Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa imi schimb toba dar nu vreau sa dau pe ea mai mult decat pe motocicleta, deci :D hai...care, cum, ce tobe si de unde le aveti :D

 

vick-exhaust.ro

/index.php?/topic/375004-tobe-sport-handmade/page__hl__vick-exhaust

Pe youtube gasesti niste clipuri.

 

Iti face si teava de legatura pentru ceva in plus.

Editat de seadryro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare,

 

Am o nelamurire...cam cat de cald ar trebui sa fie motorul ? atasez o poza cu al meu, cred ca este exagerat de fierbinte pt un mers linistit(in mare parte) prin oras. Ale voastre cum se comporta pe zile d-astea calduroase cum a fost ieri (sambata) ?

 

E ceva special la sistemul de racire ce ar trebui sa stiu ? Spre exemplu la unele motoare stiu ca pompa de racire functioneaza bine peste 6000 RPM, la noi nu cred ca este cazul dar zic asa,ca idee :)

 

Bafta :cheers:

post-39348-0-18246400-1307260982_thumb.jpg

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Si eu trebuie sa il schimb pe al meu si nu stiu ce antigel sa ii pun.

http://www.molromania.ro/ro/produse/consumabile_auto/antigeluri/evox_premium_g_30_-_antigel_concentrat/

 

Eu il folosesc de 2 ani si nu am avut probleme (diluat cu apa distilata in proportie 50/50). Se gaseste la orice statie MOL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a goli si rezervorul acela de expansiune pt antigel trebuie sa dau jos ceva? Sau se scurge tot pe acolo prin gaura aceea de la pompa de apa?

 

Vasul de expansiune, are in partea inferioara un furtun. Desfaci colierul si tragi furtunul afara. Pui un vas sub esapamant si lichidul se scurge prin locul in care era inainte furtunul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...m-am dus si am luat 2l de antigel...este roz la culoare, nu? Cel putin sticla are eticheta roz.

Depinde de care ai luat, nu culoarea e importanta... daca e deja diluat si scrie per eticheta ca merge la motoare din Al atunci pune-l fara grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune pe el : Coolant Concentrate (deci inseamna ca trebuie diluat, nu?) Iar pe spate : For high performance aluminium block engines.

 

E bun. Mai trebuie apa distilata.

Amesteci un litru antigel cu un litru apa distilata. Cei 2 litrii de amestec ar trebui sa-ti ajunga.

Pui la loc ce ai desfacut, mai putin capacul de la radiator. ;)

Torni incet amestecul in radiator. INCET. Poate te ajuta o palnie.

Bagi pana la buza. Bagi si in vasul de expansiune pana la dunga de sus. Pastreaza vreo 200 ml pentru completat ulterior.

Pui rezervorul. Incalzesti moto vreo 10 minute pana ajunge la temperatura de functionare si ii dai vreo 5 acceleratii pana la 5000 de ture.

Opresti. Astepti sa se raceasca COMPLET. Desfaci iarasi capacul radiatorului si completezi daca mai intra.

Verifici si vasul de expansiune si mai pui daca nu e la dunga.

Spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cumpara asa ceva , e cel mai prost cauciuc din lume !

Pffff, si io care credeam ca cel mai prost e Pirelli Sport Demon... :D

Multam de sfat! Alte recomandari de gume, bune pe ud si pe drumuri proaste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pffff, si io care credeam ca cel mai prost e Pirelli Sport Demon... :D

Multam de sfat! Alte recomandari de gume, bune pe ud si pe drumuri proaste?

 

:) nu stiu cum e sport demon, dar iti spun ca am avut mare noroc sa scap cu viata de k.kturile de arrowmax

 

 

 

daca mergi mult pe drumuri proaste/neasfaltate vezi poate gasesti un soft enduro la dimensiuni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) nu stiu cum e sport demon, dar iti spun ca am avut mare noroc sa scap cu viata de k.kturile de arrowmax

daca mergi mult pe drumuri proaste/neasfaltate vezi poate gasesti un soft enduro la dimensiuni...

Pe spate gasesc soft enduro cam orice brand recunoscut, dar pe fatza mai rar la dimensiunile standard de 110/80-17.

