Sari la conținut

Conducatorii de scutere si mopede


butcky
 Share

Postări Recomandate

Articol luat de pe www.europafm.ro

 

"Conducatorii de scutere si mopede, spaima strazilor Capitalei

 

Anul trecut, numai in Capitala, s-au produs aproape 1000 de accidente in care au fost implicati motociclisti si conducatori de scutere.

 

Fata de 2007, cresterea a fost de 300 de evenimente rutiere. Din punctul de vedere al urmarilor, numarul accidentelor grave s-a marit cu 100, la fel ca si numarul persoanelor ranite grav. Statistica poate fi gasita pe www.politiacapitalei.ro.

 

In Bucuresti sint inmatriculate aproape 20.000 de motociclete, ceea ce reprezinta 2% din totalul vehiculelor. Totodata, numarul accidentelor provocate de motociclisti si mopedisti inseamna 20% din total. Intre acestea, cele mai multe au fost provocate de conducatorii de scutere si mopede, care nu au nevoie de permis, declara purtatorul de cuvint al Politiei Capitalei, Christian Ciocan."

 

 

SITUATIA ACCIDENTELOR DE CIRCULATIE PE CATEGORII DE VEHICULE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti sint inmatriculate aproape 20.000 de motociclete, ceea ce reprezinta 2% din totalul vehiculelor. Totodata, numarul accidentelor provocate de motociclisti si mopedisti inseamna 20% din total. Intre acestea, cele mai multe au fost provocate de conducatorii de scutere si mopede, care nu au nevoie de permis, declara purtatorul de cuvint al Politiei Capitalei, Christian Ciocan."

Ciocan tampit, nu vede ca sunt mai multi nevinovati (249) decat vinovati (151) implicati in accidente? Deci soferii sunt spaima motociclistilor, nu invers. Iar majoritatea celor bagati la vinovati sunt trecuti la "viteza neadaptata la conditiile de drum". Adica desi organele nu au facut nici un fel de masuratori (si probabil n-a cazut niciunul in fata radarului), merge motociclistul cu 10km/h, da intr-un canal fara capac, cade, zbang e vina lui ca nu a adaptat viteza la drumuri cu canale fara capac. Doar daca scoti tempeniile alea cu "viteza neadaptata la conditiile de drum" si "conducere imprudenta" (WTF!?! ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a "conduce prudent"? unde dracu mai e obiectivitatea statisticilor cu astfel de "variabile necunoscute"?) procentul scade de la 20% la 11%, din care doar 3% sunt cauzate de motocilisti si 9% de scuteristi si mopedisti. Si tot motociclistii sunt satanisti violatori de babe? Doar 0.34% din motociclistii inmatriculati au cauzat accidente. Ei sunt spaima?

 

Eh, d'aia merg lucrurile cum merg in tara, suntem condusi de niste imbecili care nici macar nu stiu sa citeasca propriile statistici. Si ne miram ca desi creste numarul de amendati creste si numarul de accidente. Cu imbecili ca Ciocan la conducere nu ma mira, in loc sa stea organul sa dea amenzi la neacordare de prioritate si la neasigurarea schimbarii de banda (cele mai importante cauze ale accidentelor conform chiar statisticilor in cauza), vajnicele organe romanesti stau la ciupeala dupa treceri, cu radaru pe A2 desi nu au ordin de serviciu sau nu stau deloc ci doar fac statistici si repeta imnul lor cu "conducatorii auto trebuie sa adapteze viteza la conditiile de drum!!!". Bleah...

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu imbecili ca Ciocan la conducere nu ma mira

Ciocan e doar purtatorul de cuvant al Politiei Romane. Seful circulatiei pe Bucuresti este Marian Motoc. Oricum nu asta este important! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pe mine ma enerveaza la culme pustimea fara casca si cu MULT tupeu ....de-mi vine sa ma duc la ei si sa le dau cateva capace...ei ca ei p*# isi accepta soarta de tembeli da in trafic mai sunt si masini si drumu e marginit de trotuare (cu pietoni).

 

 

 

 

 

Asa e in toate orasele stai linistit,daca ne`am apucat de dat capace la toti cu tabacherele care scot fum cred ca am fi la spital sa ne coase palmele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din perspectiva de conservar/pieton/motociclist, pustii (si nu numai) pe scutere, cu sapca D&G in loc de casca, sunt extrem de periculosi pentru ei in primul rand dar si pentru altii.... nu respecta absolut nimic si sunt de multe ori greu de evitat prin trafic...

