Sari la conținut

Serpentinarii, Hai Sa Ne Adunam


Ra964
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

m-am gandit ca trebuie sa mai fie pe aici pe forum si persoane carora le plac serpentinele, si ca nu ar strica sa facem schimb de experiente despre cele mai frumoase si bune drumuri

1.petrosani tirgu-jiu(defileul jiului),aprox 40km, o zona destul de frumoasa ca si view, curbe destul de stranse 2-3 dintre ele putin inselatoare, drumul are parti care te mai zguduie cate unpic dar nimic serios, traficul nu este foarte intens, si nu prea se gasesc tiruri,

etc.etc.etc

 

O sa plecati 20 si o sa va intoarceti 18. Daca vreti curbe si baieteala duceti-va pe circuit(www.rosbk.ro), e mult mai sigur si aveti de la cine invata decat sa mergeti ca bizonii din ce ati vazut la televizor la SBk.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

etc.etc.etc

 

O sa plecati 20 si o sa va intoarceti 18. Daca vreti curbe si baieteala duceti-va pe circuit(www.rosbk.ro), e mult mai sigur si aveti de la cine invata decat sa mergeti ca bizonii din ce ati vazut la televizor la SBk.

 

intr-o oarecare masura ai dreptate.ca e mai sigur pe circuit.dar ai putea sa nu jignesti o mare parte a motoristilor(facandu-i bizoni) care se bucura de serpentinele din jurul oraselor in care stau.ca poate nu ne permitem sa ne bagam pe circuit.....si poate ne dam chiar bine si astia din categoria "mai fara bani".......daca ma dau pe serpentine inseamna ca ma duc ca bizonu din ce am vazut la tv?...chiar te invit odata in baia mare,mai exact pe trecatoarea gutin(284 de curbe in 10 km de urcare la peste 13% panta medie ) si as fi tare curios sa te vad cum mergi......ca eu doar atata imi permit,sa fac traseul ala(care apropo e cel mai greu traseun montan-drum national-din romania) in fiecare zi aproape.si inca o observatie.....traficul de acolo e mai redus decat traficul dintr-un cartier rezidential.....:rock:....sanatate numai bine

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu zic nimic de pista, da intradevar este altceva, dar niciunul care ridica pista in slavi nu se gandeste la cate ceva, de cate ori pe an poti merge pe pista, si de cate ori pe an poti face un traseu de serpentine?

si sa fim seriosi cati dintre voi cei care va dati acum pe pista si o ridicati in slavi(amckartul nu este pista, amckartul este cartodrom) nu va dadeati inainte pe serpentine, adica stiu personal cateva persoane care acum participa in roSBK si CNV care se dadeau pe serpentine intr-un ritm destul de inconstient......asa ca, nu inteleg de ce trebuie sa existe acest orgoliu din partea unora, da pista este mai sigura, dar oare cati dintre noi avem bani sa ne bucuram cu adevarat de ea si oare cati dintre noi nu iubim si pericolul pe care ni-l ofera serpentinele.....

p.s: la anul oricum vreau si eu sa ma apuc de antrenamente pt rosbk si sa vizitez macar de 2 ori toate psitele unde se tin etapele.....asa ca poate ma primiti si pe mine la antrenamente si pe transport:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca am fost cam abrupt in exprimare" bizoni". Si eu pana sa ma duc la curse am deschis gazul pe strada dar fata de alti motociclisti pot spune ca am avut noroc. Merita efortul de a merge pe circuit, inclusiv pe aeroporturi daca nu sunt bani pentru circuite adevarate....e mult mai sigur si mai frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe dalele de pe aeroport te poti duce mai repede dracu decat pe un drum cu asfalt bun pe care il cunosti + ca setupul este inutil pe dale, telescoapele lucreaza cum vrea drumu nu cum le pui tu sa lucreze si multe altele, decat aeroport mai bine serpentine, sincer, pistele oricum sunt pe primul loc ,si poate si cartodromurile dar intr-o masura mai mica, pt ca la un motor de 600 folosesti cel mult primele 3 trepte de viteza.....trasele sunt inutile iar mai mult sugrumu motorul, singura experienta apropiata de o pista reala ramane cea de pe serpentine, si dupa cum am zis am gasit un drum inchis cu 0 trafic doar in zonele de lucru mai circula rabe, si ceva ceva lume pe strada dar oricum este vizibilitate buna si se pot folosi foarte multe trase alternative, iar iesirile pe contrasens nu sunt periculoase atata timp cat stii sa controlezi o franare pe curba si o schimbare violenta de trasa......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce te chinui sa dai explicatii, pt ca oricum din titlul topicului se deduce cui se adreseaza. Nu cred ca este cineva care sa fi invatat sa mearga intai pe pista si dupa asta pe strada, nu la noi cel putin. Aici nu e loc de lup moralist, stim f bine la ce ne expunem, dar nu avem incotro, trebuie sa facem si ceva ca sa ne mentinem antrenamentul si doza periodica de adrenalina. Ar fi interesant si un topic racers only, acum ca sbz-ul e in pauza macar, multi s-ar regasi si acolo, sunt sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rock:

