Sari la conținut

bucuresti 1964


intrusu
 Share

Postări Recomandate

Cea mai tare poză de pe acest sait :lol: post-7334-1236511695_thumb.jpg

Chiar ca este o poza de exceptie. Printre frigiderele SARATOV se vindeau si motociclete... Si erau inca niste timpuri OK, prin anii '80 nu mai vedeai nici un frigider la vanzare prin magazine si cu greu cate o MOBRA 50 SUPER, sau HOINAR. Cicloburule si Radu I, dati de veste cand va hotarati sa-mi faceti o vizita. Va astept cu mare placere.

In privinta WARSZAWEI, masina a iernat anul acesta la servici, undeva in zona Obor-Gara de Est, nu o am acasa momentan. Mai trebuie sa-i cumpar si baterie. Daca tineti neaparat sa o vedeti, fie faceti un drum la Piata Obor, daca e in drumul vostru, fie mai asteptati putin, sa dea coltu' ierbii, sa o activez si o aduc acasa.

Numai bine !

Editat de thvlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

asta e viespu in 1962 ( doi ani ) pe simsonu lu` tac`su:post-43121-1237018901_thumb.jpg

cicloburule;

m-ai spart cu site-ul ala de tramvaie; am gasit pana si cinema Bucegi de la piata 1 mai.......de atunci sap ca disperatu pe net dupa poze vechi - se pare ca e molima; i-a mai lovit si pe altii !! :friends:

poza aia din magazin e de senzatie; alea doua de pe margini sunt motoretele "Carpati" romanesti integral!!

Editat de viespu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e viespu in 1962 ( doi ani ) pe simsonu lu` tac`su:post-43121-1237018901_thumb.jpg

cicloburule;

m-ai spart cu site-ul ala de tramvaie; am gasit pana si cinema Bucegi de la piata 1 mai.......de atunci sap ca disperatu pe net dupa poze vechi - se pare ca e molima; i-a mai lovit si pe altii !! :cheers:

poza aia din magazin e de senzatie; alea doua de pe margini sunt motoretele "Carpati" romanesti integral!!

Am ajuns la certuri cu soția deja, am pierdut ore întregi cu căutări! ÂŞi eu am boala asta cu oraÂşul vechi (o

fi vreo sechelă de la "Mincu", am petrecut Âşi eu vreo 2 ani p-acolo). O să-ți dau un mesaj privat cu linkurile care mi-au captat atenția, dar în zilele următoare, că se află pe alt computer.

Toate bune! :friends:

 

P.S. Mor de ciudă că taică-meu nu m-a pozat pe Mobra lui, model cu furcă Earles!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baaaai; am gresit; am dat zoom mare pe poza aia din magazin si ce crezi ca scrie pe alea 2 din margini : ....simson; e simsoneta aia de 50cc.

...si jawa aia costa.....8500 lei - pare sa fie de 350....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns la certuri cu soția deja, am pierdut ore întregi cu căutări! ÂŞi eu am boala asta cu oraÂşul vechi (o

fi vreo sechelă de la "Mincu", am petrecut Âşi eu vreo 2 ani p-acolo). O să-ți dau un mesaj privat cu linkurile care mi-au captat atenția, dar în zilele următoare, că se află pe alt computer.

 

 

Te rog, pune link-urile alea aici.Ma intereseaza si pe mine!

 

Merci! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
Era un oras frumos.Din pacate o sa ajunga o cocina.

Multumesc,mi-ai dat de lucru. :D

 

Nooo, n-o să ajungă, a ajuns deja :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o cocina, e un oras populat. In Berlin sau in Paris, pe strazi vezi (cuvant urat) proaspat, metroul miroase a (cuvant urat), si totusi, 99% sunteti ahtiat dupa afara. Fiti domne mai optimisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o cocina, e un oras populat. In Berlin sau in Paris, pe strazi vezi (cuvant urat) proaspat, metroul miroase a (cuvant urat)

Cred ca ar trebui studiate mai mult albinele.Gresesc-albinele au fost studiate;ar trebui aplicate politica si regulile albinelor. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... afara. Fiti domne mai optimisti.

