Sari la conținut

Proiect Voshod 3m


"Fanes"
 Share

Postări Recomandate

Salutare baieti!!!! M-am decis sa postez cateva poze facute pe parcursul "restaurarii"(mai bine spus revizie tehnica si revopsire ) voshodului meu!!!!!

 

Proiectul nu este finalizat!!!!! voi mai posta poze pe parcurs!!!!! ...sper sa iasa ceva frumos.... daca primesc vopseaua in cateva zile termin!!!!!

post-29307-1221248209_thumb.jpg

post-29307-1221248282_thumb.jpg

post-29307-1221248357_thumb.jpg

post-29307-1221248437_thumb.jpg

post-29307-1221248543_thumb.jpg

post-29307-1221248629_thumb.jpg

post-29307-1221248757_thumb.jpg

post-29307-1221248824_thumb.jpg

post-29307-1221248897_thumb.jpg

post-29307-1221248991_thumb.jpg

post-29307-1221249064_thumb.jpg

post-29307-1221249123_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo mai baiete...imi aduci aminte de mine la inceputuri...desfaceam si reconditionam la comuniste intr-o veselie...spor la treaba ,astept sa vad cum a iesit la final! Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine. Poti sa desfaci si motorul daca vrei. Ca sa vezi si tu ce e in el...Eu la al meu ii pusesem ambielaj nou si rulmenti noi FAG, dar m-am descurajat rau cand am constatat ca in vit 4 facea un zgomot ciudat (foarte posibil din cauza ca garnitura noua era mult mai subtire decat cea veche)...si asa mi-am luat ETZ, care nu m-a dezamagit....foarte bun...si sunt sigur ca a indurat multe inainte sa fie in posesia mea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine. Poti sa desfaci si motorul daca vrei. Ca sa vezi si tu ce e in el...Eu la al meu ii pusesem ambielaj nou si rulmenti noi FAG, dar m-am descurajat rau cand am constatat ca in vit 4 facea un zgomot ciudat (foarte posibil din cauza ca garnitura noua era mult mai subtire decat cea veche)...si asa mi-am luat ETZ, care nu m-a dezamagit....foarte bun...si sunt sigur ca a indurat multe inainte sa fie in posesia mea....

 

Motorul l-am desfacut deja. Ambielajul este in stare buna si i-am schimbat si rulmentii de la ambielaj !!!!! Cu toate astea in primavara planuiesc sa imi cumpar un set nou ...restul pieselor sunt in stare buna la motor!!!! ...si as mai vrea sa schimb placutele de ambreiaj...cred ca alea se gasesc usor!!!!!!

 

 

:laugh: asa, asa.. si poze, sa vedem ce iese! Succes in continuare! :)

 

 

Ms mult!!!!

 

Astazi am primit vopseaua !!!!! asa ca m-am apucat de vopsit si am inceput si asamblarea!!!!!

post-29307-1221321711_thumb.jpg

post-29307-1221321773_thumb.jpg

post-29307-1221321829_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene ai facut o mare greseala ca ai vopsit motorul cu sprayul ! Eu mi-am vopsit bicicleta si mia sarit toata vopseaua de pe ea. Spor la reconditionare :bounce:

 

 

MS pt informatie.... dar trebuie sa stii ca alea sunt nijte spray-uri profesionale!!!! Sper sa nu am probleme cu vopseaua!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

waw, 3 zile?!?

 

 

Dapp....am muncit ca un animal....dar cred ca a durat mai mult... poate 4 zile, nush!!!!! dar v vreau sa zic ca m-am ocupat numai de motor in zilele astea!!!!

 

Gata si pozele!!!! o sa fac unele mai bune.... cand le-am facut pe astea era cam innorat afara !!!!!!

Ce parere aveti????

post-29307-1221578345_thumb.jpg

post-29307-1221578400_thumb.jpg

post-29307-1221578452_thumb.jpg

post-29307-1221578836_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dapp....am muncit ca un animal....dar cred ca a durat mai mult... poate 4 zile, nush!!!!! dar v vreau sa zic ca m-am ocupat numai de motor in zilele astea!!!!

 

Gata si pozele!!!! o sa fac unele mai bune.... cand le-am facut pe astea era cam innorat afara !!!!!!

Ce parere aveti????

Mai ,,animalule,,...bravo tie! Mai sant cateva retusuri de facut: La burdufele de la juguri cumpara niste fasete negre si prinde-le si sus si jos,nu inainte de a curata rugina ce s-a pus la incheieturi,eventual dupa ce cureti pune un strat de ulei peste ele sau vaselina si dupa aia inchide cu fasete capeti burdufelor.La aripa din spate cauciucul ala arata naspa de tot.Incearca si pune-l pe interior nu pe exterior,v-a schimba radical aspectul. mai rectifica aspectul capetilor de suruburi,(daca nu ai alte piulite cromate si suruburi),curata-le cu perie de sarma si vopseste-le cu pensula sa nu prinda rugina iar.Nu uita de claxon! Bafta si felicitari pentru efort!

