Sari la conținut

Turometru fara iluminare


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

Suzuki GS 500 E, nu functioneaza lumina de la turometru atunci cand am farurile aprinse.

 

Dupa cateva cautari am gasit cum sa demontez turometrul si sa pun alt bec, dar problema este de unde pot cumpara unul? 09471-12028

 

Pe louis nu am gasit nimic. Exista un loc de unde pot comanda sau cumpara piese originale suzuki?

 

Multumesc.

Editat de jcdenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoate-l pe ala ars, noteaza ce scrie pe el si du-te in orice magazin de piese auto, chiar si la benzinarii (eventual cu el in mana). E un bec banal, ce rost are sa stai 2 saptamani dupa el?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil e un bec in soclu T5, de 1.2W. Daca intrebi la magazin de "bec pt. bord", cel mai probabil asta o sa-ti dea. Te duci cu el la orice magazin de piese auto (la benzinarii am vazut doar seturi cu becuri de semnalizare, pozitie etc), costa vreo 50 de bani unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu unde-ai gasit, ca vreau si eu?

 

Asta-i omul tau (T5)?: http://alpa-game.pl/ang/obrazki/zarowka-t5-12v-12w.jpg

 

 

adica unde gasesti led-uri albastre cu unghi de vedere de vedere mare si sa fie superluminoase?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu unde-ai gasit, ca vreau si eu?

 

Asta-i omul tau (T5)?: http://alpa-game.pl/ang/obrazki/zarowka-t5-12v-12w.jpg

 

Te referi cumva la astea?

post-7046-1235363263_thumb.jpg

Am din intamplare acest set in casa, si la un magazin langa mine mai sunt alte mii.

Daca vreti, PM.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice magazin de piese auto care se respecta are si un catalog pt becuri .............la mine a durat 3 ore ca sa imi aduca becul cu pricina !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista un loc de unde pot comanda sau cumpara piese originale suzuki?

 

Multumesc.

pentru orice piesa originala exista reprezentanta<iti aduc orice la motorul tau>

acum nu cred ca e cazu sa stai 2 sapt pana iti vine comanda dar pe viitor sa stii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru orice piesa originala exista reprezentanta<iti aduc orice la motorul tau>

acum nu cred ca e cazu sa stai 2 sapt pana iti vine comanda dar pe viitor sa stii :)

Tare-s vrea sa vad ce mutre fac nenii de la B&S Motors cind suna unul sa comande 2 becuri originale Suzuki :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzuki GS 500 E, nu functioneaza lumina de la turometru atunci cand am farurile aprinse.

 

Dupa cateva cautari am gasit cum sa demontez turometrul si sa pun alt bec, dar problema este de unde pot cumpara unul? 09471-12028

 

Pe louis nu am gasit nimic. Exista un loc de unde pot comanda sau cumpara piese originale suzuki?

 

Multumesc.

Stiu eu niste baieti pe Baba Novac cu un magazin de biciclete. Au acolo si becuri de bord (si alte cateva consumabile). Mi-am gasit de ambele feluri pentru Honditza mea (da, becurile de bord sunt de doua feluri la mine). Mai gasesti becuri din astea prin super-market-urile mari (Cora am vazut, parca si in Carrefour) la raionul de auto. De asemenea, unele benzinarii au si becuri de rezerva.

 

LEDuri pe soclurile alea gasiti ori la baietii care se ocupa de Xenoane, ori la sursa lor, si anume targul Vitan.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti cere bec de pozitie tico (cele din fata)

sunt unele philips blue blabla foarte bune. Nu e albastrul ala de tigan cu sapca alba reflectorizanta. E un alb rece.

 

eu parca mi-am luat de la augsburg

 

nu pune becuri proaste pt ca se ard toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie, o galagie de moduri prin care poti procura un beculet.

 

Lumina de la vitezometru este prezenta dar cam galbuie, daca pun unele noi o sa fie o diferenta mare sau pot sa pun un bec de intensitate mai mare?

 

Multumesc frumos de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus becuri simple (standard) langa becurile vechi. Ieftinatura langa original. Nu se simte diferenta. Daca punteam led in loc de bec ar fi fost probabil aiurea ca iluminat (daca nu le schimbam pe toate). Oricum la 2-3 lei bucata, nu-i mare investitie sa-ti iei 2-3 becuri sa ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca am avut eu ghinion

 

am pus niste prostii, si un singur bec philips la ulei.

s-au ars toate in afara de ala bun.

e foarte enervant sa schimbi becurile din bord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca am avut eu ghinion

 

am pus niste prostii, si un singur bec philips la ulei.

s-au ars toate in afara de ala bun.

e foarte enervant sa schimbi becurile din bord.

poate vine curentu' cu cocoloase ...

 

Tare-s vrea sa vad ce mutre fac nenii de la B&S Motors cind suna unul sa comande 2 becuri originale Suzuki :))

poate ofera si un catalog cu paleta de culori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzuki GS 500 E, nu functioneaza lumina de la turometru atunci cand am farurile aprinse.

 

Dupa cateva cautari am gasit cum sa demontez turometrul si sa pun alt bec, dar problema este de unde pot cumpara unul? 09471-12028

 

Pe louis nu am gasit nimic. Exista un loc de unde pot comanda sau cumpara piese originale suzuki?

 

Multumesc.

 

 

 

vezi daca nu cumva ai lipsa de masa la acel bec si astfel sa-si ia masa prin altul (bec)

asa se explica luminozitatea slaba la doua becuri de acelasi fel

sau sa nu cumva sa ai oxid pe lamelele becurilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar ziua il vedeam.

 

Si va spun cu mana pe suflet ca asa am sa il las, am uitat sa va zic ca am un obicei extrem de prost, intotdeauna pana sa schimb intai ma uit sa vad daca sunt la turatia optima, asta fac si in masina.

 

Asa ca am sa il las asa, inca o sa pun o hartie peste turometrul din masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara ca-ti zic, dar cred ca ai face mai bine sa vinzi GSu' asta si sa-ti iei altul. Poate ai mai mult noroc :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...