 

acum 2 saptamani era sa intind unul pe la obor... mi-am cerut eu scuze si am trecut mai departe (eu conservar, el brav scuterist cu sapca armani)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din perspectiva de conservar/pieton/motociclist, pustii (si nu numai) pe scutere, cu sapca D&G in loc de casca, sunt extrem de periculosi pentru ei in primul rand dar si pentru altii.... nu respecta absolut nimic si sunt de multe ori greu de evitat prin trafic...

 

acum 2 saptamani era sa intind unul pe la obor... mi-am cerut eu scuze si am trecut mai departe (eu conservar, el brav scuterist cu sapca armani)...

 

 

selectie naturala :D....sa se duca pe gheata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

selectie naturala :banana:....sa se duca pe gheata :)

Da, dar selectia asta naturala te face sa ramai cu sechele + dosar penal (in anumite cazuri) dupa ce accidentezi vre-un manelist din asta... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i oblige la permis sa aibe cu ce sa-i ameninte.

ar fi un pas inapoi...important e sa inaspreasca pedepsele si controalele in ceea ce priveste obligativitatea cursului rutier si al inmatricularii,iar examenul ala teoretic sa fie unul pe bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

selectie naturala :D....sa se duca pe gheata :)

 

 

din pacate se pare ca nu functioneaza selectia naturala...

 

in afara de faptul ca sunt din ce in ce mai multi d`astia par si mult mai bine echipati pentru supravietuire... cel putin se inmultesc cu o rata mai mare decat cea cu care... well... nu vreau sa fiu deplasat...

 

mai mult decat atat par sa se simta bine in teasta goala pana si acum cand mie imi ingheata acul in turometru in masina...

 

back on-topic: e multi da` prosti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....sa se duca pe gheata :)

 

foarte multi nu au casca, dar sunteti rai. cati motociclisti vedeti pe strada acum? 1-2 poate. cati scuteristi? 5-10 (dintre care daca 2-3 au casca).

 

pentru frigul ce-l indura zilele astea sunt de iertat, doar pentru asta, si doar zilele asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi un pas inapoi...important e sa inaspreasca pedepsele si controalele in ceea ce priveste obligativitatea cursului rutier si al inmatricularii,iar examenul ala teoretic sa fie unul pe bune.

Pai si cum ar putea fi mai "pe bune", decat unul testat de Politie? Daca tot fac scoala (teoretic), ce e mare branza sa dea si examenul moto, care in Romania il ia oricum orice analfabet cu probleme de echilibru?

 

Multi soferi/piloti sunt cumpatati din teama de a pierde permisul, iar conducerea fara el e caz penal. Pe un scuterist colorat din Voluntari il amenedezi cat te tine pixul, atata timp cat nu vinde si nu cumpara auto/moto/imobile poate sa ignore amenzile, care se si prescriu automat. Si daca-l doare in dos de consecintele modului in care conduce si nu poate pati nimic, de ce ar respecta legea? Asta in cazul in care o stie.

 

Deci permis pentru scutere ar fi un maaaare pas inainte. Singura exceptie as lasa-o la mopedele care circula pe strazile de la sate, doar aia fara permis. Atat. Daca iesi pe DJ, DN, A, orase, premis obligatoriu. Nu poti sa lasi si un scuterist fara casca si permis la 50km/h dar si un Logan la 130km/h pe A1 ca pana la urma scuteristu moare, Loganu isi poate lua dosar penal si iar se duc dracu statisticile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si cum ar putea fi mai "pe bune", decat unul testat de Politie? Daca tot fac scoala (teoretic), ce e mare branza sa dea si examenul moto, care in Romania il ia oricum orice analfabet cu probleme de echilibru?

 

Multi soferi/piloti sunt cumpatati din teama de a pierde permisul, iar conducerea fara el e caz penal. Pe un scuterist colorat din Voluntari il amenedezi cat te tine pixul, atata timp cat nu vinde si nu cumpara auto/moto/imobile poate sa ignore amenzile, care se si prescriu automat. Si daca-l doare in dos de consecintele modului in care conduce si nu poate pati nimic, de ce ar respecta legea? Asta in cazul in care o stie.

 

Deci permis pentru scutere ar fi un maaaare pas inainte. Singura exceptie as lasa-o la mopedele care circula pe strazile de la sate, doar aia fara permis. Atat. Daca iesi pe DJ, DN, A, orase, premis obligatoriu. Nu poti sa lasi si un scuterist fara casca si permis la 50km/h dar si un Logan la 130km/h pe A1 ca pana la urma scuteristu moare, Loganu isi poate lua dosar penal si iar se duc dracu statisticile.

