Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scoala de soferi am facut ca trebuia sa-mi iau permisul, dar eu avem deja 10 ani de mers pe moto pana atunci pe offroad :moto:

Mi-am luat si o palma in casca de la politist cand am dat traseul,eu m-am suit si baga 1,2,3,4 poc o palma :eek: "ce faci domnule te crezi la curse!" usor cu viteza 1 ca m-a tavalit unu, de si acum trag ponoasele :lol:

 

:laugh: pai cine stie cite trante si-au luat organele pina cind s-a renuntat la examinarea de pe locul pasagerului...

 

...de curiozitate:tu nu poti sa te duci/intorci de la servici off-road...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: pai cine stie cite trante si-au luat organele pina cind s-a renuntat la examinarea de pe locul pasagerului...

 

...de curiozitate:tu nu poti sa te duci/intorci de la servici off-road...?

Adica sa ma duc pe camp sa inot prin paduri,cand pot merge 25 de km pe DN1? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica sa ma duc pe camp sa inot prin paduri,cand pot merge 25 de km pe DN1? :D

 

..ei, nu acum..vara si cu o moto de teren potrivita...atunci cind e placut...odata imi ziceau unii de la Dimieni, care lucrau acolo in spate la Marfuri ca ajung la servici peste camp, cu bicicletele...de asta am intrebat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..ei, nu acum..vara si cu o moto de teren potrivita...atunci cind e placut...odata imi ziceau unii de la Dimieni, care lucrau acolo in spate la Marfuri ca ajung la servici peste camp, cu bicicletele...de asta am intrebat.

 

Ei da, din acea zona. Dar eu mai trebuie sa trec peste niste lacuri,sau sa le ocolesc, asta este ideea.. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce o sa zici..

Dar eu iti recomand putina rabdare si mai strange putin bani si cumpara o casca adevarata.suomy,shoei arai

Este o investitie in siguranta si confortul tau!

Iti spun din experienta,am purtat de la cele de 30e pana la gama de varf... nu se compara cu nimic atunci cand pui o casca adevarata in cap..Cand o vei purta vei intelege ce zic acum!

Ps Nu accept nici o critica la ce am spus, doar din partea celor care au purtat macar o luna una dintre castile mentionate

 

Bafta la achizitie,sa fie inteleapta decizia!

 

 

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa-mi cumpar o casca si nu prea stiu inspre ce sa ma orientez.. Are cineva casca asta: http://www.okazii.ro/catalog/56407978/casca-motocicleta-shiro.html sau, ce parere ave-ti de ea? Ar merita oare sa-mi dau banii pe ea?

 

dupa cum ai citit " marfa nu se returneaza " pe okazii ! cumpara ceva ce poti proba ! castile ieftine si no name cum e si cea din anunt , fluiera , sunt zgomotoase , la teste de siguranta nici n-au participat .

 

recomand un flip up pt maxiscutere , ai rabdare pana in Martie - Aprilie , cand la Buc se organizeaza salonul moto , vi si iei una noua la oferte reduse !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze am fost de servici si azi am dat drumul la calculator, deee tre sa mai si muncim sa traim.

Casca este marimea l , eu port marimea m si mi-a fost buna a fost adusa din anglia are un timbru pe ea care spune de acele teste (pt cunoscatori).

Pretul este de 120e neg. in limita bunului simt.

Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un pret bun! :ok:

 

Subscriu!..ce as face eu:

 

1)As lua un centimetru de croitorie si mi-as masura circumferinta craniana cu centimetrul trecand din spate (zona mediana occipitala) in fata, prin dreptul varfurilor urechilor si inchizandu-se pe frunte deasupra sprancenelor, in fata unei oglinzi, si notezi cati cm sint.

 

2)Il rogi pe Marius sa faca acelasi lucru,

 

3)Si daca circumferinta corespunde decizi stiind ca pretul este f.bun pt. ce se ofera.

 

Sper ca am fost de folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti de folos nimanui.. vii cu sfaturi de genul celui de sus si ii prostesti pe altii sa faca asa.

 

In stilul asta nu va mai vinde/cumpara nimeni nimic.

 

 

 

Pentru cei ce nu vor "sa se lege la cap", cautati pe site ul SHOEI si sigur gasiti dimensiunile castii.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti de folos nimanui.. vii cu sfaturi de genul celui de sus si ii prostesti pe altii sa faca asa.