Culmea e ca gumele stock, tot niste Dunlop Arrowmax dar model vechi D103, chiar daca aveau DOT 2001 s-au comportat muuult mai bine in orice conditii de drum decat Sport Demon. Numai ca acum nu prea se mai gasesc pe piata sau daca se gasesc sunt foarte scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deh am gasit iar in manualul Haynes urmatoarea treaba... Radiator and engine capacity: 2 litres Expansion chamber: 0.7 litres ...asta ce inseamna? 2,7 litri sau din aia 2 litri 700 ml intra in camera? Nu mai inteleg nimic? A mai facut cineva un schimb de antigel recent?

 

Nu te mai stresa atata ca nu mai ajungi sa te dai cu moto.

Eu l-am schimbat acum 2 saptamani si spre deosebire de tine am masurat ce a iesit. ;)

Am dat pe jos ceva, dar au fost aprox. 2L.

 

Ei vorbesc acolo de CAPACITATI. Poate daca umplii la maxim vasul de expansiune (adica treci de dunga superioara) or fi vreo 0.7L.

Nici din sistem nu cred ca iese chiar tot.

Oricum... atat timp cat il mai desfaci o data dupa ce ai incalzit moto pana la temperatura normala de functionare, si completezi in radiator e OK.

 

Pune-o la loc si iesi la o tura... daca nu ploua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am auzit de cauciuc de 160 pus pe roata de 130.

la cb-ul nostru cauciucul e de 160 dar janta e de cbr...plus modificarile necesare. si nu e de 17 e de 16.

 

si inca o chestie, cb-urile mai vechi au altfel bascula, mai ingusta un pic, slabe sanse sa pui cauciuc de 160 mai ales 160 cu 17.

 

@GoodKat, ia-ti cauciucuri cat mai moi, cat mai sport, sa vezi atunci diferenta.

N-o sa mai vrei touring never ever!

eu cred ca alea de 140 sunt super ok pt Cb, eu asa am din fabrica pe 125-ul meu, ce naiba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce modificari iau fost facute dar eu acum am 160/60 zr17 pe spate ,este trecuta si in carte cu alte anvelope admise.

Daca nu e trecuta respectiva dimensiune si in cartea de identitate (si ma indoiesc ca e trecut altceva decat 130/80-17), atunci vei avea probleme la urmatoarea verificare tehnica.

 

Si revin la oful meu, pentru ca pana la urma nu spuneti niciunul ce gume aveti pe CB, mai precis marca si model. Doar bec mi-a recomandat sa nu ma puna dreacu sa cumpar Arrowmax GT501. Deci? O idee de anvelopa buna pe ud si pe drumuri nasoale?

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu e trecuta respectiva dimensiune si in cartea de identitate (si ma indoiesc ca e trecut altceva decat 130/80-17), atunci vei avea probleme la urmatoarea verificare tehnica.

 

Si revin la oful meu, pentru ca pana la urma nu spuneti niciunul ce gume aveti pe CB, mai precis marca si model. Doar bec mi-a recomandat sa nu ma puna dreacu sa cumpar Arrowmax GT501. Deci? O idee de anvelopa buna pe ud si pe drumuri nasoale?

Multam!

Iti spun ce sa nu iei: Heidenau. Pe drumuri bune/rele (chiar si macadam) sunt ok atata timp cat este uscat. Pe ploaie insa nu prea au aderenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

??? ce an este?

 

e cumva asta? http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cbf500%2006.htm

 

daca e asta e cbf500, un cb upgradat.

Nu prietentene frumos modelu de care zici u ,nici vorba , al meu este din '97 . si este trecut in cartea de indentitate in rubrica cu modificari ce nu afecteaza .... bla bla, dimensiunea asta .

 

aaaaa vroiam sa va mai intreb ceva ,se potriveste pe fata 120.60 zr 17, :) :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum e mai fain cu cauciucuri de 160, arata si mai bine se inclina si mai mult

si ai si optiunea de a folosi cauciucuri de sportiva, mare diferenta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine se pricepe daca pe janda de fata pe care am acum 110/80 -17 57H se potriveste o anvelopa de marimea 120/60 -17????

ca am cumparat un set de cauciucuri a dunlop sportmax sportsmart,

 

cine se pricepe daca pe janta de fata pe care am acum 110/80 -17 57H se potriveste o anvelopa de marimea 120/60 -17????

ca am cumparat un set de cauciucuri a dunlop sportmax sportsmart,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...