Sari la conținut

Piston Rupt


CZU
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Am descoperit ca unul dintre pistoane are o portiune rupta si anume o bucata din spatiul ce vine intre primii doi segmenti. Am incercuit cu rosu in poza bucata lipsa.

 

CINE ARE PE ACASA UN PISTON BOMBAT DE NIPRU si vrea sa-l vanda, sau stie pe cineve care poate sa faca rost de asa ceva?

Am cautat peste tot si nu am gasit nicaieri. Ma gandeam sa-l sudez si dupa aceea sa-l refac pe strung.

 

Multumesc!

post-4415-1133960338_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

pai ce cota? spune si tu ca sa poate sa te ajute cineva! :haha:

 

intrebarea e alta: bucata lipsa unde e? poate a ajuns dreq in motor sa-ti faca bucurii dupa aia!

 

p.s. varianta cu sudatu' nu e buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit k dak e jos in baie nu te deranjeaza cu nik.

pt k la pompa are o sita si nu poa sa-l traga inauntru in ea si altceva nu deranjeaza... :haha:

 

Cred ca e... jos :D

 

 

 

 

pai dak era undeva pe sus facea umbra... :lol:

post-3910-1133963169_thumb.gif

Editat de Manuel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar sita aia se poate infunda. eu cred ca nu e mare inginerie sa speli un motor (.pe dinauntru...)

era o firma aproape de gara basarab, care face, produce, nus tiu..aduce...piese pt comuniste.

daca vrei sa-ti faci un piston de calitate, te pun eu in legatura cu cineva.

Editat de GSK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar sita aia se poate infunda. eu cred ca nu e mare inginerie sa speli un motor (.pe dinauntru...)

era o firma aproape de gara basarab, care face, produce, nus tiu..aduce...piese pt comuniste.

daca vrei sa-ti faci un piston de calitate, te pun eu in legatura cu cineva.

iti zic io k nu senfunda asa usor sau mai ales cu ditamai bucata de aluminiu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca esti inconstient..cum sa mergi cu u motor care are inauntru` lui o bucata de piston??/?? prietene..nu poti da un astfel de sfat. poti eventual sa-ti tii astfel de sfaturi pt tine. nu vreau sa ne certam, nu te cunosc si nici nu imi prea pasa ce sa spune pe aici...dar totusi...suntem la service. hai sa fim putin seriosi, sa uitam ca suntem romani si sa uitam de celebra replica "las-o ca merge asa!!!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca esti inconstient..cum sa mergi cu u motor care are inauntru` lui o bucata de piston??/?? prietene..nu poti da un astfel de sfat. poti eventual sa-ti tii astfel de sfaturi pt tine. nu vreau sa ne certam, nu te cunosc si nici nu imi prea pasa ce sa spune pe aici...dar totusi...suntem la service. hai sa fim putin seriosi, sa uitam ca suntem romani si sa uitam de celebra replica "las-o ca merge asa!!!"

ai avut nipra? :haha:

 

mai pun o data pozaia de mai sus poa nu stii mot pe de rost.

post-3910-1133964096_thumb.gif

Editat de Manuel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pistonului aluia nu ai ce sa-i mai faci , decat sa-i canti steaua si sa-l faci scrumiera. :D Sincer am vazut pistoane topite, crapate in lung sau pe diagonala, gaurite dar spart asa nu am vazut. :kiss:

Pentru scoaterea bucatilor din motor e nevoie numai de demontarea baii de ulei, si asa nu e etansa niciodata asa ca nu pierzi nimic :lol: Totusi nu ar trebui sa produca pagube bucata lipsa din piston, probabil sta cuminte pe fundul baii .Chiar daca ajunge in distributie, o mesteca pinioanele alea fara grija, doar e otel( sau poate nu :haha: ) contra aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pistonului aluia nu ai ce sa-i mai faci , decat sa-i canti steaua si sa-l faci scrumiera. :lol: Sincer am vazut pistoane topite, crapate in lung sau pe diagonala, gaurite dar spart asa nu am vazut. :kiss:

Pentru scoaterea bucatilor din motor e nevoie numai de demontarea baii de ulei, si asa nu e etansa niciodata asa ca nu pierzi nimic :kiss: Totusi nu ar trebui sa produca pagube bucata lipsa din piston, probabil sta cuminte pe fundul baii .Chiar daca ajunge in distributie, o mesteca pinioanele alea fara grija, doar e otel( sau poate nu :D ) contra aluminiu.

