Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

se gasesc crashpaduri/crashbaruri ptr VFR 750 din 94? caci in catalog la louis nu am gasit deloc ptr VFR. oare din cauza ca nu ai de unde sa le prinzi?

va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Azi am avut neplacuta surpriza sa aflu ca releul meu de incarcare nu mai "baga" cat trebuiesi, evident, am aplelat la cei de la Honda. O alta surpriza pentru mine a fost costul acestei piese, 1100 RON. Prin urmare, pana sa merg la ei sa o schimb, stiti pe cineva sau de unde as putea sa iau un releu de incarcare mai ieftin [/size] ? Ma gandesc ca piesele la reprezentata sunt oricum mult mai scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia de la honda sunt nebuni cu preturile astea,pe mine m a lasat la Graz,l am schimbat tot la honda si am dat 300 cu tot cu manopera.Gasesti la noi cu 100-150euro,poate si mai putin,e un tip care are relee pe la vanzari piese de schimb!succes

 

 

 

Azi am avut neplacuta surpriza sa aflu ca releul meu de incarcare nu mai "baga" cat trebuiesi, evident, am aplelat la cei de la Honda. O alta surpriza pentru mine a fost costul acestei piese, 1100 RON. Prin urmare, pana sa merg la ei sa o schimb, stiti pe cineva sau de unde as putea sa iau un releu de incarcare mai ieftin [/size] ? Ma gandesc ca piesele la reprezentata sunt oricum mult mai scumpe.

Editat de mihaisarghe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia de la honda sunt nebuni cu preturile astea,pe mine m a lasat la Graz,l am schimbat tot la honda si am dat 300 cu tot cu manopera.Gasesti la noi cu 100-150euro,poate si mai putin,e un tip care are relee pe la vanzari piese de schimb!succes

 

 

Multumesc! Ce sa inteleg insa prin "gasesti la noi"? Care noi, unde anume? Chiar vreau sa merg sa iau. Poti sa ma lamuresti ca sunt sunt ceata :lol:

 

:)

 

--- Mesaj completat în 20 Sep 2007 01:19 -------------

... pai, hai ! Daca ne cuplam mai multi, este avantajos si pentru cel care aduce asa ceva ! Nu ?

Eu vreau unul, @Tano vrea si el unu .......... care mai vrea ?

 

Daca se vinde cu rucsacul special bagster e cu atat mai bine, cine ne poate ajuta ?

Editat de Tano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se gasesc crashpaduri/crashbaruri ptr VFR 750 din 94? caci in catalog la louis nu am gasit deloc ptr VFR. oare din cauza ca nu ai de unde sa le prinzi?

va multumesc.

MULTUMESC :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut neplacuta surpriza sa aflu ca releul meu de incarcare nu mai "baga" cat trebuiesi, evident, am aplelat la cei de la Honda. O alta surpriza pentru mine a fost costul acestei piese, 1100 RON. Prin urmare, pana sa merg la ei sa o schimb, stiti pe cineva sau de unde as putea sa iau un releu de incarcare mai ieftin [/size] ? Ma gandesc ca piesele la reprezentata sunt oricum mult mai scumpe.

am eu releu de incarcare,ti-l dau cu 150 dac vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand am zis"la noi" m am referit la noi in tara!

 

 

 

Multumesc! Ce sa inteleg insa prin "gasesti la noi"? Care noi, unde anume? Chiar vreau sa merg sa iau. Poti sa ma lamuresti ca sunt sunt ceata :lol:

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutări la toată lumea!!!! si dati-mi voie sa ma laud: mi-am facut de curand un cadou: honda vfr 800 din '98 (dupa ce m-au naucit toate forumurile laudandu-l) si am si eu ca omu care abia a scapat de comunista niste nelamuriri/mici probleme dupa cum armeaza:

-cu toate ca e cu injectie nu merge snur motorul la ralanti in sensu ca are o foarte mica variatie de turatie(si cand e cald) --e normal? :moron:

-din cate am citit prin alte parti ar trebui facut un reglaj la valve/tacheti sau ceva de genu, nu sunt sigur ca era in engleza textu, odata la 30.000km; a mea are 37000 si nu stiu daca i-a fost facut....se face asa ceva pe la noi? sunt oameni care se ocupa cu asa ceva?unde as putea sa fac si eu o operatiune de asta?

