Sari la conținut

Accident Mortal Pe Dn13


Fatal Fury
 Share

Postări Recomandate

Mai fratilor....voi confundatzi ciocolata cu ambalajul.....

Se ridica chopperistii si enduristii din popor si devin lupii moralisti.......

Pai tzucu-va dorul vostru,cand suntem cu masinile si mergem cu 240-220-200-180-160-140 nu cumva e mai grav??????????

Nu cumva pe un drum de cluj-mures 70% din participanti nu ii poti depasi decat daca ai undeva la 200 si abia treci pe langa ei?????????????

Nu cumva sunt si motociclisti printre ei??????????

Eu sunt unul,pariez ca la un drum de 300 km mai gasesc minim 2 care dau blana la IMS-u de rup malul......

200 zicea careva......pe un drum drept,fara case si copaci pe margine care sa iti obstructioneze vizibilitatea si fara soare in ochi nu e o viteza astronomica.Nu e nici macar pentru masina.

Sa-l aud eu pe ala care nu a mers constant cu masina cu 160 sau 180........

Cum opresti 1400 kg de la 180 si cum opresti 170 kg??????

 

Anvelopa spate.......

Popor enduro,speedul nu e cross,si nu se franeaza cu spatele decat atunci cand esti asa TARE ca ajungi sa faci repartizari de greutate....

La speed eficienta franei spate e de undeva sub 10%.

Putea avea guma spate unsa cu slana si ceapa ca nu de aia nu s-a oprit.....

 

Dar nu stiu de ce nu ma abtin eu.....

Sa fie odihniti toti......!!!!!

Dumnezeu sa-i ierte!!!!!!

Daca vreti careva sa invatati ceva:NU SPEEDUL OMOARA!!!!!!!

Neatentia!!!!!!!La speed o clipa,la restul una sau doua secunde.....

Daca ai speed si ajungi la 80 de ani o sa fii mandru de asta!!!!!AI GRIJA SA TI SE INTAMPLE SA TE PRINDA BATRANETEA!!!!!

 

nu am absolut nimic cu posesorii de motociclete sport, si eu merg destul de frecvent pe speed, dar daca faci o statistica bazata pe nr de accidente, fatalitati si tipul de motocicleta o sa observi ca polizoarele is fruntase.

Motivul? te fura gazul SAU nu ai suficienta manevrabilitate sub 100 km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt multi oameni pe site-ul asta care scriu posturi numai de dragul 'hai sa ma bag si eu in evidenta' !!!

Atatea prostii n-am citi de mult, generalizari, toti conservarii sunt idioti, toti care au vitezane sunt zmei si inconstienti ect ect

 

Cred ca obiectivul acestui topic ar fi sa invatam din greselile altora, sa incercam sa evitam astfel de tragedii.

 

Incerc sa va comunic niste date, zic eu reale, pt ca am incercat sa fac niste investigatii.

 

Ceea ce voi scrie in continuare este parerea mea subiectiva, bazata pe urme reale, si nimic mai mult !!!!

 

 

1. ieri m-am uitat la masina (Pajero) si motocicleta (Honda CBR F4) implicate in accident (sunt depozitate intr-o curte din sf gheorghe)

 

Masina intr-o stare jalnica, se vede ca sa rostogolit de mai multe ori, motocicleta intr-o stare BUNA !!!!! Adica, oameni buni, farul din fata este intacta !!!

 

Julituri pe ici, pe colo, dar nici o urma de un accident frontal devastator.

 

Motorul a atins un kawasaki, si se pare ca inca o masina oprita, dar nu a atins jeepul !!!

 

2. m-am uitat si la locul accidentului, drum drept cu vizibilitate buna.

 

Ce sa intamplat ?

 

 

Vine bikerul cu viteza mare (sanse mari sa fie undeva pe la 200), vede masinile oprite in fata lui. Se gandeste, de ce sa ma opresc si eu, ca doar am loc sa trec, incepe manevra, si isi da seama ca vine jeepul din sens opus. Franeaza brus si incearca sa se incadreze pe banda lui. Loveste kawasakiul din spate, motorul ricoseaza intro masina oprita, bikerul zboara exact in jeep.

 

Greseala uriasa si neglijenta din partea bikerului, pt care a platit cu viata !!! (mare pacat)

 

Interesant este ce sa intamplat dupa. Adica toata lumea vb despre accident in care au decedat 3 persoane, dar in clipa in care bikerul loveste jeepul, exista o singura victima.

 

Jeepul a iesit in decor, din ce cauza ?

 

Ce se intampla cand un corp de aproximativ 100 kg loveste o masina de peste 2 tone ? Daca ma intrebati pe mine, nu prea multe.

