Sari la conținut

Pe unde am fost in sezonul care trecut?


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

Salutari dragi "motorizati" de orice fel !!!!

 

Acum ca sezonul s-a incheiat :P (pentru majoritatea) haideti sa ne amintim :laugh: de orele petrecute pe motor, de locatiile in care am poposit, de prieteniile pe care le-am legat si de numarul de kilometri parcursi in decursul anului 2008.

Sper ca locatiile in care v-ati oprit unde ati mancat si odihnit, sa fie pentru la anul incluse in traseele celor care sunt interesati de asa ceva.

Si sa o iau cu inceputul:

in sezonul tocmai incheiat am facut un numar de 9000 km din 03 iunie pana in 14 noiembrie, am legat mai mult de 35 de prietenii dintre care 20 au ramas strans legate, unele mai frumoase decat altele si ancorate adanc in viata cotidiana.

 

La capitolul plimbari traseele pe care l-am facut ar cam fii urmatoarele:

 

1. bucuresti- bulgaria drumul il stim cu totii foarte bun. Ca loc de odihna si mancare este statiunea turistica Nicolovo (un fel de snagov al nostru)

2. bucuresti- pesterea dambovicioarei, cu intoarcere pe Brasov. (aici o pensiune ok pentru mancat in graba dar nu cine stie ce mancare)

3. bucuresti - cota 1000 (varful paduchiosu) unde am si mancat la restaurantul cabanei,ok.. cu intoarcere pe cheia

4. bucuresti - craoiva un drum extraordinar dar cam drept si obositor in alelasi timp pentu cei cu vitezane, dar foarte bun pentru cei care au fotolii in loc de sa

5. bucuresti - siriu brasov cheia aici am innoptat si mancat la pensiunea "cheia muntiilor" foarte ok cazarea si mancarea

6. bucuresti - fagaras unde am innoptat si mancat la pensiunea Paraul Rece (foarte buna mancarea cat si cazarea) cu intoarcere pe transfagarasean

7. bucuresti - caciulata unde am innoptat si mancat la pensiunea Domnitei (mancare se putea si mai bine dar cazarea super conditii ) cu intoarcere pe dealul negru.

8 bucuresti- bran unde am mancat si dormit la pensiunea din livada (mancare si cazare extraordinare) cu intoarcere pe o ploaie din bran pe targoviste pana in bucuresti

in rest au mai fost plimbari de 5-6 ore dar fara mese, doar placerea mersului pe doua roti pe la Caracal, Alexandria, Oltenita si multe altele asa ca gaina in jurul casei :D

 

Asa ca dati drumul povestiilor si pataniilor ca iarna-i lunga :huh:

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna idee

dar in curand vor aparea CARCOTASII care o sa comenteze ca te dai mare pe unde ai fost

NEINCREZATORII cum de ai facut tu atatia km

si foarte curand FISCUL de unde ai avut TU bani de asa ceva combistibil, consumabile etc :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna idee

dar in curand vor aparea CARCOTASII care o sa comenteze ca te dai mare pe unde ai fost

NEINCREZATORII cum de ai facut tu atatia km

si foarte curand FISCUL de unde ai avut TU bani de asa ceva combistibil, consumabile etc :D

 

 

Pai asta cu carcotasii stii tu cum este ca aia cu "padure fara uscaciuni nu se poate" :laugh: . Kilometri astia in afara de 2000 care sunt facuti in Bucuresti restul sunt pe soselele patriei :P , iar de benzina, sunt scos .am un moto care consuma doar 5% :huh: la un mers normal.

