Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

Bine-bine, dar in final parerea ta, care este?...credeam ca ai o estimare; a mea, dar care poate fi falsa e pe la 10.000-12.000 km/an....lasand la o parte pe cei care fac curierat; considerand domingueros(sa zicem ca astia fac ca noi cam 600-800km/week-end) si pe cei care merg cu maxiul la serviciu(zilnic cam 40-60km/zi lucratoare), si faptul ca merg tot timpul ca nu prea au iarna...

 

Sau sa intreb altfel:tu daca vrei sa-ti iei de acolo un maxi de peste 400 cmc, de 2 ani vechime, si citesti 20 anunturi, cele mai multe oferte pe unde se situeaza ca nr de km?...intre 20.000 si 24.000 km?...intre 15.000 si 20.000 km?...sau peste 30.000 km?

 

Era doar o curiozitate de a mea ca sa-mi fac o imagine despre kilometrajul maxiurilor aduse din tarile mediteraneene, si sa le compar cu cele aduse din tarile scandinave... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai facem altceva...intri matale pe www.segundamano.es si vezi anunturile cu maxiscutere local, regional, sau pe toata Spania, acolo ai optiunea de cautare dupa vechime anul de fabricatie de ex, pret, km parcursi, s.a.m.d. e ft simplu si timp de cautare ai berechet, eu intru cam rar pe site-ul respectiv doar cand ma intereseaza cate ceva.

oricum daca te referi la manarit kilometraje stai linistit ca le manaresc si astia aici la greu, cine stie cum sa gasesti unul in care nu s-a bagat mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine-bine, dar in final parerea ta, care este?...credeam ca ai o estimare; a mea, dar care poate fi falsa e pe la 10.000-12.000 km/an....lasand la o parte pe cei care fac curierat; considerand domingueros(sa zicem ca astia fac ca noi cam 600-800km/week-end) si pe cei care merg cu maxiul la serviciu(zilnic cam 40-60km/zi lucratoare), si faptul ca merg tot timpul ca nu prea au iarna...

 

Sau sa intreb altfel:tu daca vrei sa-ti iei de acolo un maxi de peste 400 cmc, de 2 ani vechime, si citesti 20 anunturi, cele mai multe oferte pe unde se situeaza ca nr de km?...intre 20.000 si 24.000 km?...intre 15.000 si 20.000 km?...sau peste 30.000 km?

 

Era doar o curiozitate de a mea ca sa-mi fac o imagine despre kilometrajul maxiurilor aduse din tarile mediteraneene, si sa le compar cu cele aduse din tarile scandinave... :scratch:

 

Ar mai trebui luat in calcul un factor la moto-maxi-scutere vechi de 2-3 ani si care sunt la vanzare. Omul poate si-a dat seama ca nu-i place, ca nu e de el, ca vrea mai mic, ca vrea mai mare , ca poate credea ca are timp dar nu are. Cel putin pentru mine pare cam costisitor sa schimb ceva nou o data la 2 ani din alte motive. E doar o parere, nu dau cu parul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai trebui luat in calcul un factor la moto-maxi-scutere vechi de 2-3 ani si care sunt la vanzare. Omul poate si-a dat seama ca nu-i place, ca nu e de el, ca vrea mai mic, ca vrea mai mare , ca poate credea ca are timp dar nu are. Cel putin pentru mine pare cam costisitor sa schimb ceva nou o data la 2 ani din alte motive. E doar o parere, nu dau cu parul :)

 

Nu stiu ce sa zic....maxiuri vechi de 2-3 ani la vanzare, nu se gasesc....in toata Romania e doar unul....2008, 15.000 km parca pe la 3500-3700 euro...care se pare ca a fost forjat la greu si nu mai tenteaza pe nimeni.

La un maxi nu-ti dai seama ca nu-ti place in 2-3 ani, ci din primul an cel mult! Eu pe masura ce-l calaresc pe al meu, imi place tot mai mult si imi dau seama ca imi este tot mai potrivit, si ca poate din intamplare, sau cu o buna intuitie am facut o alegere excelenta.

Ca vrea mai mare, da, este o posibilitate reala de schimbare, mai ales pt. cai care calaresc in cuplu(familie) sau pt. cei care vor putere si viteza mai mare si nu conteaza costurile de intretinere.

 

Sincer, eu nu estimez inca, cam cind voi schimba burgul asta de-l am...deocamdata gradul de satisfactie este inca in crestere, nu am nimic sa-i reprosez; il am de 2 ani si un pic...

