Sari la conținut

Veteranii,adunarea!


Dan Nastase
 Share

Postări Recomandate

salve! asa cum ma cunoaste si el :laugh: ne-am vazut si am dat mina la timpul respectiv

 

..asta inseamna ca nu-l cunosti pe Dan ! la timpul respectiv...in 1978 si eu am dat prima data mana cu el ! noi..motociclistii vechi,daca nu intervenim aici nu inseamna ca nu existam! eu cred ca ar trebui mai mult respect din partea voastra!

E greu sa gandesti cum gandim noi care am supravietuit pe motoreta peste 35-40 ani si mai ales unii care au facut un tel in viata din motociclism!

o seara buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

..asta inseamna ca nu-l cunosti pe Dan ! la timpul respectiv...in 1978 si eu am dat prima data mana cu el ! noi..motociclistii vechi,daca nu intervenim aici nu inseamna ca nu existam! eu cred ca ar trebui mai mult respect din partea voastra!

E greu sa gandesti cum gandim noi care am supravietuit pe motoreta peste 35-40 ani si mai ales unii care au facut un tel in viata din motociclism!

o seara buna!

Respectul este reciproc in lumea mea, sau de loc. Indiferent de virsta merite sau alte criterii arbitrare sau nu. Respectul deriva din fapte si faptele spun totul despre un om. O data pierdut, definitiv asa ramine. Ca si AMOVERO.

Galesul :)

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..asta inseamna ca nu-l cunosti pe Dan ! la timpul respectiv...in 1978 si eu am dat prima data mana cu el ! noi..motociclistii vechi,daca nu intervenim aici nu inseamna ca nu existam! eu cred ca ar trebui mai mult respect din partea voastra!

Faptul ca ati folosit quote la un post al lui Galen si in acelasi timp ati adus acuze de lipsa de respect nu cred ca este corect. Galen s-a exprimat intotdeauna decent fata de persoana lui DN.

E greu sa gandesti cum gandim noi care am supravietuit pe motoreta peste 35-40 ani si mai ales unii care au facut un tel in viata din motociclism!

o seara buna!

Si iarasi tendinta de a ridica la rang de erou motoretistul veteran. De ce tineti neaparat sa faceti aceasta separare intre generatii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu sa gandesti cum gandim noi care am supravietuit pe motoreta peste 35-40 ani si mai ales unii care au facut un tel in viata din motociclism!

o seara buna!

 

Imi cer scuze ca intervin, am si eu o curiozitate si va rog sa ma lamuriti: de ce spuneti ca "peste 35-40 ani" cand vad la profilul dumneavoastra ca aveti permis din 1981, adica de 31 de ani? Sa inteleg ca ati mers 5 ani fara permis?

 

Inca odata imi cer scuze daca v-am deranjat cu aceasta intrebare, nu vreau decat sa-mi satisfac curiozitatea si sa aflu cum era pe vremuri. Multumesc.

 

O seara buna! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca dumneavoastra vedeti la profilul meu vreo data care sa sugereze ca as putea veni maine la ora 18 la "arc" atunci imi pare rau ca v-am intrebat...

Daca nu vreti sa raspundeti, sa fiti sanatos, numai bine si intalniri cat mai placute la "arc" cu ceilalti veterani va urez!

In special cu dan nastase, cand il intalniti sa nu uitati sa dati noroc cu el si sa povestiti ce faceati in '78. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca dumneavoastra vedeti la profilul meu vreo data care sa sugereze ca as putea veni maine la ora 18 la "arc" atunci imi pare rau ca v-am intrebat...

Daca nu vreti sa raspundeti, sa fiti sanatos, numai bine si intalniri cat mai placute la "arc" cu ceilalti veterani va urez!

In special cu dan nastase, cand il intalniti sa nu uitati sa dati noroc cu el si sa povestiti ce faceati in '78. :)

da tu crezi ca m-am uitat la profilul tau! am crezut ca esti motociclist adevarat si poate mai vii si pe la arc! esti vedeta frate,scuza-ma ca te-am invitat la arc! ....nici eu nu am fost de 5-6 ani,dar veneam special pentru tine ca sa vezi cum arata un motorist adevarat!!! bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

“Învățăturile Motociclistului Veteran către fiul său Teodosie”...

 

Cu adevăr recunosc Âşi cu mare dreptate mărturisesc vouă scriind acest letopiseț -

că din os de cavaler trăgându-mă - nu Âştiu când au trecut deceniile, ani mai buni sau mai răi, mai frumoÂşi sau mai urâți...

Trăind o viața, o poveste, un gând, sau o legendă, cine mai stie?!

