Sari la conținut

Veteranii,adunarea!


Dan Nastase
 Share

Postări Recomandate

Mesaj completat

ROG ADMIN !

 

Din anul 2003 de cand activez pe www.motociclism.ro

este pentru a doua oara in ultimele doua luni

cand mi se introduc greseli "subtile" in text.

 

Cine poate face aceste badaranii si de ce ?!

 

;)

Incet-incet te faci de rahan. Da-i bataie. Stai asa oleaca sa-mi iau semintele ca sa nu ma plictisesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ANUNT

 

In urma discutiilor s-a hotarat ca membrii de mai jos sa se retraga din componenta AMOVERO

 

1 Sorin Avram 1983 Buc

2 Sulu Gabriel gabi's 1986 Craiova

3 Anghel Nicolae 1976 Buc

4 Ivanoiu Ion ivan_pedala 1984 Gorj

5 Bogdan Harea bogdan_harea 1982 Buc

6 Doru Lefterache dorumaster 1981 Buc

7 Gruesc Sorin sorin56ro2001 1982 Buc

8 Miclos Ioan 1986 Suceava

9 Anton Banciog Toni 1985 Galati

10 Fancsali Ioan 1986 Tg Jiu

11 Hotoboc Nicolae 1991 Gorj

12 Gligor Constantin 1984 Arad

13 Tiberiu Troia 1973 Buc

14 Haralambie Vlad 1975 Buc

15 Daniel Rosca Dan Rosca-Rfd 1984 Buc

16 Mijaica Adrian White Wolf 1981 Buc

17 Nanut Pantelimon 1984 Gorj

18 Dan Popescu Enduristul 1990 Buc

19 Popescu Marian popair 1984 Buc

20 Barchi Constantin 1997 Craiova

21 Ionescu Teodor doru1900 1978 Buc

22 Adrian Papacica adivfr 1990 Buc

23 Buturuga Giurgea 1987 Buc

24 Olaru Dan 1977 Buc

25 Dobrogeanu Marcel Tg Jiu

26 Furtuna Gabriel Buc

27 Zavu Constantin 1972 Iasi

28 Gherghel Raul 1990 Brasov

29 Lehman Valentin Berlin

30 Ceanga Ilie 1988 Craiova

31 Popescu Sorin 1973 Buc

32 Parsoveanu Ion 1984 Slatina

33 Radu Ionescu 1989 Craiova

34 Radu Fanel stefan45 1984 buc

35 Ciornei Constantin 1988 Suceava

36 Eugen Lasculescu 1976 Tr.Severin

37 Nitescu Sorin SXN666 1984 Buc

38 Stancioi Constantin 1993 Tg Jiu

39 Strajeru Gheorghe 1968 Suceava

40 Buzila Constantin 1967 Suceava

41 Boghian Dumitru 1988 Suceava

42 Brateanu Ion 1977 Suceava

 

Noua forma de organizare si membrii care vor compune viitoarea Asociatie vor fi anuntate intr-un topic separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fim sinceri:

 

Fara sa intram in amanunte si discutii sterile...

Dupa lista prezentata aici - nici AMOVERO cu cei 56 de veterani ramasi pe liste si nici MOTOVETERANII cu un numar relativ egal de membri

nu vor constitui vreodata adunari, cluburi sau grupari capabile sa dirijeze miile de motociclisti maturi din Romania.

In primul rand prin viziunea lipsita de perspectiva si prin numarul restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si in al doilea rand prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

 

AMOVERO ramane cu speranta unui ideal a unei organizatii formata din motociclisti demni

cu adevarat pasionati de motociclism.

Oameni cu experienta de decenii in sa, actuali sau viitori seniori

pentru care dreptul de a purta emblema si blazonul treselor este o mandrie !

 

MOTOVETERANII... Iarasi nu are rost sa intram in amanunte... Sa le fie de bine si sa fie sanatosi !

„Puii de urs” din Bucuresti gresesc enorm incercand sa se impuna cu codul... „cine nu e cu noi e impotriva noastra”...

uitand un adevar pur si simplu:

 

Motociclistii sunt liberi si iubesc libertatea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sss Eu zic ca te bagi neinvitat ca musca-n... lapte !

 

Poate n-ai aflat, dar in ultima vreme ADMIN-ul este foarte atent la tentativele negative ale moderatorilor !

Misiunea ta ca moderator este sa veghezi la pastrarea principiilor corecte ale site-ului www.motociclism.ro

Ca user... ai libertatea si bunul simt sa lasi nealterate opiniile veteranilor pe topicul dedicat lor.