Nu cred ca exista aici vreunul care, daca ar avea pista moto "in spatele curtii", ar mai dori sa mearga intr-un ritm mai sportiv pe serpentine, in trafic.

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rock:

Nu cred ca exista aici vreunul care, daca ar avea pista moto "in spatele curtii", ar mai dori sa mearga intr-un ritm mai sportiv pe serpentine, in trafic.

eu sunt intru totul de acord

Editat de otto.tun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rock:

Nu cred ca exista aici vreunul care, daca ar avea pista moto "in spatele curtii", ar mai dori sa mearga intr-un ritm mai sportiv pe serpentine, in trafic.

eu da.

nu e bine sa elimini nicio posibilitate de a merge cu moto. oriunde poate fi placut - si pe serpentine, si pe circuit, si pe aratura cui ii place... totul e sa cunosti foarte bine limitele si pericolele la care te expui (sa fii constient).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu da.

nu e bine sa elimini nicio posibilitate de a merge cu moto. oriunde poate fi placut - si pe serpentine, si pe circuit, si pe aratura cui ii place... totul e sa cunosti foarte bine limitele si pericolele la care te expui (sa fii constient).

 

Faceam referire la mersul sportiv pe serpentine.

Si plimbatul prin munti, pe serpentine, in regim touring, cu prietena/nevasta in spate, isi are farmecul lui. Ai timp sa admiri peisajul, sa vezi natura.

Totul se schimba cand incepi sa mergi mai agresiv. Nu mai ai timp de peisaj. Sa fie cald, asfatul uscat si gumele incalzite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-o oarecare masura ai dreptate.ca e mai sigur pe circuit.dar ai putea sa nu jignesti o mare parte a motoristilor(facandu-i bizoni) care se bucura de serpentinele din jurul oraselor in care stau.ca poate nu ne permitem sa ne bagam pe circuit.....si poate ne dam chiar bine si astia din categoria "mai fara bani".......daca ma dau pe serpentine inseamna ca ma duc ca bizonu din ce am vazut la tv?...chiar te invit odata in baia mare,mai exact pe trecatoarea gutin(284 de curbe in 10 km de urcare la peste 13% panta medie ) si as fi tare curios sa te vad cum mergi......ca eu doar atata imi permit,sa fac traseul ala(care apropo e cel mai greu traseun montan-drum national-din romania) in fiecare zi aproape.si inca o observatie.....traficul de acolo e mai redus decat traficul dintr-un cartier rezidential.....:rock:....sanatate numai bine

Tot respectul meu cate dai bine pe strada, dar crede-ma ca nu vei ajunge niciodata la un skill atat de inalt incat sa provoci pe cineva care are ceva experienta pe circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot respectul meu cate dai bine pe strada, dar crede-ma ca nu vei ajunge niciodata la un skill atat de inalt incat sa provoci pe cineva care are ceva experienta pe circuit.

e adevarat, dar mai depinde si de coae.mersul printre masini e altceva.daca ai franat ca vine X din fata iar eu am trecut, ma mai ajungi poimaine...bine, asta e doar un exemplu. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e adevarat, dar mai depinde si de coae.mersul printre masini e altceva.daca ai franat ca vine X din fata iar eu am trecut, ma mai ajungi poimaine...bine, asta e doar un exemplu. :rock:

 

Offtopic: Apropo de mers printre masini. Otto, nu te cunosc personal, dar ai fost si tu in gasca din poza de mai jos? In ziua cand a avut Soso accidentul.

post-28093-1227194280_thumb.jpg

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot respectul meu cate dai bine pe strada, dar crede-ma ca nu vei ajunge niciodata la un skill atat de inalt incat sa provoci pe cineva care are ceva experienta pe circuit.

