Sari la conținut

Ce Parere Aveti Despre Carute?!


demostene
 Share

Postări Recomandate

Am patit-o si eu cu un carutas care traversa DN69 parca (Arad-Timisoara) la intrarea in Ortisoara un carutas apare brusc si traverseaza drumul in viteza, incetinesc si uitandu-ma dupa el cat poate fi de tampit ma trezesc cu manzul liber in mijlocul drumului, frane, ajuns pe contrasens, manzu sarea tot in fata mea, eu in stanga, el in stanga, eu in drepta el in dreapta... rezultat parbriz spart, oglinda dreapta rupta, aripa stalp fata... si manzu a tuns-o. Eu oprit cu botul la doua degete de tabla cu intrarea in localitate pe sens opus. Noroc ca aveam CASCO. Sincer imi parea rau de manz daca patea ceva, carutasului ii trebuiau suturi in c... poate ii venea mintea la cap (in caz ca avea ce...). Nu vreau sa ma gandesc ce se putea intampla daca eram cu motorul.

Editat de bvis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai e o chestie si mai periculoasa noaptea: te afli in spatele unei masini si vrei sa o depasesti, de bagi in depasire (ai faza scurta ca nu poti alfel), cand te afli paralel cu masina respectiva te trezesti cu caruta venind din fata. Foarte periculos, mi s-a intamplat (cu masina). Nu ai decat optiuni proaste la dispozitie: sa te bagi in sant pe partea stanga sau intri in ala pe care il depasesti si il impingi pe ala in sant (numai daca nu e mai mare ca tine) - nu e frumos da mai bine altul decat tine te gandesti in clipa aia. Eu cred ca am avut noroc, nu mai stiu cum am evitat-o. Oricum, daca sunteti cu moto nu e de mers noaptea pe drumuri deastea, si pentru a evita situatii ca mai sus, cand depasiti stati cat mai aproape de masina depasita.

 

Inca un lucru carutele astea mai lasa in urma un lucru si anume balega. - f.f.f.f. periculos

 

of topic> Eu am lucrat 2,5 ani la tara si stiu ignoranta taranilor si deasemenea neputinta de asi asuma responsabilitatea pentru faptele comise si care sunt pe cale sa se comita. Fiind nascut si crescut in Bucuresti cand m-am dus la tara aveam imaginea formata la scoala cu tarani asupriti si oropsiti de soarta - acum realizez ca nimic nu ii poate scoate din ale lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai e o chestie si mai periculoasa noaptea: te afli in spatele unei masini si vrei sa o depasesti, de bagi in depasire (ai faza scurta ca nu poti alfel), cand te afli paralel cu masina respectiva te trezesti cu caruta venind din fata. Foarte periculos, mi s-a intamplat (cu masina). Nu ai decat optiuni proaste la dispozitie: sa te bagi in sant pe partea stanga sau intri in ala pe care il depasesti si il impingi pe ala in sant (numai daca nu e mai mare ca tine) - nu e frumos da mai bine altul decat tine te gandesti in clipa aia. Eu cred ca am avut noroc, nu mai stiu cum am evitat-o. Oricum, daca sunteti cu moto nu e de mers noaptea pe drumuri deastea, si pentru a evita situatii ca mai sus, cand depasiti stati cat mai aproape de masina depasita.

 

Inca un lucru carutele astea mai lasa in urma un lucru si anume balega. - f.f.f.f. periculos

 

of topic> Eu am lucrat 2,5 ani la tara si stiu ignoranta taranilor si deasemenea neputinta de asi asuma responsabilitatea pentru faptele comise si care sunt pe cale sa se comita. Fiind nascut si crescut in Bucuresti cand m-am dus la tara aveam imaginea formata la scoala cu tarani asupriti si oropsiti de soarta - acum realizez ca nimic nu ii poate scoate din ale lor.

