Sari la conținut

Am nevoie de sfaturi ptr. vopsit


Ratonu'
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
cuptorul e frectie... ala il folosesc serviceurile care vopsesc masini pe banda rulanta ca aia fac 3-4 masini -e zi , nu au timp sa astepte 12 ore se se usuce si apoi sa bage alta. Asa o baga la cuptor 30-40 min o incalzesc , apoi o racesc si lacul s-a uscat deci nu se mai lipesc impuritati de el. Tot despre cuptor am auzit ca ar face lacul unpic mai dur... dar nu bag mana in foc... acum 30 ani nu existau cuptoare si sunt masini cu vopsea originala impecabila...

 

Tin sa te anunt ca si acum 30 de ani existau cuptoare in care se bagau masinile la uscat , aveau instalatie de incalzire pe motorina si datorita faptului ca vopselele din vremurile alea erau net inferioare celor care se gasesc acum , fara uscare rapida si alte frectii masinile erau tinute multe ore in cuptor pentru ca vopseaua sa se usuce .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si magazin de vopsele iti pot recomanda PALINAL , au o reprezentanta pe calea Bogdanestilor ( intr-e balta verde si favorit) de acolo mi-am luat eu zilele trecute, vopsesti moto acas sau de ce sfaturi ai nevoie?

Multumesc.

Da, am avut de gand sa il vopsesc acasa, dar cred ca mi-am schimbat gandul si il voi duce la un vopsitor :-?? gasesc eu unul.

Din pacate, am mai cazut odata cu el si acum e si mai zgariat.. vreau sa il repar si probabil apoi ii voi pune crash-bar.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

se da una bucata dr 650 cu carene din (zic eu) polimer. plasticu de la mama lui e alb, da un proprietar anterior l-o vopsit intr-un albastru de iti borajti retina. da e data asa de bine vopseaua ca deja plesneste de pe el si in juma de ora am curatat juma de carena racaind cu briceagu. amu ideea e ca mai raman mici zone in care nu po sa ajung sa racai vopseaua veche (zgarieturi, etc). dat fiind faptu ca o oricum o vreau alba (culoarea plasticului), ca o sa ma dau pe coclauri cu ea si mi se rupe de cat de bine arata, as vrea o solutie rapida si eftina sa protejez plasticul dezgolit. eventual as mai da si o mana de alb, sa acopar imperfectinile.

 

idei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva idee daca sunt bune de vopsit o mobra , acelea aparate de vopsit de la teleshoping ?

http://topteleshop.ro/products/Paint-zoom.html

acesta spre ex .

stiu ca cei de la teleshoping au in general doar bombe , dar am mai auzit si de lucruri relativ de calitate cumparate de la ei .. (tigai ..etc )

vreo parere ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopsitoria iese cel mai calumea la pistol/compresor. Am avut si eu o chestie de genu, mai vopseam un gard, am incercat pe o roata de rezerva ruginita de la o masina, nu ies rau, dar nu iese asa profi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca mai bine mai strang un pic din buci si iau un lucru ..

oricum , daca luam de prima data , isi scotea de xxx ori banii pana acum ..da' asta e ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am cumparat o masina de vopsit din Baumax (60 lei)... am folosit-o 5 minute si am dus-o inapoi...

Nu vopsea ci stropea!

 

Am luat alta, Bosch cu 300 lei care merge brici. Am test pe zid cu lavabil, pe lemn cu vopsea e lemn si pe o trotineta cu vopsea de metal.

Initial dupa prima incercare cu chestia aia de 60 de lei voiam sa ma las pagubas, dar culmea a fost ca in parcarea de la Baumax era echipa Bosch care facea demo. Eu am vrut sa vopsesc eu sa vad cum iese. Eu zic ca daca ai mana buna iese ca la vopsitorie (fara cuptor).

Tot acolo am inteles ca sunt 2 principii: 1 - pe baza de pison care arunca vopsea (cum era chestia aia cu 60 de lei) si 2 - pe baza de aer comprimat, asa cum este Bosch-ul!

 

Sfatul meu: nu merita sa luati de le teleshopping, cumparati ceva de firma si in plus aveti si garantie.

Mie mi-au dat banii inapoi cei de la Baumax pe chestia aia de 60 de lei ca le-am spus ca este o porcarie care nu face ce trebuie, adica nu vopseste...

