Sari la conținut

Bucuresti - Cannes - Grenoble - Alpi - Munchen - Bucuresti


Postări Recomandate

Traseul a fost cam asta : bucuresti - budapesta - zagreb - rijeka - _pula(croatia) - slovenia - trieste - venetia - genova - san remo - monte-carlo - Nisa - Cannes - Grenoble - Chamonix de Mont Blanc - Passul Furka - Passul Oberalp - elvetia - lichtenstein - austria - munchen - Villach - Graz - Balaton - Bucuresti.

 

A fost misto, cu mica dezamagire personala ca toata coasta adriaticii e plina de stanci, nu e nici un fir de nisip. Altfel, peisaje misto, dar cam intangibile asa... de la croatia incolo berea prea scumpa, prea multa civilizatie, deranjanta, nici urma de "free spirit", cu exceptia traseului din Alpi, unde era plin de motoare.

 

Urmatoarea tura va fi prin tari mai normale, croatia, slovenia, serbia, muntenegru, bosnia, slovacia, cehia.

 

poze :

 

post-271-1218624454_thumb.jpg post-271-1218624464_thumb.jpg

post-271-1218624481_thumb.jpg post-271-1218624705_thumb.jpg post-271-1218624727_thumb.jpg post-271-1218624738_thumb.jpg post-271-1218624753_thumb.jpg post-271-1218624766_thumb.jpg post-271-1218624777_thumb.jpg post-271-1218624790_thumb.jpg post-271-1218624801_thumb.jpg post-271-1218624811_thumb.jpg post-271-1218624822_thumb.jpg post-271-1218624836_thumb.jpg post-271-1218624852_thumb.jpg post-271-1218624864_thumb.jpg post-271-1218624875_thumb.jpg post-271-1218624884_thumb.jpg post-271-1218624898_thumb.jpg post-271-1218624909_thumb.jpg post-271-1218624921_thumb.jpg post-271-1218624953_thumb.jpg post-271-1218624965_thumb.jpg post-271-1218624976_thumb.jpg post-271-1218624987_thumb.jpg post-271-1218624999_thumb.jpg post-271-1218625010_thumb.jpg post-271-1218625024_thumb.jpg post-271-1218625035_thumb.jpg post-271-1218625046_thumb.jpg post-271-1218625070_thumb.jpg post-271-1218625081_thumb.jpg post-271-1218625092_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superb! si mult curaj,la un asa drum... :cheers:

in poza aia in care esti cu spatele,facuta seara, ce vroiai sa ne arati de fapt? ;)

Editat de dya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce n-ai zis bre nimic??

 

...si apropos...daca tot mai vrei o tura...hai pe 29.08 :cheers:

..plec cu cla pe traseul budapesta/balaton-porec-venetia-porec-"penis"(-rijeka) -cesarica (plitvice)-dubrovnok(split)-drobeta-acasa....

 

PS:..cum te-ai inteles cu topcase-ul la viteza??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superb! si mult curaj,la un asa drum... :cheers:

in poza aia in care esti cu spatele,facuta seara, ce vroiai sa ne arati de fapt? ;)

 

Nu e vorba de curaj, ci pur si simplu de banalul "daca vrei, poti" :) .

 

In poza aia incercam sa-mi exprim atitudinea fata de coasta lor de azur. Eram fix pe granita intre italia si franta :D. La Vadu e paradis, acolo la ei doar niste hoteluri scumpe si inghesuite pe niste bolovani ascutiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de curaj, ci pur si simplu de banalul "daca vrei, poti" ;) .

 

In poza aia incercam sa-mi exprim atitudinea fata de coasta lor de azur. Eram fix pe granita intre italia si franta :). La Vadu e paradis, acolo la ei doar niste hoteluri scumpe si inghesuite pe niste bolovani ascutiti.

nu ai stiu matale...intre franta si italia,sunt cateva plaje salbatice superbe...trebuia doar sa le localizezi de pe vreo curba,si apoi sa cauti poteci prin boscheti..:cheers:

 

...vezi ca te-am intrebat ceva mai sus...

 

...cat a durat frumusetzea de excursie??...ce cazari,si cat buget??

 

Bafta maxima,tizule!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce n-ai zis bre nimic??

 

...si apropos...daca tot mai vrei o tura...hai pe 29.08 :cheers:

..plec cu cla pe traseul budapesta/balaton-porec-venetia-porec-"penis"(-rijeka) -cesarica (plitvice)-dubrovnok(split)-drobeta-acasa....

 

PS:..cum te-ai inteles cu topcase-ul la viteza??

 

Mi-am cam mancat concediul pe anul asta, de acum mai pot sa bag doar ture de 3-4 zile, "de week-end". N-am zis pentru ca as cam fi pedepsit-o rau pe Cla ;) . Am mers un pic ca haiducii asa, numai prin campinguri, bagat kilometri la greu, mancat din punga, chestii de-astea, cautat camping pana pe la 1 noaptea o data, de la un lantz rupt la zagreb care ne-a mancat 2-3 ore. Top-case-ul e cea mai buna inventie pe o motocicleta. Eu am givi maxia, a intrat in el lejer cortul, sacul de dormit, spray de lant, kit de pana, paine, cascaval si-o bere :) . Rucsacul pus pe locul pasagerului din spate, agatat cu curelele de manerele din spate - giugiuc. In felul asta mergeau 7-800 de km pe zi. Cu pasagera cred ca limita de confort e pe la 500 de km pe zi maxim.

