Sari la conținut

Accident mortal Rontz


Thomas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 630
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu-mi vine a crede ca a murit Raul, parca e o gluma urata...

 

Era un suflet nobil, gata sa sara in ajutor oricand. Pe mine m-a scos din necaz de cateva ori, caci slava Domnului, cu Nipra intram in destule belele. Am fost colegi de redactie cateva luni si am apucat sa-mi dau seama ca el chiar este un om bun. Ne mai ciondaneam, ne mai repezeam cuvinte in contradictoriu, dar pe Rontz nu puteam sa stau suparata, avea un fel sugubet de a fi. Cateodata il invidiam pentru voia lui buna si pentru zambetul ala de la o ureche la cealalta. Mai avea si el momente triste, cand fruntea ii era ingandurata si vocea lipsita de optimism, dar ii treceau repede. Avea o sete neostoita de viata cum rar am mai vazut la cineva si niciodata nu-i era teama sa mearga mai departe.

Dupa ce a plecat sa lucreze in alta parte l-am mai revazut de cateva ori... putin...

Prin august am trecut pe langa magazinului din Cotroceni. El era in fata, cu baietii, vorbea si radea cu pofta. Nu m-am oprit, eram in mare zor. Atunci l-am vazut ultima oara. Regret ca nu am tras pe dreapta sa mai stau putin la povesti cu el. Regret ca i-am invidiat pofta de viata. Regret ca a murit.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai frumos zambet l-a avut cand s-a intors cu xt-ul de pe circuitul de la Ciolpani, de pe coclau. Zisese inainte "ia hai ma sa bag batranica pe-acolo, sa vedem ce zice". Doamne ce moaca avea, ziceai ca-i intruchiparea satisfactiei... ce gol a lasat in urma...

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am cunoscut in 2006, pe atunci lucra la o firma de instalatii de aer conditionat parca...muncea pana seara tarziu sa-si plateasca ratele la motor.

Cateodata cand scapa mai repde ne intalneam prin Balta Alba si mergeam la un ping-pong...era de senzatie cand aparea pe chopperul lui negru de care era asa de mandru, imbracat intr-un combinezon gri racing, cizme racing si o casca flip-up cu care mergea desfacuta...treceam pe la mine intai ca stateam in zona, si-i dadeam niste pantaloni de trening. Dar tot cu cizmele racing in picioare juca...

Pe cine mai bat io la ping-pong colegu'? De ce trebuia sa pleci si tu? N-au plecat destui?

Va rog sa ma anuntati si pe mine daca se organizeaza ceva...orice.

:unsure: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu zambetul inconfundabil intotdeauna pe buze, dar, incredibil, chiar intotdeauna...

chiar si cand ii era lui foarte greu.

extraordinar de multa bunavointa si ajutor in orice moment.

dar.. in orice orice moment.. ..e adevarat,

asa cum putea el si cat stia el.

a fost o perioada in care lucra la noi,

era asa obosit si terminam atat de tarziu incat nu avea rost sa se mai duca pana acasa

ce sens are sa mai pierzi o ora pe drum, cand poti sa te trezesti deja la lucru.

dar nu-i pasa.... vroia sa stranga bani de motor.

Oricum cred ca pana atunci facuse mult mai multi km ca pasager decat facusem eu pe motor.

Dar nu conta. el era fericit ca isi va cumpara motor candva.

la un moment dat i-am dat bicicleta mea. a fost incantat. Mi-a returnat-o dupa vre-un an, poate mai mult...

cu cateva spite rupte si fara frane... Isi luase motor. Era fericit. Era intr-adevar fericit.

nu se pricepea la prea multe, dar... dorea sa invete. Invata, in felul lui. Isi dadea toata silinta sa iasa bine.

offf...multe de spus... prea multe.. dar.. toate in zadar acum.

trist..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ramas fara aer pret de cateva secunde, nu-mi vine sa cred, mereu cand ne intalneam isi cerea scuze de 1000 de ori pt. un mic incident petrecut in magazinul din cotroceni. Era cel mai onest om pe care l-am cunoscut. Odihneste-te in pace, Rontz! Te voi insoti pe ultimul drum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Musiu Rontz, ne vedem acolo unde deja ai ajuns. Asteapta-ne ca venim sa rascolim Raiul cu tunet de motoare, sa trezim locul ala plictisitor la viata! Asa ca nu-ti spun adio, ci doar "Pe data viitoare!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca mai sper ca e numai un cosmar. era "fratiorul" meu. am crescut impreuna, am fost 12 ani de scoala impreuna, intotdeauna cand avea nevoie de un sfat in dragoste ma suna. Nu pot sa cred ca nu ma va mai intreba ce sa faca, cum sa procedeze, ca nu ma va mai strange de gat in stilul lui caracteristic. Te voi iubi mereu fratiorul meu. Nu pot sa cred. Esti asa de iubit!!! de atatia oameni !!! De ce?????????????????????????????????????????????????????? :unsure:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am cunoscut in bar la alba iulia (nici nu mai stiu cum se numeste barul) :unsure: ne strangeam odinioara p`acolo la o pizza, prin 2006, era dornic sa iasa la plimbare prin oras si nu avea cu cine... m-am oferit eu.

 

Era cu chopperul de la Darian, foarte mandrul de motorul sau, ne-am plimbat in seara aia parca si acum imi aduc aminte :rock:, exact cu casca aia flip-up cu care mergea desfacuta probabil sa fumeze. Cand ne opream la semafor mai schimbam impresii si cand se facea verde ii dadeam gaz si tot asa...

 

Daca imi aduc eu bine aminte era chiar toamna lui 2006, destul de racoare afara, liber prin oras, pustiu.... e si cum sa nu iti amintesti zambetul lui care ne molipsea pe toti, numai asa mi-l amintesc.

 

Ultima oara pt mine a zambit saptamana trecuta in bar la Pow :D cine s-ar fi gandit vreodata ca peste cateva zile pleca dintre noi...

 

 

Sunt clipe pe care ni le amintim toti cei care l-au cunoscut si nu cred ca este cineva care sa si-l aminteasca altfel decat zambind.

 

Un om atat de simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...