 

Multumim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai raspunsul meu cu litere ingrosate.

Sa fim sinceri:

-Pai hai sa fim

 

Dupa lista prezentata aici - nici AMOVERO cu cei 56 de veterani ramasi pe liste si nici MOTOVETERANII cu un numar relativ egal de membri

nu vor constitui vreodata adunari, cluburi sau grupari capabile sa dirijeze miile de motociclisti maturi din Romania.

-Spre deosebire de AMOVERO, MotoVeteranii nu si-au dorit si nici n-au avut pretentia vreodata ca reprezinta seniorii motociclismului romanesc. Doar tu cu Amovero-ul tau ati avut pretentia asta!

 

In primul rand prin viziunea lipsita de perspectiva si prin numarul restrans de activisti online care dau ?legi? si vorbesc ?in numele? majoritatii

si in al doilea rand prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

-Aici esti doar tu si vorbesti singur. Faci reguli pe care le respecti doar tu, pentru ca ai ramas singur. "Dincolo" exista un "numar restrans de activisti online" care dau "legi" doar pentru grupul lor si "vorbesc" doar in numele lor. Spre deosebire de tine care vorbesti de unul singur, ei sunt macar cativa care vorbesc intre ei. Deci, care e mai penibil?

Cum am mai spus, MotoVeteranii nu reprezinta, NU VOR si nici n-ar putea reprezenta toti seniorii motociclismului romanesc. Repet, aceasta dorinta si pretentie doar tu ai avut-o cu a ta Amovero.

 

AMOVERO ramane cu speranta unui ideal a unei organizatii formata din motociclisti demni

cu adevarat pasionati de motociclism.

Oameni cu experienta de decenii in sa, actuali sau viitori seniori

pentru care dreptul de a purta emblema si blazonul treselor este o mandrie !

-Asa sa fie!

Pana una alta, as fi curios sa vad o lista ACTUALIZATA si nu lista veche a membrilor Amovero. Am banuiala ca pe noua lista sunteti doar tu si inca vreo 2-3.

 

MOTOVETERANII... Iarasi nu are rost sa intram in amanunte... Sa le fie de bine si sa fie sanatosi !

?Puii de urs? din Bucuresti gresesc enorm incercand sa se impuna cu codul... ?cine nu e cu noi e impotriva noastra?...

uitand un adevar pur si simplu:

Motociclistii sunt liberi si iubesc libertatea!

- "Cine nu e cu noi e impotriva noastra"??? Ma mir ca nu ti-e rusine sa te uiti in oglinda dimineata!!!

Fiecare MotoVeteran este liber ca pasarea cerului! Stii foarte bine asta, dar te oftica s-o recunosti! Si daca stau bine sa ma gandesc, tu de fapt duci aceasta campanie mincinoasa doar pentru a discredita frumosul grup al MotoVeteranilor. Si faci asta doar in speranta disperata de a mai aduna pe langa tine cativa care nu stiu adevarul.

Cum am mai spus, ma mir ca nu ti-e rusine sa te uiti in oglinda dimineata!

 

Te rog nu mai dezinforma!

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa lista prezentata aici - nici AMOVERO cu cei 56 de veterani ramasi pe liste si nici MOTOVETERANII cu un numar relativ egal de membri

nu vor constitui vreodata adunari, cluburi sau grupari capabile sa dirijeze miile de motociclisti maturi din Romania.

In primul rand prin viziunea lipsita de perspectiva si prin numarul restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si in al doilea rand prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

Of of of ,limba romana cum e ea siluita....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@'SSSS' & Co

Atrag atentia ca acesta este un topic dedicat veteranilor de pe www.motociclism.ro

in care este indicat sa nu te bagi in seama total eronat si rauvoitor.

Ca moderator si motociclist ai face bine sa dai dovada de spirit de fairplay.

 

Nu fac eu politica altora si am expus aici - ca raspuns la publicare unei liste -, in mod politicos,

MOTOVETERANILOR, opiniile mele, punct.

Am mai spus-o si o repet:

Nu ma intereseaza cantitatea in detrimentul calitatii !

AMOVERO nu va obliga pe nimeni - niciodata - sa faca parte doar din aceasta organizatie !

 

@'Enduristul'

"In primul rand prin viziunea lipsita de perspectiva si prin numarul restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii..."

Of of of ,limba romana cum e ea siluita....

