Sari la conținut

Vibratie La Franare 1000rr


john_48_tiru
 Share

Postări Recomandate

De ceva timp am o problema la motor

 

La franare la viteze mici simt ceva in discuri , un fel de trepidatie nu stiu exact cum sa o numesc o altfel de frecare decat cea normala

Ce e ciudat e ca la viteze mari nu se intampla asta si nici nu freaca placutele mai mult decat ar trebui cand nu e actionata frana

Care ar putea fi problema ?

dicuri ovalizate ? desi nu vad de ce .....

placute uzate neuniform ? m-am uitat la ele si nu sunt ....

Oricum orice parere e binevenita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceva timp am o problema la motor

 

La franare la viteze mici simt ceva in discuri , un fel de trepidatie nu stiu exact cum sa o numesc o altfel de frecare decat cea normala

Ce e ciudat e ca la viteze mari nu se intampla asta si nici nu freaca placutele mai mult decat ar trebui cand nu e actionata frana

Care ar putea fi problema ?

dicuri ovalizate ? desi nu vad de ce .....

placute uzate neuniform ? m-am uitat la ele si nu sunt ....

Oricum orice parere e binevenita

 

Daca ti se pare ca ma bag aiurea te rog sa ma injuri pe PM caci exemplele mele sunt din domeniul auto.Nu cunosc tehnic tipul tau de motor dar am avut aceeasi problema la doua dintre masinile pe care le-am avut si cred ca poate fi ceva similar daca zici ca placutele sunt ok.

 

cazul 1 : vibratia era si la viteze mici si se amplifica la viteze mari (franari bruste in forta) = discuri ovalizate,nu ma intreba cum,nici eu nu stiu cum.Optic aratau perfect ,le am si acum ,sprijin portile cu ele in caz ca intereseaza pe cineva.

cazul 2 : vibratia era doar la viteza mica ,nu se simtea nimic la viteza mare ,franari agresive(ca si in cazul tau) = pompa frana,nu stiu ce plm de supapa de retur & stuff care actiona cum vroia ea atunci cand "viteza" lichidului de frana era mica.Adica cand actionam frana brusc ,actiona bien ca o "brusca" lichidul de frana.Cel putin asa m-au prostit aia din service in ambele cazuri ,important este ca au remediat.

Sper ca m-am facut bine inteles ca-i cam tarziu si-s mos.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceva timp am o problema la motor

 

La franare la viteze mici simt ceva in discuri , un fel de trepidatie nu stiu exact cum sa o numesc o altfel de frecare decat cea normala

Ce e ciudat e ca la viteze mari nu se intampla asta si nici nu freaca placutele mai mult decat ar trebui cand nu e actionata frana

Care ar putea fi problema ?

dicuri ovalizate ? desi nu vad de ce .....

placute uzate neuniform ? m-am uitat la ele si nu sunt ....

Oricum orice parere e binevenita

 

poate nu iti strange egal placutele din etrierul stang fata de drept pe discuri. poate da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ti se pare ca ma bag aiurea te rog sa ma injuri pe PM caci exemplele mele sunt din domeniul auto.Nu cunosc tehnic tipul tau de motor dar am avut aceeasi problema la doua dintre masinile pe care le-am avut si cred ca poate fi ceva similar daca zici ca placutele sunt ok.

 

cazul 1 : vibratia era si la viteze mici si se amplifica la viteze mari (franari bruste in forta) = discuri ovalizate,nu ma intreba cum,nici eu nu stiu cum.Optic aratau perfect ,le am si acum ,sprijin portile cu ele in caz ca intereseaza pe cineva.

cazul 2 : vibratia era doar la viteza mica ,nu se simtea nimic la viteza mare ,franari agresive(ca si in cazul tau) = pompa frana,nu stiu ce plm de supapa de retur & stuff care actiona cum vroia ea atunci cand "viteza" lichidului de frana era mica.Adica cand actionam frana brusc ,actiona bien ca o "brusca" lichidul de frana.Cel putin asa m-au prostit aia din service in ambele cazuri ,important este ca au remediat.

Sper ca m-am facut bine inteles ca-i cam tarziu si-s mos.

 

o sa verific ce ai spus si in cazul 2 La asta nu m-am gandit

Ms de pareri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se simte chestia asta si la mers incet fara franare?

