Sari la conținut

Mi-a Deschis Usa Masinii In Fata


SVR
 Share

Postări Recomandate

Veneam pe soseaua Bucuresti-Ploiesti si la stopul de la Piata Presei Libere ma "strecuram" incet printre masini intre banda a doua si a treia. Brusc si fara sa se asigure imi deschide unul o usa de BMW 530 in fata in timp ce vorbea la telefon. N-am apucat sa schitez nici un gest, desi merg cu doua degete pe frana tot timpul, si m-am trezit aruncat intr-un Peugeot 206 care statea in coloana pe banda a treia. Purtam ca deobicei echipament complet. Daca nu aveam cizme credca imi striveam laba piciorului intre usa si scarita dreapta, asa nu am decat o mica vanataie care aproape a trecut. La motor mi s-au spart toate plasticele fata inclusiv farul. La peugeot s-a spart stopul si bara spate s-a smuls.

Am mers la sectia de Politie din Bucurestii Noi, unde am stat cateva ore bune pana ne-a primit un politai. Pana am intrat la el toti incercau sa ma convinga ca eu sunt vinovat ca "depaseam" masinile stationate la stop. Stiu ca s-a mai discutat pe forum problema asta dar cred ca solutia data de politist este cea corecta.

Vinovat de producerea accidentului este cel care a deschis usa conform art. 178 care spune:

 

"Art. 178. - (1) Se interzice conducatorului de autovehicul si pasagerilor ca in timpul opririi sau stationarii sa deschida sau sa lase deschise usile acestuia ori sa coboare fara sa se asigure ca nu creeaza un pericol pentru circulatie."

 

Pe de alta parte "strecuratul" printre masini nu este interzis in mod explicit in codul rutier. Desi ala cu BMW-ul a sunat in stanga si in dreapta la tot felul de "pile" ca sa ma scoata scoata pe mine vinovat politaiul a fost corect si a aplicat legea.

Acum ramane pe asigurarea lui sa-mi repar motocicleta. El oricum si-o facea pe casco ca masina era in leasing pe firma.

Am scris aici pentru ca vreau ca sa invete si altii din experienta mea. In concluzie purtati echipamentul complet tot timpul si nu ezitati sa va cereti drpturile atunci cand stiti ca aveti dreptate.

 

Bafta multa si drum uscat!

 

P.S. Daca are cineva piese de Dominator (carene fata,far pentru model din 91) dati-mi un beep la 0722657494 si va sun eu. Am neaparata nevoie de un far pana o sa comand unul de la Honda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

"Art. 178. - (1) Se interzice conducatorului de autovehicul si pasagerilor ca in timpul opririi sau stationarii sa deschida sau sa lase deschise usile acestuia ori sa coboare fara sa se asigure ca nu creeaza un pericol pentru circulatie."

 

:finger: Asta este una dintre cele mai stupide (dar sigure) modalitati de a te accidenta.Nu cred ca ai condus cu bagare de seama si nici nu ai avut puterea de a anticipa o asfel de intamplare.Totusi eu cred ca "strecuratul" printre masini nu este "ok" deoarece poti intra (foarte usor) in coliziune cu un automobil condus neatent.

 

Decat sa te :lol: mai bine ajungi cu 5 minute mai tarziu . :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: ..Da' ai noroc si tuu!?

 

:finger: Bine ca-ti poti rezolva motorasu' pe asig. si ca esti intreg!

 

DA cu litere mari! Nu esti deloc vinovat! Cine poate demonstra ca el a trecut de linia dintre benzi(adica a depasit ) ! Incapi pe aceeasi banda pe care alte masini opresc(la semafor sunt oprite domnilor)...nu e depasire neregulamentara!

Cel cu portiera este vinovat!!!

 

Este destul de interpretabila chestia cu depasirea la semafor..oricumm...si s-a mai discutat asta.....adica unii si-au luat-o altii nu!

:crack: politaiului i-ai dat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot cam la fel mi-am furat-o, numai ca a facut brusc dreapta, pe o straduta, din coloana fara sa se asigure direct peste mine, si la fel cum ai zis tu mi-a prins piciorul intre masina si motocicleta si m-a durut cateva zile (nu aveam cizme), si acum am semn dar trece incet incet. Parte cu asigurarea e a draku rau de tot, eu am fost am facut tot mi-am luat foaia pe care scrie ce trebuie inlocuit si sa ma duc sa le cer banii dupa ce inlocuiesc diferitele piese. Acum am fost la Honda, dar vezi domne toti sunt la SIAB si astept de vreo saptamana sa ma duc in service sa-mi faca constatarea cei de la Honda ca sa-mi spuna la ce preturi sunt piesele.