Niciodată nu am avut ca țintă să devin patriarhul Âşoseleor, nici de pe la noi Âşi nici de pe alte meleaguri străbătute...

Âşi chiar dacă acum, ajuns de osteneala, - deÂşi rar - mă mai dedulcesc la câte o caleaÂşcă,

miile Âşi sutele de mii de kilometri tot în Âşaua bidiviilor mei putere i-am făcut Âşi încă-i voi face...

cât mă vor mai ține încheieturile rheumatice...

Vezi, tu, fiule, viața îÂşi urmează cursul ei firesc Âşi ar fi cu mare păcat să zic vouă că m-am născut gata-înțelept din fire...

M-a tras Âşi pe mine ața la câte un bairam, o haiducie, am sărit Âşi eu pârleazul închipuit, dar Âşi cu fapta, având de dat desluÂşiri de ocară, dar Âşi de îndreptat lucruri smintite din firea lor...

Ce vreau să spun este că nu m-am pomenit dintr-o dată principe domn pe motocicletă,

dar în totdeauna am căutat să fiu printre cei mai din frunte – atât în “arta mânuirii fiarelor” – cât Âşi a primi - în breaslă, de la oameni Âşi din hrisoave - învățături dintre cele mai de ispravă...

Că hălăduiam cu motorul în lung Âşi în lat prin astă Evropă, că străbăteam în sus Âşi în jos cea Lume Nouă, m-am însoțit împreună cu chibzuința Âşi norocul, fără de care orice purcedere la drum ar fi fost, Âşi mai cu osebire acum este prin miile astea de sălbăticiuni – fără de izbândă. Am căutat, aÂşadar, ca să judec totul mereu cu vrednică înțelepciune.

Fiule, nu te călăuzi după mode efemere Âşi e bine să Âştii că doar pasiunea pentru motoare, dacă viața ta nu se confundă cu asta, nu este de ajuns.

Să Âştii că te poți împlini Âşi altfel.

Ai să constați că trec anii, 10 - 20, Âşi începi să devii virtuoz, dacă ai talent.

“Fumurile” ți se mai limpezesc, dacă ai bun-simț, Âşi, pe negândite ajungi la maturitate.

Tresele de veteran, nu sunt în scop în sine, dar le vei merita...

Vor fi un semn distinctiv, meritoriu. Pe care îl vei purta cu mândrie.

Măcar in suflet, te asigur.

Ce ai făcut pentru ele ? Ai trăit cu demnitate !

Ai reuÂşit să supraviețuieÂşti ca om în jungla aceasta.

 

Motoveteranii există in trafic.

Respect !

 

Salut vârtos de veteran !

La mulți kilometri frumoÂşi !

 

Dan Năstase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vor fi un semn distinctiv, meritoriu. Pe care îl vei purta cu mândrie.

Măcar in suflet, te asigur.

Ce ai făcut pentru ele ? Ai trăit cu demnitate !

Ai reuÂşit să supraviețuieÂşti ca om în jungla aceasta.

 

Asa oricine merita trese...

Tu nu pricepi un lucru simplu, toti oamenii de pe planeta asta fac cate ceva in viata, mai mult sau mai putin, toti exceleaza in ceva: familie, cariera, sport, politica, samd. Excelarea si specializarea pe un anumit domeniu este ceva natural, tendinta naturala a omului, vorba ceea "omu cat traieste invata"...

Deci, a fi mai presus decat ceilalti este pur si simplu aberant, compari mere cu pere..

Singurul fapt pentru care ai merita un respect este varsta, adica pentru ca ai trait mai mult decat noi, dar nici macar pentru asta nu ai facut nimic, timpul trece de la sine... singurul avantaj e ca te-ai nascut mai devreme si nici asta nu e meritul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa oricine merita trese...

Tu nu pricepi un lucru simplu, toti oamenii de pe planeta asta fac cate ceva in viata, mai mult sau mai putin, toti exceleaza in ceva: familie, cariera, sport, politica, samd. Excelarea si specializarea pe un anumit domeniu este ceva natural, tendinta naturala a omului, vorba ceea "omu cat traieste invata"...

Deci, a fi mai presus decat ceilalti este pur si simplu aberant, compari mere cu pere..

Singurul fapt pentru care ai merita un respect este varsta, adica pentru ca ai trait mai mult decat noi, dar nici macar pentru asta nu ai facut nimic, timpul trece de la sine... singurul avantaj e ca te-ai nascut mai devreme si nici asta nu e meritul tau.