sal!

d-aia zic k nu-s probleme...

distributia are camera ei separata,vibrokenu e sus si e separat de baie,e un perete cu 3 sau 2 gauri,depinde de model sau de turnare...stiti cum sunt rusii astia.

doar pompa are sorbu acolo si are o sita sanatoasa ...nu are absorbtie asa mare sa penetreza sita...sta linistit acolo

... :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Menuel...daca tot vrei sa continui..

de ce nu intelegi ca eu vb despre principiul romanesc, tiganesc,etc..penal, in speta..

de a trece cu vederea astfel de chestiuni... (cum e aceeasta problema - sa lasam ala acolo ca nu strica nimic..)

eu vb despre un principiu, iar tu tot o dai ca are sita sanatoasa..etc..

te cred, ai cunostinte despre nipre, comuniste etc.

dar ar trebui sa te mai conduci in viata si dupa niste principii de bun simt...

multa bafta in repararea motoarelor cu segmenti in baia de ulei.

 

si in alta ordine de idei... daca nu vrei sa vb in principiu..sa zicem ca omu o sa vanda motoru. ce o sa-i zica celui care il cumpara..

frate! motorul merge brici... are el o bucata de segment in baia de ulei, dar poti sa stai linistit ca nu-i nici un bai. Nipra are sita sanatoasa...

eu sunt f experimantat in astfel de chestiuni. si nu in sensul ca dau tepe ci le cumpar...

Editat de GSK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsurile voastre.

 

Motorul este desfacut complet iar baia am dat-o jos.

Problema mea nu este unde este bucatica ci de unde iau piston bombat pentru cilindrul din stanga!!!!

 

Dupa ce am desfacut acum motorul si cuta de viteze pot sa dau un sfat celor care au Nipru functional dar nu au facut o revizie totala a lui: AM GASIT PIESELE CU BAVURI DE FABRICATIE si BUCATI DE ORDINUL MILIMETRILOR in cutia de viteze, sa nu mai vorbim de pilitura. Asa ca fratior daca vreti sa va mearga Nipra bagati si voi un ochi in interior.

 

Cine imi poate spune cum aflu ce cota este cilindrul meu? dupa stanta de pe cilindru de langa blocul motor? e un "0" acolo.

 

Bafta!

Editat de CZU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:kiss: na , daca na trebuie pistoane bombate rusesti.... si pot sa pun pariu ca sunt ENORM de grele , fatza de cele de olticit , care mai au si 3 randuri de segmenti , mult mai subtiri , mai buni, etc... ca sa nu mai vb de pistoaanele de alfa romeo de 80mm diametru,(cum a pus kerosen:) ) UN LUCRUU E SIGUR: DACA AI NIPRU SI VREI SA MEARGA OK, SCHIMBATI TOT CE E INAUNTRU:) ! EU ASHA AM SA FAC(deja e 50% ne-rusesc:) )

bafta la reparat!:P :kiss:

 

:haha: :D :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah pistonul asta asa a fost bagat, daca se rupea bucata in mers in cel mai rau caz se gripa pistonul, in cel mai bun ramanea acolo si o gaseai intre segmenti. In timpul functionarii nici macar zona de jos a pistonului, aia cu al 4-lea segment nu iese din camasa spre baie, nu mai vorbesc de aia de sus.

DECI: pistonul ala arata asa cum arata cand a fost montat ultima oara daca nu ti-a cazut in mana bucata la demontare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsurile voastre.

 

Motorul este desfacut complet iar baia am dat-o jos.

Problema mea nu este unde este bucatica ci de unde iau piston bombat pentru cilindrul din stanga!!!!

 

Dupa ce am desfacut acum motorul si cuta de viteze pot sa dau un sfat celor care au Nipru functional dar nu au facut o revizie totala a lui: AM GASIT PIESELE CU BAVURI DE FABRICATIE si BUCATI DE ORDINUL MILIMETRILOR in cutia de viteze, sa nu mai vorbim de pilitura. Asa ca fratior daca vreti sa va mearga Nipra bagati si voi un ochi in interior.

 

Cine imi poate spune cum aflu ce cota este cilindrul meu? dupa stanta de pe cilindru de langa blocul motor? e un "0" acolo.

 

Bafta!