 

Se pare ca soferul se sperie (ceea ce este de inteles), si trage brusc de volan, dupa ce bikerul loveste masina.

 

Masina se rostogoleste, pasagerii zboara prin geam, si restul se stie.

 

Ma intreb eu, cum zboara pasageri dintro masina prin geam, dupa ce asta circula pe drum national ? (din cate stiu eu, legea spune ca purtarea centurii de siguranta este obligatorie)

 

Sau, .... Pajero nu este dotat cu centuri de siguranta ?

 

Ma doare sufletul pt victime, mai ales pt o femeie nevinovata si un copil, DAR va intreb, despre cati oameni neglijenti vb aici ?

 

Soferul care se plimba pe un drum national, cu familia in masina, fara sa poarte niciunul centura de siguranta, cum se numeste ?

 

 

Multe bagare de seama, si asfalt uscat va doresc la toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multi oameni pe site-ul asta care scriu posturi numai de dragul 'hai sa ma bag si eu in evidenta' !!!

Atatea prostii n-am citi de mult, generalizari, toti conservarii sunt idioti, toti care au vitezane sunt zmei si inconstienti ect ect

 

Cred ca obiectivul acestui topic ar fi sa invatam din greselile altora, sa incercam sa evitam astfel de tragedii.

 

Incerc sa va comunic niste date, zic eu reale, pt ca am incercat sa fac niste investigatii.

 

Ceea ce voi scrie in continuare este parerea mea subiectiva, bazata pe urme reale, si nimic mai mult !!!!

 

 

1. ieri m-am uitat la masina (Pajero) si motocicleta (Honda CBR F4) implicate in accident (sunt depozitate intr-o curte din sf gheorghe)

 

Masina intr-o stare jalnica, se vede ca sa rostogolit de mai multe ori, motocicleta intr-o stare BUNA !!!!! Adica, oameni buni, farul din fata este intacta !!!

 

Julituri pe ici, pe colo, dar nici o urma de un accident frontal devastator.

 

Motorul a atins un kawasaki, si se pare ca inca o masina oprita, dar nu a atins jeepul !!!

 

2. m-am uitat si la locul accidentului, drum drept cu vizibilitate buna.

 

Ce sa intamplat ?

 

 

Vine bikerul cu viteza mare (sanse mari sa fie undeva pe la 200), vede masinile oprite in fata lui. Se gandeste, de ce sa ma opresc si eu, ca doar am loc sa trec, incepe manevra, si isi da seama ca vine jeepul din sens opus. Franeaza brus si incearca sa se incadreze pe banda lui. Loveste kawasakiul din spate, motorul ricoseaza intro masina oprita, bikerul zboara exact in jeep.

 

Greseala uriasa si neglijenta din partea bikerului, pt care a platit cu viata !!! (mare pacat)

 

Interesant este ce sa intamplat dupa. Adica toata lumea vb despre accident in care au decedat 3 persoane, dar in clipa in care bikerul loveste jeepul, exista o singura victima.

 

Jeepul a iesit in decor, din ce cauza ?

 

Ce se intampla cand un corp de aproximativ 100 kg loveste o masina de peste 2 tone ? Daca ma intrebati pe mine, nu prea multe.

 

Se pare ca soferul se sperie (ceea ce este de inteles), si trage brusc de volan, dupa ce bikerul loveste masina.

 

Masina se rostogoleste, pasagerii zboara prin geam, si restul se stie.

 

Ma intreb eu, cum zboara pasageri dintro masina prin geam, dupa ce asta circula pe drum national ? (din cate stiu eu, legea spune ca purtarea centurii de siguranta este obligatorie)

 

Sau, .... Pajero nu este dotat cu centuri de siguranta ?

 

Ma doare sufletul pt victime, mai ales pt o femeie nevinovata si un copil, DAR va intreb, despre cati oameni neglijenti vb aici ?

 

Soferul care se plimba pe un drum national, cu familia in masina, fara sa poarte niciunul centura de siguranta, cum se numeste ?

 

 

Multe bagare de seama, si asfalt uscat va doresc la toti.

