Sari la conținut

Accident Ducati Versus Scuter


ambidextru
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mmmmmmm...sper din tot sufletul sa nu fie Sinner

Nu sunt bune posturile astea. Toti motociclistii au acelasi drept sa mearga pe strazi, toti au familii/prieteni carora le pasa.

Inteleg ca vrei sa nu fi fost un prieten de-al tau dar tine asta pentru tine din respect pentru prietenii celui care a cazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu scuteristii manelari am rezolvat problema..pana la urma cu incidentul cum ramane?...care este situatia celor 2 si ce s a intamplat pana la urma.

 

Se poate face un artificiu sa li se ceara permis, insa sunt total dezinteresati, stau la colturi si ne asteapta sa ne verifice tobele. Tara arde si babele se piaptana. In plus ar trebui facuta o lege prin care scuterul se confisca o luna de zile + amenda usturatoare si obligativitatea prezentarii chitantei de achitare la ridicare, daca posesorul sau pasagerul merg fara casca. Apoi pentru fiecare zi de depozitare suplimentar fata de cele 30 de zile sa fie alta taxa, care, neplatita, se duce la directia taxe si impozite. Daca conducatorii sunt minori, atunci masurile pecuniare sa fie asupra parintilor. Cred ca intr-o luna s-ar diminua mult scuterele pe strazi. Solutii sunt multe numai ca nu sunt oamenii potriviti la "butoane".

 

Este o idee foarte buna..cred ca s-ar mai linistii si fenomenul furtului...dar,dar..!!!..pana la urma vina este in proportie de 99% a politiei cum mai spunea cineva in alt topic ,iar restul de bunul tau simt(...)

 

Din pacate insa consider ca principalul vinovat este politia! .Nu vreau sa generalizez dar..se circula cum se circula numai din cauza ca polististii sunt doar niste atarnatori pe banii publici, niste lasi si incompetenti, plini de tupeu cu omul de rand si niste cacaciosi cand dau de unul "smecher". Nu mai vorbim de coruptie, abuzuri etc.

Cel mai grav este ca nu isi fac datoria pt care sunt platiti! Iar noi, oamenii de rand, ar trebui sa avem incrdere in ei si sa-i respectam. Din pacate, nu isi fac datoria si nici nu pot avea respectul nostru.

Tot ce am scris la adresa nenorocitilor (politistii) poate fi justificat cu sute de exemple pe care le-am vazut cu ochii mei in traficul din Romania.

Poate unii o sa ziceti ca ati cunoscut si politisti "de treaba"... Nu mai intru in amanunte, eu vorbesc de majoritatea. Oricum, "de treaba" nu inseamna neaparat si competent.

Au masini de lux (Passat V6 4motion etc), sefii lor imbuibati merg cu Audi A4/A6 V6 quattro (nu conteaza pretul urias de achizitie, intretinere, asigurare, consum), motociclete de lux (RT). Si ce folos???.

Asadar, legislatia nu este atat de rea. Problema este ca politia nu se straduieste ca aceasta legislatie sa fie aplicata.

Da, avem drumuri rele, proaste, aglomerate, autostrazi = 0. Corect! Dar asta din pacate este realitatea de moment pe care nu o putem schimba usor. Atunci, ai o singura varianta: daca vrei sa participi la trafic, o faci civilizat, fara a pune viata celorlalti in pericol! Nu vrei, suporti consecintele. Nicaieri civilizatia nu s-a facut de buna voie ci de frica sanctiunilor. Si legea sa fie aceeasi pt toti!

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa faca A2 pentru scutere <50cmc ...... cu exament etc.. ca pentru A1 A B ....

 

Confirm. Cred ca am cel putin 15 pustani d'astia prin blocurile din jur (zona Mall Vitan) care le paraie de dimineata pana noaptea tarziu printre stradute fara casti, fara numere samd, si au si numai 2T-uri ca ie mai putenice mancatzia'sh si fac ca drujbele, aplecati in fata sa fie aerodinamici, cate 2-3 calare pe magareatza...

Si ii mai vad cum rad de mine cand ma vad cum imi pun casca si manusile atunci cand plec. Dar ce am "ras" eu acum vreo 3 saptamani cand i-a palit unu cu masina pe doi viteji d'astia pt ca nu au acordat prioritate in intersectie.

Iar ultima moda - si-au pus neoane si licurici albastrii pe ele si le pun in fata Mall-ului cu ele aprinse sa ii vada gagicili.

