Sari la conținut

Scuter 11.08.08 Motaieni


ZLI
 Share

Postări Recomandate

Nu a aparut nimic pana acum, si nu puteam sa scriu ce se auzea de la lume din sat. Il decapitase, sarise si un picior.....

 

Venise din grecia pe la parinti, a plecat fara casca si cu ceva probleme la frane, a ratat o curba si a intrat pe contrasens, unde l-a lovit unu. Salvarea a venit in jumatate de ora, i-a pansat picioru' in timp ce el acuza ca nu poate respira. A murit la spital cu ambii parinti langa el, urland de durere ca nu poate respra. Nu l-au intubat, nu i-au facut nimic. Cred ca i-au perforat coastele plamanii

Cand ajung la sat sigur aflu mai multe.

 

Era un baiat bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a aparut nimic pana acum, si nu puteam sa scriu ce se auzea de la lume din sat. Il decapitase, sarise si un picior.....

 

Venise din grecia pe la parinti, a plecat fara casca si cu ceva probleme la frane, a ratat o curba si a intrat pe contrasens, unde l-a lovit unu. Salvarea a venit in jumatate de ora, i-a pansat picioru' in timp ce el acuza ca nu poate respira. A murit la spital cu ambii parinti langa el, urland de durere ca nu poate respra. Nu l-au intubat, nu i-au facut nimic. Cred ca i-au perforat coastele plamanii

Cand ajung la sat sigur aflu mai multe.

 

Era un baiat bun

 

daca l-au dus la spitalul din sat nu ma mira...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spitalul din Pucioasa

 

 

daca te uiti la ce dotari sunt prin spitalele noastre, si ce medici au mai ramas, as putea zice ca spitalul din pucioasa este unul satesc. (95 % din spitalele din ro sunt satesti)

 

sa te fereasca Dumnezeu sa ai vre-o problema... cei de la salvare sunt disperati sa te livreze la cel mai apropiat spital nu prea ii intereseaza daca ala e dotat sau nu.. de trebuie decat sa scape de pacient.. nu de alta dar saracii, daca inceraca sa te duca la un spital competent si tu dai ortu` popii in masina sunt direct raspunzatori pentru moartea ta .. avem un sistem de c_cat.. traim in romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol :cheers:

 

acum presimt ca va posta un b.o.u care o sa se bucure de moartea lui cum ca n-a avut casca si etc...

 

toti gresim, nu toti platim...

 

Da ...adevarat si asta, si altii cand gresesc, si platesc, sunt echipati, si plata e mai mica. Nu avea ce sa caute fara casca. Acelasi lucru l-as putea spune si despre echipament. Iar chestia asta tipic "romaneasca" cu: "Toti gresim..." e fix p**a. Toti gresim, dar unii parca o cauta cu lumanarea. Una e sa gresesti sa ii dai mai mult gaz decat prevede legea, sa iesi un pic in decor, si alta e sa ii dai mai mult gaz, sa iesi in decor si sa fi imbracat sumar, lejer de vara...ca "lasa ca nu ti se intampla nimic..."

 

Nimeni nu se bucura de moartea lui (cred), dar clar a gasit ce-a cautat. A mizat pe faptul ca nu i se intampla nimic, ca n-are cum...si i s-a intamplat. Intrucat avea casca (deci stia ce e aia) e vina lui si numai a lui ca n-a purtat-o. Acelasi lucru si pentru geaca, care i-ar fi putut probabil amortiza din cadere si din traumatisme.

 

Chiar daca e cald, chiar daca sunt 40 grade Celsius afara, PURTATI CASCA, GEACA si MANUSI. Altfel, nu va intrebati de ce vi se perforeaza plamanii, de ce vi se sparg capetele etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a aparut nimic pana acum, si nu puteam sa scriu ce se auzea de la lume din sat. Il decapitase, sarise si un picior.....

