Sari la conținut

Pieton Lovit De Un Motociclist Pe Trecerea De Pietoni


legionaru
 Share

Postări Recomandate

http://stirileprotv.ro/locale/34/un-baiat-...de-pietoni.html

 

 

Un baiat de 12 ani, din Oradea, se zbate intre viata si moarte, dupa ce a fost izbit violent de un motociclist, chiar pe trecerea de pietoni.

 

Baiatul traversa pe langa bicicleta si n-a mai avut nicio sansa cand motocicleta a depasit o masina oprita la zebra.

 

Accidentul s-a petrecut aproape de iesirea din Oradea spre Satu-Mare. Baietelul s-a asigurat si apoi a inceput sa traverseze. Motociclistul a venit in viteza fara sa tina cont ca pe banda intai o masina era oprita, ca sa dea prioritate pietonilor. Copilul a fost lovit violent.

 

La volanul masina oprite la trecerea de pietoni se afla chiar un medic. Acesta a sarit imediat sa-i acorde primul ajutor baiatului.

 

Politistii au facut masuratori, pentru a stabili exact conditiile in care s-a petrecut accidentul. Motociclistul a scapat doar cu o mana rupta si cu mai multe contuzii, dar baietelul se zbate acum intre viata si moarte.

 

 

Ochii in patru cand o masina se opreste in fata, ca de multe ori nu se opreste aiurea...

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ehe. acu sa vezi ce se pun astia cu tunurile pe noi.....Tot batem din gura ca nu santem vazuti ....dar uite ca nici noi nu prea vedem pe ceilalti . Sanatate baietelului ,care n-are saracu nici o vina ,si bafta bikerului...daca scapa fara parnaie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar o comite unul dintre noi... Pentru ce naiba a crezut ca sta masina aia acolo? Era la picnic?

Sa speram ca scapa pustiul...altfel nu o sa fie deloc bine pentru biker. Macar de ar invata ceva din asta...

 

Cred ca viteza pe care o avea este un aspect deja inutil de comentat...se vede dupa urmele de pe asfalt si dupa distanta la care s'a oprit motorul sau distanta la care a fost aruncata bicicleta. "Rossi" de oras...

 

Bafta amandorura si insanatosire...

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

experienta in cazul asta isi spune cuvantul.Bafta amandurora mai ales piciului.

 

Daca in locul motocicletei era o masina?...pana acum soferul era spulberat de cuvinte ..numai de bine.

 

...Genial politistul si mai ales primul martor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa va luati vitezane cu totii si daca nu va sinucideti poate reusiti sa omorati pe altcineva :(

 

si dupa urlati de campanii impotriva soferilor care nu va lasa sa va dati racing in trafic :(

tati aici era vorba despre o motocicleta,putea fie ea si chopper ,nu are importanta ca era sport ....se intampla ,din pacate vina apartine in totalitate bikerului.sanatate multa baiatului si de biker nush ce sa zic .toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tati aici era vorba despre o motocicleta,putea fie ea si chopper ,nu are importanta ca era sport ....se intampla ,din pacate vina apartine in totalitate bikerului.sanatate multa baiatului si de biker nush ce sa zic .toate cele bune

 

daca citesti tot topicul accidente o sa intelegi unde bat :( si daca era choper nu mergea racing ca sa nu mai poata opri la trecere :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

f naspa! sanatate copilului si ...sper sa scape motociclistul

 

apropos de asta, multi fac asa ceva, adica depasesc masini pe trecere-fie pe stanga, fie pe dreapta-

..ieri ma intorceam de la facultate si era o trecere, nu era nimeni care sa treaca, dar masinile au incetinit...si vine tare un motorist mai mai sa mi sara inima cred ca dus o pana la 100 si ceva ca s a dus ghiulea pe bulevard...foarte naspa...daca se hotara vreun nebun de pe trotuar sa treaca,valeleu...dar cum se auzea motorul ala, slabe sanse=))

 

deci, se practica...dar imi imaginez ca motoristul a belit oarecum ochii...la manevra pe care a facut o, cam periculos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa va luati vitezane cu totii si daca nu va sinucideti poate reusiti sa omorati pe altcineva :(

 

si dupa urlati de campanii impotriva soferilor care nu va lasa sa va dati racing in trafic :(

 

 

daca citesti tot topicul accidente o sa intelegi unde bat :lol: si daca era choper nu mergea racing ca sa nu mai poata opri la trecere :lol:

 

Iar vorbesti din vasta experienta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cite am inteles eu din reportaj si explicatiile soferului, motociclistul venea cu viteza din spatele masinii, masina a trecut, la insistentele flashurilor, pe banda 2 (sau era pe banda doi si motociclistul i-a dat flashuri ca sa fie vazut si nu cumva sa faca soferul schimbare de banda). Motociclistul care era la ceva distanta de masina si care avea ceva viteza nu a mai putut observa ca masina frineaza si opreste la trecerea de pietoni si nici pietonul ca traverseaza.