 

Te cam inseli aici... adica te inseli rau! A nu se intelege ca-i iau apararea lui DN (n-o sa uit ca mizerie a facut la adresa mea sub numele Axor, fara niciun motiv)... dar adevarul e ca sunt foarte multi oameni care nu exceleaza in nimic in viata, sau nu in ceva pozitiv. Eu cred ca din contra, sunt putini care fac asta. Poti sa spui de exemplu ca Hagi nu a fost mai presus ca alti fotbalisti? Sau ca Metallica nu e mai presus ca 99% din formatiile rock care canta prin cine stie ce dughene? si exemplele pot continua la infinit...

Aaa... si Fane Spoitoru a excelat la ceva, nu? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis mai "mult sau mai putin"...

Eu unul daca o sa apuc 35 de ani de motociclism si o sa calatoresc in lumea larga pe motocicleta, o sa o fac de placere. Si daca o sa devin mai virtuos in motociclistica, daca am talent bineinteles, o sa fie pentru ca asta imi doresc eu, nu pentru a demonstra ceva cuiva.. sau pentru a-mi face cineva o statuie.

 

Pana la urma ce a facut domle' Nastase asta... in afara de a se da cu motocicleta din 68 incoace, a scrie despre motociclete... ?? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciodată nu am avut ca țintă să devin patriarhul Âşoseleor, nici de pe la noi Âşi nici de pe alte meleaguri străbătute...

 

Exact. Tu te-ai opus cat ai putut,ai strigat, te-ai agatat cu unghiile de bordura,ai plans da' ei nu,dom'le! Te-au facut patriarhul soselelor romanesti,ce ingrati!

Vezi ca-mi datorezi copyright pentru treaba cu patriarhul. Si nu, nu e un compliment in caz ca te intrebi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa... si Fane Spoitoru a excelat la ceva, nu? :)

 

da asa e, lumea e plina de prosti. ei reprezinta fundamentul societatii, locul unde isi infig radacinile cei mai destepti, de unde isi trag seva. ei sunt masa de manevra, piata de consum, cum vreti sa o luati. fara prosti desteptii nu ar exista. a incetat sa ma preocupe soarta lor, si-o merita. am constatat ca prostia face casa buna cu rautatea, invidia...altele asemenea. nu exceleaza fiecare in ceva astfel incat sa se puna semne de egalitate, unii, poate chiar majoritatea fac umbra pamantului degeaba. din pacate cei care exceleaza in infractionalitate nu fac parte din grupul de mai sus ci din grupul celor mai destepti daca sunt bine mersi, nu sunt prinsi si reusesc sa stea in libertate. au apucat-o insa pe alt drum. daca ajung insa la parnaie tot prosti sunt, orice prost fura. tot de la prosti isi trag seva si astia. situatia de mai sus nu tine de soarta ci de individ, oamenii se complac in starea asta, prefera sa se vaite decat sa se perfectioneze. unele lucruri dure sau neplacute spuse de basescu sunt realitati, iar asta e ultimul pe lista mea de simpatii.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

STIINDU-SE CA: TOTI motociclistii sunt LIBERI in cuget si simtire

si mai ales TINERI (idifererent de varsta)

 

Asteptam pe toti iubitorii motocicletelor - tineri sau seniori -

sa contribuie aici la realizarea proiectului "PARADA VETERANILOR"

 

CONTAM PE IDEILE SI PARTICIPAREA TUTUROR PASIONATILOR !

 

Sa gasim o zi cu soare si un loc pitoresc - cam prin centrul tarii - spre care sa se indrepte (din orice loc de bastina)

 

PARADA VETERANILOR

 

Va fi un eveniment unic in Romania.

Motociclisti de toate varstele, va asteptam pe acest topic

cu contributii de toata isprava !

 

Doamne Ajuta, sper sa iasa ceva frumos !

 

"Comunitatea Motociclistilor din Romania > Motociclist ... in Romania > MotoVeteranii > VETERANII, ADUNAREA"

 

Am petrecut doi ani pe acest topic

si foarte putina lume a remarcat esentialul...

 

Asociatiile, cluburile, firmele, revistele si vanitatile omenesti din tzara sunt in plan subsidiar !

 

Respectand chemarea initiala, "VETERANII ADUNAREA",

in plan moto, de mare isprava pentru Romania ar fi organizarea in fiecare an al unui raliu tematic,

un fel de "Adunare de la Blaj" - unde, la o data convenita

sute si mii de motociclisti sa vina din toata tara, calare !

 

Startul se va lua - la alegere - individual sau in grup, in functie de distanta,

astfel incat, la data intalnirii, cu doua sau trei ore inainte de sosire, tot escadronul motorizat

sa impanzeasca soselele !