 

Venise din grecia pe la parinti, a plecat fara casca si cu ceva probleme la frane, a ratat o curba si a intrat pe contrasens, unde l-a lovit unu. Salvarea a venit in jumatate de ora, i-a pansat picioru' in timp ce el acuza ca nu poate respira. A murit la spital cu ambii parinti langa el, urland de durere ca nu poate respra. Nu l-au intubat, nu i-au facut nimic. Cred ca i-au perforat coastele plamanii

Cand ajung la sat sigur aflu mai multe.

 

Era un baiat bun

 

 

bai nene...asta e inconstienta...auzi fara casca si cu ceva probleme la frane...

oricum nimeni nu merita sa moare asa...

pe de alta parte..stii cum e cu gura targului, eu nu as baga mana in foc ca a fost chiar asa , ca nu i-au facut nimic..la tara asa e vorbeste lumea si vrute si nevrute.

asta e.

RIP

 

PS: cand nu mai sunt, TOTI dar toti sunt baieti buni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol :)

 

acum presimt ca va posta un b.o.u care o sa se bucure de moartea lui cum ca n-a avut casca si etc...

 

toti gresim, nu toti platim...

 

 

 

DA se pare ca nu erau departe cei pe care ii presimteai tu.

 

OK a gresit , a platit, invatati ceva din asta ca de lupi moralisti e plina lumea :cheers:

 

ps: asta nu inseamna ca nu sunt de acord, ca sunt niste inconstienti cei care nu poarta echipament ;)

Editat de cehu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nene...asta e inconstienta...auzi fara casca si cu ceva probleme la frane...

 

man, si eu am mers prin bucuresti cu probleme la sistemul de franare fata, dar mergeam incet, uneori chiar enervant de incet pentru unii, distanta mare intre masini, la fiecare trecere de pietoni sau straduta luam mana din gaz samd. in tot acest timp (aproape doua saptamani) nu am avut niciodata o situatie in care sa franez de urgenta. totul e in mintea si in capacitatea ta de a intelege la ce te expui cand iesi pe strada cu o motocicleta/moped/scuter cu probleme si cat de preventiv poti merge. daca ai in minte principiul ca "mie nu mi se poate intampla" o musti, si s-ar putea sa o musti rau.

 

condoleante familiei pentru pierdera suferita!

 

...iar pentru sistemul medical din romania... ar trebui deschis un topic separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, si eu am mers prin bucuresti cu probleme la sistemul de franare fata, dar mergeam incet, uneori chiar enervant de incet pentru unii, distanta mare intre masini, la fiecare trecere de pietoni sau straduta luam mana din gaz samd. in tot acest timp (aproape doua saptamani) nu am avut niciodata o situatie in care sa franez de urgenta. totul e in mintea si in capacitatea ta de a intelege la ce te expui cand iesi pe strada cu o motocicleta/moped/scuter cu probleme si cat de preventiv poti merge. daca ai in minte principiul ca "mie nu mi se poate intampla" o musti, si s-ar putea sa o musti rau.

 

condoleante familiei pentru pierdera suferita!

 

...iar pentru sistemul medical din romania... ar trebui deschis un topic separat.

 

se pare ca si tu o cautai cu lumanarea, dar n-ai gasit-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, si eu am mers prin bucuresti cu probleme la sistemul de franare fata, dar mergeam incet, uneori chiar enervant de incet pentru unii, distanta mare intre masini, la fiecare trecere de pietoni sau straduta luam mana din gaz samd. in tot acest timp (aproape doua saptamani) nu am avut niciodata o situatie in care sa franez de urgenta. totul e in mintea si in capacitatea ta de a intelege la ce te expui cand iesi pe strada cu o motocicleta/moped/scuter cu probleme si cat de preventiv poti merge. daca ai in minte principiul ca "mie nu mi se poate intampla" o musti, si s-ar putea sa o musti rau.

 

condoleante familiei pentru pierdera suferita!