 

Esti "pe rosu" inutil si ai inceput sa faci polutii la seral !

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil iti doresti sa-ti ceara voie toata lumea ca sa exprime o opinie. Din nefericire pt. dumneata asta n-o sa se intimple niciodata, asa cum si restul veteranilor ti-au dat flit in momentul cind au sesizat ca incerci sa induci aere de sefie.

In rest poti sa continui sa plingi in continuare si sa incerci sa-i discreditezi pe cei care au decis sa se disocieze de persoana dumitale, ca oamenii isi vad de treaba lor fara sa le pese de rabufnirile patetice pe care le improsti disimulat, la adresa lor. clown.gif

 

Ai sesizat perfect !

 

Dar nu esti moderator "obiectiv" si vei fi parat la admin....ghici ce se va intampla?!

 

Salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate n-ai aflat, dar in ultima vreme ADMIN-ul este foarte atent la tentativele negative ale moderatorilor !

 

Pai cere-te moderator. Poti sa-ti pui in ceveu dup-aia : moderator motoretizm.ro. In alta ordine de idei, iarasi te faci de rahan scuipand pe niste oameni a caror vina e doar faptul ca nu sunt de acord cu tine. Sefule.

 

PS: sunt fanul oricarui motoveteran care-l ignora pe Nastase.Practic, sunt fanul tuturor motoveteranilor cu exceptia unuia.

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti "pe rosu" inutil si ai inceput sa faci polutii la seral !

Eu nu-ti dau report dar te rog sa vi sa cureti tot ce fac eu la seral.

 

Despre textul cu pricina hai sa facem o analiza pentru ca nu te-ai prins nici daca ti-am atras atentia.Pe vremea mea scoala era obligatorie,nu stiu inainte...

 

Dupa lista prezentata aici - nici AMOVERO cu cei 56 de veterani ramasi pe liste si nici MOTOVETERANII cu un numar relativ egal de membri

nu vor constitui vreodata adunari, cluburi sau grupari capabile sa dirijeze miile de motociclisti maturi din Romania.

In primul rand prin viziunea lipsita de perspectiva si prin numarul restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si in al doilea rand prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

 

Sa luam primul paragraf.Eliminand artificiile din el reiese urmatorul aspect:

Nici AMOVERO nici MOTOVETERANII nu vor fi capabili vreodata sa dirijeze miile de motociclisti maturi.Boooon

 

In paragraful doi (desi nu inteleg de ce e cu aliniament de la capat...dar ma rog ,poate scrii in versuri si eu nu m-am prins) autorul simte nevoia sa vina si cu o explicatie asupa paragrafului 1,raspunzand la intrebarea "De ce nu vor fi capabili sa dirijeze motociclistii?"

Raspunsul corect ar fi fost:

In primul rand datorita viziunii lipsita de perspectiva si datorita numarului restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si in al doilea rand prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

 

Asadar,roseatza mea e justificata ,nu si roseatza ta din gat.Dar poti sa o tratezi cu P.I.B.-ul (produsul intern brut) meu de la seral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasati-l, mai, in pace. nu se loveste intr-un om cazut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu-ti dau report dar te rog sa vi sa cureti tot ce fac eu la seral.

 

Despre textul cu pricina hai sa facem o analiza pentru ca nu te-ai prins nici daca ti-am atras atentia.Pe vremea mea scoala era obligatorie,nu stiu inainte...

 

Sa luam primul paragraf.Eliminand artificiile din el reiese urmatorul aspect:

Nici AMOVERO nici MOTOVETERANII nu vor fi capabili vreodata sa dirijeze miile de motociclisti maturi.Boooon

 

In paragraful doi (desi nu inteleg de ce e cu aliniament de la capat...dar ma rog ,poate scrii in versuri si eu nu m-am prins) autorul simte nevoia sa vina si cu o explicatie asupa paragrafului 1,raspunzand la intrebarea "De ce nu vor fi capabili sa dirijeze motociclistii?"

Raspunsul corect ar fi fost:

In primul rand datorita viziunii lipsita de perspectiva si datorita numarului restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si in al doilea rand prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

 

Asadar,roseatza mea e justificata ,nu si roseatza ta din gat.Dar poti sa o tratezi cu P.I.B.-ul (produsul intern brut) meu de la seral.

@Enduristul & alti "ouameni scoliti"...

Inainte de a va continua politica originala, de a sari isteric la beregata si de a deveni penibili cu acuzatiile inventate,

v-as ruga sa nu-mi mai interpretati total eronat scrisele si spusele !

