Sari la conținut

Honda CBR1000RR Fireblade (2006)


PreciouS
 Share

Postări Recomandate

Daca ne luam dupa datele tehnice ai dreptate.Dar spune-mi daca ne dam noi pe ele crezi ca am putea face diferenta intre ele?Care e mai tare mai rapida mai bengoasa?Eu tot raman la parerea ca numai pilotii profesionisti isi pot da seama cu adevarat de diferente
Pai asta e si ideea ..noi ,ca oameni nu o sa ne dam seama niciodata de acel 1cal in plus sau5kg in minus ,pt ca NU O SA AJUNGEM NICIODATA la acea limita a motorului ,care e MULT MAI SUS decat limita noastra :baldy: ,dar sa vii si sa arunci mereu ca ,Kawa e cea mai cea mi se pare cam fortata ca idee
PS.Poate cand o sa trec prin Buzau ne intalnim sa-mi arati cat de buna e berea pe la voi (sau cola mai bine )
Cu cea mai mare placere :cheers: .Mai avem si un avantaj,avem fabrica Ursus :baldy: :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:moto: Si inca ceva de dragul discutiei:Personal eu tot R1 cred ca-i cea mai smechera :baldy: :P :lol:

Ca design ,da...ca performante ,ma abtin si spun doar ca la viteza maxima e mai slaba chiar decat "mai slabul" cbr1000rr(285-r1 si 287-cbr1000rr) ,nu e o diferenta mare ,cum de exemplu gixxer-ul de 1000 intra REAL in limitare la 299 ,dar e totusi o diferenta(intre r1 si cbr1000rr) ....macar de dragul artei am dat acest exemplu :baldy: :cheers: :D

hop sa ma bag si io in cearta ... io zic ca gixxer e cel mai p****s
Pai e logic cel mai...doar dupa el au copiat si incearca in disperare sa copieze si ceilalti producatori ,dar fara prea mare succes :D :P .Asta ,ca sa atat putin "cearta" :baldy:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca design ,da...ca performante ,ma abtin si spun doar ca la viteza maxima e mai slaba chiar decat "mai slabul" cbr1000rr(285-r1 si 287-cbr1000rr) ,nu e o diferenta mare ,cum de exemplu gixxer-ul de 1000 intra REAL in limitare la 299 ,dar e totusi o diferenta(intre r1 si cbr1000rr) ....macar de dragul artei am dat acest exemplu

 

 

Poate la viteza maxima sa fie cum spui tu.Dar ca design,aspect,atractie uneori fatala a motociclistilor fata de ea si vanzari, R1 ramane nr. 1! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-a zis nimeni ca e prea frumos (Kawa :baldy: ):D

Eu ma refeream la timpii scosi pe circuit. Au sa iasa si testele comparative, nu o sa mai fie un secret pentru nimeni. (intr-adevar sint extrem de apropiate.)

Cit despre cai: 1-deosebirea e prea mica, 2-masuratorile pe banc pot diferi, 3-conteaza si ce se intimpla pina la turatia la care se produc caii aia, si 4- uita-te la ce fel de catalizatoate ne referim...

Ai perfecta dreptate! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silviu, eu incerc sa iti explic faptul ca:

1- anul trecut cea mai rapida motocicleta din TOATE testele comparative serioase a fost Kawa (modelul "vechi").

2- Modelul nou este mai rapid decit cel vechi in cel mai rau caz cu o secunda pe tur, daca nu mai mult.

3- Practic ZX-10R din 2006 se va confrunta cu cele 3 motociclete care "au luat bataie" de la precedentul model, ele nefiind radical diferite precum 10R-ul.

 

Nu stiu ce e atit de neclar.

Gata, eu ma opresc aici ca o dam in "bailando" :cheers: , vorba unui coleg de forum.

Editat de Taz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quoteNu... MotoGP e asa... "nu ca traba da' sa fie". Chiar deloc nu influenteaza productia de serie iar experienta acumulata si inovatiile se... pierd.