Sper sa scrie si altii pe unde au umblat anul asta inclusiv tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bucuresti - sf. gheorghe- bucuresti - bmwf800s

bucuresti-timisoara - bucuresti - bmwf800s

bucuresti - cheia -tg mures - baia mare - satu mare - tg mures bucuresti - bmwf800s

bucuresti - craiova - bucuresti - DOMI

budapesta - erzberg - ktm 950 superenduro

erzberg - budapesta - ktm rc8 - dupa care am continuat cu autocarul pana la tg mures si apoi mai grav, cu C si I pana in Buc

bucuresti - gheorgheni - bucin - tg mures- medias - tg. mures - medias - bucuresti - DOMI

bucuresti - reghin - tg mures - reghin - tg mures - bucuresti - honda pan european

bucuresti - gheorgheni - bucuresti - ktm 690 supermoto

bucuresti - zarnesti - oradea - budapesta - tg mures bucuresti suzuki bandit 650

bucuresti - cheia ktm 990 adventure si ktm 990 supermoto retur

bucuresti - petrosani -lupeni - bucuresti ktm 690 supermoto

bucuresti - braila- tulcea - vapor- sf gheorghe sulina - ktm 690 supermoto

bucuresti - tg mures- bucuresti - suzuki gsxr 600

bucuresti - craiova - bucuresti - ktm 690 supermoto

bucuresti - siriu - bucuresti - suzuki gs 500

bucuresti - buzau - bucuresti - ktm 690 enduro

bucuresti -sinaia -bucuresti - suzuki burgman 400 AN

bucuresti - tg jiu - petrosani - hateg - lugoj - branesti faget ktm 690 supermoto

 

cred ca inspre 15.000 km. am cunoscut oameni minunati la concursurile de cros si niste jurnalisti moto foarte fun din ungaria, polonia si slovacia. m-am distrat cu colegii de la Motociclismo, dar in rest pe drum am fost solo cel mai des. imi pare rau ca anul asta nu am dat pe transfagarasan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna idee

dar in curand vor aparea CARCOTASII care o sa comenteze ca te dai mare pe unde ai fost

NEINCREZATORII cum de ai facut tu atatia km

si foarte curand FISCUL de unde ai avut TU bani de asa ceva combistibil, consumabile etc :D

 

Dar nu sunt deloc multi km, eu de exemplu am facut 10000km de la 1 august si pana acum, si abia sbt asta cand am picat :P mam decis sa bag motoru la iernat. Am sa revin in curand si eu cu traseele facute :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa mai completez: toate motoarele s-au comportat misto si a fost la fel de placut si cu dominatorul si cu gixxerul. cu pan europeanul am calatorit la categoria lux, si foarte comod a fost si cu burgmanul. singurul motor cu care nu m-am distrat a fost gs500. cu rc8-ul mi-a fost cel mai frica si motorul care m-a sedus cel mai tare a fost 990 Adventure. Banditul a fost un partener de nadejde iar F800s e o alegere foarte interesanta, un sportiv uman, foarte distractiv fara a reprezenta o bomba de cai putere. Pacat ca i se opreste motorul la relanti, intra prost in viteza intai si da false neutrale. cu gsx-r, am petrecut un weekend terifiant sa zicem asa si am constatat ca nu sunt eu dobitoc pentru ca culmea, cutia de viteze s a comportat perfect.

 

incidente: la trecerea printre masini, aveam prostul obicei de a ramane cu picioarele in scarite chiar si la viteze foarte mici. cum f800s se mai opreste la relanti, motorul s-a lasat pe o parte si l-am lasat pe cea mai potrivita masina pentru asa ceva, careia i-am spart un stop cu scarita pasagerului: un Mercedes S Klasse! Soferul, desi, manelist, a fost super de treaba si m-a lasat sa plec cu 150 de euro. Motorul nu a avut nimic, ca altfel ma scalpa Automobile bavaria.

 

am cazut pentru prima data pe asfalt cu un motor de test nu mi e jena sa o recunosc: m-am inclinat prea tare cu burgmanul, am pus cricul central jos si scuterul a fugit de sub mine. motor team a fost super ok, am platit carena de sub podea, pentru ca eu am insistat, 600 ron, singura paguba din fericire plus orgoliul meu ranit si blugii lee rupti in genunchi dar se poarta.

 

in calatoria cu banditul niste tigani au aruncat cu o piatra dupa mine, incidentul e povestit in revista Motociclismo.

 

O calatorie deosebita a fost cu JJ Polnaja, am avut sansa sa petrec o zi cu un om care face turul lumii.