Hai scoate`l vinovat pe sofer acum ca nu avea centura de siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Brasov, bun prieten cu cei care se aflau in masina. O femeie si un copil au murit la spital, iar un barbat a fost internat cu rani grave. Nu va dati seama ce drama traiesc cei care au supravietuit... Am multi prieteni motociclisti dar, fratilor, am ajuns sa va urasc aceasta pasiune tampita care va baga in pamant si, mai grav, ii baga si pe altii complet nevinovati! Spunea cineva mai sus cu lejeritate ca pe acel drum merge cu 200 km/h... Amice, esti idiot??? Daca vrei sa iti faci creierii zob e fix problema ta (si a celor asemeni tie), mergi oriunde dar NU PE UN DRUM PUBLIC!!! Sa il plang pe cel care a produs aceasta cumplita tragedie? Poate o sa imi atrag o groaza de injuraturi, dar e un criminal! Si la fel sunteti toti cei care va scoateti la plimbare bolizii de sute de cai putere pe drumuri publice, alergand cu viteze halucinante (motociclisti sau automobilisti, nu conteaza). Probabil ca tot ceea ce am spus aici nu va schimba cu nimic situatia si va fi uitat pana maine, dar familiile celor care au murit, cei care au trait acele clipe de cosmar nu vor uita niciodata tragedia pe care a provocat-o unul dintre cei asemeni voua. Asa ca nu va mirati, fratilor, ca din ce in ce mai multi va blameaza si va injura cand va vad in trafic.

Stiu ca nu toti motociclistii sunt asa, iar pe cei care sunt cu capul pe umeri ii asigur ca au tot respectul meu. Pe restul, va urasc!

 

Imi pare rau Mircea. Condoleante familiei si insanatosire grabnica celor internati. Cat despre ungurul Levente, sa arda-n iad. Mai bine facea el accidentul asta undeva dincolo de granita, sa zicem in Ungaria....

 

stai jos, сacacioasa mica.

[/qu

Bravo Zahei, dar ai fost prea bland cu proasta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau Mircea. Condoleante familiei si insanatosire grabnica celor internati. Cat despre ungurul Levente, sa arda-n iad. Mai bine facea el accidentul asta undeva dincolo de granita, sa zicem in Ungaria....

 

stai jos, сacacioasa mica.

Bravo Zahei, dar ai fost prea bland cu proasta...

 

pai dupa postul tau la fel de inapt.. la fel poti sa stai si tu jos !

 

ce treaba are ca a fost ungur sau roman ? romanii sunt sfinti ? sau chiar trebuia sa-ti refulezi inaptiile si tu pe undeva ?

 

ia-te de mana cu fatuca aia, esti mai blond decat ea !

 

si nu, nu sunt ungur... insa nu suport idiotii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Zahei, dar ai fost prea bland cu proasta...

 

 

pai dupa postul tau la fel de inapt.. la fel poti sa stai si tu jos !

 

ce treaba are ca a fost ungur sau roman ? romanii sunt sfinti ? sau chiar trebuia sa-ti refulezi inaptiile si tu pe undeva ?

 

ia-te de mana cu fatuca aia, esti mai blond decat ea !

 

si nu, nu sunt ungur... insa nu suport idiotii !

 

Respect Poison!

 

Fratilor renuntati la spiritul de turma!Mentalitatea sanatoasa este forta unei comunitati iar lucrul cel mai sanatos

in viata este sa-ti recunosti si apoi sa inveti din propriile greseli sau din greselile altora!

Nu am prieteni motociclisti,am doar cunoscuti , iar unul din motive este ca ne leaga pasiunea si nu modul de a

privi viata in general!

Din pacate in Romania respectul pentru propria viata este ca si inexistent iar pentru viata celorlalti este inexistent

in totalitate(daca lui Levente nu ia pasat de propria viata si de propria familie cu siguranta nu l-a interesat de viata celorlalti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Zahei, dar ai fost prea bland cu proasta...

 

 

pai dupa postul tau la fel de inapt.. la fel poti sa stai si tu jos !

 

ce treaba are ca a fost ungur sau roman ? romanii sunt sfinti ? sau chiar trebuia sa-ti refulezi inaptiile si tu pe undeva ?

 

ia-te de mana cu fatuca aia, esti mai blond decat ea !

 

si nu, nu sunt ungur... insa nu suport idiotii !

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau Mircea. Condoleante familiei si insanatosire grabnica celor internati. Cat despre ungurul Levente, sa arda-n iad. Mai bine facea el accidentul asta undeva dincolo de granita, sa zicem in Ungaria....

Alo, baiatu, esti sanatos?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai scoate`l vinovat pe sofer acum ca nu avea centura de siguranta.

 

Cati ani ai baiete, dute si te joaca cu RS-ul, ca vad ca de citit n-ai invatat inca !!!

 

Imi pare rau Mircea. Condoleante familiei si insanatosire grabnica celor internati. Cat despre ungurul Levente, sa arda-n iad. Mai bine facea el accidentul asta undeva dincolo de granita, sa zicem in Ungaria....

 

 

Prost sa fii, noroc ca esti !!! (sau nu asa se zice ?)