 

De aia sintem aici, sa ne exprimam si sa discutam...apreciem orice parere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soimu...preturile de aici sant ceva mai mari la motorete fata de cele aduse din italia, un maxi de 650 din 2008 24500km la 6200euro. pe tine asta te intereseaza nu? an, km, pret.

altul tot de 650 anul 2005, 58000km la 4300 euro.

si ca sa-ti faci o parere cat mai clara cum merg vanzarile pe aici un alt anunt suna cam asa, suzuki burgman 650 anul 2003 30300km la 5300 euro.

un alt anunt pus pe net de o casa concesionario, adica un fel de reprezentanta oficiala a celor de la suzuki care au piese de schimb si fac service-ul la marca suzuki, printre care se ocupa si cu vanzarea de moto si scutere de segundamano, adica un fel de samsari...tu te duci cu scuterul, ti-l evalueaza ei nu iti da cat ceri tu, iti da jumate din bani si cand se vinde iti mai da si restul.

uite si anuntul, http://www.segundamano.es/madrid/suzuk650-executive/a31695585/?ca=28_s&st=a&c=6

Editat de Burg_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam 1000 km/luna e media mea de utilizare si folosesc trotineta aproape zilnic (asta inseamna minim 5 zile pe saptamana) cam 8 luni pe an (din martie pana in noiembrie). deci sa zicem cam 10.000 pe an (daca am bani de mers in concediu). nu fac curierat, pur si simplu merg cu el la munca (20 km dus-intors) si pe unde mai am treaba.

in conditiile astea, cred ca un scuter care e folosit in weekend, n-ar trebui sa treaca de 6000/an; dar presupunerile astea nu au nici un sens, pentru ca sunt prea putini care au ocazia/posibilitatea de a cumpara utilajul de la proprietar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Am reusit eu sa merg 9000km cu al meu,iesind doar in weekend.Si doua plimbari mai lungi,transalpina si balcik...undeva la 1400km(total)

 

In oras nu l-am plimbat mai mult de 500km,prefer sa merg cu ratb-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor! Macar pt. Romania mi-am facut o idee...la maxiscuterele de peste 400 cmc, media este cam de 10.000 km/an..asta este si media mea.

Mentionez ca eu folosesc Burgul numai in excursii (week-end) si la drum lung. pt. oras folosesc un scuter de 49cmc.

Poate sint si exceptii (Vittore, Bogdan) si altii (ar fi bine sa ne zica care este media lor)care utilizeaza preponderent in oras sau si-si...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor! Macar pt. Romania mi-am facut o idee...la maxiscuterele de peste 400 cmc, media este cam de 10.000 km/an..asta este si media mea.

Mentionez ca eu folosesc Burgul numai in excursii (week-end) si la drum lung. pt. oras folosesc un scuter de 49cmc.

Poate sint si exceptii (Vittore, Bogdan) si altii (ar fi bine sa ne zica care este media lor)care utilizeaza preponderent in oras sau si-si...

 

lasand la o parte cacofonia dvs din textul de mai sus , va fac placerea si va destainui media mea de km , parcursi in mediul urban , in timpul zilelor lucratoare a celor 8-9 luni de folosinta scuter : circa 400 - 500 km lunar , adica vreo 4500km/anual

cu motocicleta , anul trecut am parcurs in weekend-uri , 8000 km

multumit ?

Luni sunt la schi in Poiana !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de cand l-am luat de la Fanel din 21 iulie si pana acum am facut cam 8100 km si merg si acum cu el la serviciu 20 km dus-intors la -15 grade. Am avut si doua iesiri lungi una la mare de peste 800km si una in Moldova de peste 1600 km in 5 zile, restul plimbari marunte o Transalpina si de 2 ori Busteni-Predeal. Daca ai bani si timp liber poti sa faci si 20 000km pe an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu anul trecut, mers zilnic cu el ...perioada februarie-noiembrie, am facut 17.000km.

In oras ...sa zic cam 40%.

 

Excelent!...17k!!!...Iata un burgmanist care isi scoate cu prisosinta banii dati pe burg...in ritmul asta in 2-3 ani poti sa-l dai si de pomana...fiind deja amortizat.

 

Eu de cand l-am luat de la Fanel din 21 iulie si pana acum am facut cam 8100 km si merg si acum cu el la serviciu 20 km dus-intors la -15 grade. Am avut si doua iesiri lungi una la mare de peste 800km si una in Moldova de peste 1600 km in 5 zile, restul plimbari marunte o Transalpina si de 2 ori Busteni-Predeal. Daca ai bani si timp liber poti sa faci si 20 000km pe an.

 

Ai facut o afacere f.buna cu Fuoco asta...cum spuneam si mie mi-a placut, mi l-a dat Fanel la o proba, dar deja luasem burgu...