Am inteles ca eu sunt de vina pentru obrazul vostru gros si declaratiille voastre mincinoase in privinta "declaratiilor

de avere" privind anii de experienta la ghidon.

Am inteles ca eu sunt de vina pentru comportamentul ignobil al motociclistilor nativi din Romania...

 

Dar nu inteleg sa fiu de vina si pentru violarea limbii romane !

(O las si pe asta in "gestiunea" celor mai tineri)...

 

Ca sa fim exacti, apropo de limba romana:

 

Eu nu-ti dau report, dar te rog sa vii sa cureti tot ce fac eu la seral.

 

„Vi” e pronume reflexiv si in niciun caz verb. Conjugarea verbului „a veni” este, la modul indicativ, persoana a-II-a singular, „tu vii”.

 

Sa luam primul paragraf. Eliminand artificiile din el reiese urmatorul aspect:

Nici AMOVERO, nici MOTOVETERANII nu vor fi capabili vreodata sa dirijeze miile de motociclisti maturi. Boooon

 

In paragraful doi (desi nu inteleg de ce e cu aliniament de la capat... dar, ma rog, poate scrii in versuri si eu nu m-am prins), autorul simte nevoia sa vina si cu o explicatie asupra paragrafului 1, raspunzand la intrebarea "De ce nu vor fi capabili sa dirijeze motociclistii?"

Raspunsul corect ar fi fost:

In primul rand, datorita viziunii lipsita de perspectiva si datorita numarului restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si, in al doilea rand, prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

 

Asadar, roseatza mea e justificata, nu si roseatza ta din gat. Dar poti sa o tratezi cu P.I.B.-ul (produsul intern brut) meu de la seral.

 

DEX:

 

DATORĂT, -Ă, datoriți, -te, adj. 1. (Despre o sumă de bani sau un bun) Care trebuie plătit, restituit cuiva. ♦ Cuvenit. 2. Provenit din sau de la..., cauzat, pricinuit de... ♦ (Cu valoare de prepoziție, în forma datorită) Mulțumită, grație; din cauza, din pricina. [Var.: datorĂĄt, -ă adj.] – V. datori. Sursa: DEX '98

 

PRIN prep. I. (Introduce un complement circumstanțial de loc) 1. (Complementul arată spațiul pe care îl străbate sau pe unde pătrunde ceva) Lumina trece prin geam. 2. (Complementul arată spațiul în interiorul căruia se desfășoară sau are loc o acțiune) În, pe undeva. Se ascund prin văgăuni. ♦ (Complementul arată spațiul dintre două sau mai multe obiecte identice) Printre. II. (Introduce un complement circumstanțial instrumental) Cu..., cu ajutorul..., pe calea..., utilizând. Se înțeleg prin soli. ♦ Datorită. (!!!) ♦ De către, de. III. (Introduce un complement circumstanțial modal, în construcții infinitivale cerute de obicei de verbele „a începe” și „a sfârși”) Autorul începe prin a-și expune planul. ◊ Loc. conj. Prin urmare = în consecință, deci. IV. (Introduce un complement circumstanțial de timp) În..., în cursul..., în timpul... Tresare prin somn. ♦ Cam în..., aproape de... V. (Precedat de prep. „de”, formează loc. prep. prin care se exprima timpul, locul aproximativ) De prin iulie. De prin pădure. [Var.: (reg.) pân, pin prep.] – Pre2 + în. Sursa: DEX '98

 

DAR (fiindca DEX-ul iti da, insa nu-ti baga si in traista):

 

http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis010-014.htm

 

... "datorită" Âşi "din cauză". Folosirea lor generează, în practică, anumite confuzii pe care, cu modesta mea putere de lămurire, încerc să le spulber. Diferența dintre cele două vorbe este următoarea: din punctul de vedere al celui ce cuvîntă, "datorită" trebuie să fie legat de un efect favorabil, plăcut, convenabil, în timp ce "din cauză", de unul negativ, nemulțumitor, defavorabil.

 

DATORITĂ: Datorită lui, am reuÂşit să învăț pentru acest examen.

 

??DATORITĂ?? Datorită alcoolului, a ajuns cu maÂşina în Âşanț.

 

Din cauza alcoolului, a ajuns cu maÂşina în Âşanț.

 

DIN CAUZA: Din cauza ei, n-am ajuns la timp la gară.

 

??DIN CAUZA?? Din cauza vremii însorite, au ieÂşit pepeni gustoÂşi.