Editat de borosz1978
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nevermind... nu am inceput eu cu injectiile

imi pare sincer rau mai ales pentru cei ramasi.. caci ei sufera acum.. si nu cred ca e usor sa iti ingropi sotia si copilul...

insa ura conservarilor pentru donatori nu o inteleg... din cate cunosc conservarii sunt de vina in majoritatea cazurilor... nu stiu care pe care nu respecta...

 

Condoleante familiilor...

 

Nu cred ca exista vreo ura a automobilistilor fata de motociclisti. Este absurd sa crezi asa ceva, cu tot respectul cuvenit. Morala acestui tragic eveniment este, in opinia mea: nu mai mergeti cu viteza, reduceti viteza cand depasiti vehicule stationate, carute etc. 200 km/h este o viteza la care nici Dumnezeu nu te mai poate salva daca iti iese o vrabie in fata, sau daca dai intr-o groapa... Si eu am mers, recunosc, nu sunt un sfant. Am avut sansa... Mergeti regulamentar!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multa lume judeca oamenii dupa clasa in care ii incadreaza. Inainte sa fim motociclisti, conservari, rockeri, manelari, tigani, vitezisti, choperisti, unguri, sudisti etc. suntem oameni, si ma sacaie cand cineva eticheteaza un om fara sa-l cunoasca. In nici un caz nu incerc sa zic ca nu a fost o persoana super, dar ma deranjeaza ca vad posturi pe forum fara pic de obiectivitate. Din ce citisem pe forum "conservarii" sunt niste oameni care abia asteapta sa te prinda ca sa dea cu tine de pamant. La primul drum mai lung am vazut ca majoritatea sunt oameni de treaba, chiar erau foarte atenti la manevre sa nu ma deranjeze.

 

Nu conteaza de care parte era, a gresit, a platit cu viata el si din pacate si alte persoane, Dumnezeu sa-i odihneasca. Vina a fost a lui si nu are sens sa-i cautam scuze findca a fost motociclist. Cine poate sa invete ceva din chestia asta, sa invete, cine nu... nu ai ce-i face. Vorba unui prieten : e bine daca inveti greselile tale, dar cel mai bine invata din greselile altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati ani ai baiete, dute si te joaca cu RS-ul, ca vad ca de citit n-ai invatat inca !!!

NU o mai da tu in cati ani am eu, daca ai 30 de ani ce rezolvi?

Te-am intrebat pur si simplu de ce incerci sa il scoti vinovat pe sofer ca nu avea centura...asa nu avea centura si ce ai sa faci?

Editat de CostinALN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vine bikerul cu viteza mare (sanse mari sa fie undeva pe la 200), vede masinile oprite in fata lui. Se gandeste, de ce sa ma opresc si eu, ca doar am loc sa trec, incepe manevra, si isi da seama ca vine jeepul din sens opus. Franeaza brus si incearca sa se incadreze pe banda lui. Loveste kawasakiul din spate, motorul ricoseaza intro masina oprita, bikerul zboara exact in jeep.

 

Ma doare sufletul pt victime, mai ales pt o femeie nevinovata si un copil, DAR va intreb, despre cati oameni neglijenti vb aici ?

 

Soferul care se plimba pe un drum national, cu familia in masina, fara sa poarte niciunul centura de siguranta, cum se numeste ?

 

a dreq soferu dreq cu jepul lui .... umbla pe drumuri nationale si omoara un biker nevinovat si isi omoara familia :lol: :P

 

 

esti de parere ca autorul moral trebuie introdus in legislatie pentru motociclistii care evita vaci, blonde si cercopiteci? daca da ... atunci banuiesc ca tot soferul dreq e autorul moral al macelului ... cu pajeroul lui cu tot ... si centurile naibii ....sa-l spanzuram :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din punctul meu de vedere, mircebv are dreptate deplina. nu mai e loc de "X mergea bine, era imparatul vitezei" (cuvant urat)-pansat...se vede ca nu mergea bine...ba dimpotriva mergea prost. niciodata nu am avut nimic cu posesorii de vitezane...dar cand vad cate un (cuvant urat) care ucide pe altii nevinovati numai ca el se crede cristos al soselelor mi-as dori sa-l pot invia sa-l mai omor eu de doua-trei ori... si asta e valabil pentru motoristi, automobilisti, basculantisti, macaragii, oricine.

