Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Adrian

Scula f serioasa dar nu e un pic depasit? Lasand la o parte pe cei care o fac din hobby sau de hipstereala :P mai exista vreun avantaj practic in a poza pe film in zilele noastre? - ma refer aici la 35mm, la format mediu sau mare sa zicem ca s-ar mai gasi motive.

 

Eu mi-am luat un SLR pe film acum cateva luni. (un Canon Elan 7E). E ul vine de la Eye control. practic unde te uiti cu ochiul,acolo face focus . Si vorbim de un aparat din 1900 toamna. Nu inteleg nici la ora asta de ce nu exista asa ceva implementat pe DSLR-uri / mirrorless-uri.

 

Avantaje la film exista dar depinde cu ce film tragi si cine-ti face developarea/scanarea. Eu imi dau seama ca e cam aiurea sa dau atatia bani pt film/developat/scanat, mai ales avand in vedere ca rezultatele lasa de dorit (avand in vedere ce scannere sunt aici in Iasi).

 

F5 ul ala este racheta, ca aparat. M am jucat putin si pe un Contax RX, racheta nene !

 

De ce spui ca s-ar gasi de ex motive pt format mediu/mare raportat la 35mm ? Daca ai aceleasi scanere obosite, avantajul de format mediu/mare ti se duce pe p**a... Si depinde din ce motive tragi film. Pt web use, facebook si alte chestii de socializare, merge si cu un scanner banal sau scanat in oras. Dar pt chetsii profi,sau pt a produce bani, trebuie scanate cu scule serioase si folosite obiective si filme bune, nu prastii din astea...

 

am mai luat recent un ilford iso 50 pe care astept sa-l termin,si dupa aia iau o pauza cu filmul. Imi dau seama ca pt ce fac eu, e mai mult hipstereala. O sa iau un film doua pt portret, si mai mult asta o sa trag pe film. La alt gen de fotografiere pierd detalii si alte chestii datorita scanarii...

» Post actualizat in 03 Nov 2014 12:27

cateva si de la mine

post-77849-0-27479900-1415017580_thumb.png

post-77849-0-16073100-1415017585_thumb.png

post-77849-0-06630300-1415017651_thumb.png

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ordinea intrebarilor . . . . pe aparat am dat 1200 ron si l-am luat mai mult dintr-un moft . Imi doream un aparat pe film care sa inlocuiasca batranul Zenit si ca performante si ca varsta . Acum am in F5 un Kodak BW 400 pe care il folosesc doar " in familie " . Avantaje si dezavantaje , sunt de fiecare parte a fotografiei , fie digitala fie analogica . Din pacate , incep sa dispara punctele de developare din cauza rentabilitatii . In Timisoara , spre norocul meu , locul unde merg ptr developare si scanare merge binisor si inca isi pastreaza utilajul . In privinta aparatului , este simplu de utilizat . Ba chiar foarte simplu daca esti familiarizat cu modelele Nikon . Nu am alta lentila ptr el decat un 35mm F1,8 dar sper sa isi faca treaba si asta voi afla la prima developare . In rest , numai de bine . Cu stima :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, fotografia pe film e pe duca... Kodak a dat faliment a doua oara chiar si cu filmul de 35 pentru cinema, desi aparatele digitale n-au atins inca finetea filmului...

 

Ar trebui sa-ti procuri un set de scule pentru developare/marire/etc + substantele necesare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, fotografia pe film e pe duca... Kodak a dat faliment a doua oara chiar si cu filmul de 35 pentru cinema, desi aparatele digitale n-au atins inca finetea filmului...

 

Ar trebui sa-ti procuri un set de scule pentru developare/marire/etc + substantele necesare...

Acum nu imi permit conditiile sa amenajez acasa un astfel de " laborator " dar cu timpul o sa gasesc eu un coltisor si ptr asa ceva . Trebuie doar rabdare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Arthur, mai bine fă niște poze nocturne cu motoare pe film A/N ca să rupi gura tîrgului! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este primul film facut si trebuia sa termin repede sa pot afla si eu cum merge aparatul , ce rezultate am cu un obiectiv DX , ce rezultate are in modurile de lucru , etc . In fine . Cu stima .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Edit: "o parere".

Oricum, am presupus ca vrea sa spuna "comun printre cunoscatori". Ca doar n-o sti omul de acolo, de la IS, ce prieteni am eu aici, in VN, si daca au astia obiectiv, flash, pareri. Mai ales ca, dupa cum bine subliniezi, modelele din link nu prea se preteaza la obiective interschimbabile.