 

Datorită vremii însorite, au ieÂşit pepeni gustoÂşi.

 

DATORITĂ O scoatem la capăt, datorită bunului simț al poporului român.

 

DIN CAUZA Multe lucruri merg prost din cauza corupției.

 

Să stăm cîteva clipe aici: dacă am spune: "Multe lucruri merg prost datorită corupției", propoziția ar avea, în esență, ceva absurd: ca Âşi cum ar trebui să fim recunoscători corupției că ne-a ajutat să ne ducem de rîpă. E drept, sunt posibile contexte în care e corectă folosirea lui "datorită" (care e sinonim cu "grație" sau cu "mulțumită"), deÂşi efectul a fost negativ: e vorba de contexte ironice, sarcastice, batjocoritoare: Mulțam, stimabile, datorită dumitale sunt în halul ăsta! Adică, ce mai: îți sunt profund îndatorat pentru cîte rele mi-ai făcut! Să mai vedem niÂşte exemple:

 

??DATORITĂ?? Datorită grevelor, producția a scăzut.

 

DIN CAUZA Din cauza grevelor, producția a scăzut.

 

??DIN CAUZA?? Am cîÂştigat numai din cauza eforturilor excepționale ale apărătorilor.

 

DATORITĂ Am cîÂştigat numai datorită eforturilor exceptionale ale apărătorilor.

 

DIN CAUZA Pagubele sunt mari, din cauza tergiversărilor.

 

DATORITĂ Datorită informațiilor pe care mi le-ai dat, am evitat o belea.

 

În toate exemplele pe care le-am dat, "din cauza" este echivalent (deci poate fi înlocuit) cu "din pricina". La rîndul său, "datorită" poate fi substituit prin "grație" sau "mulțumită".

 

Deci folosirea cuvantului „prin” in acel context este corecta, in schimb, „datorita” este gresita, nemaivorbind de faptul ca ti-a scapat un „prin”.

 

Pot sa cred - din pacate, si in cazul tau - ca majoritatea motocilistilor nostri au facut scoala din obligatie...

dar trebuie sa credeti si voi ca unii chiar au studiat din placere si pasiune !

In consecinta, imi permit sa citez mai jos textul initial, corect si original.

 

Sa fim sinceri:

 

Fara sa intram in amanunte si discutii sterile...

Dupa lista prezentata aici - nici AMOVERO cu cei 56 de veterani ramasi pe liste si nici MOTOVETERANII cu un numar relativ egal de membri

nu vor constitui vreodata adunari, cluburi sau grupari capabile sa dirijeze miile de motociclisti maturi din Romania.

In primul rand, prin viziunea lipsita de perspectiva si prin numarul restrans de activisti online care dau „legi” si vorbesc „in numele” majoritatii

si, in al doilea rand, prin faptul ca - in forma actuala - nu vor putea reprezenta niciodata

spiritul veteranilor moto din intreaga tara.

 

AMOVERO ramane cu speranta unui ideal a unei organizatii formate din motociclisti demni,

cu adevarat pasionati de motociclism.

Oameni cu experienta de decenii in sa, actuali sau viitori seniori

pentru care dreptul de a purta emblema si blazonul treselor este o mandrie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dan Nastase

Deosebit de elevate toate cele prezentate ; imi face placere sa le citesc.

Nu am timp de comentarii , aseara m-am intors dintr-un drum de 450 km ( Curtea de Arges-Zalau) de unde tot copilareste am cumparat un Suzuki SV 1000 S din 2005 , pe care am zburdat Valea Oltului - Curtea de Arges la trei , sase grade celsius de mi-au inghetat monezile in pantalonii de costum (nici costumul de ginere , nici costumul de blana de stejar, ci costumul textil de motociclist) Salutari,Nicon.

Special am asteptat doua saptamani... pentru a mai demonstra ceva !

La fel ca si in cazul celor doi brasoveni care au facut turul lumii, la fel si in cazul motociclistei Kelevra

care ajuns in India cu motocicleta, strabatand Himalaya - prin trecatori situate la inaltimi de 5000 de metri...

pastrand proportiile... si in cazul domnului Nicon... pe acest forum: pauza la manifestari pozitive... masive. Astia sunteti !

 

Stimate domn, va urez din inima "sa stapaniti sanatos SV-ul de 1000 si la cati mai multi kilometri frumosi !"

 

Stai asa oleaca sa-mi iau semintele ca sa nu ma plictisesc.