 

da, a murit un membru al comunitatii moto...ok, tarana usoara din partea comunitatii moto. DAR mortul a fost un inconstient care a luat cu el niste vieti nevinovate si din punctul de vedere al restului de comunitati posibile, el se dovedeste a fi inca un onanist care se crede imaparatul soselei si sfarseste la groapa. iar asta o spun cu tot respectul pentru prietenii si familia lui...pentru ca e adevarul simplu. eu nu cred in "despre morti numai de bine" si sincer mis e pare ca cei care se tin cu dintii de prostia asta sunt niste ipocriti... hitler, stalin, ceausescu, sunt toti morti: cu ei de ce nu aplicati acelasi principiu?

 

nah ca se intoarce roata... daca era ala cu jeepul care intra in plin in 2-3 motoristi cred ca unele tastaturi luau foc... nu am vazut inca pe nimeni spumegand si blestemand pe motoristul cel UCIGAS...unde e masura cu care ii jduecati pe "conservari"?

 

plus ca aud pe toata lumea cu "conservari" in sus si in jos...nu stiu toti cum sunt, dar 95% din amicii mei pe motoare conduc si mashini...si nu sunt niste peizani cu permis luat din greseala. am mai bagat seama ca multi din cei care se strivesc cu motoreta au numai A-ul si sunt cam incepatori in ale traficului...pe mine 12 ani de condus cu B ma ajuta enorm...inclusiv in a nu merge ca un idiot cu cat poate duce motorul.

 

probabil cuvintele sunt cam de prisos insa a nu stiu cata oara...daca mergi ca un bou, o sa mori ca un bou. sorry!

RESPECT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a dreq soferu dreq cu jepul lui .... umbla pe drumuri nationale si omoara un biker nevinovat si isi omoara familia :lol: :P

 

 

esti de parere ca autorul moral trebuie introdus in legislatie pentru motociclistii care evita vaci, blonde si cercopiteci? daca da ... atunci banuiesc ca tot soferul dreq e autorul moral al macelului ... cu pajeroul lui cu tot ... si centurile naibii ....sa-l spanzuram :eek:

 

Tataie, inainte sa faci pe desteptul, citeste bine ce am scris, daca esti in stare de asa ceva.

 

Eu am zis ca fiecare on trebuie sa-si asume responsabilitatea pt faptele comise de el.

 

Daca aveau centura, acum vorbeam de un biker mort, din propria vina !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a dreq soferu dreq cu jepul lui .... umbla pe drumuri nationale si omoara un biker nevinovat si isi omoara familia :lol: :P

 

 

esti de parere ca autorul moral trebuie introdus in legislatie pentru motociclistii care evita vaci, blonde si cercopiteci? daca da ... atunci banuiesc ca tot soferul dreq e autorul moral al macelului ... cu pajeroul lui cu tot ... si centurile naibii ....sa-l spanzuram :eek:

 

Eu cred ca omul se referea la altceva... la faptul ca nimeni in tara asta nu respecta nimic... nici macar cele mai de bun simt reguli de siguranta. Toti cei implicati in accident au avut partea lor de vina, incepand de la pasagerii masini care nu purtau centura de siguranta pana la motociclistul care si-a fortat norocul (din pacate si al altora).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca omul se referea la altceva... la faptul ca nimeni in tara asta nu respecta nimic... nici macar cele mai de bun simt reguli de siguranta. Toti cei implicati in accident au avut partea lor de vina, incepand de la pasagerii masini care nu purtau centura de siguranta pana la motociclistul care si-a fortat norocul (din pacate si al altora).

 

asta cam asa e ... nimeni nu respecta nimic, nici macar propria siguranta .... dar .... revenind la accident ... am reactionat asa ca vad ca toti cei din "zona" incearca sa o traga spre altii ... o simpla remarca :lol: ... toti care au postat si sunt din CV au o anumita tenta in posturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oribil! Esti sigur, decapitat? RIP

 

/:D

nu...a glumit.Era perfect intreg si facea misto doar.

pff

 

Inca una of of... Atentie cu gazuuuu!!!!!!! ca acolo incepe orice problema se uita mana in el :lol:

 

daca in romania nu s-ar intalni pe drumuri national europene CAI!!!!! si cartofari si tampiti ei bine gazul nu ar fi o problema atat de des intalnita.Pacat ca multi nu realizeaza inca faptul ca la noi orice este posibil....si nu isi adapteaza viteza in functie de drumuri.:eek:

 

 

ca erau unii opriti pe marginea drumului e una, dar ca zburau cu 'nspe mii la ora in localitate e alta. vina "cartoforolui" :(

nu va mai frecati la .... degeaba, ca se circula in tara asta ca-n India.

cum cade cate-o frunza, toata lumea da vina pe vant, era prea puternic .

