Sari la conținut

Accident Baneasa


Fox32
 Share

Postări Recomandate

Salut...nu seperam sa postez aici dar am avut un incident azi noapte in jurul orei 2.30 am la Baneasa. Ma duceam linistit spre casa(Snagov), rulam cu vreo 60 km/h maxim, ploua afara, si un dobitoc a iesit cu masina de la aeroport, eu aveam verde, el avea rosu...nu am mai putut sa-l evit..m-am dus pe frana vreo 4 m, pe jos era balta...am intrat in roata lui din spate, ma aruncat de pe motor si m-am rostogolit o data sau de 2 ori. Nu am resimitit impactul, aveam echipamentul pe mine( a fost ca si cum ai pune capul pe perna, contactul cu solul) nu am nici o zgarietura sau ceva. Scuza lui era ca nu ma vazut :|||| Dar sunt 3 semafoare acolo, pe alea cum dreacu de nu le-a vazut??!?!? Nu ma asteptam sa se mai intample ceva mai ales ca intrasem pe Dn. Aveti mare grija, prosti sunt destui si sunt periculosi.

 

P.s. Motorul are aripa fata varza si furca distrusa. alte stricaciuni nu am vazut.

Editat de Fox32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te-ai busit la 60, si n-ai avut nimic, excluzand dobitocul care s-a bagat ca m*ia, la asa bafta si in continuare!

...asta daca vei mai avea ocazia sa gusti din asfalt, ceea ce sper sa nu se mai intample.

 

Bafta la reparatii si arde-l pe taran.

Editat de Oryon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...nu seperam sa postez aici dar am avut un incident azi noapte in jurul orei 2.30 am la Baneasa. Ma duceam linistit spre casa(Snagov), rulam cu vreo 60 km/h maxim, ploua afara, si un dobitoc a iesit cu masina de la aeroport, eu aveam verde, el avea rosu...nu am mai putut sa-l evit..m-am dus pe frana vreo 4 m, pe jos era balta...am intrat in roata lui din spate, ma aruncat de pe motor si m-am rostogolit o data sau de 2 ori. Nu am resimitit impactul, aveam echipamentul pe mine( a fost ca si cum ai pune capul pe perna, contactul cu solul) nu am nici o zgarietura sau ceva. Scuza lui era ca nu ma vazut :|||| Dar sunt 3 semafoare acolo, pe alea cum dreacu de nu le-a vazut??!?!? Nu ma asteptam sa se mai intample ceva mai ales ca intrasem pe Dn. Aveti mare grija, prosti sunt destui si sunt periculosi.

 

P.s. Motorul are aripa fata varza si furca distrusa. alte stricaciuni nu am vazut.

pai si cum sa terminat? politie vinovat permise luate nimik?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...nu seperam sa postez aici dar am avut un incident azi noapte in jurul orei 2.30 am la Baneasa. Ma duceam linistit spre casa(Snagov), rulam cu vreo 60 km/h maxim, ploua afara, si un dobitoc a iesit cu masina de la aeroport, eu aveam verde, el avea rosu...nu am mai putut sa-l evit..m-am dus pe frana vreo 4 m, pe jos era balta...am intrat in roata lui din spate, ma aruncat de pe motor si m-am rostogolit o data sau de 2 ori. Nu am resimitit impactul, aveam echipamentul pe mine( a fost ca si cum ai pune capul pe perna, contactul cu solul) nu am nici o zgarietura sau ceva. Scuza lui era ca nu ma vazut :|||| Dar sunt 3 semafoare acolo, pe alea cum dreacu de nu le-a vazut??!?!? Nu ma asteptam sa se mai intample ceva mai ales ca intrasem pe Dn. Aveti mare grija, prosti sunt destui si sunt periculosi.

 

P.s. Motorul are aripa fata varza si furca distrusa. alte stricaciuni nu am vazut.

tare de tot...cum betesig nu te-o vazut, se uita dupa avioane? :unsure:

 

Bine ca nu patit nimik...pacat de motor... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intotdeauna o sa existe idioti care sa treaca pe rosu ...

 

daca ar fi si in romania amenzi de mii de euro pentru greseli enorme ca trecutul pe rosu`... atunci nu ar mai trece nimeni nici pe galben...

