Sari la conținut

Pegaso 3


DanP
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

am tot incercat sa caut posesori de Pegaso pe forum pe care sa ii intreb direct despre ce il doare pe Pegaso-ul meu dar se pare ca nu se poate decat daca o sa caut membru cu membru.

Am un Pegaso 3 din '97 si nu stiu ce fel de spray de lantz ar fi cel mai bun sa folosesc pentru Pegaso. Am vazut ca sunt mai multe feluri.

O alta intrebare ar fi despre turometru. Nu merge de cand am cumparat-o. Care ar putea fi problema si ce ar trebui sa schimb.

De asemenea alta problema este avertizorul de benzina. Am ramas de 2 ori deja ca prostu' in drum fara benzina. :P Becu nu vrea sa se aprinda desi e bun, nu e ars.

 

Multumesc,

Dan

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, cu benzina, e util totusi sa vad becu' ala cum se aprinde decat sa ma zgaiesc, mai ales noaptea :banana: :P , sa vad cata benzina mai am. Deocamdata asa fac, de aia caut solutii.

Cu turometrul, peste 100 km/h nu prea mai aud cat de turat este, deci e nevoie sa repar turometrul.

Cu spary-ul de lantz speram sa ma ajute posesorii mai experimentati de Pegaso sau motociclete asemanatoare cu detalii.

 

10X again.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Eu am avut un pegaso exact ca al tau (pegaso 3 din 97). Ce pot sa-ti spun:

- Pentru partea electrica mergi la un baiat care se pricepe la electrica de motoare. Nu umbla dupa ureche ca risti sa o strici

- spray de lant iei orice pentru lant cu o-ringuri. Nu e prea important spray-ul, ci e important sa-l folosesti fara zgarcenie

- daca-i dai a 5-a nu-ti fa probleme de turatii decat dupa 140. Eu cu al meu mergeam 120-130 si se simtea f bine

- nu fa off road exagerat cu ea - o sa te lase suspensiile

- verifica periodic sururburile (in general de la carene) -> a mea pierdea tot timpul suruburi de la vibratii.

 

In rest, have fun. E o motocicleta misto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut,

Eu am avut un pegaso exact ca al tau (pegaso 3 din 97). Ce pot sa-ti spun:

- Pentru partea electrica mergi la un baiat care se pricepe la electrica de motoare. Nu umbla dupa ureche ca risti sa o strici

- spray de lant iei orice pentru lant cu o-ringuri. Nu e prea important spray-ul, ci e important sa-l folosesti fara zgarcenie

- daca-i dai a 5-a nu-ti fa probleme de turatii decat dupa 140. Eu cu al meu mergeam 120-130 si se simtea f bine

- nu fa off road exagerat cu ea - o sa te lase suspensiile

- verifica periodic sururburile (in general de la carene) -> a mea pierdea tot timpul suruburi de la vibratii.

 

In rest, have fun. E o motocicleta misto

tot ziceai de suruburile de la carena.si eu am pierdut cateva dar nu stiu de unde sa fac rost.poti sa ma ajuti ci ceva?marinescuro76@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai fratilor, la Pegaso 3 becu ala de benzina e un moft si nici la mine nu merge, dar vedeti ca robinetul de benzina are 3 pozitii :inchis,normal si rezerva, asa ca mergeti pe ON pana da sa moara si apoi teci pe RES si mai mergi vreo 60-70 Km pana se termina benzina.(daca nu dai de o statie intre timp) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, cu benzina, e util totusi sa vad becu' ala cum se aprinde decat sa ma zgaiesc, mai ales noaptea ;) :burnout: , sa vad cata benzina mai am. Deocamdata asa fac, de aia caut solutii.

Cu turometrul, peste 100 km/h nu prea mai aud cat de turat este, deci e nevoie sa repar turometrul.

Cu spary-ul de lantz speram sa ma ajute posesorii mai experimentati de Pegaso sau motociclete asemanatoare cu detalii.

 

10X again.

 

Cu becu' ai dreptate. Cauta firele care vin la bec si sonda de benzina (ar trebui sa plece niste fire de la robinetul de benzina) si vezi ca ai un contact instabil... strange sau infige bine papucii... asta daca nu-i ars becu'. Motoru-l auzi sigur la viteze de +100 km/h la Pegaso. Beleaua s-ar putea sa fie de la cablu... verifica daca nu-i rupt la unul din capete... se poate lipi sau il schimbi. Spray de lant dupa cum zice si mai sus.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

 

am tot incercat sa caut posesori de Pegaso pe forum pe care sa ii intreb direct despre ce il doare pe Pegaso-ul meu dar se pare ca nu se poate decat daca o sa caut membru cu membru.

Am un Pegaso 3 din '97 si nu stiu ce fel de spray de lantz ar fi cel mai bun sa folosesc pentru Pegaso. Am vazut ca sunt mai multe feluri.