 

Sa demonstram ca Romania are si Cultul Grandiosului

nu numai al personalitatii !

 

Fiecare motociclist, fiecare club moto din toate orasele tzarii

sa isi aduca aportul pentru realizarea acestei adunari moto,

veritabila manifestare nationala.

 

Desi aceasta ADUNARE DE LEGENDA, generatoare si de alte idei generoase

este dedicata motociclistilor veterani din Romania,

eu renunt sa mai port emblema cu trese care atesta vechimea ca motociclist

in favoarea unui semn moto general distinctiv :

 

Este vorba despre o mica insigna aurie, accesibila tuturor motociclistilor,

stilizarea rotii de motocicleta, cu diametrul de 35 mm

in centrul careia se afla, anul obtinerii permisului de conducere, individualizat pentru fiecare.

 

post-882-1301750739_thumb.jpg post-882-1301750749_thumb.jpg

 

Ceea ce este simplu este mai elegant si mai bun !

 

Mult noroc, sanatate,

La multi kilometri frumosi !

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm....domnul a inceput sa se creada Neagoe Basarab, pe cand Napoleon???

 

“Învățăturile Motociclistului Veteran către fiul său Teodosie”...

 

Cu adevăr recunosc Âşi cu mare dreptate mărturisesc vouă scriind acest letopiseț -

că din os de cavaler trăgându-mă - nu Âştiu când au trecut deceniile, ani mai buni sau mai răi, mai frumoÂşi sau mai urâți...

Trăind o viața, o poveste, un gând, sau o legendă, cine mai stie?!

Niciodată nu am avut ca țintă să devin patriarhul Âşoseleor, nici de pe la noi Âşi nici de pe alte meleaguri străbătute...

Âşi chiar dacă acum, ajuns de osteneala, - deÂşi rar - mă mai dedulcesc la câte o caleaÂşcă,

miile Âşi sutele de mii de kilometri tot în Âşaua bidiviilor mei putere i-am făcut Âşi încă-i voi face...

cât mă vor mai ține încheieturile rheumatice...

Vezi, tu, fiule, viața îÂşi urmează cursul ei firesc Âşi ar fi cu mare păcat să zic vouă că m-am născut gata-înțelept din fire...

M-a tras Âşi pe mine ața la câte un bairam, o haiducie, am sărit Âşi eu pârleazul închipuit, dar Âşi cu fapta, având de dat desluÂşiri de ocară, dar Âşi de îndreptat lucruri smintite din firea lor...

Ce vreau să spun este că nu m-am pomenit dintr-o dată principe domn pe motocicletă,

dar în totdeauna am căutat să fiu printre cei mai din frunte – atât în “arta mânuirii fiarelor” – cât Âşi a primi - în breaslă, de la oameni Âşi din hrisoave - învățături dintre cele mai de ispravă...

Că hălăduiam cu motorul în lung Âşi în lat prin astă Evropă, că străbăteam în sus Âşi în jos cea Lume Nouă, m-am însoțit împreună cu chibzuința Âşi norocul, fără de care orice purcedere la drum ar fi fost, Âşi mai cu osebire acum este prin miile astea de sălbăticiuni – fără de izbândă. Am căutat, aÂşadar, ca să judec totul mereu cu vrednică înțelepciune.

Fiule, nu te călăuzi după mode efemere Âşi e bine să Âştii că doar pasiunea pentru motoare, dacă viața ta nu se confundă cu asta, nu este de ajuns.

Să Âştii că te poți împlini Âşi altfel.

Ai să constați că trec anii, 10 - 20, Âşi începi să devii virtuoz, dacă ai talent.

“Fumurile” ți se mai limpezesc, dacă ai bun-simț, Âşi, pe negândite ajungi la maturitate.

Tresele de veteran, nu sunt în scop în sine, dar le vei merita...

Vor fi un semn distinctiv, meritoriu. Pe care îl vei purta cu mândrie.

Măcar in suflet, te asigur.

Ce ai făcut pentru ele ? Ai trăit cu demnitate !

Ai reuÂşit să supraviețuieÂşti ca om în jungla aceasta.

 

Motoveteranii există in trafic.

Respect !

 

Salut vârtos de veteran !

La mulți kilometri frumoÂşi !

 

Dan Năstase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi invitatie o fac si eu pentru tine.Maine dimineata la 9.30 AM punt la primul refugiu tehnic de pe A2 ,cam la km 15.Asa ca Dane te asteptam sa fii punctual.Mergem la Dalboka sa mancam scoici si alte alea.Ceva izmene mai groase ca cica o sa fie cam racoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi invitatie o fac si eu pentru tine.