 

am vz de proaste intr-un audi au trecut pe rosu pe la un semafor de pe la trafic greu (vizibilitate 0) ... deci nu mi-a venit sa cred... aveau vreo 80 km/ ora ....

 

ieri a iesit o blonda din plaza mall (drumul taberei) fara sa dea prioritate de dreapta si a intrat unu in ea... si dupa tot ea facea gura ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si cum sa terminat? politie vinovat permise luate nimik?

 

 

Nu, nu am mai chemat politia am convenit sa-mi dea 500 euro pentru reparatii etc si cam atat. Ca daca luam asigurarea puteam sa ma sterg cu ea undeva asa cu banii il repar mai repede. post-16609-1216826034_thumb.jpg post-16609-1216826283_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu care cumva sa treaca termenul de care spunea colegu' ca ramai clar fara bani si nu mai poti face nimic.Asigurate ca iti da boul banu in mana urjent si ai tulito ca de nu ramai de paguba crede-ma.Succes!

P.S. Tot ce-i posibil sa te coste mai mult reparatia...vezi ca si cadru este stramb.

Editat de exores
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am luat banii pe loc atunci, da...e foarte putin infundat acolo. Oare se potriveste furca de altceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare grija ca piesele si manopera pot costa mai mult de atat.

+timpul in care le cauti ca sa le gasesti ieftine

+sa nu fie indoit cadrul si atunci e de bai.

 

Du-te la asigurari.E mai simplu.Daca valoarea pieselor si a manoperei e mai mare decat valoarea de catalog a motocicletei atunci va fi declarata"DAUNA TOTALA",caz in care primesti cu siguranta mai mult de 500 eur.

Si daca nu e DAUNA TOTALA,alege varianta "reparatie in regie proprie",iti trebuie cateva oferte de piese,ajungi la o intelegere si vei primi valoarea fara TVA care crede-ma e MAI MARE de 500 euro.

+cum mai zicea careva,ECHIPAENTUL????????????????????

Nu te lacomi la 500 euro.....Multa lume si-a cumparat un motor mai scump cand a mers pe varianta propusa de mine cu asigurarile si nu a scos nici un ban din buzunar!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm..care sunt jambele? :-s echipamentul e intact nu are nici o zgarietura macar, si deja am luat banii..plus ca nu am mai chemat politia sa constate...deci cred ca e cam tz acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indiferent cit costa, sau cit nu costa, iti recomand sa te duci sa declari accidentul la politie....

daca in 48 de ore nu este declarat si ala se duce si declara, in a 49 a ora ai permisul suspendat 3 luni si cu reluat numai dupa reexaminare la udriste.....

pe ei ii intereseaza declararea accidentului, nu cine plateste si unde.. atentie mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e tarziu.

"ALO,nenea cu humeru??hai sa iti dau banii inapoi,si sa mergem la asigurari,si fiindca sunt baiat bun o sa declaram cum ai schimbat banda peste mine :unsure: "

Omul ala de ce aruncat 500 eur????de frica sa nu ramana fara permis,sau s-a temut ca masina lui seamana cu una furata in dorohoi??

Nu avea asigurare?era beat?nu avea itp???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la asigurari poti scoate linistit 1000 euro. Pacat. Am fost in situatia ta si ,crede-ma, chiar de se misca incet cei de la asigurari banii chiar ii vezi in mana.In plus la constatare poti adauga tot ce vrea muschiuletul tau.(oglinzi,semnalizari,cadru,capac ambreiaj,scarite,schimbator etc,etc,etc)

 

 

Oricum ma bucur ca ai scapat usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e tarziu.

"ALO,nenea cu humeru??hai sa iti dau banii inapoi,si sa mergem la asigurari,si fiindca sunt baiat bun o sa declaram cum ai schimbat banda peste mine :unsure: "

Omul ala de ce aruncat 500 eur????de frica sa nu ramana fara permis,sau s-a temut ca masina lui seamana cu una furata in dorohoi??

Nu avea asigurare?era beat?nu avea itp???

 

nu era beat si avea toate actele in regula, era un taran din giurgiu cu un model de dacie care nu se mai fabrica de prin 80-90 cred care a luat ceva rude de la aeroport care fusesera la cules de portocale prin spania(sau mai stiu eu unde).deci nu avea o situatie finainciara foarte buna, oricum..era tarziua...vreo 3 dimineta..eram ud pana la piele, obosit, speriat dupa incident...nu prea gandeam cum gandesc acum.E bine ca am iesit si asa...ca putea sa o calce fara sa mai opreasca, pana ma dezmeticeam eu era departe si in plus de asta am ales banii ca aia de la asigurari se misca greu si am foarte mare nevoie de motor perioada asta.