-unul din telescoapele furcii plange.... unii zic ca e posibil sa fie uleiul de vina( expirat sau prea mult )voi ce ziceti? daca e simeringul se poate schimba?sau nu prea sunt sanse?

-bujii stie cineva de care trebe si de unde as putea lua?as vrea sa le schimb

-un manual de intretinere sau de reparatii? nu am gasit nicaieri unul gratis....sau nu am stiut eu unde sa caut?

-o tripla spate stie cineva de unde as putea scoate?la un pret rezonabil?sau nu neaparat rezonabil?(copii fostului proprietar s-au suparat pe moto si-au batut-o cu bata :lol: )

Ma puteti ajuta?Va rog frumos! Va multumesc anticipat! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

salutare lucian! sa stii ca si eu am un amic cu vfr-750F si tot asa am intrebat si eu... si: mai nimic... un service bun(cred...nu am fost niciodata la ei, doar din citite-auzite) este MOTO KAORE, prin bucuresti: www.kaore.net !AU DOI MECANICI JAPONEZI!, iar la amortizoare vezi ca e lichid hidraulic nu ulei... :finger: , si la VFR-ul amicului meu se aude o bataie in partea dreapta sus (cum stai pe ea) DAR nu are "nimeni" timp de mers la service cu motorul...(SI NU LA ORICE SERVICE...) eu ma tin de capul amicilor astia a mei sa mearga la KAORE de o gramada de timp.... dar nu-i lasa sefii (aia constipati si vesnic nemultumiti...)

 

POATE TU AI MAI MULTA BAFTA IN AFLATUL INFORMATIILOR NECESARE , MAI ALES CAND AI VFR... :lol:

 

 

 

ciao si daca afli cate ceva te rog sa-mi spui si mie :moron:

:eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bujii gasesti pe louis, semering la fel(daca este cazul). tot ce se numeste consumabile se gasesc pe louis. nu te duce la honda ca or sa te indoaie cu preturile la piese.

 

semeringuri(nu stiu de care sunt astea) : http://www.louis.de/_30c1db09232bbf60f58a0...tnr_gr=10042050

bujii: http://www.louis.de/_30c1db09232bbf60f58a0...tnr_gr=10035000

 

acum ramane sa vb cu cineva sa iti aduca, sau cu userul BARNA. el iti vinde bujiile. /index.php?...c=74912&hl=

de restul te descurci si tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutări la toată lumea!!!! si dati-mi voie sa ma laud: mi-am facut de curand un cadou: honda vfr 800 din '98 (dupa ce m-au naucit toate forumurile laudandu-l) si am si eu ca omu care abia a scapat de comunista niste nelamuriri/mici probleme dupa cum armeaza:

-cu toate ca e cu injectie nu merge snur motorul la ralanti in sensu ca are o foarte mica variatie de turatie(si cand e cald) --e normal? :lol:

-din cate am citit prin alte parti ar trebui facut un reglaj la valve/tacheti sau ceva de genu, nu sunt sigur ca era in engleza textu, odata la 30.000km; a mea are 37000 si nu stiu daca i-a fost facut....se face asa ceva pe la noi? sunt oameni care se ocupa cu asa ceva?unde as putea sa fac si eu o operatiune de asta?

-unul din telescoapele furcii plange.... unii zic ca e posibil sa fie uleiul de vina( expirat sau prea mult )voi ce ziceti? daca e simeringul se poate schimba?sau nu prea sunt sanse?

-bujii stie cineva de care trebe si de unde as putea lua?as vrea sa le schimb

-un manual de intretinere sau de reparatii? nu am gasit nicaieri unul gratis....sau nu am stiut eu unde sa caut?

