Sari la conținut

Accident mortal Rontz


Thomas
 Share

Postări Recomandate

grupa de sange se face pe loc.

asta nu are mare importanta pt ca sangele vostru nu se duce direct la el.

voi donati pt el,iar in schimb i se va da lui de-acolo.

navarro,inainte de a folosi sangele donat,asta se analizeaza

 

Stiu ca nu conteza grupa, nu la asta ma refeream. Exista si pe forum lista cu cele necesare ca sa poti dona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 630
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Of! :unsure: :rock: :D Exista vreun test/analiza care se poate face pt a determina "calitatea" sangelui daca este donabil (sau cum se zice) sau nu?! Eu ma stiu ca am avut hepataita acu mai multi ani, dar a fost o forma (cica) foarte usoara! Stiu ca hepatia e o chestie total incompatibila cu donarea... :D

donezi iti dau bon (ca sa poata baiatu sa primeasca la tg mures) si dupa fac analize la sangele donat de tine.

PS sangele donat sta in carantina pana ies rez analizelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu pot dona...dar stiu toti ca daca pot ajuta voi ajuta....am vorbit daca va fi nevoie de transfer la bucuresti se poate face...dar sincer e foarte bine unde e deoarece tg mures are aparatura mai buna si medici ceva mai competenti decat bucurestiul.

 

rontz...suntem langa tine!

 

avem pile la minister :unsure: , se rezolva mutatul daca este nevoie dar cum a spus si Aluar, e mai bine acolo la Tg Mures cu o singura exceptie (parinti si prieteni)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine dimineata la ora 8 se mai strange un grupulet in fatza la Antipa.

cand ies de la munca dau o tura sa vad unde e exact centrul asta de donare pt ca maine dimineata sa mearga treaba repede.

Stie cineva (aici ma refer la doctorii de pe forum) daca talasemicii pot dona sange? Talasemia este o anemie si am vazut ca figureaza (anemia) pe lista de contraindicatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avem pile la minister :unsure: , se rezolva mutatul daca este nevoie dar cum a spus si Aluar, e mai bine acolo la Tg Mures cu o singura exceptie (parinti si prieteni)

nu e nevoie de minister...:rock:...oricum sa vedem cand se va trezi si atunci cine vrea intr-adevar...facem gasca si mergem acolo! sa avem rabdare si sa-l sustinem cu gandul sa treaca cu bine de noaptea asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine dimineata la ora 8 se mai strange un grupulet in fatza la Antipa.

cand ies de la munca dau o tura sa vad unde e exact centrul asta de donare pt ca maine dimineata sa mearga treaba repede.

Stie cineva (aici ma refer la doctorii de pe forum) daca talasemicii pot dona sange? Talasemia este o anemie si am vazut ca figureaza (anemia) pe lista de contraindicatii.

din pacate, nu se poate dona

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu discutam inca de mutat. E pe maini bune si capabile, problema este ca a pierdut mult sange, a avut 2 stopuri cardiace si acum inca nu au iesit rezultatele tomografiilor pentru a stabili ce/cand va fi interventia/tiile la cap.

 

Deci momentan e nevoie de sange. Apoi cum mai e nevoie de ceva, va anunt.

 

Pe mine nu m-a lamurit nimeni. Am avut o operatie in ultimele 6 luni, la genunchi. Am voie sa donez? Daca nu le zic de operatie, e de rau?

Vii, intrebi direct acolo, primesti raspuns. Sau suni la 7:30 dimineata la ei, iti zic DA - vii. Iti zic NU - nu vii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok.....

oricum maine dimineata o sa fiu si eu la Antipa.

Cine mai vrea sa vina asteptam pana la 8:15

las nr meu de tel, in caz ca vrea cineva indicatii sau whatever, sunati-ma: 0724351728

 

 

ne vedemm toti intr un loc si mergem impreuna sau unii la Antipa si restul in fata centrului de donare si o sa ii asteptam pe cei de la Antipa acolo?

 

Este foarte simplu de ajuns acolo direct, este chiar in spatele cladirii imense BRD fata-n fata cu Palatul Victoria. -> http://www.salutbucuresti.ro/planoras/swf_...-7039&-6944

Nu conteaza detaliile acestea oricum, ideea e sa veniti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spitalul Judetean de Urgenta Mures

 

Str. Ghe. Marinescu nr 50, Tg. Mures 4300, Mures

Pt cei care mergeti sa donati sange ,mentionati si numele spitalului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fuck! Sper sa fie O.K. Cum ajung pe uscat (miercuri), ma duc sa donez. Mai pune ceva detalii despre starea lui. Sanatate si insanatoshire grabnica!

ploieshtiu'...care mergeti luati-ma si p mn...ne auzim pe mess...sanatate multa!!!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok.....

oricum maine dimineata o sa fiu si eu la Antipa.