 

Avantajul celor 3 roti se arata acum cind tu mergi si noi stam :baldy:

 

Povesteste-ne cum circuli cu el in oras, cum e in trafic, cum trece pe sleaurile de zapada, cum il bagi scoti in/din garaj/curte/loc de parcare...derapeaza?...patineaza?...cum e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa spun ca la zapada sau gheata se comporta cam urat din punctul de vadere ca patineaza foarte usor, dat fiind ca am cauciuc de strada 68 S. La drum uscat nu se pune problema iar in trafic ma pot baga intre coloane la semafor dat fiind latimea maxima de 80 cm la ghidon. Avantajul celor 2 roti l-am simtit cel mai bine la franarea brusca si mai putin in viraje luate in viteza. Acum toti banii face parbrizul caci nu stiu cum reuseam pe frigul asta sa merg daca nu il avea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma nu sunt eu vreun scuterist sau maxiscuterist...nu sunt deloc si nici macar nu am pretentia asta...dar sa mergi la minus 10 grade pe scuter imi pare o mare inconstienta ( fara suparare ) avand in vedere temperaturile si conditiile de trafic...ca ai tu trei roti e fix nimic...poti sa-ti mai pui fro trei roti si fro patru rotite si tot e nasol...dar este fix problema ta...mai carcotim si noi sa treaca vremea rea si sa vina aia buna :)) sa incep si eu scoala pt A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma nu sunt eu vreun scuterist sau maxiscuterist...nu sunt deloc si nici macar nu am pretentia asta...dar sa mergi la minus 10 grade pe scuter imi pare o mare inconstienta ( fara suparare ) avand in vedere temperaturile si conditiile de trafic...ca ai tu trei roti e fix nimic...poti sa-ti mai pui fro trei roti si fro patru rotite si tot e nasol...dar este fix problema ta...mai carcotim si noi sa treaca vremea rea si sa vina aia buna :)) sa incep si eu scoala pt A

Editat de valentino1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma nu sunt eu vreun scuterist sau maxiscuterist...nu sunt deloc si nici macar nu am pretentia asta...dar sa mergi la minus 10 grade pe scuter imi pare o mare inconstienta ( fara suparare ) avand in vedere temperaturile si conditiile de trafic...ca ai tu trei roti e fix nimic...poti sa-ti mai pui fro trei roti si fro patru rotite si tot e nasol...dar este fix problema ta...mai carcotim si noi sa treaca vremea rea si sa vina aia buna :)) sa incep si eu scoala pt A

 

Azi am fost si eu la minus 1 grad dar numai pe doua roti :) Cand am ajuns acasa am dat comanda de termoscud. M-am saturat de masina! In Timisoara vad zapada doar la televizor:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma nu sunt eu vreun scuterist sau maxiscuterist...nu sunt deloc si nici macar nu am pretentia asta...dar sa mergi la minus 10 grade pe scuter imi pare o mare inconstienta ( fara suparare ) avand in vedere temperaturile si conditiile de trafic...ca ai tu trei roti e fix nimic...poti sa-ti mai pui fro trei roti si fro patru rotite si tot e nasol...dar este fix problema ta...mai carcotim si noi sa treaca vremea rea si sa vina aia buna :)) sa incep si eu scoala pt A

 

E bine ca ne putem exprima pareri, fara sa ne suparam...nu sintem toti la fel...eu am si o latura mai non-conformista! Si de aceea apreciez pe cei care fac lucruri, mai neobisnuite pe care noi ceilalti, din comoditate, din instinct de conservare sau din alte motive nu le facem...astia mai ciudatii, care fac lucruri nefacute, sint genul celor care in general imping omenirea inainte, catre limite...catre noi frontiere...asa cred eu...si aia de la statiile de cercetare de la Polii N si S, foloesc si eu tot felul de chestii, sanii si ATV pe la -50-70 grd...

 

Ca Ray merge cu Fuoco la -10grd si pe zapada mi se pare o chestie de indrazneala...laudabila...daca ajunge acum cumva si pe drumul de vara la Valea Dorului si apoi la Babele, si retur...mi s-ar parea o chestie extraordinara si de curaj nebun. Dar nu de condamnat, ci de apreciat daca isi ia niste riscuri calculate... :moto:

 

Drept sa spun si eu daca acum as fi fost posesor de Fuoco, l-as fi folosit intens;...in loc de masina, fara probleme de parcare( o lopata mica cu coada scurta legata de sa) si ar fi fost mult mai simplu decit cu orice masina...