 

cea mai ieftina cazare: 2 mai, Oradea, camping, 40 RON, execrabil. Cea mai tare cazare; Almeria 4 stele, pe banii KTM

 

Drum deosebit! Cluj Napoca - Zalau, Mesesul e ceva fantastic!

Alegerea supermoto! Bucin, Gheorgheni - Sovata!

The sickest ride: vreo 10 km cu f800s pe serpentine dupa Race Touaregul lui Carlos Sainz, pana la urma nu am putut sa ma mai tin dupa el. Lol. La iesirea din Baia Mare, pe la Izvoarele, la Central Europe Rally.

 

no, cam atat, mai completez daca imi vine vreo idee.

Editat de marque
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte faine rezumate de sezon.

Eu anu acesta am inceput sa ma dau pe motocicleta (Hornet 600) si din aprilie pana in ocombrie-noiembrie am facut 8000 si ceva de km. Am fost la intalnirea moto de la Petresti, langa Ungaria, am fost la Brno la MotoGP (am fost si la Valencia da cu avionul :laugh: )

In rest pe aici prin Maramures.

Sa speram ca la anul, daca o sa fim sanatosi, o sa facem un sezon mai frumos, mai lung si cu mai multi km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai mai bagati! daca intra ian achim aici si ne spune de calatoriile, lui... :laugh:

 

mi a mai venit o idee: cea mai buna mancare de drum: sandwichul EuroFan! Cel mai scump dar face banii. Benzinarii reper din tara: OMV-ul din Pitesti de la intrarea pe autostrada si OMV-ul din Brasov, aproape de gara. Mancarea de la Rompetrol e foarte buna, iara, sandwichurile alea grill cu salam de Sibiu, yammy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai infect drum ever - costinesti-bucuresti via ostrov. partener de drum: kriminal (GSX-R 600 K8) si marque (KTM 690 SMR). eu cu cauciucuri varza, fara carena. de doua ori mi-a fugit fata in curbe plus ca Fazerul nu sta cel mai bine la capitolul faruri. am mai luat si o piatra (e posibil sa fi fostun mar sau alt fruct) in casca. btw, evitati sa mergeti sambata dupa ce s-a intunecat prin sate si alte comune... destu imbecili si betivi care nu sunt in stare sa mearga prin sant.

ah, era sa uit - cea mai funny tarfa -> iesirea din costinesti in DN.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pompi ma va devansa clar

si cred ca inca multi altii care prefera sa ramana anonimi in ceea ce priveste aventurile lor moto

pe departe cel mai suprem sentiment intalnit pe drumurile facute este

 

salutul intre motociclisti

 

aici toti suntem egali

nu conteaza cilindreea

nu conteaza marca

nu conteaza situatia financiara

nu conteaza <statutul social?

nu conteaza nationalitatea

 

CONTEAZA

 

SPIRITUL DE AVENTURA

SI

DORINTA DE LIBERTATE

 

fie pe drumuri de viteza

fie pe serpentine

 

sa ridici mana si sa iti primeti raspunsul la salut de la celalalt

este pentru mine ceva extraordinar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buc-veliko-buc de vreo 3 ori..x9 si vfr

buc-vama-buc..idem

buc-c-ta-buc..fara numar(e vinovat si job-ul)

buc-brasov-sighisoara-siriu-buzau-buc..vfr

buc-thassos-meteora-salonic-veliko-buc..x9

buc-cheia-siriu-buc...vfr..de reo 2 ori

buc-slanic-buc...x9 si vfr..fara numar...socrii :laugh:

buc-budapesta-balaton-porec-venetia-postojna-(cuvant urat)-rieka-plitvice-split-dubrovnic-cavtat-drobeta-buc..vfr

buc-dambovicioara-buc..vfr

buc-valea cu struti-buc...vfr

buc-c-tin si elena(bg)-buc...vfr

buc-ruse-oltenita-buc...de vreo 2 ori...x9 si vfr

 

..nu-mi mai aduc aminte...or mai fi fost cateva...probabil de o zi,sau de nepostat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai infect drum ever - costinesti-bucuresti via ostrov. partener de drum: kriminal (GSX-R 600 K8) si marque (KTM 690 SMR). eu cu cauciucuri varza, fara carena. de doua ori mi-a fugit fata in curbe plus ca Fazerul nu sta cel mai bine la capitolul faruri. am mai luat si o piatra (e posibil sa fi fostun mar sau alt fruct) in casca. btw, evitati sa mergeti sambata dupa ce s-a intunecat prin sate si alte comune... destu imbecili si betivi care nu sunt in stare sa mearga prin sant.

ah, era sa uit - cea mai funny tarfa -> iesirea din costinesti in DN.