Acum daca eu nu am bani sa-mi platesc reparatiile ca apoi sa-mi iau banii de la Omniasig, nu ma pot duce la Omniasig dupa ce imi spun cei de la Honda cam cat costa piesele si sa-mi dea banii inainte ca sa am cu ce plati piesele?

 

Depasirea pe aceiasi banda se considera tot depasire, si eu stiam ca nu se considera tocmai de asta m-am si certat cu 2 gaborii care o tineau pe a lor pana au zis ca scot legea sa-mi arate si atunci nu am mai comentat ca nu era sigur ca asa e si m-am gandit ca ei stiu mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol pt. accident. si eu trec toata ziua printre masinile oprite la semafor...

acum o sa incerc sa fiu mult mai atent. cei drept nu trec pe langa masinile de pe banda 1 ca nu stii niciodata daca unul nu vrea sa parcheze si apoi sa coboare...

 

citeam despre acest 'drept nescris al motoclistilor' in revistele englezesti de specialitate - si se pare ca acolo adevarul este undeva la mijloc.

Mai precis pentru accidente datorate "filtering"-ului politistii lasa 'dreptatea' undeva la mijloc.. si intr-un accident similar erau considerati amandoi vinovati atat motociclistul pt. ca trecea printre masini cat si soferul ca a deschis usa fara sa se asigure...

in final trebuiau sa-si repare motorul respectiv masina din banii lor - sau cu asig. casco - in cazul in care o aveau..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se considera depasire daca nu treci de axul drumului, asa scrie in lege. Cat despre deschisul portierei, el era vinovat clar. Oricum, acum dupa ce s-a terminat toata treaba, nu are rost sa mai discutam pe marginea articoulului de lege.

Numai bine politistului, chiar daca a facut exact treaba pentru care e platit, adica sa aplice legea. Bine ca ai scapat tu sanatos si motorul se poate repara.

Bafta si cat mai putine incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se considera depasire daca nu treci de axul drumului, asa scrie in lege. Cat despre deschisul portierei, el era vinovat clar. Oricum, acum dupa ce s-a terminat toata treaba, nu are rost sa mai discutam pe marginea articoulului de lege.

Numai bine politistului, chiar daca a facut exact treaba pentru care e platit, adica sa aplice legea. Bine ca ai scapat tu sanatos si motorul se poate repara.

Bafta si cat mai putine incidente!

Asadar inca unu care zice ca mine! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca doar atat ai patit. Se putea si mai rau :finger:

 

Oricum, strict legal, ai voie sa te strecori. Pana nu s-or schimba legile (nu prea cred ca se vor schimba insa) pe faza asta, vom merge atenti sa nu patim din astea. Scurt pe 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SVR: ai si tu un ghinion......

@Alveola: s-a mai discutat despre subictul"depasire" cand esti cu moto.Chiar daca nu treci de axul drumului, dar iti modifici pozitia fatza de masina din fatza, se considera depasire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SVR: ai si tu un ghinion......

@Alveola: s-a mai discutat despre subictul"depasire" cand esti cu moto.Chiar daca nu treci de axul drumului, dar iti modifici pozitia fatza de masina din fatza, se considera depasire.

 

Cand masinile stationeaza la semafor si masina pe langa care treci se afla pe banda a doua iar tu cand te strecori esti pe banda a treia atunci nu se mai poate considera depasire si vina este exclusiv a celui care a deschis usa fara sa se asigure. Acelasi rationament nu se mai poate aplica, insa, cand depasesti pe dreapta intre bordura si masinile de pe banda a intaia.

Editat de SVR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depasirea este cand: depasesti axul drumului, devansezi, si intri la loc!

 

Deci daca nu depasesti axul sau nu intri la loc... nu e depasire, e devansare.

 

Art. 150. - Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

a) sa se asigure ca cel care il urmeaza sau il preceda nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus;

:finger: sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;

c) sa pastreze in timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;

d) sa reintre pe banda de circulatie initiala dupa ce s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasagerul masinii nu e de capul lui , asa cum soferul e responsabil ca ala din dreapta sa-si pun centura, la fel e responsabil sa nu-l lase sa deschid ausa inante de a se asigura.

