Sari la conținut

Couchsurfing Pe 2 Roti


Lilith.
 Share

Postări Recomandate

Pentru cei care nu cunosc termenul de couchsurfing, sa va spun cate ceva despre conceptul acesta. Nu, nu te dai cu canapeaua pe val :moto: , este de fapt o chestie foarte interesanta. Ce presupune: o minte deschisa, dorinta de noi cunostiinte... si o canapea. Mai pe scurt, dai sfoara-n tara ca ai o canapea disponibila si astepti oameni dornici de a bea o cafea cu tine.

 

Exista o comunitate, care a adoptat conceptul si il pune in aplicare; ei asteapta oameni sa ii viziteze, sa le arate imprejurimile sau pur si simplu sa le ofere un loc de dormit (www.couchsurfing.com). Adica tu ma vizitezi, eu te vizitez pe tine sau pe oricine altcineva, samd.

Exercitiu de imaginatie: ai o mare lista cu oameni, in toate colturile Europei, nu ai foarte multi bani de cazare si vrei sa vizitezi cat mai multe locuri... nu ar fi frumos sa stii ca te poti duce in Viena, sa ai unde sa te cazezi, sa stai cateva zile, sa cunosti noi persoane, apoi sa te duci in Berlin si sa o iei de la capat? Eu cred ca da. Acum amplificand imaginea asta, iti rezulta o Europa plina de puncte, fiecare punct insemnand un prieten si o canapea, tu la randul tau fiind un punct.

 

Stiu ca mai exista aici pe forum o lista cu persoane care ofera cazare, ajutor, informatii, etc. pentru motociclisti, dar numai in Romania. De ce sa nu fie si pentru Europa?

 

Ce prespupune couchsurfing pe 2 roti? Sa zicem ca ai o problema cu motocicleta cand esti prin Austria, nu ar fi frumos sa ai o adresa si un numar de telefon pentru cazuri de genul asta? Sa stii ca este o persoana pe undeva pe aproape care te poate ajuta? Sau simplul fapt ca treci prin zona si ai pe cineva care sa iti spuna despre taxe, rute, ce sa vizitezi, de ce sa te feresti, pur si simplu sa bea o cafea cu tine sau sa iti ofere cazare pentru o zi-doua-trei?

 

Ii invit pe toti cei care sunt stabiliti prin diferite colturi ale Europei si care gandesc la fel, sa lase cateva date de contact, adica un nr de telefon, un mail, si informatii despre eventuala canapea disponibila.

 

Incep eu: locuiesc in Amsterdam, pentru un an incepand de la data aceasta, pot oferi cazare pt 2-3 persoane, inclusiv garaj pentru 2 motociclete sau o masina. Pot sa va arat Amsterdamul si imprejurimile (atat cat le cunosc si eu) si va pot oferi alte detalii despre Olanda.

Contact: PM sau 0031.638.559.834 – Olga

 

PS: V-as ruga sa incercati sa mentineti topicul curat sa ne fie usor sa gasim informatia de care avem nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As veni in Amsterdam sa stam la o "cafea", dar nu la tine acasa, la un coffee shop :moto:. Chiar nu are rost sa mergi in Amsterdam pt altceva...

 

Uite ce poti sa faci.intra pe google, da-i 'images', si dai search Amsterdam.Daca si dupa asta , ramai la impresia ca coffee shop-ul este singura atractie a acestui oras, iti fac eu cadou o planta.Nu e nevoie sa te duci pana acolo doar ca sa te droghezi.Poti sa stai si acasa.

 

Daca citeai si restul de topic, s-a cerut frumos a se tine curat acest topic...

Sa nu imi spui ca si eu sunt off topic, nu e nevoie, stiu si eu, dar sper sa fiu ultimul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excelenta idee, Olga! (stiam de ea, de la tine, de mai 'nainte :moto: )

cu siguranta cand voi putea ajunge in Amsterdam am sa "profit" de canapeaua ta. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care nu cunosc termenul de couchsurfing, sa va spun cate ceva despre conceptul acesta. Nu, nu te dai cu canapeaua pe val :moto: , este de fapt o chestie foarte interesanta. Ce presupune: o minte deschisa, dorinta de noi cunostiinte... si o canapea. Mai pe scurt, dai sfoara-n tara ca ai o canapea disponibila si astepti oameni dornici de a bea o cafea cu tine.

 

Exista o comunitate, care a adoptat conceptul si il pune in aplicare; ei asteapta oameni sa ii viziteze, sa le arate imprejurimile sau pur si simplu sa le ofere un loc de dormit (www.couchsurfing.com). Adica tu ma vizitezi, eu te vizitez pe tine sau pe oricine altcineva, samd.

Exercitiu de imaginatie: ai o mare lista cu oameni, in toate colturile Europei, nu ai foarte multi bani de cazare si vrei sa vizitezi cat mai multe locuri... nu ar fi frumos sa stii ca te poti duce in Viena, sa ai unde sa te cazezi, sa stai cateva zile, sa cunosti noi persoane, apoi sa te duci in Berlin si sa o iei de la capat? Eu cred ca da. Acum amplificand imaginea asta, iti rezulta o Europa plina de puncte, fiecare punct insemnand un prieten si o canapea, tu la randul tau fiind un punct.

