Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si eu tot tot din targ din Vitan am luat doar ca nu sunt la fel ca cele de Honda de 10 lei buc dar sunt de aceleasi dimensiuni 6 si 8 mm....doar ca au cap de surubelnita dreapta sau stea si costa, atentie aici: 2 lei bucata :)) mai am vre`o 6-7 sub sha vi le dau cadou la urmatoarea Carol care ajung si eu..



Stai linistit alea de sub burta motocicletei in fatza, cele 2 oricum le rupi :) ca se umple cu mizerie si pamant...si nu mai ai cum sa le desfaci doar taiate iti recomand sub burta in loc de cele doua nituri de plastic le pot numi sa pui un soricel ... tine bine si nici nu se vede....

 

uite in poza ceva de genul doar ca nu e pe VFR ....am invatat si eu de la aia mai batrani :P

post-14727-0-52570600-1369080041_thumb.jpg

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci .. pana una alta mi-am luat de la TME .. sper sa fie ok http://www.tme.eu/ro/details/gr6080b/nituri/fixfasten/#

 

 

Ca idiotu am rupt vre-o 2 pana sa imi dau seama cum se desfac :)

Nu ești singurul :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o pauza de 3 ani ma alatur ca un proaspat posesor de VFR Vtech model 2004. Motorul are o evacuare Two Brothers (2 tobe) din care am fost foarte mirat sa aflu ca din ele doar una e activa... a 2-a e doar de decor. Mai are cineva experienta cu modelul asta?

Am avut eu dar le-am pus pana la urma pe cele originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o pauza de 3 ani ma alatur ca un proaspat posesor de VFR Vtech model 2004. Motorul are o evacuare Two Brothers (2 tobe) din care am fost foarte mirat sa aflu ca din ele doar una e activa... a 2-a e doar de decor. Mai are cineva experienta cu modelul asta?

Ciudat... La mine toate 4 tevile scot fum (si zgomot ;) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sunt sigur ca baiatul care mi`a facut mie coturile la evacuari ti le poate lega pe am2 fara mari probleme.... uite am pus o poza cu coturile lucrate(super lucrarea nu ma asteptam sa se sudeze si la noi in tara asa de bine) de el daca esti interesat iti dau numarul lui si eventual sa te duci sa vada lucrarea sa iti spuna tim,pul estimat si pretul daca esti interesat...



e pacat sa ti o toba degeaba !!!

post-14727-0-46272800-1369168829_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sunt sigur ca baiatul care mi`a facut mie coturile la evacuari ti le poate lega pe am2 fara mari probleme.... uite am pus o poza cu coturile lucrate(super lucrarea nu ma asteptam sa se sudeze si la noi in tara asa de bine) de el daca esti interesat iti dau numarul lui si eventual sa te duci sa vada lucrarea sa iti spuna tim,pul estimat si pretul daca esti interesat...

 

e pacat sa ti o toba degeaba !!!

E a nu stiu cata oara cand vad poza asta ... am facut si mai bine de atat, cand zic am facut ma refer la propria-mi persoana. Conteaza mult aparatul ... am facut galerii intregi cu suduri de genu avand un amarat de invertor cu kit de TIG montat pe el, telvin sau ceva ieftineala la 15 mil cu toate accesoriile. Acum ma oftic ca o singura poza la sudura am gasit facuta mai de aproape, si aia nefinisata.

 

Pana una alta, intradevar ar merge ceva facut sa utilizezi ambele tobe daca tot le ai montate ...

post-18053-0-87388000-1369173365_thumb.jpg

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am de gand sa fac, o sa o leg si pe a 2-a. Sunt curios cat de mult o sa afecteze comportamentul motorului cand o sa o activez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am de gand sa fac, o sa o leg si pe a 2-a. Sunt curios cat de mult o sa afecteze comportamentul motorului cand o sa o activez.

Nu stiu daca o sa afecteze ... in general efectul tobei asupra motorului e dat de compresia creata pe evacuare, dat fiind ca toba e deja sport, adica deja nu retine foarte mult din presiunea de pe evacuare. Conteaza si cum e construita toba, din ce stiu two brother nu au ceva care sa asigure o oarece compresie pe evacuare(o gatuire a traseului in interiorul tobei) asa ca diferenta nu cred ca o sa fie deloc sau nu o sa fie mare(ai sa pierzi ceva cuplu in ture joase si castigi putere in ture).

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil nu o sa mai sune la fel de tare cu doua tobe, fluxul de gaze se injumatateste, sau se imparte, iar apoi ai si mai mult material fono-absorbant. Nu stiu daca e o comparatie buna, dar e ca si cum ai incerca sa sufli in doua trompete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am de gand sa fac, o sa o leg si pe a 2-a. Sunt curios cat de mult o sa afecteze comportamentul motorului cand o sa o activez.