PS: sunt fanul oricarui motoveteran care-l ignora pe Nastase.

Cu exceptia semintelor care fac - se pare - parte emblematica din activitatea ta de motociclist...

mie nu-mi plac nici manelutzele...

Si eu sunt fanul oricarui user care-l ignora pe domnul Nastase...

motiv pentru care... ofer si un premiu:

 

post-882-1296822562_thumb.png

 

Of of of ,limba romana cum e ea siluita....

Enduristule, vezi ca ai un intelegator al limbii tale romane, activist varsat, admirator al aberatiilor 'telectuale emise de tine...

Deturnator cu... greutate !

 

Dumnezeu sa apere Romania !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bud:

 

Ramai la semintzele tale !

Esti slabutz... Foarte slabutz !

Nu ai fi capabil sa recunosti un domn nici daca ar calca - din greseala - pe tine !

La problema cu Allah... intr-o tara majoritar crestina... un prieten de-al meu ti-ar spune scurt:

 

Plimba lanzul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bud:

Nu ai fi capabil sa recunosti un domn nici daca ar calca - din greseala - pe tine !

:D Adica tu chiar esti atat de aerian incat chiar crezi ca ai fi vreun domn,este?

La problema cu Allah... intr-o tara majoritar crestina... un prieten de-al meu ti-ar spune scurt:

Crestina my ass. Faptul ca are mai multe biserici decat scoli o face o tara majoritar retarda

Plimba lanzul !

Sa avem pardon, ati uitat un "t". Plimba tu bah domnule,lantzul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@budd:

Tristule, hotarat lucru, nu ai simtul umorului... nici al etichetei si nici al exactitatii !

Esti amuzant numai pentru ca esti ridicol !

 

:D

 

Dar un talent tot ai...

Reusesti sa deturnezi discutia de la inchizitorul endu, gramaticu' motoveteranilor...

si de la faptul ca la ei... +60 de membrii depind de un "cod" votat de 7-18 "lideri".

 

MAJORITĂTE, majorităti, s. f. Partea sau numărul cel mai mare dintr-o colectivitate.

♦ Superioritate numerică cerută (prin lege) sau obtinută în alegeri.

◊ Majoritate absolută = număr de voturi egal cu cel putin jumătate plus unu din total.

 

Niciodata, nici vorba de asa ceva...

Adica..."libertate" totala !

 

Aferim !

 

Multumiri, mihai prd

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Budd, as spune sa te linistesti si sa lasi oamenii sa se certe in liniste, esti cam neavenit cu postarile tale.

Domnule politist, sugerez sa dati un scan pe acest topic spre a vedea ca nu sunt singurul. Prietenia dvs stransa cu Nastase nu ar trebui sa va orbeasca in aplicarea regulamentului (inexistent) al forumului.

 

Aferim !

 

Multumiri, mihai prd

Q.E.D.

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce este un forum?

 

A interveni pe „forum“ a devenit, de cîțiva ani buni, un hobby la îndemînă. La sfîrÂşitul fiecărui articol publicat în presa curentă, o sumedenie de cititori (care, de regulă, nu-Âşi semnează mesajul cu numele lor adevărat) se pronunță, fiecare cu inteligența Âşi gramatica lui, asupra articolului cu pricina. Nimic rău, în principiu. Am făcut însă experiența de a citi, în mai multe rînduri, felurite reacții la articolele mele. A rezultat o rapidă reflexie asupra acestui nou „gen“ literar Âşi mi se pare util să o împărtăÂşesc forumiÂştilor înÂşiÂşi.