 

 

:laugh:

 

fir ar sa fie de drumu asta am uitat. cea mai strasnica alcoolizare, cu lesin pe malul marii. mie mi-a placut drumul, pe drumul vechi de mare gixxerul era pe nicaieri, he he.

evident gasisem eu ceva rute imposibile de iesire din costinesti care probabil existau doar pe harta si m-am gasit sa cer lamuriri unei profesioniste.trei motociclisti si o tarfa discutand intr-o intersectie. de nepretuit. cred ca de emotie si timiditate era sa scap ktm-ul peste gixxer.

-

Si tu ce faci, la munca?

- Da.

- Nasol

 

printre cele mai naspa sentimente de pe drum, sa saluti si sa nu ti se raspunda. o fi show off in threadu asta dar chiar imi place sa citesc povesti de drum din sezonul asta, decat threaduri gen accident liceul autobuzu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape 14000 de km facuti din martie pana acum 2 saptamani. Primul an de motocicleta cu prima motocicleta, 0 experienta pe sosea, 0 mers inainte pe scuter, insa multi ani de mers pe bicicleta care, insa, nu m-au ajutat mai deloc (cred).

Destui, zic eu, mai ales ca am inceput si cu ceva mai greu (Suzuki Marauder de 800). In toti acesti km am tras 3 cazaturi dintre care una cu blocatul rotii fata pe asfalt rece, una in fata portii pe linia de tramvai si una din cauza unei javre. Dar nu despre astea vreau sa vorbesc, ci despre drumurile pe care le-am facut:

- 5 drumuri Bucuresti-Bacau, dintre care unul s-a lungit pana prin Iasi,

- 4 drumuri Bucuresti-Vama

- 3 sau 4 Bucuresti-Targoviste

- au mai fost iesiri prin Rasnov, Calarasi, Pitesti, Ploiesti...

- restul de kilometri au fost parcursi prin Bucuresti si Ilfov.

Dintre toate, cel mai misto a fost cel pana la Rasnov unde, mergeam ca bezmeticul singur printre serpentine (gandind-ma de nenumarate ori ca am gresit drumul si nimeresc prin Suceava... plm), am inceput sa cant din repertoriul MCHammer. Chiar daca a nu trebuia sa dureze prea mult, durata drumului a fost prelungita si de faptul ca nu stiam exact unde trebuie sa ajung dar primeam indicatii "pretioase" de la ceilalti care plecasera inaintea mea si deja erau muci.

Cel mai plictisitor a fost pe autostrada, pana la mare, drum pe care nu voi mai calca voit. Am incercat ultima data varianta prin ostrov care a fost din multe puncte de vedere mult mai ok si mai antrenanta ( prin nus' ce sate din Constanta oamenii isi puneau fasolea la uscat pe asfalt, lucru destul de derutant in momentul in care il vezi pentru prima oara; iar un alt lucru care mi-a pus calitatile de a tipa (tzipa) ca o fata mare a fost felul in care, tot prin sau pe langa aceleasi sate, drumul se curba brusc la 90 de grade fara nici un motiv. Da' brusc tata nu minciuna...).

Cineva spunea de cat de placut e sentimentul ala in care tu saluti un motociclist, iar respectivul te saluta inapoi. Corect, dar de multe ori m-a gadilat mai tare la inima atunci cand, parcurgand distante lungi singur, dupa cateva sute de kilometri, dupa cateva mii de masini vezi unul sau mai multi motociclisti care, la fel ca tine se bucura ca mai vad unul ca ei (o fi crescand numarul de motociclete prin tara, dar marea majoritate sunt pe langa orasele mari; prin zonele rurale mai rar). Cei mai "iesiti din jungla" (ma refer la cei pe 2 roti) mi s-au parut scuteristii care, fiind salutati, aveau niste fete care exprimau un "QUOI ?" atat de intens incat nu se mai uitau la drum; si aici vorbesc de cei fara casca, pentru ca singurii 2 care aveau din astea erau un mos si o baba.