 

Cum era mai vitezistilor cu "ce va doare pe voi ca ma dau ca racheta prin oras ca e carnetul meu in joc daca ma prinde"? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar vorbesti din vasta experienta?

 

dap :lol: din vasta experienta a ideii ca 90% din motoristii decedati anu asta erau pe vitezane , din vasta experienta ca nu prea vezi choper sau enduro cu 150/h sau mai mult prin oras si tot asa :( 

 

 

 

 

astept oricum sa imi dai un contra argument, din vasta ta experienta :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap :( din vasta experienta a ideii ca 90% din motoristii decedati anu asta erau pe vitezane , din vasta experienta ca nu prea vezi choper sau enduro cu 150/h sau mai mult prin oras si tot asa :(

 

Tot ce te rog e sa nu-i bagi pe toti cei cu speed in aceiasi oala, sau pe chopperisti, sau enduristi..sau ce mai vrei tu!

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cite am inteles eu din reportaj si explicatiile soferului, motociclistul venea cu viteza din spatele masinii, masina a trecut, la insistentele flashurilor, pe banda 2 (sau era pe banda doi si motociclistul i-a dat flashuri ca sa fie vazut si nu cumva sa faca soferul schimbare de banda). Motociclistul care era la ceva distanta de masina si care avea ceva viteza nu a mai putut observa ca masina frineaza si opreste la trecerea de pietoni si nici pietonul ca traverseaza.

 

Cum era mai vitezistilor cu "ce va doare pe voi ca ma dau ca racheta prin oras ca e carnetul meu in joc daca ma prinde"? :(

 

Ceva imi spune mie din atitudinea soferului ca se simte si el un pic cu musca pe caciula... Nu incerc sa-i iau apararea motociclistului, dar daca gandea un pic, soferul putea sa anticipeze un pic faza... stia ca era ala cu racheta in spate si totusi a franat si a invitat copilul sa treaca, gandindu-se probabil sa-l "pedepseasca" pe biker si sa-l faca sa franeze la trecere. Eu cam asa imi imaginez faza, soferu era pe doi si nu-l lasa pe asta sa depaseasca, apoi s-a tras repede pe 1 si a franat fortat la trecere, ecranand in timpul asta directia biker-copil.

 

Bikerului ii urez sapun uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o noutate ce s-a intamplat.

Este ceva la moda, spiritul de reisar al romanului care incetoseza mintea si nu mai stie de cat vrum! vrum! "......sa il dapasim pe ala!... cum sta ala cu dacia in fata mea frate!...mama fututi...bagami-as.....ia uite-l frate face stg!...etc." si atunci se intampla nenorocirea din pacate.

Ce poate sa gandeasca un reisar cand vede stopurile de frana aprinse "mama acum e momentu" si retrogradeaza o treapta si ii da span sa depaseasca el.... asta cand nu il fura peisaju si din cauza asta am ajuns sa franez la trecerea de pietoni cu privirea inapoi dupa gutani.

 

Bafta! si sa ne fereasca dumnezeu de asa ceva pentru ca nimic nu poate sa fie mai dramatic de cat sa lovim un copil, la unu matur mai zici ca nu sa uitat ca nu a avut minte dar un copil.........trist.