AÂş aminti, mai întîi, interlocutorilor mei că termenul „forum“, dincolo de istoria lui „electronică“, are o ereditate nobilă, grecească Âşi latină. Forumul roman, ca Âşi agora grecească, erau locuri publice axiale în viața cetății. Forumul era, deopotrivă, spațiu al autorității, al instituțiilor politice, Âşi loc al adunărilor populare, al dezbaterilor comunitare sau al comerțului. Pe scurt, forumul era un loc al schimbului: de idei, de mărfuri, de opinii. Acolo se luau decizii, acolo se instituiau legi, acolo se desfăÂşurau „certurile“ între cetățeni, fie ei reprezentanți ai diferitelor facțiuni politice, filozofi, negustori, sau gură-cască. Forumul era un teritoriu civic Âşi ritual. Toate astea ar trebui să impună forumistului contemporan o anumită ținută, o anumită responsabilitate. A fi prezent „pe forum“ înseamnă a asuma un rol social, un oficiu public. Forumul nu e un ring de box, în care intri pus pe mutilarea adversarului. El nu e, de fapt, un loc al adversității, chiar dacă e unul al dezbaterii, al părerilor contradictorii. Ceea ce urmăreÂşte forumistul nu e să brutalizeze, ci să convingă. Nu să spargă nasurile, ci să reorienteze mințile. Asta se face cu argumente, cu vervă (eventual ironică), nu însă cu injurii Âşi ghionturi. ÂŞi încă ceva: în piața publică nu te duci dezbrăcat, sau în pijama, sau nespălat. Te duci îngrijit la vorbă Âşi la port, gata să contrezi, gata să îți susții fără concesii convingerile, dar niciodată preocupat să îți înjoseÂşti propinenții sau pe tine însuți prin gesturi Âşi cuvinte de ocară. E recomandabil să Âştii despre ce vorbeÂşti, să te exprimi corect Âşi limpede Âşi, mai ales, să fii la obiect. Să nu te laÂşi dominat de idei fixe, de obsesii private, de instincte nedomesticite. Să combați idei, nu oameni, să nu-ți iei antipatiile personale drept „principii“, nici competența proprie drept cristal.

 

Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieÂşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieÂşire presupune, de la veÂşmînt la discurs.

ForumiÂştii ar trebui, poate, pornind de la schița de mai sus, să-Âşi pună, măcar din cînd în cînd, problema unei minime etici a forumului. Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieÂşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieÂşire presupune, de la veÂşmînt la discurs. E un centru social, nu o berărie de cartier. Experiența mea de lectură, cu unele excepții, cărora le sînt recunoscător, nu e pe măsura aÂşteptărilor. Mulți dintre forumiÂşti sînt fie confiscați de o exaltată imagine de sine, fie obsedați de sîngeroase resentimente. Cei care îl detestă pe Băsescu scriu despre el indiferent dacă articolul pe care îl „comentează“ e despre piersici. Cei care, mutatis mutandis, mă detestă pe mine, au aerul că aÂşteaptă febril ocazia săptămînală de a-Âşi exersa ura Âşi umorul fin împotriva metehnelor mele pernicioase. Alții se ceartă între ei, alții fac paradă de cultură Âşi subtilitate, carenți, în mod stingheritor, la amîndouă. Cei mai mulți nu fac decît să se afle în treabă, cerÂşind un pic de atenție, un pic de prestigiu, o țîră de recunoaÂştere publică. Forumul roman se construise prin asanarea unei mlaÂştini. Din păcate, la noi, mlaÂştina e încă la suprafață.

 

Andrei PLEÂŞU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte inspirat ales articolul domnului Andrei PleÂşu,

adevarul este ca pe langa discutia reala a acestui topic, au fost interventii si rautati din partea multora, unii chiar suspendati pentru verva lor,

mie unul mi-e sila de ce a devenit acest forum, nu se mai poate purta o discutie banala aproape pe nici un topic, sa fie oare de vina nervozitatea zilelor astea inputite pe care le traim?

sa vina mai repede vara sa invartim roata, nu tasta....

Editat de Jardi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate va mai descleshtatzi nitel!

 

De la bac:

 

Inima este cel mai important organ genital al omului.

 

° Cu ajutorul cainelui Vitoria Lipan si-a gasit foarte repede

zacamintele sotului.

 

° In 1877 trupelor rusesti li s-a permis sa traverseze

teritoriul Romaniei, impreuna cu tancuri si avioane, iar romanii le-au dat mancare si cazare contracost.

 

° Vitoria Lipan plangea cu lacrimi la gasirea oaselor barbatului sau.

 

° Drumetii veneau la Hanul Ancutei pentru a minca si a bea vin din ulcicile noi ca alea vechi erau sparte!

 

° Un profesor intreaba o eleva:cine a scris poezia

"Luceafarul" [] .... ea spune Tudor Arghezi.

 

 

° Poezia "Sburatorul" de Ion Has Radulescu este un omagiu

adus aviatorilor romani.

 

° Mircea cel Batrin a fost inmormintat la Cozia impreuna cu umbra sa.

 

° In

° Desi s-a ocupat mai mult cu turismul, Calistrat Hogas vorbea latina la perfectie.

 

°

° Mircea cel Mare, care prima data a fost batrin, sta la un discurs cu Baiazid. Acesta il primeste politicos, dar cu obraznicie, si-l face in tot felul, ca pe o albie de porci. Cind Baiazid il intreaba arogant "Tu esti Mircea?", domnitorul roman nu se pierde cu

firea si ii raspunde la fix: "Da-mparate!"