Sa-i fie tarana usoara !

si sa mai bagam la cap, "ca multi sar gardul, cand poarta e deschisa "

 

ok, ai dreptate si tu insa parerea mea este ca multi nu isi adapteaza viteza in functie de conditiile de drum.La noi in Romania conditiile de drum sunt extreme...ce pot sa zic, intalnesti de toate pe sosea si o stii!

ar trebui ca soseaua sa fie sosea, nu sa se tranforme in piata, in camp pentru animale, in trecere de pietoni[fara sa te asiguri dracu ca doar e viata altuia in pericol, nu a ta:">]

 

 

 

:P

Au mai murit si 2 nevinovati si al 3-lea e inca in coma.

Au mai murit si 2 nevinovati si al 3-lea e inca in coma.

Au mai murit si 2 nevinovati si al 3-lea e inca in coma.

 

Cu tot respectul pentru durerea ta, prietene, ia citeste inca odata ...

Imi pare sincer rau pentru prietenul tau, insa faza cu raboju' fiecaruia, ce sa zic...teoria asta a determinarii, a destinului, nu stiu cum se impaca cu viteza excesiva...

Grija mare tuturor.

 

omul vroia sa zica clar ca parerile de rau nu isi mai au rostul.Destul de corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Crivat: perfect de acord cu tine

@DLI: omule, inteleg ca erati cunoscuti, prieteni sau mai stiu eu ce... Levente a gresit, dar ai tot respectul meu pentru ca ai incercat sa nu faci dracul atat de negru :lol:

 

Ia hai! Te legi exact de cine nu trebuie, daca are 125 inseamna ca asta face, invata, si face asta fara indemnuri date doar ca sa aratam cat de importanti ne simtim. O fi facut fata vreo gluma.

Ai dat cu mucii in fasole. Tu cate stii despre Katy? Ce poti spune despre experienta ei pe motoare? Eu unul o cunosc virtual de la inceputurile mele pe acest forum si pe atunci ea era deja veche pe sosele. Eu unul ii dau dreptate in ce spune, cu atat mai mult cu cat nu e locul de glume aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista vreo ura a automobilistilor fata de motociclisti. Este absurd sa crezi asa ceva, cu tot respectul cuvenit. Morala acestui tragic eveniment este, in opinia mea: nu mai mergeti cu viteza, reduceti viteza cand depasiti vehicule stationate, carute etc. 200 km/h este o viteza la care nici Dumnezeu nu te mai poate salva daca iti iese o vrabie in fata, sau daca dai intr-o groapa... Si eu am mers, recunosc, nu sunt un sfant. Am avut sansa... Mergeti regulamentar!!

 

zici tu asa dupa parerea ta ca NU?!

ei bine eu inca nu am motor personal insa am permis si am mers ca pasagera destul incat sa observ "anumite" faze pe care le fac dragii de automobilisti:d

gen...te vad ca esti pe banda 2, continui sa mergi pe banda 2, vin pararel cu tine si trag stanga.Le bati in geam, ei trag stanga.Turezi ca sa scapi de nebun...ei vin dupa tine.Hmmm...uite un caz de posibil accident.Ce am scris eu pana acum este real pana la accident ca din fericire omul stia sa mearga.

Alt caz.

Esti cu motorul...pe sosea, evident si dai semna ca vrei sa depasesti[daca ai timp sa dai semnal inseamna ca circuli relativ in normele bunului simt ca daca ai goni la 200 nu ai mai avea tu cand sa dai vreun semnal]...omul iti da de inteles ca te lasa..gen se da pe dreapta putin...tu treci ca deh iti zici in gand[uite ce fain, omul asta chiar ma lasa sa il depasesc] si cand ajungi in stanga lui, poc!

bine...daca ai reflexele destul de bune nu ajunge sa faca poc.

....zi-mi tu de ce au facut ei treaba asta daca nu din ura, raca, prostie.Si sunt sigura ca altii pot sa confirme si chiar sa completeze.

 

In fine, cat despre viteza nimeni nu merge regulamentar, sa fim seriosi dar asta nu inseamna ca tre' sa ii dam cu 200 avand in vedere ca pe la noi se intalnesc de toate pe sosea..in afara de extraterestri.

Numai bine!

 

Prea multa lume judeca oamenii dupa clasa in care ii incadreaza. Inainte sa fim motociclisti, conservari, rockeri, manelari, tigani, vitezisti, choperisti, unguri, sudisti etc. suntem oameni, si ma sacaie cand cineva eticheteaza un om fara sa-l cunoasca. In nici un caz nu incerc sa zic ca nu a fost o persoana super, dar ma deranjeaza ca vad posturi pe forum fara pic de obiectivitate. Din ce citisem pe forum "conservarii" sunt niste oameni care abia asteapta sa te prinda ca sa dea cu tine de pamant. La primul drum mai lung am vazut ca majoritatea sunt oameni de treaba, chiar erau foarte atenti la manevre sa nu ma deranjeze.