Ca ultima idee, pentru cei care vro mai merge din sud pana prin Moldova le recomand un traseul prin Brasov, Covasna, Harghita. E mult mai putin plictisitor decat E85-ul.

Sunt si altele de zis dar deja e tarziu iar eu am azi predare la facultate si nu am facut nimic. Spor si toate cele!

P.S.: Toate astea le-am zis nu pentru a ma lauda (oricum nu prea am cu ce) ci pur si simplu de a impartasi impresiile din primul meu an de motociclism.

P.P.S: CACALAU PRIETENI NOI. Oamnei tata, nu minciuna.

Editat de cichician
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CONTEAZA

 

Sa ridici mana si sa iti primeti raspunsul la salut de la celalalt

este pentru mine ceva extraordinar

 

Da, aici ai cea mai mare dreptate este minunat sa vezi pe altcineva care iti intoarce salutul fara niciun fel de ezitare sau obligatie. Pur si simplu RESPECT SI BUCURIE.

 

Dintre toate, cel mai misto a fost cel pana la Rasnov unde, mergeam ca bezmeticul singur printre serpentine (gandind-ma de nenumarate ori ca am gresit drumul si nimeresc prin Suceava... plm), am inceput sa cant din repertoriul MCHammer.

 

Tare rau asta frate.............. :laugh:

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buc-veliko-buc de vreo 3 ori..x9 si vfr

buc-vama-buc..idem

buc-c-ta-buc..fara numar(e vinovat si job-ul)

buc-brasov-sighisoara-siriu-buzau-buc..vfr

buc-thassos-meteora-salonic-veliko-buc..x9

buc-cheia-siriu-buc...vfr..de reo 2 ori

buc-slanic-buc...x9 si vfr..fara numar...socrii :laugh:

buc-budapesta-balaton-porec-venetia-postojna-(cuvant urat)-rieka-plitvice-split-dubrovnic-cavtat-drobeta-buc..vfr

buc-dambovicioara-buc..vfr

buc-valea cu struti-buc...vfr

buc-c-tin si elena(bg)-buc...vfr

buc-ruse-oltenita-buc...de vreo 2 ori...x9 si vfr

 

..nu-mi mai aduc aminte...or mai fi fost cateva...probabil de o zi,sau de nepostat..

 

Timisoara - Cluj Satu Mare Bucuresti Constanta Iasi Budapesta Viena

9800 km pe vfr....probabil fiecare motociclist are un motor-pereche....sa ne tzina VFR-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pompi ma va devansa clar

si cred ca inca multi altii care prefera sa ramana anonimi in ceea ce priveste aventurile lor moto

pe departe cel mai suprem sentiment intalnit pe drumurile facute este

 

salutul intre motociclisti

 

aici toti suntem egali

nu conteaza cilindreea

nu conteaza marca

nu conteaza situatia financiara

nu conteaza <statutul social?

nu conteaza nationalitatea

 

CONTEAZA

 

SPIRITUL DE AVENTURA

SI

DORINTA DE LIBERTATE

 

fie pe drumuri de viteza

fie pe serpentine

 

sa ridici mana si sa iti primeti raspunsul la salut de la celalalt

este pentru mine ceva extraordinar

 

 

 

Adevarat graiesti, nimic nu se compara cu sentimentu asta, si daca sunt si n grup mai mare cu atat e sentimentu mai puternic....Doaaaaamne sa vina primavara o data. :laugh:

 

