Sari la conținut

Testele Sharp - sunt ele relevante in alegerea castii?


Gnraloo
 Share

Postări Recomandate

Calitatea materialelor si cum au rezistat in timp, finisarile, felul cum venea pe cap, izolatia fonica, nu vajaia asa de tare, nu intra aer aiurea prin casca, ventilata foarte bine.

Daca ai XL, o astfel de marime cred ca o gasesti uosr la reduceri, cele mai vandute sunt M-urile, apoi S si L. Ca si marimi, la mine e M la Shoei, M la AGV, M la Shark - M a fost si la Schuberth.

Pe linia lui Shoei GT-Air au si cei de la Arai niste casti f misto. Aici doar am probat in showroom si mi-au placut cum se simteau.

 

Daca ar fi dupa mine, dupa ce am purtat, dupa ce am avut, dupa ce am probat, toti banii i-as da pe Shoei GT-Air.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Lasa sharp-ul..acolo casti de 50 euro par mai sigure decat cele premium..

 

Atentie la X702GT (posibil si 661) - n-ai loc la barbie.

 

Am GT-Air cu DD (din UK - nu sunt sigur, dar cred ca doar cu DD se vind aici si in Australia - poate si in alte tari)

Un mare minus - dupa ce-ti instalezi pinlock-ul, atunci cand ridici viziera, loveste in cheder.

Am vazut ca au mai avut si altii problema asta. In unele cazuri ajunge sa desprinda pinlock-ul. O solutie ar fi sa glisezi putin ansamblul in care se prinde viziera, lucru pe care inca nu l-am incercat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un an cu GT-Air in care nu am nimic de reprosat castii, daca ar fi sa cumpar din nou, as alege flip-up, cel mai probabil Shoei Neotec. Pt nevoile mele (adica touring si ceva naveta in bucuresti) nu mai vad rostul unei casti normale. Neotec parca avea si o varianta Hi-Viz (ce-i drept negru + galben, as fi preferat sa fie alba + galben, cum se gasesc la Schuberth).

 

Cum momentan nu imi permit sa fac pasul catre Neotec (as pierde prea mult din vanzarea GT-Air-ului), cel mai probabil voi lua un flip-up ieftin pt oras. Ma gandeam la LS2 FF325 Strobe, iar ca tot ai adus vorba de testele SHARP, LS2-ul in cauza are scoruri mai bune la impact decat un C3 Pro :D

 

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte tentat sa trec la flip, si cumva o sa imi indrept atentia spre ele.
Unul din marile motive: 1. pun casca 2. bag ochelarii cu grija 3. uneori trebuie sa ajustez si la scos e invers evident

Ma cam seaca si ajung sa frec desc lentila nose guard spre disperarea mea.

Mai este Shark Evo3.. am fost foarte tentat sa o iau la prima generatie dar can am probat si avea 2Kg.. mi se parea ridicol.
Ce mai e naspa la asta e design, vizibilitate, nu prea cea mai buna aerisire cand e inchisa, materialele la interior sunt cam sub restul.. dar e cool mecanismul.. insa nu destul de cool sa dau banii pe ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt doar 5 casti cu flip care au 5* pe sharp, 3 dintre ele sunt de la caberg :) LINK

 

Caberg Duke e succesoarea modelelor Konda si Trip, deci toate cele 3 sunt practic aceeasi casca, dar generatii diferite cumva. Din ce am citit, modelele alea au dubla omologare: full face si jet.

 

Ce mi se pare oarecum ciudat e ca Shark Evoline a luat 5 stele, dar la mecanismul de inchidere are 57% (deci a ramas inchis la putin peste jumate din testele efectuate).

 

Anyway, dragut Caberg-ul ala (ma refer la Duke), are un look asa...de casca adventure/MX, e usor si ieftin ca braga :))

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

C3 pro are un rating Sharp mai slab decat un flip de la Caberg... greun de crezut

Pai de aici se deduce ce (cuvant urat) este Sharp, daca un gunoi de Caberg este mai sus decat Schuberth. Spor la cumparaturi dupa Sharp, baieti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am(avem) de ceva vreme o casca flip-up,foarte ok toate bune și frumoase, dar la capitolul mers pe ploaie sânt dezastru am rămas dezamăgit, se uda căptușeală interioara ceva de speriat. Pai am mers prin ploaie și în trecut cu casca full face destul, dar asa nu m am udat la cap niciodată!

Asta e singurul dezavantaj pt mine, dar foarte supărător...

 

Stima,

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...