 

Si eu sunt scuterist (momentan) si nu-mi place sa fiu bagat in aceeasi oala cu toti copii astia, dar realitatea este intr-adevar ca 80% sunt cioflingari :kiss:

Am auzit ca azi .. a fost unu inmormantat(scuterist) ... a dat in bordura si nu avea casca prinsa.... deci a dat cu capu in stalm ... asa am auzit :|

Scuze pentru dublu post

 

Nu judeca scuteristul cu pareri preconcepute ca asa poti sa ma vezi si pe mine in bermude si slapi pe scuter (oricum nu salut pe nimeni ca majoritatea stramba din nas si te privesc de pe motor cu o superioritate inchipuita) si mai sunt si brunet cred ca imi si pui eticheta de manelist nu.

Nu uita ca pe scuter merg deobicei copii care nu au bani sa isi ia motor, si viseaza la motoarul tau, daca vine sa iti puna o intrebare fie si idioata(nu cred ca tu puneai intrebari inteligente la 16 ani) nu trebuie sa il iei peste picior.

 

p.s. intradevar sunt si cocalari dar acestia ii gasesti si in randul motociclistilor si soferilor si politistilor indiferent de culoarea pielii, functie si statut bineinteles in procentaj variat

 

 

Mi se pare o masura cretina, dupa mine nici nu as pune casca obligatorie, vrei sa o porti bine nu e treaba ta sau a parintilor.

Dar sunt foarte deacord sa se ia masuri extreme cand pui in pericol siguranta celorlalti.

Daca imi iei fata si te dau jos .... TU ai sanse sa mori ca nu ai casca...... dc sa am eu mustrari de constiinta pentru tine.... ca vrei tu sa iit dai cu gel .... ?

Editat de drc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am ajuns printre primi la locu faptei, caraitorile vroiau sa l aranjeze pe saracu baiat... l am ajutat cu ce am putut, l am chemat pe balamuc sa i ia motoru. Au furat si casca ducatistului un suomi de vreo 700euro, el era lovit la picior si mana, motoreta , ambreiaju spart si putin sifonata. Bafta omule si astept cafeaua :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caraitorile vroiau sa l aranjeze pe saracu baiat...Au furat si casca ducatistului un suomi de vreo 700euro... el era lovit la picior si mana

 

Cum vine asta??? dupa ce ca umbla fara carnet,90% sunt furate,nu respecta reguli de circulatie..acum te dezbraca in mijlocul drumului???

Daca jegurile astea din politie nu fac nimic trebuie sa ne ajutam sa facem ceva impotriva acestor molii /putori ..nu se poate sa continuam asa!!!

Daca politia nu le face nimic pentru ca au treaba in alte parti si trec cu vederea ceea ce este in acest moment in RO,trebuie sa o facem noi.

Aceasta problema trebuie rezolvata si este foarte simplu..Propun ca toti cei ce nu poseda nr de inmatriculare(primarie) clar sunt impostori,iar in acele momente te simti jignit si furat..ar merita fiecare jeg de acest tip sa fie scos de pe sosea intr-un mod violent.

Nu se poate trece cu vederea..O sa ajungem omorati de aceste lichele..si ajunsi in costumul lui Adam la morga,stam cu mainile in san si cand suntem furati?

.

.

chiar in halul asta am ajuns???

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar in halul asta am ajuns???

 

Da, pentru ca exista cazuri cand esti pe jos si nu te ajuta nimeni sa ridici motorul sau sa te intrebe de sanatate.Mori ca un caine in mijlocul drumului....spre fericirea politiei care te scoate vinovat si inchide cazul in aceeasi zi.Dupa ce ti se ia echipamentul, ti se iau si organele interne(de data asta legal).

 

In timpul razboiului, la morti li se scoteau dintii de aur.Cei care erau prinsi profanand mortii, erau impuscati pe loc.

 

Se pare ca e nevoie de un al III-lea WWW pentru a mai spala lumea asta de jegul uman! :kiss:

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa...stim cu totii ca este adevarat ceea ce ai spus, toti avem aceleasi idei ...

dar intrebarea mea este : mai continuam sa inghitim ceea ce se intampla? sau luam cumva o atitudine fata de aceste jeguri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au trecut

Au facut

Au dres

 

 

Va rog din suflet nu generalizati si eu am avut scuter(asta pana l-am inprumutat :kiss: ) si n-am avut nici un accident, am avut si RCA, casco, acte in regula... Daca am generaliza nici motoristii nu-s prea breji ...

Adevarat 30% sunt pusti inconstienti, 30% sunt cocalari gealati, 30% sunt ciori in slapi dar 10 % din scuteristi sunt oameni civilizati care se simt lezati ca-s bagati in aceeasi oala ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun ca toti cei ce nu poseda nr de inmatriculare(primarie) clar sunt impostori,iar in acele momente te simti jignit si furat..ar merita fiecare jeg de acest tip sa fie scos de pe sosea intr-un mod ...

