Sari la conținut

Croatia 2009


bubucaty
 Share

Postări Recomandate

salut! sunt incepator...am 1500km facutzi vara trecuta...pe un R6, dupa parerea voastra mai avizata am vreo sansa sa merg cu voi? recomandari ceva? as vrea sa merg! multumesc

 

hai,ca ma ocup eu de tine!

totusi,pana in mai n-ar fi rau sa mai faci macar 3000 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 185
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin
iti multumesc pt oferta, dar cine ma cunoaste poate sa iti spuna ca ai pierdut pariul de pe acum. :D

acum vorbind serios, e greu , dar se poate.

eu nu opresc decat sa alimentez, merg la WC odata la 6 ore si merg cu 50km/h media peste oricare motorist normal ,in conditii normale.

bine, nu asta e ideea, trebuie sa putem toti,altfel recalculam.

 

Ocupa-te tu,dar daca il inveti asa trebe' sa aiba hatar mult de la ursitori sa mai prinda excursia :scratch:

Luigi Vicol

 

hai,ca ma ocup eu de tine!

totusi,pana in mai n-ar fi rau sa mai faci macar 3000 km.

 

..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ocupa-te tu,dar daca il inveti asa trebe' sa aiba hatar mult de la ursitori sa mai prinda excursia :scratch:

Luigi Vicol

 

stai linistit.nici nu il tin de mana, dar nici nu merge cu mine tot drumul.asta nu inseamna ca nu ma pot ocupa de el(sfaturi, incurajari, il astept etc.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! sunt incepator...am 1500km facutzi vara trecuta...pe un R6, dupa parerea voastra mai avizata am vreo sansa sa merg cu voi? recomandari ceva? as vrea sa merg! multumesc

 

 

Recomandarea mea este sa nu sari de viteza grupului (in care te vei regasi) si de asemenea sa realizezi ca esti intr-o tara straina si trebuie sa ajungi intreg acasa (asta daca te mananca mana sa-i dai gaz) . In rest este ok din partea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch: Intradevar regulile grupului din care faci parte trebuie respectate..ex:anul trecut la tura de Grecia o evadare din pluton a unui moto s-a soldat cu ratarea iesiri respectuvului de pe autostrada ceeea ce a insemnat ca restul grupului a tras sa-l ajunga si asta s-a soldat cu o lungire a drumului cu 6o km care spre sfarsitul unei ture nu sunt chiar putini :P si oboseala isi va spune cuvantul generand discutii...deci cel mai bine respecti regulile grupului(hotarate de comun acord) !!! :D Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu si un caz de "mana-n gaz" la iesirea din Bulgaria spre Macedonia care s-a lasat cu 3 ore de stat la sectia de Politie pana au facut bulgarii actele de suspendare de permis (spre est sunt mai "dresati" sa inchida ochii din motive de turism, dar aia mai vestici te ard cum te prind, stau cu radarul imediat dupa semnul de intrare in localitate si te iau din afara localitatii). Si s-a dus naibii tot timpul castigat prin alergatura de pana acolo. :scratch:

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa punem putin lucrurile in ordine ...

 

Multi din cei inscrisi in aceasta excursie au fost anul trecut in Grecia, intre 28 Apr si 4 Mai. La dus grupul a fost spart in trei subgrupuri (viteza mare, medie si cica mica) ale caror membri s-au tinut destul de bine impreuna, cu o exceptia unei singure motociclete, care a migrat intre ele. Problemele aparute cu grupul 2 s-au datorat GPS-ului, care i-a plimbat prin camp :D In prima zi s-a parcurs distanta Bucuresti-Thassos, cred ca sunt cca. 700 de km, pe o vreme infecta in RO si mare parte a BG, urmata de o perioada de soare inainte de granita cu GR, doua furtuni masive in GR si din nou soare. In pasul Shipka senzorul de temperatura din airbox-ul FZ6-ului a indicat si 5 grade Celsius. Cu ceata.