Stimate domn, sincere multumiri pentru invitatie !

 

Asa cum i-am spus si lui Doru... maine avem programata o vizita in familie.

 

Data viitoare, pe cai si cu placere !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Este vorba despre o mica insigna aurie, accesibila tuturor motociclistilor,

stilizarea rotii de motocicleta, cu diametrul de 35 mm

in centrul careia se afla, anul obtinerii permisului de conducere, individualizat pentru fiecare.

 

post-882-1301750739_thumb.jpg post-882-1301750749_thumb.jpg

 

Ceea ce este simplu este mai elegant si mai bun !

 

Mult noroc, sanatate,

La multi kilometri frumosi !

 

Pai eu am o dilema aici, eu merg pe mobra din 1991 dar am luat permisul mult mai tarziu, in 2000. Asta inseamna ca trebuie sa-mi pun emblema ca sunt mobrist din 2000? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam pe toti iubitorii motocicletelor - tineri sau seniori -

sa contribuie aici la realizarea proiectului "PARADA VETERANILOR"

 

CONTAM PE IDEILE SI PARTICIPAREA TUTUROR PASIONATILOR !

 

Sa gasim o zi cu soare si un loc pitoresc - cam prin centrul tarii - spre care sa se indrepte (din orice loc de bastina)

 

PARADA VETERANILOR

 

Va fi un eveniment unic in Romania.

 

Am petrecut doi ani pe acest topic

si foarte putina lume a remarcat esentialul...

 

Asociatiile, cluburile, firmele, revistele si vanitatile omenesti din tzara sunt in plan subsidiar !

 

Respectand chemarea initiala, "VETERANII ADUNAREA",

in plan moto, de mare isprava pentru Romania ar fi organizarea in fiecare an al unui raliu tematic,

un fel de "Adunare de la Blaj" - unde, la o data convenita

sute si mii de motociclisti sa vina calare !

 

Startul se va lua - la alegere - individual sau in grup, in functie de distanta,

astfel incat, la data intalnirii, cu doua sau trei ore inainte de sosire, tot escadronul motorizat

sa impanzeasca soselele Romaniei !

 

Fiecare motociclist, fiecare club moto din toate orasele tzarii

sa isi aduca aportul pentru realizarea acestei adunari moto,

veritabila manifestare nationala.

 

Semn moto general distinctiv :

 

Este vorba despre o mica insigna aurie, accesibila tuturor motociclistilor,

stilizarea rotii de motocicleta, cu diametrul de 35 mm

in centrul careia se afla, anul obtinerii permisului de conducere, individualizat pentru fiecare motociclist in parte.

 

Mult noroc, sanatate,

La multi kilometri frumosi !

 

 

Pai eu am o dilema aici, eu merg pe mobra din 1991 dar am luat permisul mult mai tarziu, in 2000. Asta inseamna ca trebuie sa-mi pun emblema ca sunt mobrist din 2000? :)

Insigna nu este obligatorie.

Este o propunere pentru motociclisti - indiferent de varsta, vechime sau cilindreea motocicletei.

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Insigna nu este obligatorie.

Este o propunere pentru motociclisti - indiferent de varsta, vechime sau cilindreea motocicletei.

 

Stai linistit ca oricum nu aveam de gand sa vin la intrunirea asta :). Mi-e ca ma molipsesc de la tine si incep sa scriu bolduit cu albastru. :)

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam pe toti iubitorii motocicletelor - tineri sau seniori -

sa contribuie aici la realizarea proiectului "PARADA VETERANILOR"

 

CONTAM PE IDEILE SI PARTICIPAREA TUTUROR PASIONATILOR !

 

Mult noroc, sanatate,

La multi kilometri frumosi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am petrecut doi ani pe acest topic

si foarte putina lume a remarcat esentialul...

 

NU asociatiile, cluburile, firmele, revistele si vanitatile omenesti sunt subiectul principal aici !

 

Respectand chemarea de pe prima pagina, "VETERANII ADUNAREA",

in plan moto, de mare angajament pentru Romania ar fi organizarea in fiecare an al unui raliu tematic,

un fel de "Campia Libertatii", o "Adunare de la Blaj" - unde, la o data convenita

sute si mii de motociclisti sa vina din toata tara, calare !

 

Fiecare motociclist, fiecare club moto din toate orasele tzarii

sa isi aduca aportul pentru realizarea acestei adunari moto,

veritabila manifestare nationala.

 

Mult noroc, sanatate,

La multi kilometri frumosi !

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...