-o tripla spate stie cineva de unde as putea scoate?la un pret rezonabil?sau nu neaparat rezonabil?(copii fostului proprietar s-au suparat pe moto si-au batut-o cu bata :eek: )

Ma puteti ajuta?Va rog frumos! Va multumesc anticipat! :finger:

 

Sa il stapanesti sanatos !

 

Cat despre manual, te poti ,,servi" de ---> AICI !

 

:moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care nu ati reusit sa va luati manualul de pe linkul atasat de Petrica, il gasiti la mine. Dati-mi un PM si vedem cum facem sa intrati in posesia lui.

Am gasit un site cu interesant www.vfrdiscussion.com

Sper sa gasiti ceva util pe el.

Cum facem pana la urma cu acea intalnire a VFR-istilor???

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut Âşi eu upload pe siteul celor de la tanga motors manualul de la vtec.

Dacă nu găsiți, trimit prin e-mail, sau găsim o modalitate. Nu sunt nehalit, ofer gratuit.

:finger: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum facem pana la urma cu acea intalnire a VFR-istilor???

:finger:

 

Pe 29.09.2007, imi expira leasingul si trebuie sa pierd o saptamana cu inmatricularea motocicletei pe numele meu ! Sper ca dupa 08 octombrie, sa am rezolvate toate ,,hirtiile" !

Cum, octombrie se anunta ,,suspect" de calduroasa, intentionez intr-un week-end sa (mai) fac Transfagaraseanu, impreuna cu doi prieteni care si-au inceput de curand viata de motociclisti ! Traseul va fi urmatorul: Alexandria - Costesti - Pitesti - Curtea de Arges - Balea (popas cu o scurta ascensiune in creasta, ... fara motoare :lol: off corse !) - Cartisoara (cazare), apoi a doua zi : Cartisoara - Brasov - Rucar - Pitesti - Costesti - Alexandria. Sper ca Transfagaraseanul sa fie deschis, altfel ,,schimbam tactica" !

Prima etapa, Alexandria - Cartisoara, este oarecum sigura, insa nu este musai sa ne intoarcem pe Rucar - Bran ! Putem sa mergem in oricare alta directie si ma gandeam ca daca om cadea de acord cu o intalnire a VFR-istilor, sa stabilim un loc de intalnire si o data (in octombrie) unde ne putem intalnii !

Aceasta intalnire, personal nu o vad ca o intrunire in toata regula, doar o intalnire de 2-3 ore, timp in care ne cunoastem, bem cate o bere (sau altceva), ne impartasim din cunostintele si experientele petrecute in saua propriilor motorete, apoi ne vedem fecare de ,,cararea" lui ! ....... Gresesc ?!

Cat, despre locatie si data, nu indraznesc sa propun ceva concret, ... insa cred ca locatia ar fi bine sa fie undeva in ,,inima tarii" sa avem cu totii cam aceiasi distanta de facut ! Eu urmaresc mai mult plimbarea in sine si nu ma incanta sa ,,zac" vreo zi stand de pomana !

 

........... hai, mai ziceti si voi !

 

:moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intalnirea VFR-istilor... hm... suna bine dar cand, unde, cum ?

 

Eu am mai spus ceva aici legat de o intalnire dar nu am avut succes. Cred ca Sibiu sau Brasov ar fi cel mai nimerit ca locatie.

 

Petrica, cum ramane cu "invelitoarea de rezervor", gasim pana la urma ? :moron:

 

 

 

 

 

:finger:

Editat de Tano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde se poate face rost de acea Husa pt rezervor??Ma intereseaza si pe mine.

Am intrebat un baiat care a lucrat la service-ul Honda(cel din Militari) si mi-a zis ca la Vfr-urile cu sistem de injectie se folosesc numai bujii cu iridium. In manualul VFR-ului am gasit codul asta NGK CR9EH-9 si DENSO U27FER9. Din ce stiu eu astea-s bujii normale,nu??Sau gresesc???