Bineinteles ca legatura intre Superbike si serie e mult mai mare decat intre MotoGP si serie. S-a spus doar ca SI intre MotoGP si serie exista asemanari. Cat despre RCV 5 cil in V si CBR 4 in linie... serios? Na ca am mai aflat ceva.

Daca tu pui in aceiasi oala niste stickere si o bascula de motor... ai o problema. Afla ca bascula Pro-link de pe Fireblade e provenita DIRECT de pe RCV 211. Apoi afla ca virgula chiar si la motorul CBRului sunt solutii preluate direct din MotoGP: de ex aliemtarea cu injectie electronica in 2 etape, ultima noutate in dezvoltare. Astea doar cateva dintre asemanari, mai importante.

Mai documentati-va inainte de a posta si corecta pe altii doar de dragu postului.

 

No offence.]

-vrei sa spui ca daca imi cumpar fiat panda,care are ceva tehnica din formula 1,mi-am tras ferrari???

-daca rcv are5 v iar cbr 4 linie,vorbim despre motociclete diferite clar(asta am vrut sa spun,nu sa te invat)

-in wsbk motoarele sunt derivate din cele de serie,deci nu e vorba doar de asemanari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate la viteza maxima sa fie cum spui tu.Dar ca design,aspect,atractie uneori fatala a motociclistilor fata de ea si vanzari, R1 ramane nr. 1! :cheers:

 

la capitolul design nu cred ca se pot compara. ca fiecare da o parere subiectiva.... mie numi place r1 la design, din fata de uiti farurile acelea late inguste si lungi, yuck zici ca is de masina, farur suzuki-ului mi se pare mai cu personalitate, mai original. la fel nu imi place toba sub sa, mult mai originala e idea celor de la suzuki. ar mai fii, dar mie lene sa scriu ...

1- anul trecut cea mai rapida motocicleta din TOATE testele comparative serioase a fost Kawa (modelul "vechi").

pai am citi in UM testul comparativ intre sportivele de 1000 modelele 2005 inclusiv augusta-ul si gixxeru iesea cel mai tare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai am citi in UM testul comparativ intre sportivele de 1000 modelele 2005 inclusiv augusta-ul si gixxeru iesea cel mai tare :baldy:

NU NU NU in nici un caz. Crede-ma ca desi vand si Mv Agusta, nu pot intr-o mie de ani sa o compar cu un Kawasaki ZX 10. O bate Kawasaki la orice capitol si pe orice circuit. Ce naiba mah? Era de o mie de ori mai credibil daca batea K5-ul un ZX 10 dar Mv Agusta? Testul ala sigur era facut de cine nu trebuie :cheers: .... Mv Agusta are acceleratie 0-200 cu 2 secunde mai grea decat un ZX 10 2004-2005. Iar 2006 are o secunda sub modelul anterior.. :D :baldy:

 

Parca imi amintesc si eu de o aberatie de-asta data de UM in 2005... insa nu pot sa cred intr-o mie de ani faza asta.

 

 

 

RAM in super bike ramai pe pauza daca iti fac o lista cu ce ai voie sa modifici. Hai sa-ti dau un mic preview:

Pe parte de ciclistica:

- Bascula

- Jug

- Jambe

- Amortizoare

- Etriere

- Furtune frana

- Pompa frana

- Jante

Pe parte de motor:

- Evacuare fara restrictie de decibeli

- Axe cu came

- Supape

- Garnitura chiulasa

- Pistoane

- Cilindri

- Rectificat chiulasa

- Modificare aprindere

- ECU full customizat

- Ram air

- Ambreiaj

- Cutie viteze,

etc...

