Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

tare maistre, bineinteles ca nu te intreb de consumul estimativ pt ca in cazul acestor proiecte nu se ia in calcul :)

ramane de vazut cum rezista pistonul si cat de repede prajesti supapele, asta in cazul in care nu ai pus de titan ;)

 

bafta in continuare cu proiectul si asteptam cu interes rezultatele :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare din nou colegilor! Am reusit sa termin proiectul "Scuter Turbo". Iata si admisia completa executata la CSL CUSTOMS Bucuresti. Merge de rupe... Credeti-ma ca asa demaraj mai rar vezi... Poate pe la motoare sa mai simti asemenea plecare...

post-74136-0-69830800-1394738360_thumb.jpg

post-74136-0-82839700-1394738376_thumb.jpg

post-74136-0-66206900-1394738390_thumb.jpg

post-74136-0-35322400-1394738403_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru reusita! Pe langa cele mentionate de colegi mai sus, sunt foarte curios si de fiabilitatea in timp a ansamblului. Ai facut vreun drum mai lung sa vezi daca te poti baza pe utilaj? Banuiesc ca si consumul a crescut corespunzator in urma acestor modificari, cu cel putin 1 l in plus fata de normal. In orice caz, ai respectele mele pentru munca depusa si rezultatul obtinut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru felicitari si pentru critici deopotriva!!! Inca nu am reusit sa fac un drum mai lung. Pana acum am acumulat numai vreo 200 de km, tinand cont de faptul ca aseara am reusit sa inchei proiectul si astazi am avut un pic timp de probe si reglaje. Forta este deocamdata marita cu cca 20 de cai, adica am cam 60 de cai la ora actuala. Astept sa-mi soseasca un injector de debit marit care sa faca fata debitului de aer. Presiunea la turbina este de 0,5 bari si va trebui sa cresc cu noul injector pana la 0,8-1,0 bari. Consumul de carburant este foarte putin marit, insa va creste considerabil cu noul injector. Demarajul este pana acum mai mult decat satisfacator (0-100 km/h aprox 5 secunde). Nu stiu unde as reusi sa gasesc un dyno pt moto, dar daca as gasi as cam face o proba ca sa pot vb cu dovezi. In orice caz, rezultatele sunt mai mult decat multumitoare pana in momentul de fata. Dupa ce voi mai regla cate ceva pe la el voi reveni cu amanunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este nevoie de dyno,

un simplu iphone cu aplicatia Dynolicious instalata si a fli tot ce trebuie despre noul motor,

putere viteza timp.

verificat pe youtube,

Te credeam baiat destept ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-11570-0-44021000-1395260043_thumb.jpgSalutare, acum cateva zile am inceput sa caut un scuter polivalent de zi cu zi pentru naveta spre job cumparaturi si ocazional cate o plimbare de relaxare.

 

Postez aici pentru ca am probat si un B 650, 2003 cu un pic peste 20000 km de care ma declar dezamagit. 400 mi-a placut mereu, 650 mi s-a parut sincer un porc mare si degeaba.

 

Ambreiajul patineaza enervant pana cutia decide sa cupleze si sa te propulseze, protectia la vant n-a fost tocmai ce-mi doream, pe liber cutia de transfer zornaie de-a dreptul enervant iar consumul mi s-a parut la randul lui mare.

 

In lipsa unui 400 disponibil pentru un test, am incalecat o Vespa si cu ea am ramas. Dragoste la prima vedere/plimbare/atingere.

 

Nu am postat ca sa enervez pe nimeni, am postat pentru a primi poate feedback de la cei ce se cunosc cu modelul de 650.

 

Spor!

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indicatorul ala albastru de parcare din poza, e din viitor, nu? (si din pacate, tricoul meu cu teleportare e la spalat..)

Ca sa glumesc, ai pus poze cu nevasta nemtoaica pe care ai lasat-o pentru o italianca trecuta prin inel

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nevasta? N-a trecut nici de prima intalnire :))

 

Poza e facuta lana unul din punctele de atractie motociclistice din zona, un Bar...Pardon, un lac :))

 

In legatura cu Wing-ul, m-am plimbat, mi-a placut dar n-am gasit nimic in apropiere .In plus, eu cautam ceva fasnet si relativ economic.

