Sari la conținut

Accident Bavaria Vis-a-vis De Ambasada Chinei


ciuf
 Share

Postări Recomandate

Astazi, ora 15.00 ma deplasam la volanul autoturismului din directia Bordei spre intersectia sos. Pipera cu Nicolae Caramfil ( cartier Aviatiei ). Cand mai aveam 30 de metri pana la Bavaria, vad in spatele meu o motocicleta Yamaha R1. Stiind ca este o curba indragita ( si mie imi place sa intru mai tare acolo cand vin cu moto) ma trag cat mai mult pe dreapta si incetinesc pentru a lasa loc motociclistului sa se duca linistit. Din pacate de pe sensul celalalt veanea si o soferita cu un Matiz alb, binenteles incepatoare, ce nu stie sa se incadreze pe banda si ia curba cu un sfert de masina peste linia continua astfel iesind in fata motociclistului ce circula regulamentar.

Rezultat :

 

Motociclistul intra in partea fata stanga a masinii fiind proiectat in bordura de pe dreapta. Motocicleta a fost proiectata in masina mea si a ramas pe mijlocul carosabilului.

Am coborat instant si am incercat sa-l ajut cat mai mult. Din fericire nu a trebuit decat sa-l calmez si sa-l tin sa nu se ridice pentru ca avea piciorul rupt . In 3 minute a sosit si SMURD-ul si a preluat situatia.

 

Culmea soferita sustine mare si tare ca ea nu are nici o vina pentru ca motociclistul a intrat peste ea. Dupa ce ca e proasta mai e si tare in gura. Ce ma enerveaza oamenii astia...

 

Am vorbit cu politistii ce au constat accidentul si sunt si ei convinsi ca soferita este de vina asa ca nu cred ca scapa, mai ales prin prisma faptului ca voi da si eu declaratie in aceasta seara. Sper sa nu se faca interventii si presiunii si sa fie un alt dosar pierdut.

 

Pe baiat il cheama Dan, motocicleta este un R1 ( 2007 cred) culoare Negru cu ceva accesorii rizoma pe ea. Numarul nu l-am retinut, cred ca este B 07 UCF. In prezent este la spitalul de urgenta Floreasca cu femurul rupt si clavicula posibil rupta. Am vorbit acum 30 de min. cu fratele sau si inca nu venisera rezultatele de la analize.

 

Insanatosire grabnica Dane!

 

PS: multumesc pe aceasta cale motociclistilor ce au trecut pe acolo si nu s-au sinchisit sa se opreasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi merci ca ai fost tu acolo cu masina, altfel se facea zob in stalpisorii de pe margine.

Stiu prea bine curba aia deoarece stau in cartier de cand m-am nascut si am vazut atatea "aproape accidente" incat intru in ea cu maxim 50, intotdeauna cat mai pe margine. Pe ambele sensuri e problema asta, nu numai pe cel catre Aviatiei. Toti se sperie fie de bordura inalta de pe partea cu ambasada, fie de stalpii de pe celalalt trotuar. Asa ca atentie.

 

Ce sa zic, insanatosire grabnica rider-ului. Si bafta cu asigurarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offf nasol cu atatea accidente! Insanatosire grabnica motociclistului. Curba aia e urata, nu de alta da prea multi retarzi la volan si pe deasupra cum ii vezi non-stop vorbesc la telefon, ce or vorbi atata nu stiu bagale-as :) in dantura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu inteleg eu este de ce a taiat curba cand a vazut ca vine motoristul. Raspunsul ar fi faptul ca e incepatoare sau faptul ca e femeie? Poate nici unul, poate amandoua...

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu inteleg eu este de ce a taiat curba cand a vazut ca vine motoristul. Raspunsul ar fi faptul ca e incepatoare sau faptul ca e femeie? Poate nici unul, poate amandoua...

 

Sensul din care venea Matizul are o singura banda (pe celalat sens sunt doua benzi) destul de ingusta pentru o incepatoare intrata in curba mai larg ca sa nu zic mai tare decat trebuie!