 

 

Suntem toti vizati de riscul asta, toti cred ca ne strecuram printre masini...cel putin in bucuresti asta e si motivul pentru care mergem cu motorul pe unde avem treaba. Da, si eu merg ca nebunul la rasul oglinzilor, mai pe trotuar mai pe spatiul verde samd :lol: Tocmai ma gandeam zilele trecute cand m-a sunat SVR ca n-am mai patit-o personal de mult sa-mi deschida unul portiera in fata si e cazul sa ma pregatesc pt ca unul pana la urma tot o va face. Cat de cat ma apara toba zgomotoasa, cand ma strecor printre conervele blocate in trafic fac scandal....de obicei ma aud si nu deschid usa de frica :lol: In momentul in care ceva face BUMBUMBUM VRUUUUUM tare inseamna pericol,inseamna MARE, inseamna RAU, si mai inseamna ca VINE PESTE TINE, poate fi si o RABA care sa te striveasca,

dar daca face fas-fas-baz-baz ca sofer sau pieton "ti se frange" , nu asociezi cu ideea de pericol chiar daca in realitate e vorba de 200 de kile de fier care vine lansat ca din tun.

 

Morala:

 

Desfundati-va tobele, fratilor. ;) Mai bine risc o amenda decat sa ma trateze toti ca pe o musca ce se pate zdrobi de parbriz fara sa cauzeze stricaciuni. Stiu ce vorbesc, inainte de a opera tobele de polipi toti se faceau ca nu ma vad . Acum ambalez motorul de 2 ori si se face partie in fata, toti sar sa se adaposteasca,pietonii ridica dracului ochii din pamant si nu mai coboara de pe trotuar aiurea, urla " feriti femeile si copii" , chestii de gen. :finger:

 

 

SVR, te astept cu un telefon sa mergem sa copiezi farul :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris aici pentru ca vreau ca sa invete si altii din experienta mea. In concluzie purtati echipamentul complet tot timpul si nu ezitati sa va cereti drpturile atunci cand stiti ca aveti dreptate.

 

:finger:

 

Astfel de topicuri ne ajuta pe totzi ceilaltzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Baiazid: din citatul din lege postat de tine reiese ca este OBLIGATIA celui care depaseste sa reintre, si nu ca asta este DEFINITIA depasirii. Te rog, incearca sa faci diferenta intre depasire regulamentara si depasire neregulamentara, si ai sa vezi ca si strecuratul printre masinile oprite la semafor este tot depasire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Baiazid: din citatul din lege postat de tine reiese ca este OBLIGATIA celui care depaseste sa reintre, si nu ca asta este DEFINITIA depasirii. Te rog, incearca sa faci diferenta intre depasire regulamentara si depasire neregulamentara, si ai sa vezi ca si strecuratul printre masinile oprite la semafor este tot depasire.

Pacat ca unii vorbesc fara sa stie exact care-i treaba. Pentru a elimina nelamuririle (extras din Codul Rutier inca in vigoare:

"¤ 3. Depasirea

Art. 45. - Depasirea este manevra prin care conducatorul unui vehicul îl devanseaza pe un altul, aflat în mers sau imobilizat, daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie."

 

Asadar, daca "devansezi" masinile care asteapta la semafor, fara a incalca marcajul de separare a sensurilor de circulatie, nu depasesti si manevra e permisa.

 

Exista o prevedere expresa in Codul Rutier care face referire la interdictia de a depasi coloana de masini oprita la semafor:

"Art. 90. - Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda de la 1.500.000 lei la 5.000.000 lei urmatoarele fapte:

a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului electric sau la trecerile la nivel cu

calea ferata;"

 

Trebuie, insa, remarcat ca si acolo e vorba despre depasire, nu devansare. Asta e bine de stiut si pentru cei care ar putea avea probleme cu politia cand trec in fata coloanei de la semafor, fara a depasi axul sau marcajul precizate mai sus - n-au de ce sa va amendeze, cel putin nu conform articolului citat mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

March, in acest caz este permis si daca esti cu masina si intri pe linia de tramvai?Uau, nu m-as fi gandit... A, si daca ai fi citit mai bine textul citat de Baiazid ai fi vazut ca acolo sunt prezente OBLIGATIILE CELUI CARE DEPASESTE. iar eu m-am referit strict la bucatica de text de lege citata de Baiazid. Pacat ca unii arunca cu noroi inainte sa citesca cu atentie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...