Nu cred ca e o comparatie buna intre cele 2 poze pentru ca la prima ai folosit 0.013s cu flash iar la a doua 0.004s fara flash.

Asfalt uscat,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ihiiiiii....m-au luat ametelile cu panormama VOLVO...mi-ar placea sa aflu povestea ei si cum a fost realizata..pas cu pas

 

Povestea nu o stiu pentru ca n-am fost acolo cand s-a realizat panorama la volvo dar iti pot spune in mare cam de ce e nevoie si sa-ti dau un link pt mai multa documentatie.

 

Ai nevoie de:

 

1. Aparat foto cu obiectiv wide. Merge si cu 18-55 dar este de preferat un fish eye pentru ca are cuprindere de 170*. Adica faci poza in fata si apare la baza pozei adidasu tau. Cu cat unghiul de cuprindere este mai mare cu atat ai nevoie de mai putine poze pentru a realiza panorama sferica.

 

2. Ai nevoie de un trepied. Trepiedul nu este obligatoriu daca ai obiectiv fisheye. cel care a facut panorama la volvo are o tehnica de sa se invarti pe calcai si sa tina aparatul fix. Dar asta dupa multe panorame executate de pe trepied si cu cap panoramic. Fara fish eye poti sa uiti de panorame fara trepied si cap panoramic.

 

3. Capul panoramic.

 

Dorin (care a facut panorama la volvo) foloseste un Nodal ninja:

 

nodal-ninja.jpg

 

Dar gasesti cap panoramic si mai ieftin. Atata doar ca arata mai urat si e mai bulky. Panosaurus ii zice la ala ieftin daca imi aduc bine aminte.

 

4. Vreo 3 programe care le gasesti si gratis pe net. Unul din ele este HUGIN. Celelalte nu mai stiu cum se numesc.

 

5. Cablu de declansare. Cablu de declansare este obligatoriu pentru ca trebuie sa te misti cam repede cand faci panorama. Adica sa nu ia 10 minute. Daca folosesti timer zgaltai si trepiedul si dureaza mai mult - timp in care norii se misca, lumina poate sa se schimbe etc.

 

Lectura suplimentara o gasesti aici:

 

http://www.foto-magazin.ro/forum/viewtopic...ighlight=#58893

 

Sper sa fie cu folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge, important e sa ai focala mica destul de cuprinzatoare. Ideal de la 18 (standard kit) in jos catre 4.5 (fisheye).

 

Eu am avut un cap panoramic improvizat si am facut cateva panorame cu 18-55-ul dar a fost mult de lucru la post procesare sa corectez erorile capului panoramic improvizat - mai exact paralaxa. Daca va pricepeti sa lucrati cu metalu si cat de cat sa va iasa la milimetru lucrarea puteti face un cap panoramic utilizabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti pozaciosii, vreau si eu un obiectiv sh de 50mm pentru un Nikon D3000. Dau 300lei pe el. Stiti pe cineva in Bucale? Merci anticipat. ;)

Sal!

Am un obiectiv 18-55 de la Canon absolut nou...daca se potriveste,eu u ma pricep la asta, anunta-ma astazi si luni il poti vedea in Buc

Mult respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!

Am un obiectiv 18-55 de la Canon absolut nou...daca se potriveste,eu u ma pricep la asta, anunta-ma astazi si luni il poti vedea in Buc

Mult respect!

Multumesc mult, dar asta am acum pe aparat, plus ca mai mult ca sigur montura nu se potriveste. Trebe Nikon sau firma care produce pentru Nikon. Respectele mele de asemenea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum eram dator la tine... ;)

daca vrei sa te ajut la cumparare, cu mare placere.

Sa moara bicu' daca imi aduc aminte de ce imi esti dator, dar daca zici tu, cu placere, sa sunt eu, mai altruist. ;) Mi-am facut cont acolo si vedem ce se intampla, i-am lasat mesaj omului. Merci inca odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Danke schon ! Cu ocazia asta imi facui si cont pe Ocazii... ;)

 

Vezi că e AF-D, deci nu are motor de focus în el, iar Nikon-ul D3000 nu are motor în body. Deci îl vei putea folosi doar cu focalizare manuală. Dacă asta vrei, atunci scuze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi că e AF-D, deci nu are motor de focus în el, iar Nikon-ul D3000 nu are motor în body. Deci îl vei putea folosi doar cu focalizare manuală. Dacă asta vrei, atunci scuze!

Este ok asa, , multumesc si tie pentru interes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara AF o sa iti fie greu sa focalizezi corect, bafta... 50-ul este de baza ;)

Imi trebuie pentru prins niste fatzoace nepretentioase si 50mm este just perfect pentru asta. Pana la Pulitzer mai am ceva, asa ca ma bazez pe focalizarea cu dioptriile proprii ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa moara bicu' daca imi aduc aminte de ce imi esti dator, dar daca zici tu, cu placere, sa sunt eu, mai altruist. ;) Mi-am facut cont acolo si vedem ce se intampla, i-am lasat mesaj omului. Merci inca odata.

ac/dc, o doamna... ;)

 

Gata, deja este al tau? Vad ca nu mai este valabil anuntul... Sa-l folosesti cu placere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa fie FOARTE GREU cu focalizarea manuala la 50mm.

 

De ce?

Pentru ca ai campul de profunzime mic. Doar e pentru portrete nu?

 

Cand?

 

Incepand de la F 1.8 pana pe la 2 si ceva. Si daca nu poti sa-l folosesti la diafragmele astea atunci nu folosesti potentialul maxim al obiectivului. La portrete cand folosesti dof mic este foarte important sa-l nimeresti in asa fel incat portretul sa fie expresiv. Daca ai pus doif-ul unde nu trebuie poza va fi aproape inutilizabila sau vei avea impresia ca ceva ii lipseste.

 

 

In rest este un obiectiv bun care poate fi folosit si cu tuburi de extensie pentru supermacro. Adica sa ai o marire de 6:1 ;)

 

Cam asa:

macro1j.jpg

 

macro5.jpg

 

macro4.jpg

 

Si pe lanag asta poti pune un capac de carton peste el si pe mijlocul capacului sa decupezi orice forma vrei tu. Rezultatul este ca in poza urmatoare. Bokeh-ul este in forma de inimioara. dar poti sa decupezi si altceva... capete de morti etc.

 

children1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...