 

0= 77,95 mm tre sa fie stantat pe capu pist

verifik dak sageata de pe capu pist e stantata corect trebuie sa corespunda cu sageata de pa matritza pist ,sageata pe care o gasesti dak te "uiti in pist k intr-o cana"...tii pist cu capu in podu palmei si te uiti in el ...ai sa vezi sageata cum ar veni pe"fundu canii" :haha:...te descurci tu.

 

Menuel...daca tot vrei sa continui..

de ce nu intelegi ca eu vb despre principiul romanesc, tiganesc,etc..penal, in speta..

de a trece cu vederea astfel de chestiuni... (cum e aceeasta problema - sa lasam ala acolo ca nu strica nimic..)

eu vb despre un principiu, iar tu tot o dai ca are sita sanatoasa..etc..

te cred, ai cunostinte despre nipre, comuniste etc.

dar ar trebui sa te mai conduci in viata si dupa niste principii de bun simt...

multa bafta in repararea motoarelor cu segmenti in baia de ulei.

 

si in alta ordine de idei... daca nu vrei sa vb in principiu..sa zicem ca omu o sa vanda motoru. ce o sa-i zica celui care il cumpara..

frate! motorul merge brici... are el o bucata de segment in baia de ulei, dar poti sa stai linistit ca nu-i nici un bai. Nipra are sita sanatoasa...

eu sunt f experimantat in astfel de chestiuni. si nu in sensul ca dau tepe ci le cumpar...

dak erai f exp stiai cotele(standard,de reparatii) pe de rost....aia e,unii e mai buni la vorbe...care este. :D :lol: :kiss:

Editat de Manuel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna-l pe Gaspar, are preturi mult mai bune decat oricare iar calitatea pieselor aduse de el e mai buna dacat T...

E din Botosani sunal si fa comparatie cu preturile din Bucuresti si o sa ramai uimit.

 

Gaspar Vasile

0744472055

Lasa bucata de aluminiu acolo ca nare nici pe dracu, apropo de asta, eu am lasat intr-un simson(nu al meu) o piulita de 19 , doarme si acu in baia de ulei, ca doar n-o face picioare sa sara in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsurile voastre.

 

Motorul este desfacut complet iar baia am dat-o jos.

Problema mea nu este unde este bucatica ci de unde iau piston bombat pentru cilindrul din stanga!!!!

 

Dupa ce am desfacut acum motorul si cuta de viteze pot sa dau un sfat celor care au Nipru functional dar nu au facut o revizie totala a lui: AM GASIT PIESELE CU BAVURI DE FABRICATIE si BUCATI DE ORDINUL MILIMETRILOR in cutia de viteze, sa nu mai vorbim de pilitura. Asa ca fratior daca vreti sa va mearga Nipra bagati si voi un ochi in interior.

 

Cine imi poate spune cum aflu ce cota este cilindrul meu? dupa stanta de pe cilindru de langa blocul motor? e un "0" acolo.

 

Bafta!

 

 

 

dak vrai carte de reperatii iti trimit mocca! daq-mi adresa si e a ta...

uite am scanat coperta...

post-3910-1134026208_thumb.jpg

post-3910-1134026329_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna-l pe Gaspar, are preturi mult mai bune decat oricare iar calitatea pieselor aduse de el e mai buna dacat T...

E din Botosani sunal si fa comparatie cu preturile din Bucuresti si o sa ramai uimit.

 

Gaspar Vasile

0744472055

 

Nu fi atat de sigur. :haha: Ca are preturi mai bune este altceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fi atat de sigur. :haha: Ca are preturi mai bune este altceva!

din ce cite am cumparat de la gaspar au fost piese bune,comparativ cu piesele"bucurestene" sunt excelente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar nu te uiti prin cilindru si vezi ca e indoit, sunt mai bune, e clar, nu aduce rebuturi cum se obisnuieste prin Butzuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce cite am cumparat de la gaspar au fost piese bune,comparativ cu piesele"bucurestene" sunt excelente.

 

 

Macar nu te uiti prin cilindru si vezi ca e indoit, sunt mai bune, e clar, nu aduce rebuturi cum se obisnuieste prin Butzuresti.

 

Baieti,eu n-am nimic cu omul,dar nu vorbesc prostii.El stie mai bine,ia intrebati-l.N-a avut nimic de returnat in ultima perioada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...