 

 

In rest - cazari la campinguri - 10-15 euro de persoana venea, sau pe la prieteni, pe unde s-a putut - budapesta, munchen.

drumul a avut 5300 de km in total, 10 zile am fost plecat. Cost total - 700 de euro. 300 numai benzina, inca vreo suta - doua cred taxele de autostrazi. Italia cea mai scumpa - traversat cizma de la est la vest = 30 euro. In rest, cazare la camping si hrana de subzistentza :D . Ce mai grea lovitura era halba de bere - 3-4 euro.

Editat de moshulik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are limite cand e vorba de concediu.. :cheers:

..eu am luat topcase-ul original...sunt cam la fel,numai ca mai are niste briz-brizuri pt pasager...ma interesa cum se simte la viteza,ca nu am apucat sa merg cu el...si e musai sa stiu daca cumpar acum si lateralele,sau mi le fac cadou de craciun...;)

 

PS:..sti ca soatelor nu le-ar ajunge nici remorca sa care in concediu tot ce vor..

Editat de raducu 77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are limite cand e vorba de concediu.. :cheers:

..eu am luat topcase-ul original...sunt cam la fel,numai ca mai are niste briz-brizuri pt pasager...ma interesa cum se simte la viteza,ca nu am apucat sa merg cu el...si e musai sa stiu daca cumpar acum si lateralele,sau mi le fac cadou de craciun...;)

 

PS:..sti ca soatelor nu le-ar ajunge nici remorca sa care in concediu tot ce vor..

 

Alea cu "cum se comporta topcase-ul la viteza" sunt mituri urbane :D . Unul dintre noi avea si top-case si laterale, pe un fz750 din 90. Mergea fara nici o jena cu 180-200 pe autostrazi. Asta pana i-a cazut lantzu' , din cauza de varsta avansata, evident :))) . Deci n-ar strica sa-ti iei si laterale... rucsacul trebuie sa-l iei in spate dupa tine mereu, jantele laterale ofera protectie la "curiosi", in zonele turistice sunt tigani, ca peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era seara, era doar intuneric in tunelul de sub granita Franta-Italia :))))))))))

 

superb! si mult curaj,la un asa drum... :cheers:

in poza aia in care esti cu spatele,facuta seara, ce vroiai sa ne arati de fapt? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se preteaza geaca la touring moshulik? ;)

 

Hehe... face toti banii, cand stai cu o geaca in spate 8-10 ore pe zi chiar conteaza sa fie de rasa :) . Am mancat si frig de-ala crunt cand ne-a prins noaptea pe autostrada zagreb - rijeka, de-am pus si mesada si polar pe sub geaca, dar in concluzie frank thomas rulz :D . Alt echipament necesar - supra-pantaloni de ploaie de la louis, de 750.000, luat peste blugi si peste genunchere si evident cizme. In felul asta (si cu ajutor din partea carenajului impecabil de vfr) nu mi-a ajuns nici o picatura de ploaie la piele si am trecut printr-o furtuna serioasa de la granita austria-germania pana in Munchen.

 

Colegul in schimb poate sa explice mai bine cat de incantat era de costumul lui de ploaie :burnout: . Ce-i drept, functiona bine pe post de talisman. Cum il punea pe el, cum se oprea ploaia si incepea sa-i creasca temperatura interna :cheers:))) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo man. Frumoase poze, de peisaje nu mai spun. .... si pe la cehi, cum e cu herculanea si accesoriile aferente. Dupa ce-am vazut se pare ca e de toata jena . O gasesti pe toate tomberoanele :cheers:)

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseu de lux domne! Altii baga praf la plamani prin Kazahstan, iar voi v-ati _pishat sub poduri, pe civilizatia occidentala :) Mai bagati poze, ca merita.

 

Apropo, moshulik, ai tras cu pistolul si pe acolo? :blink:

Editat de abil-psihic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

scuzati-ma ca ma bag d'aiurea in seama ..dar vreau sa va felicit pentru plimbarea facuta ..altii pe banii astia cheltuie pentru o saptamana la mare ...si ..pffff...nu se merita ..in comparatie cu ce ati facut voi. felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
scuzati-ma ca ma bag d'aiurea in seama ..dar vreau sa va felicit pentru plimbarea facuta ..altii pe banii astia cheltuie pentru o saptamana la mare ...si ..pffff...nu se merita ..in comparatie cu ce ati facut voi. felicitari!

 

Dap, au meritat banii cheltuiti, insa intre timp am descoperit ca sunt alte destinatii unde merita si mai bine "investitia", adica in tarile astea mai cu civilizatie medie.

 

Intre timp s-a "copt" si un filmuletz - reda foarte bine atmosfera si senzatia cu care am mers, adica asa, foaaaarte relaxati :) , incet si bine.

 

http://www.youtube.com/watch?v=XdglTtqbWig&feature=user

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravos man! N-am mai apucat sa vorbim, nu stiam ca ai facut matale vara asta! Asa, de relax!

Da pina al urma ati ajuns si in Spania, ca zicea ceva parca pe roadbookul ala de orase spaniole?

 

Oricum, sa va fie de bine si daca faceti planuri la anu cu tarile alea de le zisesi normale, da un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut cam acelasi traseu in 2006! f frumos!....cam greu cu camping ! pe coasta a fost simplu, in rest..ascunsi prin paduri..etc! noi am facut 7 mii de km! pe acolo!...

 

mi a placut mult coasta, MONT BLANC, si ELVETIA!

 

BRAVO ...l!!

Editat de MotoPlus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...