 

Pina la urma Mircea cel Mare, desi batrin il va ingenunchia pe trufasul otoman cu citeva proverbe si zicatori bine plasate.

 

Imparati cu care lumea nu putea sa se mai impace au venit si la noi in Romania si au cerut pamint si de baut, dar cum venira s-a lamurit cu cine are de-a face si s-a dus de-a berbeleacul cu pleava pulberata, c-au ramas doar citeva de bucati de eniceri si spahii

fugind, dintre care este amintita "inspre Dunare, o mina."

 

 

 

° Mihai Eminescu si-a intitulat poezia "Din valurile

vremii..." vrand sa sugereze vremea si apoi nu a mai continuat titlul din nu stiu din ce motiv s-a razgandit si a inceput strofa I..

 

° Manole a pus-o pe Ana la zid si a inceput sa o lucreze.

 

 

 

° Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

 

° Calin tine de mîna mireasa care are parul lung de fericire.

 

Ea lupta sa puna mîna pe dragostea flacaului.

 

° Poetul îsi asteapta iubita ca împreuna sa cutremure o barca.

 

° Ion Creanga s-a nascut între anii 1887-1889.

 

° Nechifor Lipan a avut fericita ocazie de a nu se mai întoarce acasa fiind jefuit de niste oameni invidiosi.

 

 

 

° Dimitrie Cantemir a avut un rol însemnat în viata sa.

 

 

° Profa: In ce tip se incadra Otilia Marculescu?

 

Eleva: In tipul ingerului a fetei blonde..

 

Profa: Asta ai citit tu intr-o carte?

 

Eleva: Asta am spus-o eu din proprie initiativa

 

 

° Latina clasica este o limba moarta, care nu se poate vorbi

decit in scris. Dupa caderea Imperiului roman, o parte din latina

clasica defuncta a devenit bulgara. Limba romana are la baza latina

bulgara, amestecata cu elemente de daca si o groaza de cuvinte slabe.

In secolul al XV-lea, limba vorbita de popor era considerata vulgara

si n-o vorbea nimeni.

 

° De ce se numeste nuvela "La tiganci"?

 

Raspuns : Localitate in care se petrece actiunea este La tiganci.

 

° Profesorul : "Ce stil functional are acest text?"

 

Elevul: " Stilul articol"

 

° Prof: cum moare Dinu Paturica?

 

Elev:?

 

Prof: A murit intr-un mod simbolic?

 

Elev:?

 

Prof(NERVOS): Haide, mai, baiatule, cum a murit?

 

Elev(SPERIAT): L-A CALCAT CARUTA!!!!

 

° Nichita Stanescu este un poet care se mira de orice. El se

mira si de faptul ca oamenii aud si au urechi. Pai de ce? El n-a avut

urechi? A vazut el vreun om fara urechi? Ma rog, da se zice ca asa

este in poezie, sa te miri de toate si sa le pui pe toate unele subt

altele, in rânduri scurte, ca sa se vada ca sunt versuri.

 

° Basmul este o poveste mai lunga, poate fi chiar cât o carte

groasa, si are atâtea personaje ca nu le mai tii numarul dar trebuie

sa fii atent la fabula ca te intâlnesti cu ea si in final.

 

° Basmul studiat de noi este Harap Alb si este un basm cult

pentru ca este scris de un om cult, Eminescu. Atunci cand cel care

scrie basmul este incult si basmul este incult, adica opus basmului

cult, dar amândoua basmele sunt frumoase, numai ca unul este scris

intr-un fel si celalalt in alt fel.

 

° În cunoscuta baladã Miorita, sunt descrise câteva

întâmplãri în care sunt implicate doi criminali, o oaie turnãtoare, si

un cioban care socheazã prin prostia lui.

 

° Toma Alimos era viteaz pentru cã cu o mânã conducea calul,

cu o mânã îsi tinea matele si cu o mânã se bãtea cu Manea..

 

° Inima este împãrtitã în douã atricule si douã testicule..

 

° Zoe si Tipãtescu se iubeau pe la spate.

 

° Împãratul avea o grãdinã si în fund un mãr.

 

° Moromete fãcea pârtie pe salcâm ca sã se dea cu sania.

 

° Eminescu este trist pentru cã nu a reusit sã facã nimic în viata lui.

 

 

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...