 

problema similara, mers incer trepideaza usor, accentuindu-se nu f. rau la franare.... inca nu am apucat sa o suspend sa verific rulmentii...

 

poate fi si din jug?

 

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se simte chestia asta si la mers incet fara franare?

 

problema similara, mers incer trepideaza usor, accentuindu-se nu f. rau la franare.... inca nu am apucat sa o suspend sa verific rulmentii...

 

poate fi si din jug?

 

ms

 

nu in mers nu se simte nimic , doar cand franez asa usor , cand franez agresiv nu se simte nimic

Nu stiu ce sa zic din jug la mine nu are cum sa fie asta e clar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un disc sau ambele putin ovalizate.Am patit la fel.Nu merge refacut sau reparat,ci doar schimbat.Cu timpul se amplifica.O sa ai ABS -asta este senzatia.Daca este putin mai merge,daca nu ai un motiv sa iti iei unele noi,Ai spalat-o calda sau ai dat in apa cu discurile incinse.O sa auzi diverse variante si multe prostii-una ar fii ca ai mai putin lichid intr-o suspensie! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discurile , sau doar unul din ele cu bataie axiala. nu merge decat sa le schimbi. chiar daca ti se pare ca nu au bataie, este ff mica si de aceea vibreaza. m-am mai ntalnit cu astfel de cazuri, singura solutie a fost sa le schimb. asa ca pune bani deoparte daca inca mai merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discurile , sau doar unul din ele cu bataie axiala. nu merge decat sa le schimbi. chiar daca ti se pare ca nu au bataie, este ff mica si de aceea vibreaza. m-am mai ntalnit cu astfel de cazuri, singura solutie a fost sa le schimb. asa ca pune bani deoparte daca inca mai merge.

Daca la frinare ai pulsatie in maneta de frina si trepidatii,ai discurile strimbe. Daca ai doar trepidati, ai guma fata uzata!

PS.Discurile daca au mai putin de 3/4 mm bataie se indreapta usor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la frinare ai pulsatie in maneta de frina si trepidatii,ai discurile strimbe. Daca ai doar trepidati, ai guma fata uzata!

PS.Discurile daca au mai putin de 3/4 mm bataie se indreapta usor!

 

 

 

cum? zi-ne si noua, sa stim :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la frinare ai pulsatie in maneta de frina si trepidatii,ai discurile strimbe.

 

Cam asa...Mi-am adus aminte de chestia asta de la postul lui tng. In primul caz mentionat de mine (cel cu discurile ovalizate),am uitat sa precizez asta, da,se simteau pulsatii in pedala de frana,nu are cum sa fie altfel la moto.

 

Deci pulsatiile astea in maneta de frana (daca ai) pot indica intr-adevar faptul ca dicurile sau unul dintre ele sunt ovale,trebuie luat prin eliminare,desi cel mai probabil unul din discuri sau ambele sunt in cauza.Totusi fa cumva si verifica si pompa, sa nu te trezesti ca schimbi discurile si iti face tot asa.Sau invers,cumperi pompa degeaba...ca sunt de vina discurile.Nu sunt piese ieftine niciunele banuiesc.

 

Ma indoiesc ca se pot indrepta. :laugh:

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa...Mi-am adus aminte de chestia asta de la postul lui tng. In primul caz mentionat de mine (cel cu discurile ovalizate),am uitat sa precizez asta, da,se simteau pulsatii in pedala de frana,nu are cum sa fie altfel la moto.

 

Deci pulsatiile astea in maneta de frana (daca ai) pot indica intr-adevar faptul ca dicurile sau unul dintre ele sunt ovale,trebuie luat prin eliminare,desi cel mai probabil unul din discuri sau ambele sunt in cauza.Totusi fa cumva si verifica si pompa, sa nu te trezesti ca schimbi discurile si iti face tot asa.Sau invers,cumperi pompa degeaba...ca sunt de vina discurile.Nu sunt piese ieftine niciunele banuiesc.

 

Ma indoiesc ca se pot indrepta. :bounce:

Se indreapta crede-ma!

Fac asta de ceva ani.......

 

 

Cine nu crede facem pariu pe jumatatea din valoarea unui disc nou :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci fac eu cadou un disc de fireblade 98-99 pe care o sa-l indrepri tu,iar fericitul posesor sa achita doar manopera de indreptare!