Totusi, i-am multumit omului fiindca a fost dispus sa scrie ceva. Spre deosebire de altii care s-au nascut cu DSLR si nu se coboara la nivelul unuia care doreste aparat foto ce nu face parte dintre cele enumerate la decernarile TIPA. Na: plecaciune lu' Doctor Ics, ca a scris si el ceva. :)

Ma gandeam ca cei care activeaza in topicul de fata, pasionati fiind, ar putea fi mai avizati in a-si forma / exprima o parere facand o comparatie intre caracteristicile celor 2 aparate prezentate. De aceea am intrebat. Altfel as fi putut sa iau decizia repede :fuji e redus de la 700 (+mentiunea "bridge"), canon de la 600: deci fuji il bate pe vandam. Oricum, Canon-ul e pe drum. senchiuverimaci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, Canon-ul e pe drum. senchiuverimaci :)

Good choice :) Am folosit multa vreme la plimbarile moto o varianta mai veche a camerei pe care ai ales-o (un SX130) si am fost foarte multumit de el.

Pe langa asta, este mult mai compact decat fuji-ul. Performantele sunt asemanatoare overall, dar calitatea imaginii mi-a parut ceva mai ok la canon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Edit: "o parere".

Oricum, am presupus ca vrea sa spuna "comun printre cunoscatori". Ca doar n-o sti omul de acolo, de la IS, ce prieteni am eu aici, in VN, si daca au astia obiectiv, flash, pareri. Mai ales ca, dupa cum bine subliniezi, modelele din link nu prea se preteaza la obiective interschimbabile.

Totusi, i-am multumit omului fiindca a fost dispus sa scrie ceva. Spre deosebire de altii care s-au nascut cu DSLR si nu se coboara la nivelul unuia care doreste aparat foto ce nu face parte dintre cele enumerate la decernarile TIPA. Na: plecaciune lu' Doctor Ics, ca a scris si el ceva. :)

Ma gandeam ca cei care activeaza in topicul de fata, pasionati fiind, ar putea fi mai avizati in a-si forma / exprima o parere facand o comparatie intre caracteristicile celor 2 aparate prezentate. De aceea am intrebat. Altfel as fi putut sa iau decizia repede :fuji e redus de la 700 (+mentiunea "bridge"), canon de la 600: deci fuji il bate pe vandam. Oricum, Canon-ul e pe drum. senchiuverimaci :)

te superi degeaba. ai postat ieri la 8:45 pm si ai cerut sfaturi. si la 02:25 ai incepi cu jignirile. sa ne scuzi ca nu stam la dispozitia ta oricand ai tu chef sau nevoie.

daca chiar conta achizitia aia pt tine, iti lua ceva timp sa te documentezi, sa ceri pareri si sa cauti informatii pe net. unii care si-au luat dslr asa au facut.

si in al doilea rand, puteai sa treci si modelele, nu sa pui link catre ele. eu unu am intrat de pe telefon si nu am observat ca e link acolo. am crezut ca intrebi canon vs fuji si atat. n-ai fi primu.

oricum, sa-l stapanesti sanatos si sa vedem fotografii cat mai faine!

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Edit: "o parere".

Oricum, am presupus ca vrea sa spuna "comun printre cunoscatori". Ca doar n-o sti omul de acolo, de la IS, ce prieteni am eu aici, in VN, si daca au astia obiectiv, flash, pareri. Mai ales ca, dupa cum bine subliniezi, modelele din link nu prea se preteaza la obiective interschimbabile.

Totusi, i-am multumit omului fiindca a fost dispus sa scrie ceva. Spre deosebire de altii care s-au nascut cu DSLR si nu se coboara la nivelul unuia care doreste aparat foto ce nu face parte dintre cele enumerate la decernarile TIPA. Na: plecaciune lu' Doctor Ics, ca a scris si el ceva. :)

Ma gandeam ca cei care activeaza in topicul de fata, pasionati fiind, ar putea fi mai avizati in a-si forma / exprima o parere facand o comparatie intre caracteristicile celor 2 aparate prezentate. De aceea am intrebat. Altfel as fi putut sa iau decizia repede :fuji e redus de la 700 (+mentiunea "bridge"), canon de la 600: deci fuji il bate pe vandam. Oricum, Canon-ul e pe drum. senchiuverimaci :)

1. Omul ti-a raspuns banuind ca vrei DSLR. De-aia a mentionat ca poti schimba obiective sau accesorii cu prieteni sau cunoscuti (nu cunoscatori) care detin aceeasi marca de aparat, pentru ca ti-ar fi usurat alegerea si in cazul achizitiei aparatului, si, dupa aceea, pentru alegerea altor obiective si accesorii. Tu ai considerat asta drept o parere pertinenta, fara sa-ti dai seama.

2. Chiar si la TIPA exista categorii dedicate aparatelor compacte, care nu-i musai sa-ti goleasca portofelul.

3. Nici nu ai spus ce vrei de la aparat. Sa fie foarte compact astfel incat sa incapa intr-un buzunar, sa aiba plaja de zoom cat mai mare, sa poti fotografia insecte de la 1 cm, sa filmeze HD, sa il poti alimenta cu baterii obisnuite, etc.? Atunci ar fi fost mai simplu sa te indrume cineva spre unul dintre cele doua sau sa decizi chiar tu, dupa specificatii, ce iti trebuie.

3. Sa folosesti cu placere noul Canon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...