 

Vezi de aici cam ce-ti mai ramane de serie in afara de cadru, bloc motor, si carene :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Agusta are 0-200 in 8 sec ,iar un zx10 din 2004-2005 in 7,5 sec ...asa ca nu stiu de unde ai facut tu calculul si ti-au iesit 2 sec :cheers:

Asa cum am mai spus. Mergi pe ea si vei intelege imediat. Eu iti pot spune doar atat:

Agusta F4:

1 treapta - 115 km/h

a 2-a treapta - 165 km/h

a 3-a treapta 198 km/h

a 4-a treapta 238 km/h

a 5-a treapta 275 km/h

a 6-a treapta 295 km/h - limitat

 

Toate treptele le-am testat personal acum doi ani cu un F4. Al doilea vandut de UMI... pentru a da caracteristicile unei reviste care nu le-a publicat nici pana in prezent. Recunosc ca datele date au plus minus 5 km/h insa ideea de baza era ca abia in treapta a 4 a trecea de 200 km/h

 

Imi poti spune cum poti schimba 4 trepte cu o motocicleta si sa ai doar jumatate de secunda in spatele unei alte motociclete care schimba doar 2 trepte? Nu mai pun la socoteala ca nu accelereaza nici macar aproape ca un ZX 10.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-am dat valorile pe care le-am citit in revista ,daca EI au mintit ...

 

Dupa vitezele in fiecare treapta puse de tine ,inseamna ca si gixxer-ul meu de 600(pana la treapta a cincea) are viteza mai buna ,desi ma indoiesc ,dar daca tu spui asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-OK MC,DAR SE PLEACA DE LA MOTORETA DE SERIE SI NU INVERS,ASTA VROIAM SA SPUN(SI PRETUL SARE UNDEVA LA 200.000 EUROI,DECI CINE CREDE CA LA 17- 35000 EUROI,POATE SA-SI COMPARE MOTORETA CU UNA DE SBK VISEAZA..)

 

-ORICUM TOPICUL ASTA A LUAT-O RAZNA,REVENIND LA TOPIC,FICARE ISI CUMPARA CE VREA,ALTFEL IAR SUNTEM COMUNISTI-TOTI CU DACII...

 

-ORICUM TOPICUL ASTA A LUAT-O RAZNA,REVENIND LA TOPIC,FICARE ISI CUMPARA CE VREA,ALTFEL IAR SUNTEM COMUNISTI-TOTI CU DACII...

 

-ORICUM TOPICUL ASTA A LUAT-O RAZNA,REVENIND LA TOPIC,FICARE ISI CUMPARA CE VREA,ALTFEL IAR SUNTEM COMUNISTI-TOTI CU DACII...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU NU NU in nici un caz. Crede-ma ca desi vand si Mv Agusta, nu pot intr-o mie de ani sa o compar cu un Kawasaki ZX 10. O bate Kawasaki la orice capitol si pe orice circuit. Ce naiba mah? Era de o mie de ori mai credibil daca batea K5-ul un ZX 10 dar Mv Agusta? Testul ala sigur era facut de cine nu trebuie :D .... Mv Agusta are acceleratie 0-200 cu 2 secunde mai grea decat un ZX 10 2004-2005. Iar 2006 are o secunda sub modelul anterior.. :baldy: :baldy:

Vezi de aici cam ce-ti mai ramane de serie in afara de cadru, bloc motor, si carene :baldy:

 

io ziceam ca era si augusatul inclus in testul de comparatie, nu ca ii ami tare ka kawa... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-OK MC,DAR SE PLEACA DE LA MOTORETA DE SERIE SI NU INVERS,ASTA VROIAM SA SPUN(SI PRETUL SARE UNDEVA LA 200.000 EUROI,DECI CINE CREDE CA LA 17- 35000 EUROI,POATE SA-SI COMPARE MOTORETA CU UNA DE SBK VISEAZA..)

 

-ORICUM TOPICUL ASTA A LUAT-O RAZNA,REVENIND LA TOPIC,FICARE ISI CUMPARA CE VREA,ALTFEL IAR SUNTEM COMUNISTI-TOTI CU DACII...

 

-ORICUM TOPICUL ASTA A LUAT-O RAZNA,REVENIND LA TOPIC,FICARE ISI CUMPARA CE VREA,ALTFEL IAR SUNTEM COMUNISTI-TOTI CU DACII...

 

-ORICUM TOPICUL ASTA A LUAT-O RAZNA,REVENIND LA TOPIC,FICARE ISI CUMPARA CE VREA,ALTFEL IAR SUNTEM COMUNISTI-TOTI CU DACII...