 

Pe drumul dintre Thassos si Psakoudia am avut doi rataciti dar s-au inventat hartile si telefoanele. Cei doi au ajuns cu bine.

 

La intoarcere, intre Salonic si orasul din BG unde s-a facut pauza (imi scapa numele) lucrurile au fost putin mai dezlanate dar cei din fata i-au asteptat pe cei din spate. In principiu s-a mers in subgrupuri de 2+ motoare.

 

Eu cred ca ne vom descurca :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa punem putin lucrurile in ordine ...

 

Multi din cei inscrisi in aceasta excursie au fost anul trecut in Grecia, intre 28 Apr si 4 Mai. La dus grupul a fost spart in trei subgrupuri (viteza mare, medie si cica mica) ale caror membri s-au tinut destul de bine impreuna, cu o exceptia unei singure motociclete, care a migrat intre ele. Problemele aparute cu grupul 2 s-au datorat GPS-ului, care i-a plimbat prin camp :P In prima zi s-a parcurs distanta Bucuresti-Thassos, cred ca sunt cca. 700 de km, pe o vreme infecta in RO si mare parte a BG, urmata de o perioada de soare inainte de granita cu GR, doua furtuni masive in GR si din nou soare. In pasul Shipka senzorul de temperatura din airbox-ul FZ6-ului a indicat si 5 grade Celsius. Cu ceata.

 

Pe drumul dintre Thassos si Psakoudia am avut doi rataciti dar s-au inventat hartile si telefoanele. Cei doi au ajuns cu bine.

 

La intoarcere, intre Salonic si orasul din BG unde s-a facut pauza (imi scapa numele) lucrurile au fost putin mai dezlanate dar cei din fata i-au asteptat pe cei din spate. In principiu s-a mers in subgrupuri de 2+ motoare.

 

Eu cred ca ne vom descurca :huh:

:P Ce plimbare pe camp..nu ai dreptate..a fost speciala de enduro :D si acum zambesc cu imaginea grupului (varadero,aprilia caponord,aprilia pegaso,yamaha tdm,honda hornet) in minte ..30 min invartire in oras iesim si facem dreapta printr-o livada care avea niste mici aleei de beton dupa car ajungem in poarta unei ferme unde portarul care cred ne vazuse ratacind ne spune in bulgareasca .."vedeti voi stalpii aia de curent..acolo trebuie sa ajungetii"" de vazut ii vedem dar trebuie sa o luam pe camp prin grau dar noroc ca era drum facut de cei pe care ii bagase GPS -ul " in porumb"!! :scratch: Asa ca sunt un pic mai optimist ca tine si spun ca sigur ne vom descurca!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Revin cu cateva modificari asupra traseului si locurilor unde ne vom opri :

 

 

01.05.2009 (690 km)- Bucuresti-Pitesti-Craiova-Calafat-Kula Zajecar-Izvor-Paracin-Cicevac-Krusevac-Trstenik-Podunavci-Kraljevo-Uzice-Nova Varosepolje-Bistrica-Prijepolje-Brodarevo-Bijelo Polje

 

02.05.2009 426 km - Bijelo Polje-Mojkovac-Babljak- Moraca-Podgorica-Gornji Kokoti-Cetinje-Kotor-Risan-Kamenari-Kercegnovi-Gruda-Cavat-Dubrovnik - 213 km - vizitam Dubrovnik-ul

 

03.05.2009 - Dubrovnik - Split - Hvar - (vizitam palatul lui Diocretian din Split & alte balarii dupa care ne-o luam spre Hvar de unde vom lua Ferry-ul catre insula 7 Euro/low season )

 

04.05.2009 - Hvar

 

05.05.2009 - Hvar

 

06.05.2009 - Hvar

 

07.05.2009 - Hvar

 

08.05.2009 - Hvar - Split - Zadar - Plitvice (255 km) - Zagreb (396 km) - Plecam in jur de 10 din Hvar in directia parcul national din plitvice unde ne vom petrece o buna parte din zi dupa care mergem spre Zagreb inca aprox 100 km unde de altfel ne vom si caza

 

09.05.2009 - Zagreb - Belgrad - Oravita - (519 km) - (ne cazam prin Oravita)

 

10.05.2009 - Oravita - toate directiile - (Oravita - Buc = 493 km)

post-14862-1233215538_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun, nu zic ca nu as fi de acord cu itinerarul + program,dar parca vad ca se va mai schimba de 352 de ori pana in mai...