 

 

 

 

 

bai ...nushtiu ce sa zic de scuteristi...dar frate ...majoritatea suntetzi PENNALLLIII ....si la propriu si la figurat...pe unii dintre voi i`as baga la pushcarie 20 ani pe jilava! ...suntetzi incompetentzi ( nu vb de toti scuteristii ...sa nu saritzi acum pe mine....vb de o parte....a "comunitatzii" voastre) ....deci cred ca suntetzi primii in top ...la teribilism ....si mai vb lumea de noi astia cu motoare ca suntem handicapatzi.....dar in topul teribilistilor ar trebuii sa fitzi pe primu loc....printre taximetrishti ...blonde la volan ...si gigi cu dacia care nu ii intra in a 2-a si crede ca are timp sa treaca pe cedeaza....suntetzi crima bai oameni bun ...toata lumea mai greseste in trafic....pana si cel mai experimentat shofer....dar voi prea suntetzi de tot....nu e intersectzie in care sa nu fi cazut 4...5 scuteristi ...( intr`o luna) ....din 2mil catzi suntetzi ...doar 100 purtatzi casca....si aia pusa pe frunte la misto .!! drept urmare....legislatzie tata...poligon mult...si eventual nishte amenzi mai usturatoare....poate va calmatzi asa! .!!!!! si PURTATZI IN P**A MEA CASCA ....eventual cu un gel in buzunar sa va facetzi freaza cand va datzi jos de pe scuter....ca pe urma va miratzi de ce avetzi oase rupte !!! si datzi vina pe cei din jur!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum am vazut ca majoritatea care poarta casca daca le dai una peste ea li se invarte pe cap si probabil e luata la mana a 5-a, ei nu stiu ce inseamna casca si la ce ajuta in afara de faptul ca poti lua amenda daca nu porti, dar din pacate nici macar asta nu ii sperie si in plus de ce sa dea cateva milioane pe o casca cat de cat cand cu banii aia is pot "tuna" scuterul cu tot felu de prostii, mai urmeaza sa vedem ca isi pun si televizor intre picioare...

Editat de mangusta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum am vazut ca majoritatea care poarta casca daca le dai una peste ea li se invarte pe cap si probabil e luata la mana a 5-a, ei nu stiu ce inseamna casca si la ce ajuta in afara de faptul ca poti lua amenda daca nu porti, dar din pacate nici macar asta nu ii sperie si in plus de ce sa dea cateva milioane pe o casca cat de cat cand cu banii aia is pot "tuna" scuterul cu tot felu de prostii, mai urmeaza sa vedem ca isi pun si televizor intre picioare...

 

 

tv-on-a-scooty.jpg

 

asa ? :))

Editat de Fulguletz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai ...nushtiu ce sa zic de scuteristi...dar frate ...majoritatea suntetzi PENNALLLIII ....si la propriu si la figurat...pe unii dintre voi i`as baga la pushcarie 20 ani pe jilava! ...suntetzi incompetentzi ( nu vb de toti scuteristii ...sa nu saritzi acum pe mine....vb de o parte....a "comunitatzii" voastre) ....deci cred ca suntetzi primii in top ...la teribilism ....si mai vb lumea de noi astia cu motoare ca suntem handicapatzi.....dar in topul teribilistilor ar trebuii sa fitzi pe primu loc....printre taximetrishti ...blonde la volan ...si gigi cu dacia care nu ii intra in a 2-a si crede ca are timp sa treaca pe cedeaza....suntetzi crima bai oameni bun ...toata lumea mai greseste in trafic....pana si cel mai experimentat shofer....dar voi prea suntetzi de tot....nu e intersectzie in care sa nu fi cazut 4...5 scuteristi ...( intr`o luna) ....din 2mil catzi suntetzi ...doar 100 purtatzi casca....si aia pusa pe frunte la misto .!! drept urmare....legislatzie tata...poligon mult...si eventual nishte amenzi mai usturatoare....poate va calmatzi asa! .!!!!! si PURTATZI IN P**A MEA CASCA ....eventual cu un gel in buzunar sa va facetzi freaza cand va datzi jos de pe scuter....ca pe urma va miratzi de ce avetzi oase rupte !!! si datzi vina pe cei din jur!!!

 

 

ai scris 10 randuri, dar nici o propozitie coerenta. iar ca. 50% din simbolurile folosite, sunt puncte (puncte, puncte). felicitari, dar te rugam ai mila de noi cititorii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai scris 10 randuri, dar nici o propozitie coerenta. iar ca. 50% din simbolurile folosite, sunt puncte (puncte, puncte). felicitari, dar te rugam ai mila de noi cititorii !

 

Sincer sa fiu n-am inteles nici cui e adresat mesajul: scuteristilor, comunitatii (care din ele?), e vina voastra (a cui?) ????

In fine, nu-mi mai bat capul ca ma doare neuronul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...