 

 

Va rog din suflet nu generalizati si eu am avut scuter(asta pana l-am inprumutat :kiss: ) si n-am avut nici un accident, am avut si RCA, casco, acte in regula... Daca am generaliza nici motoristii nu-s prea breji ...

Adevarat 30% sunt pusti inconstienti, 30% sunt cocalari gealati, 30% sunt ciori in slapi dar 10 % din scuteristi sunt oameni civilizati care se simt lezati ca-s bagati in aceeasi oala ...

 

Am mentionat cine merita sa primeasca acest comportament! Stiu ca nu toti sunt asa dar tu faci parte dintr un segment foarte mic ,mult mai mic de acel 10%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu snt omul cu ducati! in primul rand merci tuturor celor care m-au ajutat in seara accidentului...

a fost un cosmar, un accident din care era sa ies si linsat...

povestea e cam asha... veneam din zona parcului Carol...la intrarea in pasaj erau mai multe masini si scutere oprite, intrarea in pasaj era blocata(ulterior am aflat ca oamenii veneau de la inmormantarea unui scuterist mort in accident) am trecut mai departe fara nici cea mai mica idee despre ce se intampla. pasajul gol, mergeam pe banda a doua. spre iesire, pe banda unu, erau doua scutere. cand m-am apropiat, o gilera dn, din cele doua a schimbat brusc directia de mers a intrat pe banda a doua si am lovit-o in parte frontala...a fost ciudat pentru ca in momentul impactului omul era de-a curmezisul pe drum, parca ar fi vrut sa intoarca(dupa aia mi-am dat seama k oamenii faceau liniutze acolo si de asta blocasera pasajul). am evitat cat am putut, dk ma duceam drept intrat in zona mediana, in om. asha i-am luat doar fatza...

jos..

in cateva secunde era toata gasca aia de la intrarea in pasaj pe mine, mi-am luat cateva lovituri...a aparut totusi repede un motociclist din zona care m-a ajutat si a mai linistit apele...omul se stie si nu o sa-l uit!

destul de repede a venit si politia... ma rog de aici incolo a inceput ancheta...cu tot ce presupune ea.

tipul de pe scuter, dupa ce sa sarit sa ma rupa, si a mai avut cateva incercari si dupa ce a venit politia a"lesinat" subit si a fost luat cu salvarea. la spital era insa vioi ca la inceput...a incercat sa-mi ia si cheia de la motocicleta...

intr-adevar cum s-a povestit mai devreme mi s-a furat casca cand m-a bagat politia in masina. nu e paguba pentru ca dupa impact s-a fisurat si nu ash mai fi mers cu asha ceva pe cap...

pagube moto:capac de ambreiaj, tambur ambreiaj, arcuri...

zgarieturi pe toata partea dreapta, maneta frana. roata fatza e infranta...credk s-a dus pompa de frana.

 

eu am scapat destul de ieftin: un deget rupt(dua saptamani ghips, un muschi zdrobit-nu o sa pot sa mai merg cu bicicleta o vreme- si genunchiul drept unde ce credeam k e o zgarietura banala s-a dovedit k e ceva profund)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si nu imi vine sa cred! :)

 

Cum adica au blocat pasajul ca sa faca liniute?Astia sunt chiar imbecili! :D

Iar comportamentul lor ulterior... :drums: De aia merita sa intri frontal in el, fara frana!Bestii ordinare! :drums:

 

Insanatosire grabnica!

 

Motorul cum il repari?Ti-a dat ala RCA-ul?Presupun ca nu avea asa ceva... :kiss:

Ce model de Suomy ai avut?Chiar a crapat?Ai dat rau cu capul de asfalt?Ciudat sa crape asa usor... :D

Ma sperii...eu am un Vandal....si nu e chiar de top la ei.... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si nu imi vine sa cred! :)

 

Cum adica au blocat pasajul ca sa faca liniute?Astia sunt chiar imbecili! :D

Iar comportamentul lor ulterior... :drums: De aia merita sa intri frontal in el, fara frana!Bestii ordinare! :drums:

 

Insanatosire grabnica!

 

Motorul cum il repari?Ti-a dat ala RCA-ul?Presupun ca nu avea asa ceva... :kiss:

Ce model de Suomy ai avut?Chiar a crapat?Ai dat rau cu capul de asfalt?Ciudat sa crape asa usor... :D

Ma sperii...eu am un Vandal....si nu e chiar de top la ei.... :lol:

nu avea RCA...singura modalitate este datul in judecata...dar de la cine sa iei banii...paguba...

CASCA era un Spec R replica Bayliss(modelul cu alb rosu si albastru) nu a crapt dar pe partea stanga avea fisuri mici...poate ar mai fi mers, dar eu nu ash mai fi riscat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la militie cum a decurs treaba?

 

liniute scuteristii care bat motociclistu' ca le-a intrerupt "distractia"?