 

asta ai dreptate......nu ma laud ca "fac" pe cineva care stie cum e pe circuit....eu doar incercam sa zic ca serpentinele pe unde ma dau eu nu sunt nici pe departe circuit si degeaba te dai pe circuitul respectiv cu 20 de curbe in total,ca cele aproape 300 de curbe in 10 km nu se pot compara......e drept ce zici!!!!departe de mine sa zic ca eu sunt mai meserias ca braccio....doar ca ziceam ca as fi curios cum il ajuta expperienta de pe circui pe cele 284 de curbe de pe pasul gutin.........doamne fereste sa zic ca il fac pe unu care stie pe circuit ca asa sigur in santz ajung....:haha:........doamne fereste.....sanatate numai bine

 

e adevarat, dar mai depinde si de coae.mersul printre masini e altceva.daca ai franat ca vine X din fata iar eu am trecut, ma mai ajungi poimaine...bine, asta e doar un exemplu. :what:

 

nici nu incape vorba de faptul sa ne dam deodata sa vedem care ii mai aspru si ajunge primul sus...ca asta e sinucidere curata....eu de cate ori ma duc cu cineva....mergem fiecare cum poate....si daca chiar vrem sa vedem cine ce si cum ii mai bun..plecam deodata....apoi care aprinde primul tigara in varf,ala ii ranceru` zilei...... :rock: ..........nu serios vorbind acuma,unde ma dau eu daca intalnesti 5 masini e muuuult....:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta ai dreptate......nu ma laud ca "fac" pe cineva care stie cum e pe circuit....eu doar incercam sa zic ca serpentinele pe unde ma dau eu nu sunt nici pe departe circuit si degeaba te dai pe circuitul respectiv cu 20 de curbe in total,ca cele aproape 300 de curbe in 10 km nu se pot compara......e drept ce zici!!!!departe de mine sa zic ca eu sunt mai meserias ca braccio....doar ca ziceam ca as fi curios cum il ajuta expperienta de pe circui pe cele 284 de curbe de pe pasul gutin.........doamne fereste sa zic ca il fac pe unu care stie pe circuit ca asa sigur in santz ajung...doamne fereste.....sanatate numai bine

 

 

 

nici nu incape vorba de faptul sa ne dam deodata sa vedem care ii mai aspru si ajunge primul sus...ca asta e sinucidere curata....eu de cate ori ma duc cu cineva....mergem fiecare cum poate....si daca chiar vrem sa vedem cine ce si cum ii mai bun..plecam deodata....apoi care aprinde primul tigara in varf,ala ii ranceru` zilei...... ..........nu serios vorbind acuma,unde ma dau eu daca intalnesti 5 masini e muuuult...

 

Depinde in ce ipostaze le intalnesti... :haha: Poate viseaza Becali ca trebuie de maine sa construiasca pe langa biserici si circuite auto-moto :rock: . Vise taica...circuitele nu aduc capital electoral si nici mantuire vesnica :what:

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faceam referire la mersul sportiv pe serpentine.

Si plimbatul prin munti, pe serpentine, in regim touring, cu prietena/nevasta in spate, isi are farmecul lui. Ai timp sa admiri peisajul, sa vezi natura.

Totul se schimba cand incepi sa mergi mai agresiv. Nu mai ai timp de peisaj. Sa fie cald, asfatul uscat si gumele incalzite.

Sa fiiieeeeee!

 

On topic: cred ca am evidentiat deja traseul meu preferat: Tg. Mures - Padurea Bogatii. Asfalt bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...