Anu asta miam inceput si eu cariera pe motor, mai exact p 1 august... Primul motor un CB, ARAD-TIMI-DOBETA-CRAIOVA-VALCEA, VL-SIBIU de vreo 4 ori VL-VOINEASA de vreo 2 ori, VL-PITESTI de 4 ori, apoi dupa 2500km am trecut p un CBR F2 ,VL-SB-DEVA-ARAD de 4 ori, VL-BUC de 3 ori, VL-VAMA VECHE, dupa 2000 si ceva si cu acesta am trecut la un HORNET, VL-ARAD de 3 ori, VL-CRAIOVA de 2 ori, VL-SIBIU de 3 ori, VL-VOINEASA, VL-OBARSIA LOTRULUI cu baietii din hunedoara 17 moto 20 de pers, superba iesire mai ales k eu in dimineata respectiva tocmai ma intorsesem din buc, practic am facut atunci buc-pit-vl-voineasa-ob. lotrului si retur la vl, Doamne ce zi superba dar si obositoare, VL-CAMPULUNG-BRASOV-SIGHISOARA-SIBIU-VL o alta iesire de o zi 550km geniala, AR-TM de n ori, AR- OR de 3 ori, AR- FELIX.

In total aprox 10000km din august si pana acum o saptamana, cand mam imprastiat pentru a 2 oara de cand sunt calare, prima oara a fost cand am venit de la mare din kauza unui idiot kare mia taiat fata am picat la 40/h am fost in regula dar a trebuit sa merg 180km fara oglinda stanga ceea ce a fost destul de solicitant, cel putin pt mine, si a 2 tranta in arad saptamana trecuta la 90/h in linie dreapta, am dat de gheata si a fugit de sub mine, seara pe la ora 22:00, pagube serioase la cbr, eu am scapat doar cu pantalonii rupti in poponeata :huh: si manusile razuite in palme :P . Experienta mea dinainte de motor a fost doar mersul 2 zile p un scuter mai puternic in afara tarii,inchiriat, si mersul pe bicicleta, care precizez ca ma ajutat putin in unele situatii, pt colegu de mai sus ce a zis k nu stie daca la ajutat cu ceva credema ca tea ajutat, mers off road cu bicicleta mtb la 2 conc internationale, si la conc de downhill, eu chiar cred ca mersul foarte mult si la extrem pe bicicleta ma ajutat mai ales in situatii in care am blokat roata spate si altele..... Prietenii legate foarte multe, am intalnit oameni geniali si extraodinari, unu dintre ei din pacate fiind in spital acum, MARIUS iti suntem alaturi, ce sa mai spun totul la superlativ cu bune cu mai putin bunene asteapta un nou an in fata. Doamne ajuta la anu sa fie bine la toata lumea sa ne vedem cu bine pe sosele, si fiecare sa isi indeplineasca planurile cu succes si sa aiba cat mai multe iesiri frumoase, eu am multe asemenea planuri :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

incepator fiind nu ma pot lauda cu prea multe iesiri

bucuresti-cheia-brasov-busteni...etc(pina la dn1 am inteles ca dupa cum zicea un tip intr-o revista ca nu esti motocicist daca faci A1 dus-intors cu viteza maxima..si ma bucur ca nu fac parte din acea categorie)

buc- curtea de arges-vidraru(cand incepi sa urci ...un drum atat de bun ca vrei deja sa cobori)

buc-sarata monteoru -ramnicu sarat (plictisitor..dar drum bun)*3

buc-sibiu-arad-budapesta-graz-chioggia-venetia-bologna-san-marino-retur(superb...cu mici, mici probleme de orientare dar consumatoare de neuroni)

mers ZILNIC cu 'moto meu' si am reusit pina acum12200 km si inca mai se poate..soare sa fie

 

Asfalt uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bilant 2008: 24.000km, din care 4.000 cu F650, 20.000 cu ADVul.

 

Trasee:

Bulgaria - Veliko - de nici nu mai stiu cate ori, Shipka - idem, litoralul cam tot

Ro - cam peste tot, mai putin in Apuseni, unde nu am ajuns anul asta

Turcia - litoralul sudic - Kusadasi, Marmaris & Stuff

 

In rest, maruntisuri.

 

Multumesc frumos celor care m'au insotit.