 

...iar pentru sistemul medical din romania... ar trebui deschis un topic separat.

da.bravo.eu am mers cativa ani cu,, probleme la sistemul de franare fata,dar mergeam incet".ca mai bine merg incet decat sa repar in pu.a mea frana.bafta eterna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine mai tarziu decat niciodata (in legatura cu franele)

 

Rip :cheers: ;) :)

da.zice bine nazistu' .e foarte destept.ca si Hitler.si are numai posturi utile ,chiar si injuraturile pe privat sub numele de Tantza,scuze,IANTZA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da.zice bine nazistu' .e foarte destept.ca si Hitler.si are numai posturi utile ,chiar si injuraturile pe privat sub numele de Tantza,scuze,IANTZA.

Felicitari pentru inca un post,pentru ca din cate vad te-ai pus pe fapte mari intrucat ai adunat vreo 4-5 posturi in doar 2-3 topicuri scurte(ma intreb daca ai depasi mia de posturi daca ai incepe sa postezi in cele de vreo 60-100 de pagini). :cheers: Daca tot postati ma intreb de ce nu ati face macar un comentariu legat de ceea ce se vorbeste in acel topic si nu legat de ce a zis un alt frate de-al nostru,bafta la toata lumea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da.zice bine nazistu' .e foarte destept.ca si Hitler.si are numai posturi utile ,chiar si injuraturile pe privat sub numele de Tantza,scuze,IANTZA.

 

Fratilor mea culpa pentru off topic dar trebuie sa-i raspund dobitocului (imi asum riscul de warn). @euinsumi:Tu ai injurat primul pe pm. Pentru un avocat ar trebui sa ai un vocabular mai elaborat, "maestre". Esti suparat ca te-am blocat si nu ratezi ocazia sa te razbuni pe diverse topic-uri? Esti un frustrat ranchiunos? Si am mari dubii in ceea ce priveste "calitatile" tale ca si avocat. Vrei o pila la Barou? Rezolvam imediat...

 

On topic: a facut cineva de curiozitate o statistica cati mor fiindca nu au purtat echipament? Inconstienta? Nepasare? Lipsa de imaginatie? Dumnezeu sa-l odihneasca!

 

Dupa ce am bagat ~ 1300 eur in echipament (and still counting), si dupa ce m-am tavalit azi ca boul (din cauza lipsei de experienta) va spun ca echipamentul si-a facut treaba...Nu-i de colo sa cada 220 kg pe tine si sa ai 2 zgarieturi minore pe tibie. Sigur, imi pare rau ca am busit motorul si pentru asta, dar si pentru faptul ca am gresit pe undeva cand am cazut (inca analizez) mi-am tras literalmente 2 palme dupa ce am ridicat motorul si l-am pus pe cric

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.......On topic: a facut cineva de curiozitate o statistica cati mor fiindca nu au purtat echipament? Inconstienta? Nepasare? Lipsa de imaginatie? Dumnezeu sa-l odihneasca!

....

echipamentul nu te salveaza. Imbunatateste putin situatia, si cate-o data cand esti exact pe muchie face marea diferenta.

 

Ma enervasem cand auzisem ca niste sefi straini iau in romania spor de lumea a 3-a (cateva mii de euro). Am inceput sa tin un discurs tampit despre tara noastra. Am fost intrerupt la timp cu intrebarea: Daca ma inbolnavesc in romania, ce spitale am?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o imbunatateste in mult mai bine...eu acu postez cu un picior in sus pentru ca am fost prea comod sa mai incalt si cizmele ... aveam genuncherele si geaca dar am zis ca e prea cald sa mai iau si cizme...si uite ca la genunchi n-am nimic si laba piciorului ma doare ca dracu...aaa...si astea din cauza unui scuterist care n-a sinchisit sa se asigure..plz die.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

echipamentul nu te salveaza. Imbunatateste putin situatia, si cate-o data cand esti exact pe muchie face marea diferenta.