 

Am gasit ce cautam dupa nici 10 min la gidonul v(i)espei.

 

GTS 300 "Super", 2012 sfarsit cu nici 1000 km la bord. Revizia, "Itp-ul" si un parbriz din partea casei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru felicitari si pentru critici deopotriva!!! Inca nu am reusit sa fac un drum mai lung. Pana acum am acumulat numai vreo 200 de km, tinand cont de faptul ca aseara am reusit sa inchei proiectul si astazi am avut un pic timp de probe si reglaje. Forta este deocamdata marita cu cca 20 de cai, adica am cam 60 de cai la ora actuala. Astept sa-mi soseasca un injector de debit marit care sa faca fata debitului de aer. Presiunea la turbina este de 0,5 bari si va trebui sa cresc cu noul injector pana la 0,8-1,0 bari. Consumul de carburant este foarte putin marit, insa va creste considerabil cu noul injector. Demarajul este pana acum mai mult decat satisfacator (0-100 km/h aprox 5 secunde). Nu stiu unde as reusi sa gasesc un dyno pt moto, dar daca as gasi as cam face o proba ca sa pot vb cu dovezi. In orice caz, rezultatele sunt mai mult decat multumitoare pana in momentul de fata. Dupa ce voi mai regla cate ceva pe la el voi reveni cu amanunte.

 

felicitari. fa-i un pic si carenele, daca tot merge bine, sa arate si bine.

 

eu am pus acum variator malossi. ce demaraj am si ce depasiri fac acum...wow :)) nu am cronometrat dar diferenta este foarte mare.

 

@Gixu - Burgman 650 din 2003 nu e de cumparat. Trebuie neaparat dupa 2008, au reparat multe probleme. Si din 2003 sigur avea 100.000 km in plus si se stie ca au costuri uriase cand vine vorba de schimbat transmisia.

felicitari cu vespa, a mea vine sambata :)

pun poze cand o aduc.

 

oricum, eu mi-am gasit deja viitorul Bugman, la anul cred ca il schimb.

post-69469-0-03167300-1395355872_thumb.jpg

Editat de tibosee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, scuterul avea 24000 km reali (carte service si tot tacamul). Vanzatorul este un dealer oficial Yamaha.

 

Nu mi-a placut faptul ca nu se simte deloc agil, pare f costisitor (revizii,intretinere) iar sentimentul overall a fost extrem de pensionaresc.

 

O sa-mi inchiriez un 2013, poate ala o fi altfel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am zis sa intru-n "randul lumii" si sambata m-am procopsit cu un Burgman AN400, din a 9-a 2001, cu 36.000 km la bord .

Interesanta jucaria si presimt ca o sa facem multi km impreuna.


Am plecat duminica la un drum Buc-Cheia-Brasov-Bran-Bucuresti si s-a comportat exemplar, nu c-as avea cu ce sa-l compar. Parbrizul original nu-i ce trebuie, ca-mi arunca vantul fix in crestet.

 

I-am luat azi ulei si filtru (300V 15w50) si urmeaza sa-i schimb bujia/spalat si uns filtru de aer&filtru ventilator/verificat curea/curatat&reglat carburator.

post-73091-0-10846600-1396347187_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Balazsfi - Particip cu mare drag, incepand cu sf. lui Aprilie. O sa urmaresc ce se mai organizeaza aici si pe burgman (trebuie sa ma inscriu mai intai, totusi :) ) .

 

Choixalacreme - Mda, este probabil gandit pentru oameni mai scunzi.

Am analizat optiunile (parbriz aftermarket sau prelungire parbriz) si a 2-a nu merita, diferenta de cost intre ele fiind foarte mica. Asa ca am iesit la vanatoare, pe ebay, dupa un parbriz Givi - eventual unul care se prelungeste in lateral (pentru a proteja mainile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...