 

scuteristi linistiti de pe forum, trebuie sa stiti sau sa aflati despre cine e vorba si unde vor mai organiza aceste "distractii".....vreau si eu. sunt in stare sa-mi iau si-un scuter pt a ma putea infiltra

 

 

pm pls

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la militie cum a decurs treaba?

 

liniute scuteristii care bat motociclistu' ca le-a intrerupt "distractia"?

 

scuteristi linistiti de pe forum, trebuie sa stiti sau sa aflati despre cine e vorba si unde vor mai organiza aceste "distractii".....vreau si eu. sunt in stare sa-mi iau si-un scuter pt a ma putea infiltra

 

 

pm pls

 

nu cred k era un concurs "clasic" gashca aia venea de la inmormantare...era un fel de parada si la pasaj probabil ca in cinstea prietenului lor decedat doi dintre ei au facut o intrecere...dupa pozitia celui cu care m-am lovit cred k vroia sa intoarca(pe sensul ala k la mijloc e linia de tramvai cu burdura) si sa se mai dea o data...sau ma rog sa revina in capul coloanei

Editat de odhin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au mai fost acum o vreme o gasca de tampiti, cu motoare de data asta, care au blocat o intersectie prin dr taberei sa faca unu cerculetze cu bmw. Tot in cinstea cuiva mort in accident moto (cu respectivul n-am nimic, odihneasca-se in pace, dar "pretenii" lui care au facut asta - (cuvant urat) ).

 

De data asta insa, vad ca au fost niste scuteristi/ciori (chiar mai cretine).

Felicitari celui care a ajutat cioara scuterista implicata in accident sa "lesine" (daca am inteles eu bine aluzia).

 

Mai mult noroc pe viitor, Odhin!

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu avea RCA...singura modalitate este datul in judecata...dar de la cine sa iei banii...paguba...

CASCA era un Spec R replica Bayliss(modelul cu alb rosu si albastru) nu a crapt dar pe partea stanga avea fisuri mici...poate ar mai fi mers, dar eu nu ash mai fi riscat...

 

E trist ce zici! :)

 

Casca trebuia schimbata oricum!Nu mai prezenta siguranta cu fisurile alea....

 

Ar trebui dat nemernicul in judecata!Sa se invete minte!Sa-ti plateasca reparatia motorului si o casca nou, plus spitalizare.

 

Cretini!Transforma strada in loc de joaca! :kiss:

 

Dar ce au zis cei de la Politie ca boratul ala nu avea RCA? :D

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au mai fost acum o vreme o gasca de tampiti, cu motoare de data asta, care au blocat o intersectie prin dr taberei sa faca unu cerculetze cu bmw. Tot in cinstea cuiva mort in accident moto (cu respectivul n-am nimic, odihneasca-se in pace, dar "pretenii" lui care au facut asta - (cuvant urat) ).

 

De data asta insa, vad ca au fost niste scuteristi/ciori (chiar mai cretine).

Felicitari celui care a ajutat cioara scuterista implicata in accident sa "lesine" (daca am inteles eu bine aluzia).

 

Mai mult noroc pe viitor, Odhin!

 

nu a fost o aluzie...omul s-a dat ranit, s-a prefacut, k sa ajunga la spital si sa i se faca fisha medicala pentru raniri usoare...

 

merci de urari...cat priveste pagubele politia mi-a zis k singura modalitate pentru a-mi recupera paguba este sa-l dau in judecata...

Editat de odhin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a fost o aluzie...omul s-a dat ranit, s-a prefacut, k sa ajunga la spital si sa i se faca fisha medicala pentru raniri usoare...

 

merci de urari...cat priveste pagubele politia mi-a zis k singura modalitate pentru a-mi recupera paguba este sa-l dau in judecata...

 

Pai degeaba se da ranit daca e vinovat de accident. Sau te-au scos pe tine vinovat? Oricum, e de toata jena ca-n loc sa vada daca esti ranit au tabarat pe tine. Ar trebui sifonati un pic cu niste manusi cu carbon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e cazu clasic cand personajul de etnie rroma se da lovit ca sa poata sa treaca la amenintari ... in locul tau Odihn as face reclamatie la sectia de politie pe raza careia s-a intamplat rahatul (cred ca 10 e p`acolo) pe numele scuteristului evident .... si l-as da si in judecata pt recuperarea pagubelor ... intra omu si la furt si la vatamare corporala si la distrugere ... cred ca ii ajunge pe vreo 10 ani asa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fondul pentru accidente cu autor neindentificat sau neasigurat. Ei iti dau tie banii si ii recupereaza apoi de la autor.

 

:P Cum sa-i mai recupereze de la autor, daca ala e NECUNOSCUT? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...