 

@mih, cu cine te sfatuiesti tata, sa stiu si eu?

 

hai noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: am o intrebare : in privinta cazarii cum ramane?...ne cazan la fata locului sau se ocupa careva de vreo rezervare? :laugh:

 

 

 

Ola ,

 

Ca sa facem rezervari trebuie sa stim un numar de participanti . Consider ca pana pe 15 Februarie toata lumea se poate decide in privinta acestei ture . Dupa data de 15 vom face cautari/rezervari. Vizate sunt Pensiuni/Hoteluri/Moteluri care dispun si de spatiu pentru inoptare la cort :-> (pentru cei care nu pot da un raspuns pana pe 15)

Editat de mih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ola ,

 

Ca sa facem rezervari trebuie sa stim un numar de participanti . Consider ca pana pe 15 Februarie toata lumea se poate decide in privinta acestei ture . Dupa data de 15 vom face cautari/rezervari. Vizate sunt Pensiuni/Hoteluri/Moteluri care dispun si de spatiu pentru inoptare la cort :-> (pentru cei care nu pot da un raspuns pana pe 15)

:laugh: Super!!! asa ca doritorii sa dea cu "presupusul" despre traseu, cazare, e.t.c pana in 15 februarie ,ca dupa aceasta data sa putem vorbii la concret!! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten bine informat care a fost de 2 ori in croatia;)

salut

 

da mi voie sa ti spuin o parere personala despre plivitce..

daca intr-adevar vreti sa si vedeti ceva , STATI O ZI ACOLO

 

in nici un caz cateva ore nu va ajung decat sa "gustati " un pic

ca idee, e de ajuns seara ( 5 - 7 pm ) , cazat, papat

dimineata intrat in parc si plimbat toate ziua ,( minim 6 ore active - asta inseama cam 8 in parc )

in functie de cum va mai simtiti in stare ..inca o noapte de cazare si apoi plecarea

 

ca "tip" , mergesi la poarta 2 ( unde e hotelul si parcheaza autocarele, ) intrati linistiti si parcatile gratis. la poarta 1 e cu " plata" .

poarta 1 este cand vii dinspre zagreb spre split prima ( Daca mergi spre zagreb, atunci poarta 2 e prima :laugh: )

 

eu am facut prostia ca dupa ce am intrat in parc sa ma grabes sa ies ( am stat cam 4 ore in care am alergat..aproape si am facut cam 30 - 45 % din el) dupa care am plecat spre Dubrovnik - Budva undea am ajuns pe la ore mici .~ 10 pm.

 

repet, nu va alocati mai putin de 6 ore pline in el - repet, practic e o zi pentru ca dupa ce mergi 8 ore nu cred ca va mai arde sa calariti . cel putin pentru mine nu e placere sa fac maraton :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

da mi voie sa ti spuin o parere personala despre plivitce..

daca intr-adevar vreti sa si vedeti ceva , STATI O ZI ACOLO

 

in nici un caz cateva ore nu va ajung decat sa "gustati " un pic

ca idee, e de ajuns seara ( 5 - 7 pm ) , cazat, papat

dimineata intrat in parc si plimbat toate ziua ,( minim 6 ore active - asta inseama cam 8 in parc )

in functie de cum va mai simtiti in stare ..inca o noapte de cazare si apoi plecarea