Cine mai vrea sa vina asteptam pana la 8:15

las nr meu de tel, in caz ca vrea cineva indicatii sau whatever, sunati-ma: 0724351728

 

 

ne vedemm toti intr un loc si mergem impreuna sau unii la Antipa si restul in fata centrului de donare si o sa ii asteptam pe cei de la Antipa acolo?

 

Este foarte simplu de ajuns acolo direct, este chiar in spatele cladirii imense BRD fata-n fata cu Palatul Victoria. -> http://www.salutbucuresti.ro/planoras/swf_...-7039&-6944

Nu conteaza detaliile acestea oricum, ideea e sa veniti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare foarte rau sa aud de el asa ceva :unsure: eu am donat joi deci nu mai am voie 3 luni dar va pot spune pt a nu va respinge cand mergeti sa donati urmatoarele:

 

- nu beti alcool cu o zi inainte;

- nu mancati de dimineata;

- daca luati medicamente, respins;

- sa nu fiti raciti, va verifica la radiologie;

- atentie cei cu herpes sau alte bubite, va respinge :rock:

- daca ati avut boli de sange, operatii, boli de plamani, pierderi de sange... va respinge;

- cu vederea daca ai probleme lafel.

 

 

Toate astea si alte intrebari pe care nu le mai tin exact minte (puse de asistenta sau le cititi pe o foaie) trebuiesc stiute.

 

 

Nu va recolteaza decat maxim 450 ml, dintre care 375ml :D se duce pt cel in cauza restul sunt pt analize in 4 eprubete.

 

Donatul de sange este benefic si pt donator din mai multe puncte de vedere:

 

- schimbi sangele;

- iti faci analizele sumare;

 

 

Precum zice si o vorba "raul il faci usor, un bine e mai greu de facut" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu m-a lamurit nimeni. Am avut o operatie in ultimele 6 luni, la genunchi. Am voie sa donez? Daca nu le zic de operatie, e de rau?

 

In februarie am avut o operatie la genunchi. 2 luni mai tarziu am incercat sa donez si nu m-au lasat, ziceau ca nu as avea voie 6 luni de la operatie ...

Editat de Noto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca am grupa ab 4 (de egoisti - ia de la toate grupele nu da la nimeni...din cate stiu) pot sa donez?

poti dona, sangele pe care il donezi se duce la altcineva care are aceeasi grupa cu a ta, iar lui rontz i se va da de la alta persoana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca am grupa ab 4 (de egoisti - ia de la toate grupele nu da la nimeni...din cate stiu) pot sa donez?

Poti, pentru ca sangele tau se "pastreaza" pentru cei care au nevoie de el, iar Rontz primeste de care are nevoie.. Scrie mai sus umpic..

 

In februarie am avut o operatie la genunchi. 2 luni mai tarziu am incercat sa donez si nu m-au lasat, ziceau cum ca nu as avea voie 6 luni de la operatie ...

Mda, nu degeaba zic ei de operatii - e vorba (banuiesc) in primul rand de medicamentele administrate in timpul operatiei, cat si dupa ea, pentru refacere.. Grumpy, mai bine le zici pe bune, nu e de joaca..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam ca se doneaza langa Filantropia.In fine Rontz fa-te bine...Cei care vreti sa donati , aveti grija la urmatoarele pt ca veti fi respinsi:

- daca ati avut mai mult de 2 parteneri de sex in ultimele luni;

-daca ati luat in ultima saptamana aspirine sau alte medicamente de orice fel;

-daca nu aveti greutatea necesara;

-daca ati consumat alcool in ultimele 24 de ore;

-daca suferiti de vreo boala cronica (ulcer, amigdalita cronica etc)

is mai multe e drept dar astia sunt foarte stricti.Spre exemplu un prieten a declarat ca in ultimele 6 luni a avut trei partenere de sex si l-au respins.Sau daca le ziceti ca ati luat o aspirinia ca va durea teasta.

Care va stiti cu tensiunea mai joasa de fel puteti sa luati o gurita de cafea inainte de donare.Evitati fumatul ca va cam lesina.In seara de dinainte de donare evitati mancarurile grase, prajite in mult ulei.Inainte de donare bagati un covrig ceva, iar dupa cel mai indicat e sa ardeti o ciocolata mica.Sporeste enrgia, ridica nitel si glicemia.Bagati lichide cum trebuie.Fara acid (cola, fanta si alte minuni de gen).So apa plata, minerala, ice tea etc.Sper sa fie cumva de folos.Care maii aveti intrebari va stau la dispozitie.Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...