Sari la conținut

Trike-uri!


myagi
 Share

Postări Recomandate

nea BOA ma da tu inaintezi pe zi ce trece,frumos si ai respectele mele

urmeza sa faci la rotile astea si niste spinere si vor arata superb....

 

Is tare curios care sunt urmatoarele piese ce vei face?

 

salut si tineo tot asa ca in vreo doua luni o sa termini tot :finger: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 185
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ok, Robychopper... Ca planuri pentru saptamana asta, termin si cealalta roata si apoi ma apuc de curatat ceea ce mi-a ramas din puntea de la Dacie... Adica, cutia de viteze, puntea propriu-zisa, mai sunt carcasele de la planetare, iar dupa toate astea urmeaza asamblarea... Etrierele sunt gata, rotile vor fi gata maine, deci sper la sfarsitul saptamanii viitoare sa va trimit poza cu puntea spate asamblata si gata de mers pe ea... :finger: Dupa asta urmeaza constructia cadrului.... Asta va necesita ceva mai mult timp pentru ca va trebui sa-mi fac o masina de-ndoit teava! ;)

Mai sunt de taiat arcurile de la puntea asta, dar asta va fi facuta la sfarsit, pentru ca din fabrica, tendinta puntii spate de la Dacia 1100 e de a sta in forma literei V, deci clar va trebui sa le tai... Cat voi taia din ele, ramane de vazut, pentru ca e in functie de greutatea motorului, a cadrului si a indianului ce-o va calari!

Va saluta tata pe toti! Vb... :10:

Editat de BOA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, Robychopper... Asta va necesita ceva mai mult timp pentru ca va trebui sa-mi fac o masina de-ndoit teava! ;)

Va saluta tata pe toti! Vb... :10:

....sper ca team lamurit cu bacul de la masina de indoit teava? ca am tot palavragit pe messenger.....

....astept poze sa vad cum va iesii utilajul de indoit teava,bazat pe un cric hidraulic ,doua role si un bac....

 

spor la munca

te salut :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Facut dintr-o 1100.... poze gasite de-un prieten de-al meu...

 

post-5642-1141323247_thumb.jpgpost-5642-1141323264_thumb.jpgpost-5642-1141323276_thumb.jpgpost-5642-1141323286_thumb.jpg

 

Nu mi-am abandonat proiectul, insa atunci cand te-apuci de zugraveala, nu stii cand termini... :cheers:

Maine ma duc sa-mi cumpar garnituri pentru etriere... pret 110.000 lei / set

Am uitat sa va spun de problema peste care am dat cand am facut rotile!

La jumatatea de janta de pe care am indepartat mijlocul, raman niturile pe care OBLIGATORIU le etansati... Eu am sudat acele nituri pe partea interioara... Nu mi-au mai facut probleme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-am abandonat proiectul, insa atunci cand te-apuci de zugraveala, nu stii cand termini...

 

Bafta la zugraveala si spor la treaba....cat despre trikeul de mai sus l-am vazut live....e tare de tot dar al tau cred ca va iesi mai tare:)

:cheers: Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit, am gasit garnituri pentru etrierii de R8... Am cautat la multe firme, insa numai una singura mi-a putut procura, si asta in cateva ore! Firma se numeste ADF si e in Bucuresti, pe B-dul Constantin Brancoveanu la nr. 11. Setul de garnituri are codul D4056 si costa 10 RON. Deci, termin si cu etrierii si cu zugraveala! :crack: Mai am una din roti de sudat! :crack: A venit caldura! Apropos! Am trecut acum 30 de min pe la Daytona Motors! HUH!

post-5642-1141994539_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

rotile nu sant a lui roby , cadrul intradevar a ajuns zilele astea din spania si este a lui .

o sa ii pun un motor de 2000cc vw beetle nou noutzz !!

cu sigurantzza in cateva luni va fi gata

sambata o sa unesc cele doua jumatatzzi , o sa revin cu poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 1 year later...

ha ha ha

ce trike fratilor ca are roata spate normal + 2 ROTI AJUTATOARE SUPRADIMENSIONATE

mie nu-mi place magaria :wink:

macar daca avea o furca mai lunga dar pt asta trebuiesc facute modificari la cadru pt marirea unghiului,

taierea basculei spate si inlocuirea acesteia cu un tren rulant pt doua roti cu diferential + cate si mai cate...

prefer Nipra mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wink:) akm observ, pai daca are 4 rotzi mai e trike? :P) e totusi super da, trikeul are motor de masina, furca mai lunga, si cel mai important diferentzial ca de altfel can intri in curba tre sa te faci drift master :makeout:)))
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este trike. Rotile ajutatoare sunt de fapt un kit de conversie, cele mai populare sunt in State, Voyager se numesc. Montarea-demontarea are loc in aprox 15 min. Daca ai chef de trike, mergi cu trikeul, ai chef de motoreta, dai kitul jos si bagi gaz la motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...