 

sa nu uitam ca mai rai sunt "taranii" decat taranii, care cred eu ca sunt mult mmai intelegatori daca li se explica ceva. (nu neaparat in cazul carutelor - unde eu cred ca sunt mult mai multi tigani care circula cu ele decat tarani adevarati)

Si intradevar balega pe sosea e un adevarat pericol, eu am intrat cu masina in derapaj din cauza uneia si era cat paci sa intru in sant dar cineva de sus m-a pazit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se ia un Ural Ranger...

Se monteaza un MG42 pe suportul de mitraliera...

Se face rost de o pereche de vizoare de noapte pentru cei doi...

Good hunting!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu uitam ca mai rai sunt "taranii" decat taranii, care cred eu ca sunt mult mmai intelegatori daca li se explica ceva. (nu neaparat in cazul carutelor - unde eu cred ca sunt mult mai multi tigani care circula cu ele decat tarani adevarati)

 

 

Of, of, mai, mai, . Pai tiganii nu merg cu caruta pe sosea noaptea - sper ca iti dai seama de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se ia un Ural Ranger... Se monteaza un MG42 pe suportul de mitraliera... Se face rost de o pereche de vizoare de noapte pentru cei doi...Good hunting!

Uneori e o binefacere ca nu avem permis port-arma. Ca la faza asta pana si pasnicul de mine s-ar gandi foarte serios la varianta lui Chopper_savage. Problema in tara asta e aceeasi cu a Vestului Salbatic pana in secolul XX - lipsa totala a mijloacelor de aplicare a legii, sentimentul fiind ca singura lege care te apara e cea pe care o aplici personal. Oare sunt singurul care simte asa?

 

Mi-a soptit mie o pasarica cum ca in statele unite ale nemtilor pedanti fermierul german care iese de pe aratura si-ar curata mai intai cauciucurile si abia apoi ar intra, dar in nici un caz pe Auto-bahn. Si nu pentru ca fermierul german s-ar naste atat de constiincios, ci pentru ca nu are atati bani cati ii ia statul german daca-l prinde cu namol pe sosea. O fi adevarat sau nu... baietii care sunt sau au fost pe acolo pot sa ma certe daca mint. Sunt totusi curios daca au gasit carute, tractoare cu pluguri, discuri sau alte cele, balegi sau namol pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu curatatul de roti e valabila si pt camioanele care transporta pamant de la diverse santiere si e o regula de baza la ei k vehiculul sa intre curat pe un drum.

Oricum carutele sunt extrem de periculoase...daca nu vedeam aburul pe care il scoteau caii( si asta pt ca am aprins faza lunga ), intr-o noapte in drum spre Campina, eram deja istorie cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cite imi aduc aminte, in Codul Rutier scrie ca e interzisa intrarea pe drumurile nationale cu un vehicul ce cara 'jde kile de noroi pe roti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cite imi aduc aminte, in Codul Rutier scrie ca e interzisa intrarea pe drumurile nationale cu un vehicul ce cara 'jde kile de noroi pe roti....

 

Si??

 

Intre Braila si Galati exista o sosea pe dig. Exact pe malul Dunarii. Pe aceasta sosea accesul autovehiculelor mai grele de 3,5t este interzis. La intrarea in Galati se construieste (peste Siret) un cartier de blocuri ANL, denumit tot "cartier Siret". Singura cale de acces la acest santier este pe aceasta sosea. Santierul este "alimentat" cu pamant de rabe de 16t (sau nu stiu exact cat au). De fiecare data cand intra sau ies de pe santier "cara" pe roti tone de noroi. Pe bucata de drum din zona de acces a basculantelor nu se mai vede asfaltul. A devenit pamant. Cei care sunt din zona stiu despre ce e vorba. :friends:

 

Deci??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E chiar miraculos cum ingerul pazitor isi face datoria in cazurile astea cu carute nesemnalizate noaptea(vorbesc desigur despre cei care am scapat).Si acum imi mai aduc aminte de o situatie(prima din serie cred) patita cu vreo 9 ani in urma cind am simtit asa ca nu ar strica sa frinez putin mz-ul,ca parca ceva nu e in regula si idiotii astia de pe contrasens au toti farurile reglate prost... ...la 2 m m-am oprit de tzepe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...