Este stiut ca incepatorii nu prea au reactie in situatii limita(iar femeile in special)!

Felicitari Ciuf ca ai ramas pana la sosirea politiei ,pentru ca in lipsa martorilor individa dadea declaratie cum vroia ea!Intr-un caz de acest gen cand lucrurile sunt la limita martorii sunt decisivi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal...sunt dragos, cameraman la prima tv. am fost si eu acolo sa filmez, cand am aj baiatul era in masina de la smurd, am vazut prin usa deschisa ca era constient si destul de calm. in schimb moto era praf, nu mai avea bord si nici oglinzi. eu zic ca a scapat destul de ieftin, chiar cu fracturile astea de care ziceti voi. Matizul era praf, avea pana pe stanga si era indiot zdravan. femeia nu a vrut sa vb cu noi. oricum, daca aveti nevoie de imagini sa ma anuntati in timp util. noi am dat ceva azi la 18, si s-ar putea sa mai intre si in 23. Zilele astea am fost trist ca mi-am vandut motorul, dar cand vad de-astea...parca nu imi mai pare atat de rau. aveti grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tre' sa va intre bine in cap ca marcajele rutiere sunt niste linii trasate pur orientativ si asta pentru a nu intra pe contrasens (de contrasens se stie - ca vin alte masini din sens invers si te poti lovi de ele) iar incalcarea lor este nu o exceptie ci o regula in Romania. cel mai frecvent este taierea curbei indeosebi in sensurile giratorii... fiind si de foarte proasta calitate, acestea se sterg iar soferii merg pe ghicite si cum le vine bine in cele multe cazuri. asadar cand intalnesc marcaje, din obisnuinta nu le mai iau in considerare... uitati-va numai la semafor cum sunt aliniate masinile ca pishatul boului... si o sa va dati seama despre ce anume vorbesc.

alta belea - asta e boala nationala - este mersul "la firu' drumului" cu rotile incalcand axul. acolo se simt bine soferii romani... nu conteaza ce viteza au sau ce tip de vehicul conduc.. masini, camioane, tractoare, motorete, biciclete - toti, la unison, merg frumos aliniati la 'firu' drumului. deci e la fel de periculos sa depasesti aproape de linia de demarcatie intre cele 2 sensuri ca mersul pe prima banda, pe langa masinile parcate (unele aiurea sau dublate) langa bordura - acesta fiind si motivul "bolii" pare-se, banda 1 fiind rareori libera/neblocata....

 

nu e loc de '"luat curbe" frumos, nu e loc de mers elegant, de manevre frumoase si indraznete... pur si simplu nu e loc. este mult prea riscant iar cel ce o face, o face pe barba lui (eu vorbesc...... :) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....nu e loc de '"luat curbe" frumos, nu e loc de mers elegant, de manevre frumoase si indraznete... pur si simplu nu e loc. este mult prea riscant iar cel ce o face, o face pe barba lui (eu vorbesc...... :) ).

 

Ce spui tu acolo se numeste conduita preventiva...OK!Dar asta nu inseamna ca omul este deja vinovat.Iar ii gasim vina motociclistului, doar pentru ca a luat cuba mai inclinat nitel, pe langa linia continua?Atat timp cat era dincoace de linie si tuta calare(cum ii place ei, c-o simte mai bine...la masina ma refer), e clar cine trebuie sa plateasca oalele sparte si oasele rupte.

 

Sanatate omului pe doua roti. :)

 

PS:Ciuf, vezi ca esti ingerul lui pazitor acum!Sustine-i cauza!Bafta! :)

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt 3 benzi acolo , 2 pe venire spre aviatiei si una la dus spre aviatorilor... daca vrei sa iei curba "frumos" , adica sportiv ... tragi spre interiorul curbei , indiferent de pe ce sens vii . Probabil asta a facut si tanti cu matizu ...si motociclistu daca stia cate ceva despre cum se lua un viraj , intra si el scurt si nu exista impactul . ma rog , n-am fost acolo si poate gresesc cu ce spun despre situatie in sine . matiz vinovat 100% , e foarte bine ca martorul a fost de-al nostru .

