Sari la conținut

Caut Piese Pentru Hoinar


18dany
 Share

Postări Recomandate

Belbody, il cunosti pe nenea ala ce aduce piese? Ce preturi au piesele? Daca poti fa si tu o lista(daca mosu' intr-adevar are mai multe piese dc nu asta e)

S-auzim de bine,

Salutari cu faru'

 

18dany, 90 km/h cu Hoinarul si cu doua persoane??? Da' ce modificari i-ai facut?

Salutari cu faru'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma baieti ce intrebare mai e si asta "care e mai bun hoinarul sau mobra ? " , categoric hoinarul pt. ca : are cu 1 cal putere mai mult , e mai usoara cu vreo 20 Kg , cutie de viteze mult mai fiabila ca la mobra si are si 5 viteze , mie ca am mers foarte mult cu ambele scule mi sa parut hoinarul mult mai manevrabil si mai comod , iar inca un argument ar fi faptul ca hoinarul sa mai produs catva ani dupa ce mobra afost scoasa din productie . Singurul atu la mobra ar fi racirea fortata .

Numa Bine :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belbody, il cunosti pe nenea ala ce aduce piese? Ce preturi au piesele? Daca poti fa si tu o lista(daca mosu' intr-adevar are mai multe piese dc nu asta e)

S-auzim de bine,

Salutari cu faru'

 

Stiu unde sta nenea, dar e cam departe de mine si destul de greu de ajuns. Undeva intr-un cartier de case separat de restul orasului.

 

Mi-a spus ca pentru motor are orice in afara de cilindru. Am vorbit cu el sa faca o lista de piese si preturi dar trebuie sa ajung intr-o zi la el acasa. (Nu stiu cand, nu am timp, sunt ocupat la serviciu. :friends: )Piesele sunt originale. Toata lumea din Braila cu mobra cumpara de la el. (de fapt mosii care mai au mobre merg cu ele asa obosite cum sunt :friends: )

 

Cand am fost duminica in targ avea :

 

segmenti: 150.000 perechea

 

piston: 250.000 bucata

 

carburator: ?? am uitat

 

Nu aveam nimic de scris la mine si era un ger de crapau pietrele, si eu eram cu Mobra, si aveam casca in mainile pline cu manusi.

 

Cand ajung la el promit ca scriu o lista cu piese. Daca vrei ceva anume spune-mi si-ti trimit cu plata ramburs.

 

 

 

Badogistu: vorbeam si noi asa sa ne aflam in treaba... din auzite. Si eu am auzit ca Mobra e mai fiabila si "trage mai bine", atata tot, lucru demonstrat de Mobra mea cu un drum Braila-Buzau-Brasov (dus-intors) fara nici o problema si cu doua persoane + bagaje pe serpentine si pante destul de abrupte. (Barajul de la Siriu :friends: )

 

Numa Bine la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca sta departe(banuiesc ca prin Brailita dupa descrierea ta) lasa; oricum pana la primavara daca ajungi pe la el nu ar fi rau sa te interesezi de ceva preturi si bineinteles ce piese are; numai sa fie originale si noi.

Multam fain oricum,

A si sa stii ca barajul de la Siriu e mic copil pe langa ceea ce poate Mobra, am fost la Bisoca, pe drum neasfaltat si sa stii ca se urca mult mai mult decat la Siriu si nici n-a simtit... oricum e mult mai frumos decat la Siriu pt ca se urca la altitudine mult mai mare iar peisajul este superb asa ca l-a primavara daca vrei te invit la plimbare...

Salutari cu faru si

IARNA CAT MAI SCURTA(la Buzau e al naibii de ger)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce apreciati asa de mult mobra???????!!!!!!!!!

hoinarul ce are????

:friends:

 

18Dany, nu avem nimic cu hoinarul !! Cel putin eu nu am nimic. Nu am mers niciodata cu un hoinar, asa ca habar nu am cum merge. Eu am Mobra, si sunt multumit de ea, merge foarte bine si nu stau toata ziua sa repar la ea. Tot ce am spus despre Hoinar este din auzite. Poate n-o fi fost popular pe vremea lui in zona noastra. Majoritatea oamenilor mai in varsta si nu numai, cu care am vorbit (le-am cerut parerea) mi-au spus ca este o panarama in comparatie cu mobra. Poate se refereau la partea practica. Si taica-meu a avut Mobra si ar fi avut posibilitati sa-si cumpere Hoinar. De ce nu si-o fi luat? Si altceva: eu de cand am motoreta am inceput sa caut diverse piese si recunosc ca am gasit destul de repede. Dar in aceste cautari nu am intalnit niciodata o piesa de Hoinar. Ba nu, mint, am gasit odata la fier vechi un motor cu totul, dar nu l-am luat ca era vai si-amar de capul lui. (Si ala de-acolo voia sa mi-l bage pe gat, credea ca ma prosteste :friends: ). In fine, teoretic vorbind, hoinarul trebuie sa fie mai bun. Doar e varianta "sport" a mobrei.

 

Inca o data, nu avem nimic cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti-va parerea:

Am facut rost de arcul de care aveam nevoie, l-am pus la motor,am montat capacele la loc si era totul OK.

Cand sa-mi bag mototu la locul lui am bagat-o in viteza (I), am scos-o si pedala moale. In sus nu mai merge deloc (cand incerc sa ridic pedala NU MERGE) iar in jos este moale.

AJUTATI-MA!!!!!!!!!!