 

BTW.. e soare afara...Am plecat cu mobra la birou :laugh:

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreo 9000 km din care:

1000km cu suzuki gs 500: Arad-stana de vale-arad vreo 400

restul local

8000 km cu Honda transalp

ture mai importante

arad-sarmisegetuza regia-arad

arad- cheile sighistelului -arad

arad-padis-arad

arad-ungaria-croatia-bosnia-muntenegru-serbia cea mai lunga tura vreo 2800 km

cel mai lung traseu intr-o zi Budva( muntenegru)- Gataia (jud. timis, Romania) 700 km- 15 ore

cel mai spectaculos traseu serpentinele si canionul din Muntenegru

cea mai tare intamplare: in dubrovnik pt masini era parcarea 2 euro pe ora, iar pt motociclete era o parcare separata gratis

cea mai tare mancare: clisa fripta cu ceapa facuta la jar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18.000km, 17.000km pe SUzuki DR 350, 1000km pe BMW R 1100 GS

Cheia - Sighisoara - Bran: 600km

Cheia - Brasov - Bran de vreo 3 ori: 1500km

Vama Veche pe la Silistra de 3 ori: 1800km

Sibiu: 1000km

Gura Portitei: 800km

TA + TF: 1000km

Tura Romaniei (TA - Resita - Timisoara - Rosia Montana - Cluj - Sapanta - Viseu - Vatra Dornei - Gheorghieni - Focsani - Bacau - Tulcea - Vama in 13 zile): 4000km

Diverse trasee in zona Predeal - Cheia - Intorsura Buzaului: 1500km

Focsani - Lepsa - Covasna - Cheia: 1000km (pe BMW)

Oras si alte trasee in jurul Bucurestiului

 

Cea mai lunga distanta intr-o zi (Bucuresti - Gura Portitei - Bucuresti): 800km in 19 ore (pe DR)

Cel mai rapid drum: 500km in 7 ore (Timisoara - Rosia Montana - Turda - Cluj Napoca pe DR)

Cea mai memorabila experienta: Gura Portitei

Cel mai spectaculos peisaj: cam greu de ales intre Cheile Rudariei, Cheile Sohodolului, Cetatile Ponorului si un drum lateral de Transalpina

Cea mai tare mancare: fasole batuta cu costita inconjurat de licurici in Cheile Sohodolului

 

Am avut 4 cazaturi pe asfalt (nenumarate pe offroad) si un accident, nimic rupt, schimbat vreo 10 manete si semnale. Am murit de frig, m-am topit de cald, am vazut zone noi, am plecat de la zero si acum ma pot lauda cu ceva experienta. Superb.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primul an: 16.000 km.

Bucuresti - Vama Veche de vreo 4 ori.

Bucuresti - Kavarna

Bucuresti - Brasov via Cheia

Bcuresti - Rasnov - Bran - Rasnov - Poiana Brasov - Targoviste - Buc

+multe ture scurte pe DN-uri spre orase de langa Buc (in special Targoviste si Lehliu)

Motoreta: Virago 535 /1998

 

bonus: Cluj - Bucuresti pe Virago 250 cu pasagera si bagaje...o experienta placuta: am plecat din Buc cu trenu' chititi sa cumparam mobra de la un om f de treaba si f serios. Ajunsi acolo pe la 7 dim, ne-am inalnit cu omu', eu am dat ok-ul mecanic, prietenei i-a placut...a scos banii, am facut actele si la 9 ieseam din cluj amandoi calare pe ea. a fost ultimul drum lung cu pasager :laugh: si ea ca pasager

 

Cea mai neplacuta exerienta la momentul respectiv... ploaia de 3 zile la intrunirea de la Seawolves.

 

Parteneri de drum:

pretina cu viroaga de 250 (a bagat si ea vreo 6.000 din august pana in decembrie)

altii:

frate-miu cu virago 750

Dragos cu GS 500

un prieten cu Varadero 1000

 

aici aveti si niste imagini http://rockermotociclist.blogspot.com/2008...in-imagini.html

 

Sper ca anul ce vine sa pot calari mai mult... anul asta am fost retinut de examenul de licenta si ratele la mobra(care se termina in martie :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...