 

PS : chiar daca pare bun asfaltul acolo , aderenta este scazuta ... nu incercati "baietii" pe acolo

Editat de Reverse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum scriu de pe telefon. Sunt la politie sa dau declaratie si sa-mi recuperez actele de la politist. Am vorbit din nou cu fratele sau si starea lui Dan nu este prea buna. Acum il opereaza la picior, posibil si la clavicula, depinde de ce gasesc inauntru. Se pare ca are o hemoragie puternica la picior, iar osul este fragmentat. Sper sa se ia masurile necesare, iar soferita sa nu se mai suie la volan. Imi pare rau si pt ea dar greaseala se plateste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum scriu de pe telefon. Sunt la politie sa dau declaratie si sa-mi recuperez actele de la politist. Am vorbit din nou cu fratele sau si starea lui Dan nu este prea buna. Acum il opereaza la picior, posibil si la clavicula, depinde de ce gasesc inauntru. Se pare ca are o hemoragie puternica la picior, iar osul este fragmentat. Sper sa se ia masurile necesare, iar soferita sa nu se mai suie la volan. Imi pare rau si pt ea dar greaseala se plateste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum scriu de pe telefon. Sunt la politie sa dau declaratie si sa-mi recuperez actele de la politist. Am vorbit din nou cu fratele sau si starea lui Dan nu este prea buna. Acum il opereaza la picior, posibil si la clavicula, depinde de ce gasesc inauntru. Se pare ca are o hemoragie puternica la picior, iar osul este fragmentat. Sper sa se ia masurile necesare, iar soferita sa nu se mai suie la volan. Imi pare rau si pt ea dar greaseala se plateste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spui tu acolo se numeste conduita preventiva...OK!Dar asta nu inseamna ca omul este deja vinovat.Iar ii gasim vina motociclistului, doar pentru ca a luat cuba mai inclinat nitel, pe langa linia continua?Atat timp cat era dincoace de linie si tuta calare(cum ii place ei, c-o simte mai bine...la masina ma refer), e clar cine trebuie sa plateasca oalele sparte si oasele rupte.

ce spun eu acolo e mai mult decat conduita preventiva, e paranoia. da, recunosc... asta iti trebuie pt a putea supravietui cat de cat intreg.

 

nu l-am acuzat cu nimic pe baiatul care a avut accident, Doamne fereste... de unde ai tras tu concluzia asta?! ce bine ar fi sa gandesti si pe strada asa, in trafic... ca soferii pot gresi in orice moment si tu trebuie intotdeuna, dar INTOTDEAUNA sa ai o portita de scapare, o limba de asfalt, o cat de mica rezerva disponibila pt a putea feri un eventual buf..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate mxima omului

si sa speram ca va avea ambele picioare ok

 

cat despre pasarici la volan

 

anularea permisului pe viata

sa mearga dracu cu taxi

daca ai bani sa tii o masina cu sigguranta vei putea sa platest o cursa de taxi

 

ieri am fost la masul de pe A2

si asta se dicuta

frate ai omorat un om, l.ai schilodit pe viata ADIO PERMIS bineinteles daca se dovedeste ca ai fost vinovat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce spun eu acolo e mai mult decat conduita preventiva, e paranoia. da, recunosc... asta iti trebuie pt a putea supravietui cat de cat intreg.

nu l-am acuzat cu nimic pe baiatul care a avut accident, Doamne fereste... de unde ai tras tu concluzia asta?! ce bine ar fi sa gandesti si pe strada asa, in trafic... ca soferii pot gresi in orice moment si tu trebuie intotdeuna, dar INTOTDEAUNA sa ai o portita de scapare, o limba de asfalt, o cat de mica rezerva disponibila pt a putea feri un eventual buf..........

 

Corect!Mai zicea cineva pe un topic:cand te urci pe motor, initiezi programul"PARANOIA".