 

ps. reisari se gasesc si pe motoare si pe camioane, autobuse si pe dacii 1100 sau skoda 100 s.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap :lol: din vasta experienta a ideii ca 90% din motoristii decedati anu asta erau pe vitezane , din vasta experienta ca nu prea vezi choper sau enduro cu 150/h sau mai mult prin oras si tot asa :( 

 

n-ai cu cine sa vorbesti :lol: .... lasa sa fie ei "destepti", "cu experienta vasta", iar noi sa fim sanatosi si intregi :( .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate va da de gandit dragilor cand mai spuneti ca pe motoreta fac ce vreau eu ca mor doar eu si gata. uite ca nu e taman asa cum ziceti voi mereu. chiar daca nu luati pasager prapad puteti face oricum. nu vreti sa stiti ce e in sufletul unui parinte cand copilul pateste ceva. eu i-as rupe capul oricui i-ar face copilului meu un rau. ma rog pentru pici sa treaca cu bine de incercarea asta. cat despre motociclist, nici macar nu ma gandesc sa ma rog sa scape de pedepse. ai gresit, platesti. daca piciul pateste ceva, nici o pedeapsa nu ii va incalzi pe parinti. ce bine ar fi daca ne-am folosi chestia aia de sta pe umeri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai o trecere de pietoni in mod normal reduci gazul,indiferent daca este sau nu pieton in stationare sau in angajare.Eu zic ca pana sa franeze masina,bikerul avea timp sa opreasca doar daca nu ar fi vrut cu tot dinadinsul sa depaseasca autoturismul ala.Asa cred :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o noutate ce s-a intamplat.

Este ceva la moda, spiritul de reisar al romanului care incetoseza mintea si nu mai stie de cat vrum! vrum! "......sa il dapasim pe ala!... cum sta ala cu dacia in fata mea frate!...mama fututi...bagami-as.....ia uite-l frate face stg!...etc." si atunci se intampla nenorocirea din pacate.

Ce poate sa gandeasca un reisar cand vede stopurile de frana aprinse "mama acum e momentu" si retrogradeaza o treapta si ii da span sa depaseasca el.... asta cand nu il fura peisaju si din cauza asta am ajuns sa franez la trecerea de pietoni cu privirea inapoi dupa gutani.

 

Bafta! si sa ne fereasca dumnezeu de asa ceva pentru ca nimic nu poate sa fie mai dramatic de cat sa lovim un copil, la unu matur mai zici ca nu sa uitat ca nu a avut minte dar un copil.........trist.

 

ps. reisari se gasesc si pe motoare si pe camioane, autobuse si pe dacii 1100 sau skoda 100 s.

copilul s-a asigurat si era pe trecere, citeste mai sus. si un adult daca era, tot pe trecere era si tot asigurat era. masina oprise sa le dea prioritate. eu la trecerea de pietoni, daca masina de pe prima banda imi da prioritate, nu ma bazez ca a doua va face la fel. asa ca ma asigur ca si a doua masina opreste. dar o motocicleta nu prea apuci sa o mai vezi daca tasneste de dupa masina. era asa de ocupat sa depaseasca incat sa nu vada ca se apropie o trecere de pietoni. ca parca acolo ar trebui sa reducem viteza. si vb de un copil care a invatat pe unde sa treaca regulamentar si nu i-a folosit la nimic. tara de cu oameni de cacao. asta suntem. nu ne respectam unii pe ceilalti si nu respectam absolut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu-l disculp pe motociclist, dar si televiziunile deformeaza mult realitatea si pana nu stim exact ce s-a intamplat acolo degeaba comentam!

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, intotdeauna media are ceva cu motociclistii, mai ales cand sunt vinovati :( . daca era unul ca masina, in locul bikerului, avea 10 frigidere pline de carne. well, cum spuneam in postul anterior..... :( .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca media are ceva cu motociclistii, dar in general reusesc sa deformeze adevarul major...creca e lipsa de profesionalism, nu neaparat ca tin cu unii sau cu altii :(

 

on-topic: sper sa treaca peste asta copilul, cat despre noi ar trebui sa ne intre in cap ca ulciorul nu merge de multe ori la apa. si chiar daca nu suntem pe speeduri, asta nu inseamna ca nu putem s-o comitem la fel de grav, si nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul cuiva care nenoroceste un om nevinovat, fie el copil, batran...orice.

 

bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, intotdeauna media are ceva cu motociclistii, mai ales cand sunt vinovati :( . daca era unul ca masina, in locul bikerului, avea 10 frigidere pline de carne. well, cum spuneam in postul anterior..... :( .

 

generalizezi, dp meu de vedere ala cu mobra e un idiot si ca un idiot ce e va plati si sper s-o faca cu varf si indesat, orasul nu e pista de reising, ma mir ca nu a postat vreunu p'aici ceva de genul, un pieton idiot m-a lovit si m-am varsat, topic urmat evident de oprobiul comunitatii de baicari si nelipsitele rip-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...