 

Stiu ca mai exista aici pe forum o lista cu persoane care ofera cazare, ajutor, informatii, etc. pentru motociclisti, dar numai in Romania. De ce sa nu fie si pentru Europa?

 

Ce prespupune couchsurfing pe 2 roti? Sa zicem ca ai o problema cu motocicleta cand esti prin Austria, nu ar fi frumos sa ai o adresa si un numar de telefon pentru cazuri de genul asta? Sa stii ca este o persoana pe undeva pe aproape care te poate ajuta? Sau simplul fapt ca treci prin zona si ai pe cineva care sa iti spuna despre taxe, rute, ce sa vizitezi, de ce sa te feresti, pur si simplu sa bea o cafea cu tine sau sa iti ofere cazare pentru o zi-doua-trei?

 

Ii invit pe toti cei care sunt stabiliti prin diferite colturi ale Europei si care gandesc la fel, sa lase cateva date de contact, adica un nr de telefon, un mail, si informatii despre eventuala canapea disponibila.

 

Incep eu: locuiesc in Amsterdam, pentru un an incepand de la data aceasta, pot oferi cazare pt 2-3 persoane, inclusiv garaj pentru 2 motociclete sau o masina. Pot sa va arat Amsterdamul si imprejurimile (atat cat le cunosc si eu) si va pot oferi alte detalii despre Olanda.

Contact: PM sau 0031.638.559.834 – Olga

 

PS: V-as ruga sa incercati sa mentineti topicul curat sa ne fie usor sa gasim informatia de care avem nevoie.

salutare nui rau vreau o imformatie exzista pod care leaga danemarca de swedia ma pregatesc pentru nordkapp si daca ar fii pod nas mai merge cu feribotu o sa notez nr si am sa te sun cind am sa fiu in zona nr meu este 0722809989 cu respect Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Matei Hablinschi

Gau-Algesheim, Germania

+49 174 1754588

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Couchsurfingul e o idee fantastica ca si hospitalityclub, si amandoua ajuta la creearea prieteniilor intre oameni.

 

Asta e linkul catre profilul meu de couchsurfing

 

http://www.couchsurfing.com/people/azathoth

 

Si oricine este oricand binevenit sa stea la mine. loc pentru motocicleta nu am, decat in fata blocului langa a mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo pt idee si felicitari pt ospitalitate

 

acum ceva seri gandeam ca dupa ce termin de facut casa 2 - 3 ani

o sa iau un container din ala de marfa pe care sa.l amenajez cu 2 - 3 paturi o bucatarie si o baie

o sa.l pun in curte si pentru cine trece prin romania pe langa bucuresti si nu chef sa stea la hotel sa treca pe la mine

totodata fac si un mic service - rudimentar in acelasi loc ca poate are omul nevoie de ceva la moto

asa ceva este oriunde binevenit

 

nu te deranjeaza cu nimic nu stai cu frica ca te lasa fara bijuteriile coroanei etc

2.5 m x 6 m cu h de 2.5 m

 

ca o mica cabana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitasem... http://www.couchsurfing.com/people/lilith.

 

Ma bucur ca mai exista oameni in comunitatea moto care imi impartasesc ideile :ok:

 

super idee! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link-ul de mai sus e gresit, nu stiu ce de nu reusesc sa pun link-ul corect catre profilul meu.

 

Scrie asa :

 

http://couchsurfing.com/people/ Numele tau de cont

 

 

@dracushorul Nu trebuie sa iti faci cont, dar nu stii ce pierzi.

90% din farmecul calatoriilor sunt oamenii pe care ii cunosti, si in plus ai sansa sa aflii detalii, istoria locurilor mult mai bine decat daca ai fi intrebat pe cineva dezinteresat.

Editat de godeatgod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie asa :

 

http://couchsurfing.com/people/ Numele tau de cont

 

 

@dracushorul Nu trebuie sa iti faci cont, dar nu stii ce pierzi.

90% din farmecul calatoriilor sunt oamenii pe care ii cunosti, si in plus ai sansa sa aflii detalii, istoria locurilor mult mai bine decat daca ai fi intrebat pe cineva dezinteresat.

 

Numele meu e "lilith."; nu reusesc sa fac linkul cu punctul de la sfarsit cu tot :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Multumesc frumos! :D

 

De geniu !

 

Stiam de couchsurfing, dar asta e chiar tare.

 

Prin septembrie ma gandesc sa ajung in Amsterdam cu prietena.

 

Stiu ca situl functioneaza pe un sistem de referinte, ceva... In cazul tau, faptul ca cineva are motor functioneaza ca background ;) ?

 

Functioneaza pe baza de referinte, dar la inceput, nimeni nu are! Deci da :)

Editat de non_phix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...