NU AM MAI AVUT TIMP SA O DESFAC IAR SI NUSH CE AR PUTEA SA AIBA.

SPUNCETI-VA PAREREA:S-A RUPT ARCU,NU S-A RUPT,A SARIT....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata extraordinar pt un Hoinar... e chiar frumos

de unde sunt luate rotile?

Nush de unde sunt luate rotile.Tot ce stiu este ca hoinarul este modificat de o firma care se ocupa cu asa ceva si ca la motor are doar cateva modificari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

hm...dea...se pare ca eu am revenit in fortza. Salut la toata lumea. sincer...eu abia astept sa inceapa caldura si...sa ma pot reapuca de reparat la mobra. Defapt nu mai am decat de pus motoru....si de asnsamblat chestiile alea de ornamt pe ea(aripi, sha, suspensi, rotzile etc.) si..ceva foarte important mai am de facut si anume sa ma rog sa functzioneze motoru :ok: cat despre piese....daca mai avetzi nevoie...de ce nu ma intrebatzi? cer prea multzi bani??? vorbitzi cu mine pe messenger si vom vedea cum facem.

Dany 18 ...problema pe care o ai tu....poate sa fie de la arcu care se afla in mecanismu care are o roata dintzata si se bune pe pinionul cel mare.( se afla in partea cu pinioane a motorului) imi este destul de greu sa itzi explic deoarece nu cunosc termenii la piese . Cand intri pe mess da'mi un buzz si zi'mi de problema asta . o sa incerc sa te ajut. numai bine la totzi si....cum v'atzi distrat de craciun si revelion? eu tare as fi vrut sa ma duc cu mobra la munte ( dar nu e reparata :peace: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata super-mishto. Unde este firma asta de care ziceai?

Nush unde se afla firma asta dar cred ca prin Bucuresti.Dar o sa caut si o sa-ti spun.Pe siteul de unde am luat poza erau multe motorete modificare printre care si un hoinar.Sper sa mai gasesc siteul daca nu cauta si u cu google.50% cred ca o sa dau de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18dany...itzi zic ceva...incearca sa scapi de ea. e foarte aiurea hoinaru!! se strika repee si..nici piese nu prea gasesti. In iasi este un magasin dar...is destul de scumpe.asa ca....incearca sa scapi de ea!!! mai degraba obra..merge mai incet dar macar gasesti piese la mosnegi!

CE AI CU TIPUL DACAI PLACE HOINARUL

ADICA DACA TIE ITI PLACE MOBRA TRE SAMI PLACA SI MIE :ok: :welcome: :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut, nu sunt posesor de mobra dsu hoinar, insa de curand un prieten (are doar 15 ani) si-a luat un hoinar, fara acte, fara numar, in stare jalnica. Dar la cat a dat pe el.....a facut o afacere destul de buna zic eu. Am dus hoinarul in beci, am dat jos de pe el tot ce s-a putu da, si am ajuns si la motor. L-am desfacut, si am constatat ca trebuie schimbat pistonul, si roata aceea zimtata de la schimbatorul de viteze ca are un dinte rupt, chiar cel care cupleaza treapta I.

Intrebarea mea este, potriveste pistonul de la mobra la hoinar? Ca de piston de mobra as putea face rost, de hoinar, mai greu de gasit.

Piesele la fel la Mobra si Hoinar sunt:

Piston, segmenti, cauciucuri, roti, genti, lant, magnetou, platine, bobina de inductie, becuri, saboti de frana si scule.

Ce a fost specific Hoinarului erau ambielajul (care era mai mic si mai usor la Hoinar), cilindrul (cu aripioare de racire mari si ferestre modificate) si chiulasa (cu raport de compresie ceva mai mare) precum si cutia de viteze si raportul final (pinion si foaie) mai scurt.

Mobra pierdea la capitolul putere dar Hoinarul pierdea la capitolul fiabilitate. Datorita turatiei mai mari si compresiei mai ridicate si datorita racirii mai proaste viata motorului de Hoinar era ceva mai scurta.

Daca mergi la munte si esti incarcat e mai bine cu Mobra. Daca esti pe sosea dreapta si vrei viteza ceva mai mare si demaraj mai rapid Hoinarul e mai tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

hoinaru e super...fiabil....SE GASESC PIESE....la Alexandria are aproape tot ce vrei de hoinar si mobra..NOI....si nu-s kiar asa d scumpe....50 000 segmenti...250 000 pistonu..150 000 setu de discuri de ambreiaj...etc..eu mai un ax d-ala cu gauri din cutie si pinioanele ce vin pe el....nu e uzat...

 

asta e fostu meu jaf....:lol: va place?

post-11315-1151253125_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare la toti :crack: ! Sunt nou pe forum si as avea nevoie de ajutorul vostru daca se poate. Eu sunt acel prieten a lui Road de care a scris ca s-i luat un hoinar pe bani marunti si vrea sa il puna l-am punct.Dupa ce l-am vacut bucatele am constatat ca ii defecta o piesa la motor,piesa pe care nicaieri nu o gasesc. Pun si niste poze cu piesa defecta ca sa stiti despre ce este vorba. Daca cumva are cineva aceasta piesa il rog tare fain sa ma ajute si pe mine ca deja sunt disperat

post-12433-1156153872_thumb.jpgpost-12433-1156153907_thumb.jpgpost-12433-1156153939_thumb.jpg

Salutari cu faru si numai bine :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...