O alta intrebare ar fi despre turometru. Nu merge de cand am cumparat-o. Care ar putea fi problema si ce ar trebui sa schimb.

De asemenea alta problema este avertizorul de benzina. Am ramas de 2 ori deja ca prostu' in drum fara benzina. :blink: Becu nu vrea sa se aprinda desi e bun, nu e ars.

 

Multumesc,

Dan

:lol:

schita daca te ajuta.am marcat gros partea cu becul de benz de rezerva :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Am si eu doua intrebari pt posesorii de Pegaso :cam cat tine un motor?Al meu are 43000 si mi s-a spus ca e mult..Si a doua-ati avut probleme cu furca pana acum?Mie a inceput sa-mi curga jamba stanga din senin,ca doar am lantu rupt de doo luni,si inainte nu era nici strop.Ura!

Editat de Gothmog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Am si eu doua intrebari pt posesorii de Pegaso :cam cat tine un motor?Al meu are 43000 si mi s-a spus ca e mult..Si a doua-ati avut probleme cu furca pana acum?Mie a inceput sa-mi curga jamba stanga din senin,ca doar am lantu rupt de doo luni,si inainte nu era nici strop.Ura!

 

 

 

al meu are 65 de mii shi ieri am dus-o prima data la service sa-i regleze supapele

in rest nada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut probleme cu telescoapele, am schimbat semeringurile si de atunci :crack:

in rest nici o defectiune majora

 

P.S. si a mea are 41 000 km si nu da nici un semn ca ar fi obosita..nu cred ca e mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu are 65 de mii shi ieri am dus-o prima data la service sa-i regleze supapele

in rest nada...

te rog mult,spune-mi si mie cat te-a costat reglajul de supape si unde l-ai facut,ca trebuie sa-l fac si eu.ms fain.aveti idee cam cat costa schimbul de simeringuri? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Inca o intrebare:aveti idee daca se potriveste la pegaso discul de frana de pe bmw f 650 gs? Cam toate testele spun ca frana d p bmw e mai buna,dar singura diferenta p care am obs eu e ca e montat invers fata de cel d p pegaso,iar etrierul pare sa fie similar.Sunt tare curios cum sunt prinderile pe roata,mi-as pune un disc de bmw pt ca frana d p pegaso mi se pare greu dozabila.Daca are cineva vreo idee,sa impartaseasca aici.... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Turometrul este actionat de un cablu(la fel ca si kilometrajul).Umbla si tu ,desfa-l,da-i jos carena,cerceteaz-o si invata,pentru ca vei ramane o data in varf de munte cu probleme la carburatie si nu va avea cine sa te ajute.

 

 

Vreau si eu sa stiu unde ai reglat jocul supapelor sau daca stii cat trebuie sa aibe joc admisiile si evacuarile.Chiar si pentru supapa centrala de admisie care este actionata de culbutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutari fratzilor!!! Am si yo o intrebare!!! Ce ulei trebuie sa bag la un pegaso 650 cube din 99??? Si ce filtru de ulei am nevoie???Pot afla de undeva??? Pegaso 650 cube din 99 este pegaso 3??? Ms. mult baietzi si fete!!! Va salut!!! Asfalt uscat si fara probleme!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari fratzilor!!! Am si yo o intrebare!!! Ce ulei trebuie sa bag la un pegaso 650 cube din 99??? Si ce filtru de ulei am nevoie???Pot afla de undeva??? Pegaso 650 cube din 99 este pegaso 3??? Ms. mult baietzi si fete!!! Va salut!!! Asfalt uscat si fara probleme!!!

mi se pare mie sau ai uitat unde ai pus intrebarea asta inca o data!?!?

 

iata si dovada ca nu esti atent!!!

 

/index.php?...0133&st=780

 

respecte

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 10:53 -------------</small><br/>

Salut,

 

am tot incercat sa caut posesori de Pegaso pe forum pe care sa ii intreb direct despre ce il doare pe Pegaso-ul meu dar se pare ca nu se poate decat daca o sa caut membru cu membru.

Am un Pegaso 3 din '97 si nu stiu ce fel de spray de lantz ar fi cel mai bun sa folosesc pentru Pegaso. Am vazut ca sunt mai multe feluri.

O alta intrebare ar fi despre turometru. Nu merge de cand am cumparat-o. Care ar putea fi problema si ce ar trebui sa schimb.

De asemenea alta problema este avertizorul de benzina. Am ramas de 2 ori deja ca prostu' in drum fara benzina. :( Becu nu vrea sa se aprinda desi e bun, nu e ars.

 

Multumesc,

Dan

:ok:

 

 

/index.php?...0133&st=780

 

este primul si al doilea unde ne regasesti este

 

/index.php?showtopic=34176

Editat de pachemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...