Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu nu ma urc pe motor pe vremea asta. Sufar de frig ! Nu suport frigul !

Voi astepta primavara si dau o fuga intr-un week-end.

 

Ideea de a merge pana la Tulcea pe vremea asta, pe motor ...... imi provoaca cosmaruri, oricat de motociclist as fi !

 

 

eu am sa ma aventurez in dobrogea, nu stiu daca spre delta. poate pana la tulcea. am fost de doua ori in viata mea si pentru aventura mi se pare de-a dreptul senzational, si doar asa de un weekend. preferabil un grup restrans...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cortul pe mal suna bine, dar cum ziceai in Mai- iunie si mai incolo. Parca m-ar atrage o dusa si-o venita si-o zi prapadita (dar cu folos Zidule). Se poate face asa ceva intr-o zi cu mers decent?

dus 4 ore cu mers 90 - 130- plecare la 8 ajuns la 12

 

plimbare in zona cam 4-5 ore (intuneric)

 

 

retur cam 5 ore (intuneric, oboseala, pauza de cafea) - ajuns in bucuresti la 10 seara

 

total 800 - 900 km probabil (365 bucuresti - murighiol, inca 150 pe acolo minim)

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa un telefon domnului Bogdan cu GS-ul(multumesc din nou) mi-am primit raspunsul cu o certitudine de 100%.

la vara ma dau prin chilia, sulina si sfântu'... cica nu deranjezi pe nimeni. cand nu stii sigur daca mergi bine, esti inconjurat de stuf si nisip, ai sanse reale sa mergi 50km si sa dai de un canal care sa nu-l poti trece, in pustietate, si fara o harta clar definita a locului, dupa umila mea parere, se numeste aventura. si asta caut.

cinste.

Editat de macicasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti urez succes de pe acum. O sa ai nevoie....

multumesc... si noroc, vreme buna, canistre cu benzen pe top-caseuri si crema anti-tanatari.

oricum mai e pana atunci, iar la intoarcere postez detaliat tot, cu poze.

cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc... si noroc, vreme buna, canistre cu benzen pe top-caseuri si crema anti-tanatari.

oricum mai e pana atunci, iar la intoarcere postez detaliat tot, cu poze.

cele bune!

incearca sa nu transformi totul itr-o moda. se duce dracu toata zona dupa cateva topicuri de genu ala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La chilia-veche am fost acum 2 veri

Detalii aici

Pana la sulina nu se poate cu moto .... si daca totusi aduci moto la sulina nu prea ai ce sa faci cu ea pentru ca toate zona e plina canale-canulute care ti-ar cam face cale intoarsa. E cel mai bine cu barcuta cu motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa un telefon domnului Bogdan cu GS-ul(multumesc din nou) mi-am primit raspunsul cu o certitudine de 100%.

la vara ma dau prin chilia, sulina si sfântu'... cica nu deranjezi pe nimeni. cand nu stii sigur daca mergi bine, esti inconjurat de stuf si nisip, ai sanse reale sa mergi 50km si sa dai de un canal care sa nu-l poti trece, in pustietate, si fara o harta clar definita a locului, dupa umila mea parere, se numeste aventura. si asta caut.

cinste.

Vezi ca intre Periprava si Sulina e arie strict protejata adica "Accesul în Pădurea Letea se face numai cu însoțitor (agent ecolog), la pas Âşi numai pe o rută dinainte stabilită". Daca tot vreti cu motorul prin Rezervatia Biosferei nu mai bine faceti toate demersurile legale, in speta sa luati aprobare de la administratia rezervatiei si sa va documentati foarte bine pe unde e bine sa treci cu vehicule motorizate si pe unde nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca intre Periprava si Sulina e arie strict protejata adica "Accesul în Pădurea Letea se face numai cu însoțitor (agent ecolog), la pas Âşi numai pe o rută dinainte stabilită". Daca tot vreti cu motorul prin Rezervatia Biosferei nu mai bine faceti toate demersurile legale, in speta sa luati aprobare de la administratia rezervatiei si sa va documentati foarte bine pe unde e bine sa treci cu vehicule motorizate si pe unde nu?