 

ca "tip" , mergesi la poarta 2 ( unde e hotelul si parcheaza autocarele, ) intrati linistiti si parcatile gratis. la poarta 1 e cu " plata" .

poarta 1 este cand vii dinspre zagreb spre split prima ( Daca mergi spre zagreb, atunci poarta 2 e prima :crack: )

 

eu am facut prostia ca dupa ce am intrat in parc sa ma grabes sa ies ( am stat cam 4 ore in care am alergat..aproape si am facut cam 30 - 45 % din el) dupa care am plecat spre Dubrovnik - Budva undea am ajuns pe la ore mici .~ 10 pm.

 

repet, nu va alocati mai putin de 6 ore pline in el - repet, practic e o zi pentru ca dupa ce mergi 8 ore nu cred ca va mai arde sa calariti . cel putin pentru mine nu e placere sa fac maraton :blink:

 

 

Alex ,

 

O sa ajungem in jurul orei 12 . Eu cred ca avem destul timp sa ne plimbarim prin parc pana se face seara .

 

Am rugamintea la cei care s-au hotarat ca vor merge pana in momentul de fata sa-mi dea PM cu numarul lor de telefon cat si numar de persoane in ideea sa strangem cat mai multe informatii din timp.

Editat de mih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

La o scurta prospectare rezulta urmatoarele :

 

Bijelo Polje - le voi da in cursul zilei de maine un mail sa-i intreb tarife . - sursa http://www.mtc.cg.yu/durmitor_restoran.php - sa zicem aprox 30E/camera (mail : durmitor@cg.yu )

 

Dubrovnik - Cazare la cort : 9 E /2 pers , sursa - http://www.campkupari.com/english/cjenik.htm

 

- Cazare apartament 3 stele 27.20 E - sursa http://www.adriatica.net/private/det_en__4...p3kh5ji3p__.htm

 

Hvar ~ aprox 45 E /dubla /zi

 

-------------------------------

 

(preturile au caracter informativ)

 

Total cazari : ~ 355 Euro / sejur 2 pers .

 

Benzina : ~ 200 E

 

Altele 100 E (ferry/vizite etc)

 

Mancare si bautura = 550 E

 

--------------------

 

Total : ~ 1200 Euro / 2 persoane

Editat de mih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

La o scurta prospectare rezulta urmatoarele :

 

Bijelo Polje - le voi da in cursul zilei de maine un mail sa-i intreb tarife . - sursa http://www.mtc.cg.yu/durmitor_restoran.php - sa zicem aprox 30E/camera (mail : durmitor@cg.yu )

 

Dubrovnik - Cazare la cort : 9 E /2 pers , sursa - http://www.campkupari.com/english/cjenik.htm

 

- Cazare apartament 3 stele 27.20 E - sursa http://www.adriatica.net/private/det_en__4...p3kh5ji3p__.htm

 

Hvar ~ aprox 45 E /dubla /zi

 

-------------------------------

 

(preturile au caracter informativ)

 

Total cazari : ~ 355 Euro / sejur 2 pers .

 

Benzina : ~ 200 E

 

Altele 100 E (ferry/vizite etc)

 

Mancare si bautura = 550 E

 

--------------------

 

Total : ~ 1200 Euro / 2 persoane

 

Eu am fost anul trecut si am dat doar 500 euro / 2 persoane cu tot cu benzina, cofeturi si suveniruri, de fapt astia au fost toti banii care i-am avut in buzunar cand am plecat de acasa, si am stat cat am stiut ca ma tin, m-am intors cu vreo 20 euro deci am cheltuit aprox 480.

 

Dar nu am platit cazare la hotel de x stele, dormind pe la diversi oameni intalniti pe internet.

Totul e sa nu ai pretentii, si atunci pentru o sticla de vin, dormi linistit pe canapeaua lor.

 

 

Am scris aici costuri si alte prostii:

 

http://jurnalmotocicleta.wordpress.com/2008/07/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...