 

Nu conteaza de care parte era, a gresit, a platit cu viata el si din pacate si alte persoane, Dumnezeu sa-i odihneasca. Vina a fost a lui si nu are sens sa-i cautam scuze findca a fost motociclist. Cine poate sa invete ceva din chestia asta, sa invete, cine nu... nu ai ce-i face. Vorba unui prieten : e bine daca inveti greselile tale, dar cel mai bine invata din greselile altora.

 

treaba cu automobilistii este relativa.Pentru ca ai intalnit cu oameni de treaba asta nu inseamna ca toti sunt asa.Incearca sa te feresti de ei.Citeste ultimul meu post.

 

 

Hai scoate`l vinovat pe sofer acum ca nu avea centura de siguranta.

nu incerca sa scoata pe nimeni vinovat...dar este bine sa vedem vina tuturor...nu numai vina "inconstientului de motociclist"

..la urma urmei.

Cand se izbeste pajero in copac ca nu a fost soferul atent si aia zboara pe geam ca nu aveau centura atunci pe cine dam vina?

pe...pajero ca nu are atentie distributiva si nu gandeste pentru om:|

hm..

 

Nu suntem toti asa, din contra, sunt in procent mult mai mic cei care mor si ii afecteaza pe cei din jur. As vrea sa ii intreb (retoric) pe cei care scriau (zmei fiind) "ca ce, eu merg asa pe barba si responsabilitatea mea". Da, dar uite ca de data asta ai murit si tragic este ca in afara de decesul tau ai mai luat si pe altii. La asta nu te-ai gandit, nu? Sunt atatea si atatea locuri (chiar si in Romania) unde putem merge cu viteza fara sa ne punem in pericol sau pe cei din jur. Condoleante familiilor indurerate !

 

 

 

Ana, ce e in capul tau ?

 

Suna a gol ultima data cand a postat.

 

nevermind... nu am inceput eu cu injectiile

imi pare sincer rau mai ales pentru cei ramasi.. caci ei sufera acum.. si nu cred ca e usor sa iti ingropi sotia si copilul...

insa ura conservarilor pentru donatori nu o inteleg... din cate cunosc conservarii sunt de vina in majoritatea cazurilor... nu stiu care pe care nu respecta...

 

Condoleante familiilor...

 

ura lor ti-o explica acolo...in post...si ce e important: nu e generalizata.Este specificat chiar,

Editat de exxxtreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce poola mea treaba are natzionalitatea cu accidentul. Daca e Levi acela pe care il stiu eu, tu esti de mii de ori mai "ungur" ca el. Asa ca data viitoare nu mai vorbi in necunostintza de cauza. Tu chiar meritzi o mama de bataie de la niste unguri de gaska, sa te invetzi minte, sa nu mai vorbesti aiurea.

 

Va rog daca se poate sa punetzi o poze cu cel care a fost pe moto. Sper din tot sufletul a nu fie cel la care ma gandesc, desi coincidentzele sunt prea mari. Mi-as dori sa nu mai moara nimeni, pentru ca, chiar daca nu e amic de-al meu, e prietenul sau ruda altcuiva, si moartea lui nu aduce decat amaraciune si suferintza.

Imi pare rau ca s-a intamplat asa, nu stiu ce a fost in mintea lui, dar la 37 de ani, nu mai era un pusti care sa se lase furat de mirajul cailor putere.

Neatentzia si viteza ucid. Din pacate au murit oameni, si multzi vor mai pleca dintre noi, vinovatzi sau inocentzi, pentru ca la noi inca nu se fac campanii de constientizare ca cea prezentata de un link anterior. Ne trebuiesc campanii dure, nu e genul placutzelor agatzate pe un stalp, cu "Viteza ucide". Spoturi in care sa vada lumea ce se intampla intr-un accident, cum sunt scosi dintre fiare contorsionate sau adunatzi in pungi de pe asfalt. Sunt convins ca cei care au vazut imaginile groaznice cu Levi, nu le vor uita niciodata, si ii vor face sa se gandeasca mai mult pe viitor la sigurantza lor.

 

Imi pare rau ca nu pot sa vin la inmormantarea lui. Condoleante familiei si prietenilor tuturor celor care au murit...

Levi, a ramas palinka de la Tg. Secuiesc nebauta... Hai norok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce poola mea treaba are natzionalitatea cu accidentul. Daca e Levi acela pe care il stiu eu, tu esti de mii de ori mai "ungur" ca el. Asa ca data viitoare nu mai vorbi in necunostintza de cauza. Tu chiar meritzi o mama de bataie de la niste unguri de gaska, sa te invetzi minte, sa nu mai vorbesti aiurea.