 

Ai perfecta dreptate, se pleaca de la motoare de serie. Insa culmea, sportul cu doua roti nu este deloc un sport individual. Daca pilotul nu are in spate o echipa se cacao pe el ca nu are ce face... Vezi Rosi care a plecat cu Jeremy de la Honda si a recunoscut ca i-a reconstruit motocicleta si fara el, era.... pe undeva prin pluton... Dar vorba aia, cine e Rosi sa-l credem? Silviu... vino si spune-ne cum e treaba cu pilotul ca Rosi asta mananca cacao... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum INCERC sa-ti explic si pe celalat forum: DE CE IMI PUI IN GURA CUVINTE CE NU LE-AM SPUS?!?!....am spus eu de Rossi ca e un nimeni? ....jalnic . Tu mi-ai dat "replica" pe celalt forum ca sa NU MAI CRED CE SPUN AIA IN REVISTA si sa va cred pe voi ,care mergeti ,le simtiti bla bla etc etc.Deci aia mint si voi santeti mai buni ca pilotii aia ,nu? :cheers: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum INCERC sa-ti explic si pe celalat forum: DE CE IMI PUI IN GURA CUVINTE CE NU LE-AM SPUS?!?!....am spus eu de Rossi ca e un nimeni? ....jalnic . Tu mi-ai dat "replica" pe celalt forum ca sa NU MAI CRED CE SPUN AIA IN REVISTA si sa va cred pe voi ,care mergeti ,le simtiti bla bla etc etc.Deci aia mint si voi santeti mai buni ca pilotii aia ,nu? :D :baldy:

 

Frate esti penal. Tu ce crezi? CE vezi? Sau ce iti scrie unul intr-o revista? HOPA!!! Te-am incurcat iar nu?

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate esti penal. Tu ce crezi? CE vezi? Sau ce iti scrie unul intr-o revista? HOPA!!! Te-am incurcat iar nu?

:cheers:

Binenteles ca cea ce VAD :baldy: .Iar ultima chestie care am vazut-o a fost cum un 600 a rupt in doua in zx10(cea mai cea dintre cele mai cele motociclete) la EL ACASA ,pe propriul teren.Dar binenteles ca nu am vazut bine ,nu? :D :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binenteles ca cea ce VAD :baldy: .Iar ultima chestie care am vazut-o a fost cum un 600 a rupt in doua in zx10(cea mai cea dintre cele mai cele motociclete) la EL ACASA ,pe propriul teren.Dar binenteles ca nu am vazut bine ,nu? :D :baldy:

Ba da, ai vazut bine, insa ce crezi, daca faceam intrecere pe scarile blocului si eu eram cu bicicleta iar tu cu motocicleta si pierdeai, nu este asa ca bicicleta este mai tare ca motocicleta? :cheers:

 

Dimi, tu de fapt nu stii sa citesti, acum m-am prins... Este imposibil, este inuman sa nu iti intre in cap absolut nimic din ceea ce am scris pe tema asta.... Acel ZX 10 care a fost rupt in doua de un R6 a rupt in doua K5-urile si R1-urile si 1000RR-urile, de aici sa tragem concluzia ca ZX 10 e cea mai tare motoreta de SBK insa nici una nu poate bate o motoreta de 600cc? DUPA GANDIREA TA NU MA MIRA CA 2 + 2 = -9 Doar e logic!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU am sustinut eu acest lucru!!! Ti-am dat ca exemplu acest fapt pt ca tot o sustineai sus si tare cu zx-ul asta. Asa ca daca tot mai vrei o comparatie tot cu un gsxr ,incearca tot cu pascota. Cum ai incercat cu r6-le ,te poti "risca" si cu k5 ,nu?....de ce nu?....macar demonstreaza iarasi(dupa cum TOT sustii intruna) cat e de bun un zx in comparatie cu k5 ,sau mai bine da-i un ducati lui Pascota si fa iarasi acelasi circuit ,ca TOT ACELASI REZULTAT o sa fie ,adica PASCOTA NR1 :baldy: .Acum e momentul sa arati cat e de bun zx-ul in fata k5-ului....de ce fugi si incerci sa provoci unul mult mai slab ,cand poti incerca cu crema cremelor? :cheers: ....sau nu mai da bine la fani sa mai iei INCA odata "bataita"? :D :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai cat esti de nul!!! :cheers: Cata suferinta si frustrare ai frate sa mor eu. Te-ai pupa in p..a sa mergi ca mine macar un metru... Asa cum am mai spus L-AM RUGAT PE PASCOTA SA SE DEA CU K5-ul si nu a putut. Deci, nu m-am gandit la fani :D vai cata prostia... Stiu ca ai sa uiti ce scriu acum si ai sa o ti tot pe a ta... INCA O DATA, ma compar cu Onoriu, Denis, Iulian, Mistode si altii de nivelul meu... Acum arunci cu cacao in Onoriu si spui ca e cu o clasa sub mine de nu-l aduci in discutii? Da naspa pentru un fan al lui Onoriu sa recomande un alt pilot care merge pe aceiasi motoreta pentru o demonstratie, nu crezi? :baldy:

Il sun acum pe ONORIU si-i spun ce ai zis, asta ca sa vada ce prieten ii esti!!!

Editat de Mos Craciun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna-l ,te rog ca am vorbit si eu cu el si el e un om care nu rastalmaceste cuvintele ca tine. Daca am spus ca l-ai ATRAS pe "terenul" tau si l-ai batut ,asta INSEAMNA CA AM SPUS EU CA E CU O CLASA SUB TINE ?...se vede nu numai "cultura" moto ,ci si la cea "umana"... :cheers: .Deci ,iti mai repet odata ,incerc sa iti si desenez daca vrei.....daca l-ai atras pe propriul teren(unde dormi si noaptea pe acel "circuit" si il stii ca-n palma) si l-ai batut(era destul de usor de dedus cine o sa castige intre voi doi pe acel "circuit" ,dar ma rog....) ,asta inseamna ca am spus ca e cu o clasa sub tine?!?! Ti-am spus si IARASI iti repet ,eu m-am uitat la rezultatele de la CURSE ,unde el s-a clasat destul de bine ,pe cand tu... Nu-ti contest talentul ,dar acum deja o dam in "talente" :D si te rog ,demonstreaza acolo unde trebuie ,adica la CURSE si nu pe "circuitul" ala pe care dormi in fiecare zi :baldy:

 

 

Ps:ARATA-MI MAI OMULE(un citat ,orice) IN CARE AM ARUNCAT CU CACAO IN ONO ...eu cred ca esti bolnav rau de MINCIUNI DE CEA MAI JOASA SPETA .Dar poate ma insel eu ,asa ca TE ROG INCA O DATA ARATA-MI UNDE AM ARUNCAT CU CACAO IN ONO sau recunosti ca MINTI de stingi ?

Editat de SILVIU.C
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MC minte de rupe pamantul:

Acum arunci cu cacao in Onoriu si spui ca e cu o clasa sub mine de nu-l aduci in discutii?

Astept sa-mi arati unde am spus eu asa ceva ,sau unde am aruncat eu cu cacao in Ono ,asta daca esti un om cu DEMNITATE ,desi ma indoiesc

 

Iar MC baga vrajeala cat cuprinde:

Asa cum am mai spus L-AM RUGAT PE PASCOTA SA SE DEA CU K5-ul si nu a putut. Deci, nu m-am gandit la fani vai cata prostia...
Si daca Pascota accepta sa se dea si cu un cbr 125 sau cu o hayabusa turbo ,tot incepeai sa te scobesti dupa ureche si sa gasesti tot felul de motive ,ca batea soarele prea tare din nu stiu ce unghi ,ca aveai cauciucul desumflat tu si al lui era prea umflat ,ca te tragea curentul la spate in nu stiu ce curba etc etc :cheers: :D :baldy: .Frate ,ti-e greu sa RECUNOSTI ca ai furat-o original?!....eu asa cred ,nu cu tot felul de motive "ca l-am rugat sa se dea cu k5-ul ,ca e prea soare etc etc" ,adica tot felul de SCUZE PENIBILE :baldy:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...