 

mai e un drum lateral...Periprava- Rosetti...predominant cu nisip dar e aproape ok, ocoleste rezervatzia...aflii de el in Periprava, se vede la un moment dat...mai departe de Rosetti nu stiu, dar nu cred sa ajunga spre Sulina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va explic babeste, ca altfel unii nu pricep:

- lucrez la Rezervatie (ARBDD, www.ddbra.ro), asa ca va rog sa ma credeti ca stiu care e treaba prin Delta

- pe grinduri exista tot felul de drumuri, daca te uiti pe harta ai impresia ca se poate ajunge oriunde

- multi au adus masini in Delta pentru activitati de transport, daca vedeti microbuze la Sulina nu inseamna ca au venit pe drum

- NU SE POATE AJUNGE decit pina la Chilia Veche, Gorgova si respectiv Dunavatul de Jos (pe cele 3 brate) cu masina (asta pe vreme uscata, ca daca ploua ati incurcat-o). In rest exista drumuri (apar chiar marcate pe harta), unele chiar pietruite, dar toate se termina in cite un canal.

- padurea Letea e zona strict protejata (cititi pe site ce inseamna asta). Daca vreti sa o vizitati, vorbiti cu dl. Ion Kiselef (0745.795703), este seful ocolului silvic Letea, va plimba cu tractorasul cu remorca si va explica tot ce vreti. Tot la el puteti dormi si minca.

REPET, daca vreti sa vedeti Delta, lasati motoarele si masinile undeva la marginea apei si luati o barca. E adevarat ca agentii ecologi sint varza, ca lumea nu mai respecta nimic, dar daca vreti sa intelegeti ceva din Delta nu mergeti cu motoarele, ca n-o sa vedeti nimic. Pentru un enduro adevarat (nu ma refer la dificultate ci la frumusete) va recomand restul Dobrogei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine graiesti, tinere domn, si asculta-voi cuvintele tale.

zi-mi te rog, care brat e cel mai frumos, are cea mai faina patrundere pe 2 roti(cel mai adanc drum), cel mai mioritic loc de cort si cele mai multe posibilitati de turism non-moto in imprejurimi.

mersi anticipat, cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai e un drum lateral...Periprava- Rosetti...predominant cu nisip dar e aproape ok, ocoleste rezervatzia...aflii de el in Periprava, se vede la un moment dat...mai departe de Rosetti nu stiu, dar nu cred sa ajunga spre Sulina...

La Periprava se ajunge doar cu vaporu

De la Periprava la Rosetti este intradevar drum ... dar in primul rand este foarte incurcat(stanga-dreapta-dreapta-stanga-dreapta-....... si tot asa .. doar localnicii il stiu) si in al doilea rand drumu este ffffffffff nisipos, nisip fin, afanat... eu am fost cu un Nissan Terrano II ... am ramas impotmoliti cand rulam doar cu 2X4 :scratch: la 4X4 a fost alta treaba!

 

Se poate ajunge si pana aproape de Sulina (Periprava-Rosetti-Cardon-Malul opus Sulinei)... dar pe malul celalalt! bac nu este ! ci doar o barca!

 

Daca mai aveti nevoie de alte informatii? Sunt aici:D

 

post-9218-1232915395_thumb.jpgpost-9218-1232915411_thumb.jpgpost-9218-1232915427_thumb.jpg Stejarul secular din padurea Letea

Restul pozelor - Dunele de nisip

post-9218-1232915451_thumb.jpg

post-9218-1232915459_thumb.jpg

post-9218-1232915462_thumb.jpg

post-9218-1232915466_thumb.jpg

post-9218-1232915474_thumb.jpg

post-9218-1232915478_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai aveti nevoie de alte informatii? Sunt aici:D

dupa cum te-am intrebat... care patrundere in delta o recomanzi? care se avanta mai mult, ajunge intr-un loc mai frumos si provocator(nisipul nu ma deranjaza.)