 

Va rog daca se poate sa punetzi o poze cu cel care a fost pe moto. Sper din tot sufletul a nu fie cel la care ma gandesc, desi coincidentzele sunt prea mari. Mi-as dori sa nu mai moara nimeni, pentru ca, chiar daca nu e amic de-al meu, e prietenul sau ruda altcuiva, si moartea lui nu aduce decat amaraciune si suferintza.

Imi pare rau ca s-a intamplat asa, nu stiu ce a fost in mintea lui, dar la 37 de ani, nu mai era un pusti care sa se lase furat de mirajul cailor putere.

Neatentzia si viteza ucid. Din pacate au murit oameni, si multzi vor mai pleca dintre noi, vinovatzi sau inocentzi, pentru ca la noi inca nu se fac campanii de constientizare ca cea prezentata de un link anterior. Ne trebuiesc campanii dure, nu e genul placutzelor agatzate pe un stalp, cu "Viteza ucide". Spoturi in care sa vada lumea ce se intampla intr-un accident, cum sunt scosi dintre fiare contorsionate sau adunatzi in pungi de pe asfalt. Sunt convins ca cei care au vazut imaginile groaznice cu Levi, nu le vor uita niciodata, si ii vor face sa se gandeasca mai mult pe viitor la sigurantza lor.

 

Imi pare rau ca nu pot sa vin la inmormantarea lui. Condoleante familiei si prietenilor tuturor celor care au murit...

Levi, a ramas palinka de la Tg. Secuiesc nebauta... Hai norok!

 

campaniile sunt egale cu 0.Parerea mea.

....fumezi? te-ai lasat de fumat dupa ce ai vazut pozele alea groaznice de pe pachetele de tigari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce efect pot avea. Un lucru stiu sigur. Dupa ce tzii in mana geaca plina de cheaguri de sange a unui prieten, dupa ce treci prin cea mai cumplita situatzie posibila, si anume de a anuntza mama prietenului ca fiul ei e pe moarte la spital, dupa ce iti vezi propria mama plangand ca si cum ai fi murit tu, altfel vezi lucrurile.

Si eu mai merg ca zmeul cu 160, si ma bucur ca Reta nu poate mai mult... Si asa e destul. Dar mereu ma gandesc cand trag de gaz, daca nu cumva trag pentru ultima data... Si o las mai moale. Potzi sa mori la 200 de km/h, sau la 60, cum a murit baiatul din Ploiesti. Nu mai conteaza nimik dupa ce nu mai esti. Familia nu o sa mai fie in veci fericita, prietenii, nu vor mai avea cu cine sa stea la bere, iubita nu o sa te mai poata strange in bratze... Mai reflectatzi la asta.

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce efect pot avea. Un lucru stiu sigur. Dupa ce tzii in mana geaca plina de cheaguri de sange a unui prieten, dupa ce treci prin cea mai cumplita situatzie posibila, si anume de a anuntza mama prietenului ca fiul ei e pe moarte la spital, dupa ce iti vezi propria mama plangand ca si cum ai fi murit tu, altfel vezi lucrurile.

Si eu mai merg ca zmeul cu 160, si ma bucur ca Reta nu poate mai mult... Si asa e destul. Dar mereu ma gandesc cand trag de gaz, daca nu cumva trag pentru ultima data... Si o las mai moale. Potzi sa mori la 200 de km/h, sau la 60, cum a murit baiatul din Ploiesti. Nu mai conteaza nimik dupa ce nu mai esti. Familia nu o sa mai fie in veci fericita, prietenii, nu vor mai avea cu cine sa stea la bere, iubita nu o sa te mai poata strange in bratze... Mai reflectatzi la asta.

total de acord cu tine, daca gandesti putin tai gazul si mai ajungi si acasa. le doresc tuturor sa gandeasca si sa ajunga acasa.

 

PS: centura de siguranta la copii? cati aveti copii? le puneti centura cand sunt pe bancheta din spate? probabil le dati un fum sau o liniuta inainte, ca altfel nu cred ca stau frumos in centura, ca la fotograf...

PS: am urmatoarea regula: decat sa bag masina in sant din cauza ca vreau sa evit un caine sau orice alt fel de animal iesit bezmetic pe drum, mai bine rup masina, nu schimb directia si stau pe sosea (evaluez dupa aceea pagubele); regula de poate aplica cu succes (de fapt trebuie aplicata) si pentru motociclistii zburatori, altfel si cu SUV risti sa iti omori copii de pe bancheta din spate

 

ride safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...