Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Toata lumea spune ca cele mai bune sunt cele de 4300, nu au lumina galbena, este lumina alba dupa care, o data cu cresterea valorii lumina isi intensifica nuanta de albastru, nu te vor ajuta in nici un fel pe ploaie si pe ceata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am tot vazut ca cea mai buna temperatura recomandata este 5000 sau 6000k. 4300k este cam spre galben. Acum depinde si de preferinte :)

Am vorbit cu Luigi de aici de pe forum si cred ca o sa iau de el. Mi se pare ca are un pret acceptabil.

5000k e cam albastru, 6000k e prea albastru. O fi 4300k un pic spre galben, dar ochiul uman e obisnuit cu lumina soarelui si vede mai bine la 4300 decat la 5000k si peste. Important e sa vezi, nu doar sa fii vazut, mai ales noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tot vazut ca cea mai buna temperatura recomandata este 5000 sau 6000k. 4300k este cam spre galben. Acum depinde si de preferinte :)

Am vorbit cu Luigi de aici de pe forum si cred ca o sa iau de el. Mi se pare ca are un pret acceptabil.

 

 

5000k e cam albastru, 6000k e prea albastru. O fi 4300k un pic spre galben, dar ochiul uman e obisnuit cu lumina soarelui si vede mai bine la 4300 decat la 5000k si peste. Important e sa vezi, nu doar sa fii vazut, mai ales noaptea.

sa arunc un pic de lumina asupra problemei

 

acum am pe masina de 4300. in mod evident ca sunt mai "galbene" decat 6000 dar ... daca sunt singur pe strada s-ar putea sa crezi ca nu am xenon. insa atunci cand mai e o masina cu halogen langa a mea, in mod clar iti dai seama ca ale mele sunt xenoane, fiind mai albe decat halogenul standard.

 

insa, la motocicleta am mai avut de 6000 si o sa pun tot de 6000.

6000 nu e albastru sau albastrui. tot alb dar mai stralucitor cumva decat cel de 4300 (oricum diferenta nu e chiar asa mare). de ce spun ca o sa pun tot de 6000? pt ca pe mine ma intereseaza in primul rand vizibilitatea pe timp de zi, si asa ies mai mult in evidenta.

 

adrian dupa spusele tale nu exista xenon alb. dupa tine ori e galben ori e albastru... am impresia ca nu prea le-ai comparat live

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, am avut doar de 4300, 5000 si 6000, pe masina si pe moto. Nici unul nu e alb pentru ca nu exista nici o sursa de lumina artificiala monolitica care sa produca alb pur, din pacate.

 

Daca vrei sa fii vazut poti pune ce culoare vrei. Daca vrei sa vezi noaptea atunci pui 4300. Alegerea ta, nu ma bag, doar informez. Eu am schimbat si pe masina si pe moto la 4300 pentru ca imi trebuie ca sa conduc, nu ca sa fiu evitat. Conduc destul de des noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul e un mic fenomen pe youtube, poate deja stiti de el. Eu sunt departe de mobra acum asa ca ma delectez cu clipurile lui. Si mai are si exact acelasi motor ca si mine, doar ca eu mai am pana sa conduc ca el.

 

E artist omul, il urmaresc si eu de ceva timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era un ZMEU dintre voi azi pe b-dul Timisoara cu una neagra,arata bine mobra....croseta printre masini,70-80 km/h!

ce nu mi-a placut insa,ca nu avea casca ! :)

b-666-urs

ASFALT USCAT tuturor si DRUMURI CAT MAI LUNGI SI MAI FRUMOASE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei bine,eu l-am prins in vizor...si dupa ce a iesit din raza mea zizuala,la nici 400 metri un mototciclcist politist oprise pe un motociclist nepolitist care cred ca era pe un YZF alb model 92-98.



de 750 ...cred!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca tot nu s-a mai pus de mult timp:

cb 500 y - 1999

ghidon schimbat (ceva de pe louis, mai lat)

sa modificata de Dan din Timisoara (ms inca o data, inca nu-mi vine sa cred ce diferenta e)

ambreiaj nou, releu de incarcare nou, ulei 7100 10w60 (sunt tare curios)

michelin pilot road 140/70 - spate

bujii ngk

xenon de la Luigi...

sper ca sezonul asta sa nu-mi mai faca surprize, dupa cate mi-a facut anul trecut am botezat-o Bisisica

post-49034-0-37114700-1394992012_thumb.jpg

Editat de viscol84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...