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MS pt informatie.... dar trebuie sa stii ca alea sunt nijte spray-uri profesionale!!!! Sper sa nu am probleme cu vopseaua!!!!

 

 

nu exista spray profi! :bounce: aceleasi spray-uri le-am folosit cu succes pt. 3 luni de vara maxim! cu degresat cu diluant, dupa aia cu acetona 99% pura, cu uscat in mediu fara praf, lalalalululu. nu tin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista spray profi! :bounce: aceleasi spray-uri le-am folosit cu succes pt. 3 luni de vara maxim! cu degresat cu diluant, dupa aia cu acetona 99% pura, cu uscat in mediu fara praf, lalalalululu. nu tin!

 

MS !!!! acum chiar ca m-ai "speriat" .... am facut-o lata!!!!dar oricum atunci cand imi voi face compresorul o sa o vopsesc mai bine!!!!

 

Cam multe !!!!!!!

 

 

cam multe ce????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesti aiurea "!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!".Acum ai prins ideea? :rolleyes:

 

 

:lol: :D ai dreptate! si pe mine ma enerveaza ca m-am obisnuit asa... O sa incerc sa nu le mai folosesc!!!! :laugh:

 

Motoru nu are nevoie de putina ingrijire?..... cu o pensula si benzina sau diluant il faci boboc!!!!! Spala-l frate!!!!

 

 

O sa iau acest sfat in considerare ! Multumesc!

 

Mai ,,animalule,,...bravo tie! Mai sant cateva retusuri de facut: La burdufele de la juguri cumpara niste fasete negre si prinde-le si sus si jos,nu inainte de a curata rugina ce s-a pus la incheieturi,eventual dupa ce cureti pune un strat de ulei peste ele sau vaselina si dupa aia inchide cu fasete capeti burdufelor.La aripa din spate cauciucul ala arata naspa de tot.Incearca si pune-l pe interior nu pe exterior,v-a schimba radical aspectul. mai rectifica aspectul capetilor de suruburi,(daca nu ai alte piulite cromate si suruburi),curata-le cu perie de sarma si vopseste-le cu pensula sa nu prinda rugina iar.Nu uita de claxon! Bafta si felicitari pentru efort!

 

 

-Foarte bun sfatul cu "fasete negre", asa o sa fac; si o sa curat si rugina. Cat despre cauciucul de spate...acolo o sa vina numarul si o sa acopere perfect cauciucul! Deocamdata isi asteapta noul numar .

-Suruburile am stabilit cu tata sa cumparam treptat unele noi si sa le inlocuim! (sfatul cu vopseaua este mai bun, fiindca cele noi or sa rugineasca oricum)

-Am cumparat un claxon, dar nush ce are de nu merge! Cred ca nu are destul curent :cheers: !

Va multumesc mult pt sfaturi!

 

Mai ,,animalule,,...bravo tie! Mai sant cateva retusuri de facut: La burdufele de la juguri cumpara niste fasete negre si prinde-le si sus si jos,nu inainte de a curata rugina ce s-a pus la incheieturi,eventual dupa ce cureti pune un strat de ulei peste ele sau vaselina si dupa aia inchide cu fasete capeti burdufelor.La aripa din spate cauciucul ala arata naspa de tot.Incearca si pune-l pe interior nu pe exterior,v-a schimba radical aspectul. mai rectifica aspectul capetilor de suruburi,(daca nu ai alte piulite cromate si suruburi),curata-le cu perie de sarma si vopseste-le cu pensula sa nu prinda rugina iar.Nu uita de claxon! Bafta si felicitari pentru efort!

 

 

Am rezolvat problema caucicului din spate ! Are numar nou acum!

Am curatat si rugina de la incheieturi(cat am putut de bine) si am dat cu vaselina in zona respectiva! Are ceva daca in loc de fasete negre prind burdufele cu niste coliere???(nu stiu termenul de fasete ... ce reprezinta?eu m-am dus cu gandul la coliere...dar alea nu-s negre)

Mai am de rezolvat problema suruburilor... am facut rost, doar trebuie sa le inlocuiesc!

post-29307-1222191288_thumb.jpg

post-29307-1222191384_thumb.jpg

Editat de Sir_Fanes2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fasete= coliere de plastic de diferite marimi si latimi care se folosesc in scopuri diverse.Eu il folosesc indeosebi la instalatii electrice.E buna si prinderea cu coliere cum zici tu. Bafta si drumuri bune sa ai!

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fasete= coliere de plastic de diferite marimi si latimi care se folosesc in scopuri diverse.Eu il folosesc indeosebi la instalatii electrice.E buna si prinderea cu coliere cum zici tu. Bafta si drumuri bune sa ai!

 

DA! acum stiu ... am si eu la instalatia electrica ceva de genul! Multam de sfaturi!

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ARATA BESTIAL VOSHODELUL TAU!!!!vreau si eo unul dar p acile pe la mine cam pauza..nici nu au auzit de el!ii intreb:

-Voshod??ceva ,,piese,,,chestii aveti?

-Voshod??nici nush ce e ala!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...