Gestul tau este laudabil dar din pacate nu cred ca se potrivesc de la 929 la 1000 RR discurile de frina.Eu il indrept, daca nu are bataie mai mare de 4/5mm si este montat pe roata! :bounce:

Nu inteleg de ce sa nu-l indrept pe cel de pe roata........

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Aceeasi problema o am si eu la zzr-ul meu 600.Doar ca trepidatia are loc si la franare,iar mai nou si cand trec peste o gaura sai la teren mai accidentat.Cu alte cuvinte imi tremura toata fata .

 

Anul trecut am schimbat rulmentii de pe fata ptr ca imi crapase unul.E posibil sa fie tot aceasta cauza ?(mentionez ca rulmentii i-am cumparat din comert de la un magazin de piese auto ).sau sa fie ceva de la furca ?

Editat de maryan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vibratia e doar in ghidon si nu simti ceva si in maneta, posibil sa fie suspensia si sa trebuiasca sa refaci/schimbi uleiul de furca.

stiu ca a scris aici cineva ca ipoteza ca ai avea mai putin ulei intr-un telescop e o prostie, dar aveam aceleasi vibratii in ghidon si la mine s-au rezolvat asa. spor!

 

@tnq: refacerea discurilor se face prin "nivelare" pana la cel mai adanc sant? intreb ca sa ma informez, nu contest metoda, fiindca stiam ca discurile sunt tratate si ca la exterior, pe o grosime de cativa mm, otelul este mul mai tare. ori daca il iei la strung, ca fi nivelat, insa placutele musca din otel netratat (sau de asta spui ca limita maxima e 3/4 mm?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vibratia e doar in ghidon si nu simti ceva si in maneta, posibil sa fie suspensia si sa trebuiasca sa refaci/schimbi uleiul de furca.

stiu ca a scris aici cineva ca ipoteza ca ai avea mai putin ulei intr-un telescop e o prostie, dar aveam aceleasi vibratii in ghidon si la mine s-au rezolvat asa. spor!

 

@tnq: refacerea discurilor se face prin "nivelare" pana la cel mai adanc sant? intreb ca sa ma informez, nu contest metoda, fiindca stiam ca discurile sunt tratate si ca la exterior, pe o grosime de cativa mm, otelul este mul mai tare. ori daca il iei la strung, ca fi nivelat, insa placutele musca din otel netratat (sau de asta spui ca limita maxima e 3/4 mm?)

 

 

Intr-adevar am un semering spart si pierd ulei .sper sa fie asta problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit ceva asemanator la motoreta mea inca de cand era noua. O trepidatie slaba, la viteze mici, exact inainte de oprire.

 

Sunt discurile flotante care fac asa - mi s-a spus ca este ceva perfect normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca ai incins foarte tare discurile la un moment dat si ai facut grava greseala sa opresti pe loc (blochezi roata)?... Poate ca esti in faza primara de formare a cementitei? Oricum, eu in 20 ani inca nu am vazut discuri ovalizate, ele doar se incarca cu material si cand sunt verificate cu comparatorul dau senzatia de deformare plastica...

 

Incearca sa refaci manevra de "re-pasuire" a placutelor/discurilor ca atunci cand sunt noi.

 

Daca ai rabdare, citeste un pic de teorie http://hobbymoto.ro/?p=228

 

Ride Safe!

 

 

 

 

P.S. Pentru a evita vesnicele discutii, mentionez ca materialul este scris de mine insa este un conspect din cateva mari nume in industria franelor.

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(offtopic) felicitari, un articol util oricarui motociclist.

am vazut ca la sectiunea 'articole' de pe site sunt si alte materiale.weekendul asta am treaba :D

Incearca stand pe loc si cu frana fata trasa sa te lasi de cateva ori pe suspensie, asta ca sa fii sigur ca problema nu e din telescoape/jug/mai stiu eu ce. Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se simte chestia asta si la mers incet fara franare?

 

problema similara, mers incer trepideaza usor, accentuindu-se nu f. rau la franare.... inca nu am apucat sa o suspend sa verific rulmentii...

 

poate fi si din jug?

 

ms

 

 

am schimbat rulmentii roata si juguri si-a fugeat problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi am observat si eu ca imi franeaza fata in hopuri.

am crezut ca am spart iar rulmentii de la roata fata, dar nu aveau nimic.

posibil sa fie discul stramb? acum o saptamana am intrat intr-o masina si cred ca am lovit putin si discul.

maine o sa il curat sa vad daca face la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...