 

Ramane dilema daca Fuoco e un scuter sau un atv cu 3 roti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Popicadi ...trimite si la noi cateva grade ....ca de cateva zile maxima e de -6 ... -7 ..... :))

 

Azi am fost si eu la minus 1 grad dar numai pe doua roti :) Cand am ajuns acasa am dat comanda de termoscud. M-am saturat de masina! In Timisoara vad zapada doar la televizor:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal. pentru cine vroia sa faca scoala de soferi pt A, am vazut ca sunt multe oferte pe siturile gen fundeal, bestdeal, grupon. eu de obicei intru pe adulmec.ro si vad f multe oferte, eu zic ca se merita sa te uiti.

am vazut ca ati discutat cam cati km ati facut anual, eu anu trecut(2011) cam 4000km iar in 2010 tot cam asa.

 

al meu burg e intro curte acoperit iar bateria e in casa, o sa vad la primavara efectele, anul trecut am procedat la fel si a fost ok. dar la inceput de sezon va trebui sa schimb cauciucurile si placutele de frana, placutele nu stiu in ce conditii sunt dar retinusem ca isi luase cineva si nu mi s-au parut scumpe.

 

Sunt student la universitatea de stiinte agronomice, mai exact fac master in agribussines, deci treaba cu surubu... nu ma bag ca nu cunosc, si presupun ca nu toti mecanici stiu analiza economica.

 

va salut si va doresc numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o curiozitate: cati au facut scoala moto cat de cat ok? Spre rusinea mea eu am facut doua sedinte. Una inainte de examen si una in timpul examenului daca pot sa zic asa. Daca pentru mine era oarecum doar o intrare in legalitate pentru majoritatea doar in asta a constat cursul moto ceea ce m-a mirat foarte mult. Practic am invatat foarte putine chestii iar ceilalti probabil au platit sa se mai plimbe si ei cu motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 sedinte a cate o ora si nenumarate alte ore cu propria motocicleta pe stradute laturalnice dar si in poligon cu amici . la voi la Timisoara asa se procedeaza ? aveam impresia ca e mai multa seriozitate in Banat , doar e Fruncea , nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 sedinte a cate o ora si nenumarate alte ore cu propria motocicleta pe stradute laturalnice dar si in poligon cu amici . la voi la Timisoara asa se procedeaza ? aveam impresia ca e mai multa seriozitate in Banat , doar e Fruncea , nu ?

 

Nu vreau sa generalizez. Asa am patit eu si vreo 20 care erau de fata :) Mai mult ca sigur ca sunt si instructori care fac treaba doar ca eu am patit ce am patit. Oricum la cat de entuziasma e lumea sa-si obtina si A-ul nu cred ca a deranjat pe multi. Ironia e ca politistul statea cu spatele cand dadeam poligonul apoi dupa cateva zile m-a oprit in trafic deranjat fiind de sunetul motorului(un ducati monster la vremea aceea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoala de soferi am facut ca trebuia sa-mi iau permisul, dar eu avem deja 10 ani de mers pe moto pana atunci pe offroad :moto:

Mi-am luat si o palma in casca de la politist cand am dat traseul,eu m-am suit si baga 1,2,3,4 poc o palma :eek: "ce faci domnule te crezi la curse!" usor cu viteza 1 ca m-a tavalit unu, de si acum trag ponoasele :lol:

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut vreo 10-15 ore insa doar in poligon, iar instructorul pleca sa faca are cu masina si venea dupa 2 ore, si eu timp de 2ore ma tot plimbam cu motorul de ma pliciseam, era un minsk cred, ceva rusesc si vechi si destul de greu pt mine. examenul a fost pe bune si mi sa parut usor. eu faceam 2 aore cu motorul si apoi 2 cu masina.

 

tata a fost inscris la motocros de la o varsta frageda cred ca 14, 15 ani si a participat la multe competitii si avea mult antrenament si cand a dat de carnet acum vreo 25 de ani mi-a povestit ca el a dat scoala cu politistul in spate, si ca ala se tot misca ca sa-l dezechilibreze si tata a oprit si ia zis politistului ceva de genu ca il cunoaste si stie ca doar e la motocros si a mers mult cu motorul s ca daca nu se potoleste il tranteste de nu se vede. iar la masina cu acelasi politist in poligon a terminat mai repede si ia reprosat ca nu se poate ca a ratat vreo parcare ceva ca prea repede a terminat si a doua oara de emotie ii tremurau picioarele de nu mai putea sa plece de pe loc si a venit instructorul si ia infipt un ac in picior si sa orit din tremurat si a luat cu bine.

 

sper ca nu vam plictisit cu povestioara mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...