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am o Honda CBR F3 '98 si va cer un sfat...este proaspat vopsita si as dori sa-i pun pe ea designul original de CBR, pe carena pe codita, dar nu stiu de unde sa-l achizitonez si care este procedura. V-as ruga daca ma puteti ajuta in acest sens. Mentionez ca sunt novice in acest domeniu al moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare. Am o Honda CBR F3 '98 si va cer un sfat...este proaspat vopsita si as dori sa-i pun pe ea designul original de CBR, pe carena pe codita, dar nu stiu de unde sa-l achizitonez si care este procedura. V-as ruga daca ma puteti ajuta in acest sens. Mentionez ca sunt novice in acest domeniu al moto.

 

 

Vezi ca sunt multe firme care fac stikere. Daca nu au ei scrisul original poti sa-l cauti tu pe net, dar atentie grafica sa fie sub forma de curbe ("Vector Image"), sa poata sa-ti taie fiecare litera la plotter. Cauta pe net si gasesti 100%. Eu am cautat pt Banditul meu si am gasit grafice cu extensia eps.

 

Intrebare:

Mi-am vopsit la service rezervorul...

cand au vopsit au dat si pe gaura de benzina in interior. Ulterior, dupa ce am pus benzina acea vopsea s-a inmuiat si se decojeste foarte usor.

Este ca un servetel ud... cand pui degetul se dezintegreaza. Eu am incercat sa curat cu grija, dar mi-au cazut cateva bucatele din astea moi de vopsea in rezervor.

Ce sa fac? sa golesc rezervorul? Sa nu fac nimic fiindca se dizolva?

Pe tevisoara care duce la robinetul de benzina am un fel de filtu, mai bine zis o sita foarte fina pentru impuritati. Oare e suficienta?

Astept parerile voastre!

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai fara grija nu trece de sita(daca vrei sa fi 100% sigur nu mai lmerge cu benzina f f putina in ea)...si daca nu ai ce face la iarna dai rezervorul jos si ii scoti cepul il umpli si il scurgi de cateva ori apoi daca vrei sa recuperezi benzina o filtrezi si tu prin ceva(pansament tifon) Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...
La 25.12.2008 la 16:39, l.u.v a spus:

Mai,eu asta n-o inteleg..daca habar nu ai cum se vopseste,tehnologia aferenta,etc..de ce vrei sa te apuci de asa ceva?

Crezi ca va iesi ceva ca lumea?

Du-le la un vopsitor,dai niste bani dar nu iese tiganie.

La plastic este o adevarata munca,nu este ca metal.

Sanatate.

Luigi Vicol

Salut draga "Mai"!

Eu nu stiu sa vopsesc dar m-am apucat sa vopsesc un ceas de metal... si mi-a iesit destul de bine... pentru prima data ... dupa ce m-am interesat bineinteles... cu-i ii pasa de parerea ta nu inteleg eu in schimb... daca omul vrea sa isi vopseasca el si sa aiba mandria asta, cu ce te deranjeaza pe tine? 

Daca vrei sa ii dai un sfat... spunei sau daca stii sa vopsesti sau stii anumite tehnici, ajuta-l. daca nu stai linistit, nimanui nu ii pasa parerea ta.

Merci si o seara buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 9 months later...

Hai noroc!

Dezgrop un pic topicul, ca sa nu creez altul nou pentru o problema atat de mica. Iata cum sta treaba...

 

Urmeaza sa vina cineva cu un EN500, omul isi doreste sa-i imbunatatesc aspectul (polish, diverse componente inlocuite etc, fara chestii inutile). Printre altele, capacele de la carburatoare au ruginit, cromul ala a ramas amintire. O cromare iese din schema, datorita faptului ca vine si pleaca in aceeasi zi. Cu ce sa-i vopsesc capacele (sunt metalice), in asa fel incat sa nu fie o reparatie de mantuiala?

Pot face asa:

- demontare, apoi curatare exterior cu perie de sarma montata la polizor de banc, apoi polish.

- daca nu-i fac polish, filler spritz-kit, apoi o vopsea (doua maini) si doua mani de lac satinat (nu-mi place glossy).

- am si spray vopsire elemente de franare (vopsea pentru etrieri), dar ramane problema cuptorului, risc sa infrunt o moarte violenta daca am ating de cuptorul aragazului. Alta varianta ar fi sa le pun intr-o cutie metalica si sa incalzesc constant cu suflanta cu aer cald.

 

Atat as putea face, nu pot merge la vopsire in camp electrostatic, baietii nu lucreaza in w-e, iar omul poate veni doar sambata. Ce sugestii ati avea?

Vopsitul elementelor delicate nu-i punctul meu forte, iar dracii de astea mici n-am mai vopsit. Da, am vosit o motocicleta intreaga (apoi polish), dar aia e altceva.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...