...ca se poate si mai rau!Putem ajunge doamne fereste ca si Parisul sau Berlinul! :crack:

Dap , noroc cu noi....ca nu am ajuns ca si Ei...

Imi povestea un amic din Bucuresti , despre o tentativa de expozitie foto , undeva in metrou, cu tema "Bucurestiul asa cum il iubim noi bucurestenii, si ne place noua mult de tot!" sau noh cam asa ceva ...Anuntata cu surle si trambite , si pregatita cu panglici...

In seara dinanitea premierei s-au furat toate fotografiile... :rock:

Ca sa faca ce cu ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o cocina, e un oras populat. In Berlin sau in Paris, pe strazi vezi (cuvant urat) proaspat, metroul miroase a (cuvant urat), si totusi, 99% sunteti ahtiat dupa afara. Fiti domne mai optimisti.

Se vezi Amsterdam. La 5 dimineata e curat ca au trecut astia cu curatenie. Dar la 10 seara e mizerie peste tot. Oameni, ce vreti, nu le a invatat nimeni sa-si arunca mizerie in cosul de gunoi. Si singur nu ne prindem de civilizatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucurestiul e o cocina in masura in care forumul asta e o cocina...ce sa-i faci, astea-s vremurile.

M-au impresionat comentariille (cel putin alea de la inceput) la articolul lui Alex Galmeanu. Vi le recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iată ceva nou, Âşi vechi în acelaÂşi timp! BucureÂştiul!

Toate bune! :crack:

Multe poze facute in anii de glorie ai Comunismului. Blocuri "la dunga", strazi si oameni "la dunga". Nu apreciez comunismul dar pe vremea aia arata totul mai bine, mai "la dunga".

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferențele majore care se observă: oameni puțini pe străzi, maÂşini foarte puține, lipsa panourilor imense cu reclame, a cearÂşafurilor de reclame de pe clădiri (acestea respirau!), lipsa cablurilor de toate soiurile care sînt întinse de-a valma pe toți stîlpii actuali, ceva mai puțină mizerie, dar Âşi faptul că era mai puțină vegetație, mai puțină verdeață! OraÂşul era proaspăt construit sau reconstruit, dar verdeața era numai în cartierele vechi. Am constatat acest lucru Âşi în pozele mele din copilărie.

Toate bune! :crack:

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ca se poate si mai rau!Putem ajunge doamne fereste ca si Parisul sau Berlinul! :crack:

Dap , noroc cu noi....ca nu am ajuns ca si Ei...

Imi povestea un amic din Bucuresti , despre o tentativa de expozitie foto , undeva in metrou, cu tema "Bucurestiul asa cum il iubim noi bucurestenii, si ne place noua mult de tot!" sau noh cam asa ceva ...Anuntata cu surle si trambite , si pregatita cu panglici...

In seara dinanitea premierei s-au furat toate fotografiile... :rock:

Ca sa faca ce cu ele?

 

Pai le-au ciordit aurolacii. Cum ce sa faca cu ele? Fac focul ca sa nu moara de frig...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Drumul Taberei - 1968

 

In blocul de 10 etaje din partea dreapta a fotografiei(plan indepartat), locuiesc eu acum(2009).Blocul a fost construit in 1965.Bucurestiul se termina pe atunci la actuala Piata Moghioros.

In "marea" intersectie de la Drumul Taberei 34 era capatul autobuzului 137(parca!) si se observa cateva conserve (noi, pe atunci!).

 

Ce vremuri! :banana:

Si atunci tot in scuar se parca :cheers:

Uite ca si faianta aia verde mica e tot acolo si dupa 42 de ani. Se vede cred si un colt din scoala 164.

Mesaj completat

Noi aia din "provincie" sustinem in totalitate ideile tale.

 

Numa ca, nu va fi cam inghesuiala pe la "Capitala" daca 10 % din populatie sta in 1% din imobile?

nu. ca se darimea in principal maghernitele si ramin blocurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...