 

ba eu cred k te salveaza de multe ori ... pe mn m'a ajutat foarte multw , pot spune k datorita lui ink traiesc aqum ;). curba luata cam tare , pierdut echilibru , contra sens - tavalit de 3 masini . sunt curios catzi in maieu si slapi ar fi scapat din situatzia asta :)

echipament - casca full carbon , protectie spate , geaca piele cu protectii hard , manusi , cizme gp pana la genunchi .

bafta multa :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, si eu am mers prin bucuresti cu probleme la sistemul de franare fata, dar mergeam incet, uneori chiar enervant de incet pentru unii, distanta mare intre masini, la fiecare trecere de pietoni sau straduta luam mana din gaz samd. in tot acest timp (aproape doua saptamani) nu am avut niciodata o situatie in care sa franez de urgenta. totul e in mintea si in capacitatea ta de a intelege la ce te expui cand iesi pe strada cu o motocicleta/moped/scuter cu probleme si cat de preventiv poti merge. daca ai in minte principiul ca "mie nu mi se poate intampla" o musti, si s-ar putea sa o musti rau.

 

condoleante familiei pentru pierdera suferita!

 

...iar pentru sistemul medical din romania... ar trebui deschis un topic separat.

 

 

lol citeste mai cu atentie cui raspunzi..me =man?! loool me=WOman ;)

lasa nu-i nimic ..te iert! :cheers:

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ...adevarat si asta, si altii cand gresesc, si platesc, sunt echipati, si plata e mai mica. Nu avea ce sa caute fara casca. Acelasi lucru l-as putea spune si despre echipament. Iar chestia asta tipic "romaneasca" cu: "Toti gresim..." e fix p**a. Toti gresim, dar unii parca o cauta cu lumanarea. Una e sa gresesti sa ii dai mai mult gaz decat prevede legea, sa iesi un pic in decor, si alta e sa ii dai mai mult gaz, sa iesi in decor si sa fi imbracat sumar, lejer de vara...ca "lasa ca nu ti se intampla nimic..."

 

Nimeni nu se bucura de moartea lui (cred), dar clar a gasit ce-a cautat. A mizat pe faptul ca nu i se intampla nimic, ca n-are cum...si i s-a intamplat. Intrucat avea casca (deci stia ce e aia) e vina lui si numai a lui ca n-a purtat-o. Acelasi lucru si pentru geaca, care i-ar fi putut probabil amortiza din cadere si din traumatisme.

 

Chiar daca e cald, chiar daca sunt 40 grade Celsius afara, PURTATI CASCA, GEACA si MANUSI. Altfel, nu va intrebati de ce vi se perforeaza plamanii, de ce vi se sparg capetele etc.

Plamanii se perforeaza si cu geaca pe tine. Echipamentul nu te protejeaza de fracturi si organe interne rupte. Dar totusi isi are rostul lui. Casca e sfanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate dar aici nu nu criticam pe nimeni... din pacate nu mai avem pe cine (e chestie de nuanta)

 

o imbunatateste in mult mai bine...eu acu postez cu un picior in sus pentru ca am fost prea comod sa mai incalt si cizmele ... aveam genuncherele si geaca dar am zis ca e prea cald sa mai iau si cizme...si uite ca la genunchi n-am nimic si laba piciorului ma doare ca dracu...aaa...si astea din cauza unui scuterist care n-a sinchisit sa se asigure..plz die.

eu vorbeam despre deces - nu despre picioare rupte. Insanatosire

 

...

ba eu cred k te salveaza de multe ori ... pe mn m'a ajutat foarte multw , pot spune k datorita lui ink traiesc aqum ;). curba luata cam tare , pierdut echilibru , contra sens - tavalit de 3 masini . sunt curios catzi in maieu si slapi ar fi scapat din situatzia asta :)

echipament - casca full carbon , protectie spate , geaca piele cu protectii hard , manusi , cizme gp pana la genunchi .

bafta multa :cheers:

 

Si eu merg cu echipament full mereu (Chiar si azi).

Tu ai avut si noroc+echipament daca ai scapat dupa ce te-au tavalit 3 masini de pe contrasens.

 

Ideea e ca e foarte bine sa porti protectii full, sa ai anvelope bune, sa tina franele, sa ai furca buna, toate astea iti dau mai multe sanse dar nu te fac invincibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...