 

In stilul asta nu va mai vinde/cumpara nimeni nimic.

 

 

 

Pentru cei ce nu vor "sa se lege la cap", cautati pe site ul SHOEI si sigur gasiti dimensiunile castii.

 

Asfalt uscat!

 

Hahaha..dau navala dusmanii pe siteul de Burgman!!!...nimeni nu e obligat sa faca ce zic eu; am spus doar ce as face eu...nu un "motociclist adevarat" cu Ducati...parca ziceai ca maxiscuterele sint WC-uri..ce cauti aici?...sau vrei sa dai si tu un pic cu nasu de niste oameni mai rezonabili si mai civilizati? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu!..ce as face eu:

 

1)As lua un centimetru de croitorie si mi-as masura circumferinta craniana cu centimetrul trecand din spate (zona mediana occipitala) in fata, prin dreptul varfurilor urechilor si inchizandu-se pe frunte deasupra sprancenelor, in fata unei oglinzi, si notezi cati cm sint.

 

2)Il rogi pe Marius sa faca acelasi lucru,

 

3)Si daca circumferinta corespunde decizi stiind ca pretul este f.bun pt. ce se ofera.

 

Sper ca am fost de folos.

Este o chestie de inceput care merge la achizitionarea unie casti.

DAR o casca se cumpara dupa ce ai pus-o in cap!Ar fi perfect si daca ai tine-o acolo 30 min cel putin.

Sunt configuratii diferite a formei capului si fiecare producator are anumite calote.Daca Araiul se "pupa" pe un cap mai rotund shoei prinde bine pe capul mai alungit.

Mai este pozitionarea urechilor pe cap fata de "locasurile" castilor .etc etc

Deci:PROBATA PE CAP!

Bafta! ;)

PS. In aceasta idee Shoei incepand din 2011 a trecut la 4 masuri calota si 6 de bureti de la obraji fata de 3 cum a fost anterior,pentru o acuratete mai mare in "potrivirea casti"pe cap.

Ganditi-va la urmatorul exemplu:masori capul si iese 57 strans centimetrul sau 58 daca il lasi mai lejer...pe care o comanzi?

M sau L cand costa 600 E casca.....?

 

Imagine:

post-15340-0-19453300-1328721964_thumb.jpg

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o chestie de inceput care merge la achizitionarea unie casti.

DAR o casca se cumpara dupa ce ai pus-o in cap!Ar fi perfect si daca ai tine-o acolo 30 min cel putin.

Sunt configuratii diferite a formei capului si fiecare producator are anumite calote.Daca Araiul se "pupa" pe un cap mai rotund shoei prinde bine pe capul mai alungit.

Mai este pozitionarea urechilor pe cap fata de "locasurile" castilor .etc etc

Deci:PROBATA PE CAP!

Bafta! ;)

PS. In aceasta idee Shoei incepand din 2011 a trecut la 4 masuri calota si 6 de bureti de la obraji fata de 3 cum a fost anterior,pentru o acuratete mai mare in "potrivirea casti"pe cap.

Ganditi-va la urmatorul exemplu:masori capul si iese 57 strans centimetrul sau 58 daca il lasi mai lejer...pe care o comanzi?

M sau L cand costa 600 E casca.....?

 

Imagine:

 

Geo,

 

Exact!!!..cum spui este o chestie de inceput...mi-am dat seama de asta ca burgmanistul nostru din Alba a cerut parerea despre o casca de buget mic de pe okazii.ro...ai dreptate ca o casca se cumpara ca si claparii pe probate...la ultimii clapari am stat cu ei in Magazin si m-am plimbat cam 30 minute si pe munte am constatat ca tot ma strangeau si erau inconfortabili pe anumite zone...prima mea casca a fost luata repede din Talcioc cu 50 roni ca aveam deja prima chinezarie si nu ma riscam cu politia...ultralarga, ca puteam sa intorc capul si ea privea tot inainte. :blink:

 

Ai dreptatea si cu configuratia (exista si patrate?..ca unii dusmani zic ca mi-ar trebui o asemenea casca!!!)... :laugh:

 

Acum marimea exacta precum si forma urechilor, (daca nu poti sa probezi casca si o iei prin curier) le mai acomodezi cu o cagula, casca daca nu e f. stransa se mai lasa un pic...