renunt la a merge in sulina/sf gheorghr, nu vreau sa fuck meciu prin rezervatii, nu-s genu.

deci... recomanda-mi traseu moto prin delta. unde zici acolo merem!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum te-am intrebat... care patrundere in delta o recomanzi? care se avanta mai mult, ajunge intr-un loc mai frumos si provocator(nisipul nu ma deranjaza.)

renunt la a merge in sulina/sf gheorghr, nu vreau sa fuck meciu prin rezervatii, nu-s genu.

deci... recomanda-mi traseu moto prin delta. unde zici acolo merem!

Daca vrei intr-adevar delta te poti duce pana la Chilia ... daca vrei judetul tulcea sunt multe alte trasee :D pe care le discutam in particular :scratch:

 

Nisipul de acolo te incurca .. iti zic :P e mult .. si te scufunzi :huh:

 

Sunt foarte multe locuri in iti poti pune cortu ... e liniste ... pe malul dunarii ai putea incerca ... masini nu trec ... doar frontiera mai face galagie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei intr-adevar delta te poti duce pana la Chilia ... daca vrei judetul tulcea sunt multe alte trasee :P pe care le discutam in particular :D

 

Pai de ce in particular? Sa nu vaza si ochii nostri? Egoistule. :scratch:

Editat de melciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Periprava la Rosetti este intradevar drum ... dar in primul rand este foarte incurcat(stanga-dreapta-dreapta-stanga-dreapta-....... si tot asa .. doar localnicii il stiu) si in al doilea rand drumu este ffffffffff nisipos, nisip fin, afanat

Se poate ajunge si pana aproape de Sulina (Periprava-Rosetti-Cardon-Malul opus Sulinei)... dar pe malul celalalt! bac nu este ! ci doar o barca!

Noi am fost cu trei GS-uri: doua de 1200 si unul de 800. A fost destul de greu, cred ca am si cazut odata si am impins de vreo doua ori. Ne-a cam prins si noaptea. In schimb treceau localnicii cu scuterele fara pic de efort, cu cate doi oameni pe scuter. Sunt convins ca radeau de noi - cu ditamai harabaiele si de abia ne miscam. Ma gandesc ca nu am inclacat nici o lege mergand pe drumul respectiv, din moment ce era circulat, dar poate ma insel.

Nisipul nu e joaca. Cel mai rau este printre copaci. In camp liber mai iei viteza si nu te ingropi. Dar printre copaci nu am avut curajul sa trag gazul, cum ar fi trebuit.

La Cardon are pensiune prietenul Bogdan (DeltaX). Daca sunteti prin zona...

La Sulina, in afara de trecerile cu barca (atat de ieftine ca, la inceput, nu intelegeam ce vrea sa spuna barcagiul - 50 bani (!?)) exista si alte variante, ocazionale si scumpe.

Spor

Editat de ali baba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost cu trei GS-uri: doua de 1200 si unul de 800. A fost destul de greu, cred ca am si cazut odata si am impins de vreo doua ori. Ne-a cam prins si noaptea. In schimb treceau localnicii cu scuterele fara pic de efort, cu cate doi oameni pe scuter. Sunt convins ca radeau de noi - cu ditamai harabaiele si de abia ne miscam. Ma gandesc ca nu am inclacat nici o lege mergand pe drumul respectiv, din moment ce era circulat, dar poate ma insel.

Nisipul nu e joaca. Cel mai rau este printre copaci. In camp liber mai iei viteza si nu te ingropi. Dar printre copaci nu am avut curajul sa trag gazul, cum ar fi trebuit.

La Cardon are pensiune prietenul Bogdan (DeltaX). Daca sunteti prin zona...

La Sulina, in afara de trecerile cu barca (atat de ieftine ca, la inceput, nu intelegeam ce vrea sa spuna barcagiul - 50 bani (!?)) exista si alte variante, ocazionale si scumpe.

Spor

noah... ce fain! deci nu prin rezervatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...