Multumesc! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde se poate face rost de acea Husa pt rezervor??Ma intereseaza si pe mine.

Am intrebat un baiat care a lucrat la service-ul Honda(cel din Militari) si mi-a zis ca la Vfr-urile cu sistem de injectie se folosesc numai bujii cu iridium. In manualul VFR-ului am gasit codul asta NGK CR9EH-9 si DENSO U27FER9. Din ce stiu eu astea-s bujii normale,nu??Sau gresesc???

Multumesc! :finger:

Da sunt bujii normale,si zi la trompeta de la service sa se documenteze mai intai despre motoare V4 cu injectie,dupa aia sa vorbeasca... :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intalnirea VFR-istilor... hm... suna bine dar cand, unde, cum ?

 

Eu am mai spus ceva aici legat de o intalnire dar nu am avut succes. Cred ca Sibiu sau Brasov ar fi cel mai nimerit ca locatie.

 

Petrica, cum ramane cu "invelitoarea de rezervor", gasim pana la urma ? :lol:

:finger:

 

Cu ,,invelitoarea" pentru rezervor, astept un semn de viata de la @kpax !

 

Cat despre intalnirea VFR-istilor, mai las si pe altii sa-si exprime parerea ca daca ne intalnim doar noi doi, nu este nici o sfaraiala !

 

:moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ,,invelitoarea" pentru rezervor, astept un semn de viata de la @kpax !

 

Cat despre intalnirea VFR-istilor, mai las si pe altii sa-si exprime parerea ca daca ne intalnim doar noi doi, nu este nici o sfaraiala !

 

:finger:

M-am uitat la husa e 30mii forinti,peste care mai vine pretul rucsacului special(diferite modele de la 11mii-42mii forinti),se gaseste la Corsaro in Ungaria www.corsaro.hu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la husa e 30mii forinti,peste care mai vine pretul rucsacului special(diferite modele de la 11mii-42mii forinti),se gaseste la Corsaro in Ungaria www.corsaro.hu

 

Si fara ,,rucsac" nu pot cumpara ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la husa e 30mii forinti,peste care mai vine pretul rucsacului special(diferite modele de la 11mii-42mii forinti),se gaseste la Corsaro in Ungaria www.corsaro.hu

 

Cat inseamna in euro ? :eek:

 

 

:finger:

 

 

--- Mesaj completat în 28 Sep 2007 20:31 -------------

Cu ,,invelitoarea" pentru rezervor, astept un semn de viata de la @kpax !

 

Cat despre intalnirea VFR-istilor, mai las si pe altii sa-si exprime parerea ca daca ne intalnim doar noi doi, nu este nici o sfaraiala !

 

:moron:

 

 

Daca nu s au gasit cativa sa se vada atunci hai sa ne vedem noi doi pana una alta si vedem cine se mai "lipeste" ; Am sa ti dau ceva beri... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu s au gasit cativa sa se vada atunci hai sa ne vedem noi doi pana una alta si vedem cine se mai "lipeste" ; Am sa ti dau ceva beri... :blink:

 

Pana pe 10.10.2007, sper sa inmatriculez motoreta ! Vreau si numere preferentiale ,,TR 80 VFR" :P !

Dupa aceasta data sunt gata pentru orice intalnire !

Ca sa-mi iau o marja de siguranta as propune data de 15-16.10.2007 !

Ca locatie,...nu stiu ? :blink: Daca ma intalnesc eu si cu tine, cred ca ne putem opri la Mihailesti sa bagam cate o ciorba de burta ! :) ... daca se mai lipesc si altii, mergem mai departe !

Cam asa gandesc eu ! ... sa vedem si parerile altora !

 

:kick:

 

 

 

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Sep 2007 18:33 -------------</small><br/>

Cat inseamna in euro ? B)

 

Sper sa nu il deranjez pe @kpax ca ,,afisez" un PM, dar aici se afla raspunsul si la intrebarea ta !

 

:)

post-10224-1191079988_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...