 

Daca ai avea 2 galerii care merg intr-o toba si celelalte 2 galerii care se duc in alta toba.. ar fi o treaba. Dar tu ai 4 galerii care se unesc intr-o singura toba si care ulterior o sa faci doua tobe. Din 4 faci 1 apoi 2.

N-o sa se schimbe absolut nimic.. doar zgomotul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ThunderByte

Data viitoare salveaza`ti lucrarile in propriul calulator este bine de stiut ca avem printre noi asemnea meseriasi, crede`ma am alergat mult dupa acele coturi si pe unde am fost cand am vazut despre ce sudura este vorba si ce lucrari au facut( nu sunt eu sudor meserias) mi venea sa imi vand tobele si sa mi le pun inapoi pe cele originale :) pana la urma este vorba si de cum arata nu numai de sunet, pt ca daca vroiam tiganeala imi sudam eu la serviciu tot cu un Telvin dar iti dai seama ca neavand experienta necesara, scula potrivita si asa mai departe ar fi iesit.....tiganeala .. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va saluta un nou vfr-ist. Am o problema cu ea, poate s-a mai lovit cineva. Face un zgomot care se stabilizeaza dupa ce se incalzeste.

Mi se pare ca vine din partea dreapta si este foarte sesizabil la decelerare, exact asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-aud nimic, dar e posibil sa fie vesnicul cloncanit al ambreiajului Honda. Vezi daca se modifica cand tragi ambreiajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat, nu se modifica la ambreiaj, la inceput mi s-a parut si mie ca da dar nu. Am scos flapperul cat si PAIR-ul, pe rand iar aparitia sunetului nu a coincis cu niciuna din astea 2.



Pur si simplu.. o las pe cric, trag o data de gaz si o las sa se linisteasca. Cand ajunge inapoi pe la ~1100 ture se mai aude de cateva ori un clinchet dupa care dispare. Cu cat e mai cald motorul cu atat tine mai mult clinchetul.

 

Daca ar fi intinzatorul cum s-ar repara, are cumva idee cineva si cat m-ar costa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uneori se poate remedia schimband uleiul, adica sa folosesti alt brand. Baietii p'aici fol diverse iar eu merg cu Motul. O alta solutie ar fi sa iei intinzator reglabil - nu mai stiu pe unde vazui. Dar cel mai prob se rez cu schimbul uleiului. Apropos, ce ulei ai? Daca bine-mi amintesc, mr.magic avu si el candva aceeasi probl :-L

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da jos din carene, asculta cu "metoda stetoscopului", un lemn, o surubelnita, vezi cam de unde suna. Si schimbul de ulei e o idee buna, dar in prima instanta spune-ne de unde se aude.

Editat de almostcyborg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uneori se poate remedia schimband uleiul, adica sa folosesti alt brand. Baietii p'aici fol diverse iar eu merg cu Motul. O alta solutie ar fi sa iei intinzator reglabil - nu mai stiu pe unde vazui. Dar cel mai prob se rez cu schimbul uleiului. Apropos, ce ulei ai? Daca bine-mi amintesc, mr.magic avu si el candva aceeasi probl :-L

 

Eu am pus prima data Motul 5100 si nu am fost multumit ca imi clancanea cutia si peste 80 de grade si auzeau tachetii cum bat, nu foarte tare dar suficient cat sa ii aud eu si recunosc destul de bine sunetul :)

 

Am schimbat cu Motorex Top Speed care a imbunatatit putin functionare cutiei, nu cu mult, da cel putin nu ma clancane asa tare, tachetii la fel suna peste 80 grade ... dar ambreiajul a inceput sa patineze, problema am rezolvat-o desfacand si curatand ambreiajul si sistemul de actionare (care de fapt cred eu ca a fost buba)

 

Sincer as incerca eventual un Motul 7100 sau un ulei semi de la Sikolene ... ori, cred ca ar merge si un 15w50, dar recunosc, bat intr-un teritoriu necunoscut, cred ca ar trebui sa ameliorezele bataile si sunetele din motoras.

 

Cat despre sunetul pe care il aud in video pare sa fie intinzatorul lantului de distributie, problema destul de comuna la VTEC

Editat de mr.magic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va saluta un nou vfr-ist. Am o problema cu ea, poate s-a mai lovit cineva. Face un zgomot care se stabilizeaza dupa ce se incalzeste.

Mi se pare ca vine din partea dreapta si este foarte sesizabil la decelerare, exact asa

tudorp28 iti poate confirma ca e lantul de distributie :) abia a scapat de sunetul asta care il capia. a pus intinzator nou, care s-a stricat destul de repede, l-a mersterit si acum e happy :)

in scurt timp o sa inceapa sa tacane non stop.

da-i un pm, vad ca esti din buc, poate va vedeti si iti povesteste el ce si cum, nu e mare smecherie de facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si are cineva idee cat ar costa schimbarea ?

Iar daca tot sunt aici, aveti idee unde gasesc un suport de topcase care sa mearga cu sidecase-urile originale honda?

+ am de vanzare un suport givi de topcase (rack + placa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...