 

app...care sunt jambele pana la urma? :-??

Editat de Fox32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, nu te juca. ori cumperi furca noua, ori nu circuli. nu stii ce periculos e sa mergi cu furca sau cadrul indoite. ia-o incet!

 

pai in nici un caz nu pot circula cu ea asa...e inutilizabila...:-<

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

app...care sunt jambele pana la urma? :-??

 

furca constă din două jambe Âşi un jug. Una din jambele tale este mai strîmbă decît cealaltă.

 

Jambele au două părți: paharul de jos care pare OK Âşi țeava de sus (aia lucioasă) care e strîmbă, se poate schimba (doar ea) Âşi nu e indicat să o îndrepți. În interiorul jambei (dacă ai curiozitatea să o desfaci) se află un arc Âşi multe alte acareturi. Dacă ai noroc schimbi doar țevile.

 

Vezi dacă jugul e OK (ax strîmb), fisuri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai inteles cu omul si ai luat banul,ok!Repara motorul si o sa vezi daca te-ai pacalit sau nu!Fi om de onoare si nu te lua dupa cei care te invata sa te duci la politie!

Alta data insa inainte de a vrea sa te intelegi cu vinovatul gandestete mai putin la bani si mai mult ca daca avea-i cu 15-20 km in plus nu scapa-i doar cu atat.........si banii contau mai putin!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai inteles cu omul si ai luat banul,ok!Repara motorul si o sa vezi daca te-ai pacalit sau nu!Fi om de onoare si nu te lua dupa cei care te invata sa te duci la politie!

Alta data insa inainte de a vrea sa te intelegi cu vinovatul gandestete mai putin la bani si mai mult ca daca avea-i cu 15-20 km in plus nu scapa-i doar cu atat.........si banii contau mai putin!!

Om de onoare?si daca merge la politie sa faca totul legal nu e de onoare?daca patzeste cumva si nu ii ajung 500 euro e de ONOARE??????

Daca politzia ii bate la usa si ii spune:"SEARA!!! domnu cutare,am auzit(de la niste oameni de treaba)ca v-atzi lovit motocicleta,avem si noi o victima pe trecerae de pietoni la care nu i-am gasit faptasul,si o masina gasita lovita in parcare care arata a lovituta de scuter,sau motocicleta,asa o lovitura ingusta ca si o roata de ceva,aratatzi-ne dovada de reparatie va rugam...."

HA????pai ca.....de fapt.....eu.......de fapt unu cu o masina.......

De ce invatzatzi omul PROSTII???????????

Sa plateasca asigurarile tot pana la cel mai mic detaliu(furca,rulmenti,poate janta,poate rulmentzi roata,poate ax roata,aripa,poate anvelopa cu galma,poate cadru arcuit,poate ceasuri de bord "sarite de la punct"de la impact)

Du-te da banii la om inapoi,cheama-l la politie si fa cumva sa obtii un deviz de service cu tot ce am enumerat eu acolo.Iatzi banii,daca sunt stricate numai jumatate din piese pune-le NOI,fa reparatia la un service autorizat,sa ai garantia lucrarii.i cu restul de bani Iatzi un set de gume noi,sau o casca noua,ETC ETC

 

Eu nu inteleg de ce omu cu dacia a dat 500 eur....

Asta suna a afacere de"afacerist"

Pai"un taran cu o dacie"nu scoate 500 eur din jeb asa numa.........

Eventual 100 si rugamintzile de rigoare:"te rog eu!!!!!imi ia permisul,sunt sofer de tir,am 5 copii,raman fara paine,hai declara altceva sa nu imi ia permisul"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai facut bai Pana , ai luat-o si tu pe urmele "bikerilor de Snagov" ?? Tu ghinionist , altii inconstienti si restul turbati , dupa cum zicea unu' pe forum .

Da-l dracu' de fier , se face , si fara probleme in situatia ta as putea spune , bine ca nu ai patit nimic .

Apropo , cum ai cazut la 60 la ora si nu ai nici macar o zgarietura pe echipament ? Ce echipament aveai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...