Scuze, poate am inteles eu gresit din mesajul tau partea cu "...esti pe barba ta...", se mai intampla! :)

 

Recuperare rapida accidentatului! :)

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In loc de paranoia mai bine ziceti sa ne consideram ca si cum am fi invizibili, asa e cel mai bine si daca se presara si paranoia de care vorbiti se reduc riscurile mult, afara de cazurile cand exista ghinion d-ala incredibil(cum a fost cazu cu pasarela care a cazut pe o masina pe DN1). Mai e un topic acuma, iar un accident azi. Parca e blestemata toamna asta! Zicea cineva pe aici pe forum o chestie de genu vorbit cu cineva de la cna si facute obligatoriu cartoane cum sunt alea cu evitati excesul de sare, zahar si grasimi sau alcool sau ce o mai fi, dar cu motociclisti!! Poate ar trebui sa facem o petitie ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate mxima omului

si sa speram ca va avea ambele picioare ok

 

cat despre pasarici la volan

 

anularea permisului pe viata

sa mearga dracu cu taxi

daca ai bani sa tii o masina cu sigguranta vei putea sa platest o cursa de taxi

 

ieri am fost la masul de pe A2

si asta se dicuta

frate ai omorat un om, l.ai schilodit pe viata ADIO PERMIS bineinteles daca se dovedeste ca ai fost vinovat

Visezi cu ochii deschisi? Adica intr-o tara unde zeci de tarani parcheaza pe unde apuca pentru ca nu isi permit sa plateasca 1-2 lei pe ora pentru o masina de 12,000-500,000 Euro sau pur si simplu nu vor sa faca lucrul asta (vezi parcarea etajata de la Unirea care era sa dea faliment si s-a scos ca au deschis un magazin la parter si subsol) , unde parlamentarii sunt supra-oameni si nu dau socoteala de nimic, tu iti inchipui ca se va ajunge vreodata sa se anuleze pe veci permisul unui "bengos"? Adica te crezi in Franta sau in UE? Nu ai inteles inca faptul ca noi suntem acolo (adica in NATO si UE) pentru ca s-au reconfigurat granitele de dupa razboiul rece si noi din fericire suntem acum in ograda americana, nu in aia ruseasca? Sau iti inchipui ca chiar am trecut pe bune la capitalism si democratie 100%?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit si de la politie. Declaratia a fost exact cum am postat si in postul de inceput. A ramas sa merg maine dimineata la 6.30 sa semnez procesul verbal si sa-mi recuperez actele. Sper sa nu gasesc nereguli scrise acolo pentru ca iese mare scandal. Revin maine cu un mesaj despre ce se va intampla cu soferita si in ce stadiu se afla Dan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit si de la politie. Declaratia a fost exact cum am postat si in postul de inceput. A ramas sa merg maine dimineata la 6.30 sa semnez procesul verbal si sa-mi recuperez actele. Sper sa nu gasesc nereguli scrise acolo pentru ca iese mare scandal. Revin maine cu un mesaj despre ce se va intampla cu soferita si in ce stadiu se afla Dan.

 

Pai de ce a ramas toata treaba pe maine dimineata?Nu a venit tuta in seara asta sa semneze PV?

 

Miroase tare ciudat tergiversarea asta a semnarii PV....

 

Ai grija maine, sa nu faca astia manarii prin declaratii in noaptea asta! :) Te poti astepta la orice! :)

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu stiu de ce da suna a manevra asta cu mersu de dimineata! Deobicei treburile astea se fac instant nu de dimineata. Si din cate imi amintesc gaborii nu au non-stop, adica si tura de noapte la sectiile de accidente, ce dimineata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost destul de explicit si asta da nastere la speculatii. Motivul pentru care mergem maine dimineata este ca politistii au fost toata ziua la accidente pe teren si nu au avut timp sa scrie PV. Politistul ne-a sugerat sa mergem acasa dupa ce lasam declaratiile pentru a nu sta inca 4 ore pana face el PV. Astfel maine la 6.30 sunt la Udriste pentru a semna PV. Daca in el va aparea ceva ce eu nu am declarat atunci nu il semnez pana nu se modifica. Nu cred ca se mai poate face vreo manevra in conditiile in care eu nu imi schimb declaratia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...