 

Eu ma gandisem, ca daca faci o masuratoare nici prea stransa, dar nici larga, si se cam pupa, ori la primavara ardeleanul nostru isi biciuieste burgul pina la Rm.Sarat cu o casca de imprumut si o probeaza pe a lui Marius si ori e buna ori nu...sau daca apreciaza ca la 100 euro daca i-o lasa stapanul e totusi ok fata de una noua de 600 euro. 600 euro??? :yikes: Doamne, pe praful asta adica 26 milioane!!!!????!!!

 

Eu am deja 2 casti normale, o MTR si o ECIEC, dar daca nu le aveam ii comunicam lui Marius ca am circumferinta de 61 cm si daca se potrivea faceam oferta de 100 euroi si o ceream la curier...sau asteptam vremea buna si calaream pina la Rm.Sarat. Sau daca puteam sa adun bani, vorba lui Vittore, veneam la Salonul Moto si luam pe probate ce voiam in bugetul disponibil. Desi am constatat la ultimele saloane moto ca preturile sint tot mari iar reducerile sint numai cu numele...

 

Nu-i fac reclama la casca sarateanului, ca nu l-am vazut in viata mea, dar am zis cum as face eu..asta e tot! posibil sa fie o prostie, cum zice "dusmanu' de mai sus, dar nu am afirmat niciodata ca nu mai fac si eu prostii(destule!).

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Scuzati ca postez pe sectiunea cu Burgman-uri dar am vazut ca aici de posteaza cel mai des in ultimul timp si se ofera raspunsurile cele mai documentate. In orice caz, poate va intereseaza si pe voi subiectul mai ales ca e vorba de sliderele Dr. Pulley foarte apreciate pe site-urile de afara. Detin si eu un Yamaha Majesty de 250cc din anul 2003 (pe care l-am descris cred eu foarte bine la sectiunea maxiscutere) si as vrea sa montez astfel de slidere la variator + patinele aferente. Din ceea ce spune lumea, se pare ca ar oferi o acceleratie mai liniara, un demaraj mai bun si sunt mult mai rezistente la uzura (avand forma aceea ciudata). De asemenea, se spune ca performantele obtinute nu sunt doar notabile ci chiar evidente... acum nu stiu daca cei ce au scris pe acele forumuri straine chiar au remarcat ce declara sau au un interes comercial... Am gasit la un furnizor din Romania slidere + patine variator Dr. Pulley la pretul total de 30 Euro - amandoua (pentru modelul meu - 8 slidere - imi poate aduce de la 11 la 16 g/buc.). Acum, as dori sa incerc sa vad cum se comporta mai ales ca costul nu este chiar exagerat (oricum, aceste slidere sunt mai scumpe decat niste role variator fabricate de un producator consacrat cum ar fi Malossi - gasisem role malossi la un pret de 110 lei/set). Ce parere aveti, ar merita, oare se vor simti ceva performante? (interesat e faptul ca in Romania nu am gasit pe nici un forum ca ar fi incercat cineva asa ceva la vreun model de scuter) - uitati si un link sa vedeti despre ce este vorba http://www.drpulley.info/shop/index.php?cPath=47_50

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu despre ce este vorba,pentru ca le folosesc la scuterul meu.

Dr.pulley este unul dintre producatori de piese tuning pentru scutere.Au 3 produse bine cotate ambreiaj, role,slidere care au doar vorbe bune,de la utilizatori. Eu folosesc slidere si role 24g fata de 26 original pentru un demaraj mai mare! Si se simte bine!Daca la moto este calcatura de pinioane sa faci ce vrei,la scutere magia este din role! Succes!

PS. Nenea soimu te-ai mirat de pretul de 600 e la o casca? Ia baga o cautare de pret pe unchiul google pentru casca de top de la shoei x12 TC2 si o sa fii mirat cand o sa vezi ca in Germania o sa o gasesti si la 800e !!!

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, sint convins ca exista casti si de peste 1000 euro...nu ma mir...doar imi pare rau, deocamdata nu-mi permit si pt. mine acum e f. mult. Ceea ce am este perfect satisfacator...recesiunea a inceput sa ma faca la buzunar.

 

Desi eu nu am folosit, si nu am cunoscut inca nici un burgmanist care sa fi schimbat pe DPS(Dr.Pulley Sliders) am citit despre asta pe www.burgmanusa.com si comentariile sint favorabile. Asa ca recomand si eu lui Scarabel sa incerce varianta pt. o acceleratie mai mare, cred ca viteza legala oricum o prinde.

 

 

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...