Sari la conținut

Doar tabla din fericire


felixcrainicu2002
 Share

Postări Recomandate

3 martie 2009, piata victoriei, 13.20

veneam dinspre romana, pe lascar catargiu, cu intentia de a ajunge pe ion mihalache (fost 1 mai). eram pe banda a 2a, regulamentar, probabil 35-40 la ora. 4 benzi pe sens. pe banda a 3a, in stanga mea, un conservar nervos accelereaza si trage dreapta de volan fix la 1 metru in fata mea. isi daduse si el seama ca vrea sa ajunga pe aviatorilor. de obicei sunt adeptul "paranoiei" in trafic si caut sa prevad fiecare miscare aberanta pe care ar putea-o face vreun sofer... de data asta n-am apucat nici macar sa strang frana, m-am infipt in el. impactul a fost exact in coltul guvernului (dinspre lascar catargiu). evident, ce putea spune? - "nu te-am vazut". nu ca s-ar fi asigurat cum trebuie... ce sa mai zic de ideea de a face dreapta de pe banda a 3a...

martori ai impactului - 2 motoristi de la circulatie, in exercitiul functiunii. m-au ajutat sa ridic motorul si au fost ff amabili (voiau sa cheme salvarea etc). bine ca nu a fost nevoie.

rezultat - aveam echipament complet (casca, geaca si pantaloni textil cu protectii, cizme, manusi) - doar ceva dureri ca dupa o tura lunga de munte. motorul (bmw adventure 1200) - proiector distrus, capac motor facut praf, bare protectii fata-spate zgariate, maner ambreiaj julit, pretectie mana la ambreiaj - julita. masina lui n-am vazut-o, dar cica era cam muci pe partea dreapta.

politistul l-a gasit vinovat, teoretic imi repar totul pe rca-ul lui. maine ma duc la constatare si revin cu amanunte.

ce a patit el - 120 lei amenda si 3 puncte.

intrebare retorica - pe pariu ca daca amenda aia era de 2500 lei, de exemplu, sau macar 1200 lei - data viitoare belea ochii cat cepele la orice schimbare de directie? sau daca ii lua carnetul vreo 6 luni - n-ar fi belit ochii cat merele?

ma rog, romania si-ale ei probleme.

concluzie fireasca - pe langa alte considerente "karmice", echipamentul complet m-a salvat de la ceva mult mai grav...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost mai rau, insanatosire rapida si tie si motorului, mai ales lui ca tu din cate spui nu ai mare lucru. Asteptam constatarea si sa ne zici ce spun aia la asigurare (apropo ce asigurator are conservaru?) la mintea lot te astepti sa-ti dea vreo dauna totala :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"teoretic imi repar totul pe rca-ul lui"

foooarte teoretic cateodata ,din pacate.dak nu gasesti un service sa ti-o faca pe asigurarea aluia si tre sa ti-o faci in regie proprie mai vezi cam jumate din banii pe care ii dai .

bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost mai grav.

 

martori ai impactului - 2 motoristi de la circulatie, in exercitiul functiunii. m-au ajutat sa ridic motorul si au fost ff amabili (voiau sa cheme salvarea etc). bine ca nu a fost nevoie.

Poate ca nu era asa rau sa cheme salvarea....

 

intrebare retorica - pe pariu ca daca amenda aia era de 2500 lei, de exemplu, sau macar 1200 lei - data viitoare belea ochii cat cepele la orice schimbare de directie? sau daca ii lua carnetul vreo 6 luni - n-ar fi belit ochii cat merele?

Asta e una din cele mai mari tampenii, o interpretare gresita a legii. In loc s-o bage la "neacordare de prioritate" o baga la "neasigurare inainte de schimbarea directiei de mers" desi e cat se poate de logic ca daca te bagi de pe banda X pe banda Y, atunci trebuie sa acorzi prioritate mai intai celor de pe banda Y.

 

De minim 5 ori mi-a fost lovita masina in aceleasi conditii, vinovatii dadeau o amenda modica (era 30 lei acum 2 ani) si eu alergam prin service-uri si pe la asigurari. :cheers:

 

Romania, si tragi apa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt stancu5 - speram sa nu aud din astea :cheers: eniuei, motorul e in garantie, dupa ce iau actele de la asigurator il duc direct la bavaria...

 

pt adam - sincer, m-am gandit si eu la salvare, dar ma miscam din toate alea, m-am verificat la toate cele si se miscau normal... ce sa zic... sunt unii saracii care asteapta salvarea ore in sir si au nevoie de ea... am mers mai departe

Editat de felixcrainicu2002
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, imi pare rau sa aud asta.

 

Cat despre asigurari, nu-ti urez decat nervi de otel, pentru ca sigur o sa ai probleme cu imbecilii aia, mai ales pe "criza" asta. Avantajul tau e ca motorul e destul de nou (valoare mare in acte), deci nu prea au ce sa comenteze dar si cei de la Automobile Bavaria iti pot face surprize neplacute (gen sa-ti tina motorul in service pana vireaza asigurarea banii). Ai grija la ce service iti faci constatarea si cum te intelegi cu ei - teoretic, la ce damage ai tu acolo se poate face la orice service autorizat, atat auto cat si moto. Daca nu, inainte de a merge la service, arunca un ochi si pe ebay.co.uk, ebay.it, ebay.de si vezi cam ce ti-ai putea gasi pentru el si al ce bani, poate cazi la o intelegere cu asiguratorii sa-ti iei banu-n mana si sa o repari in regie proprie si s-ar putea sa iesi in castig.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt adam - sincer, m-am gandit si eu la salvare, dar ma miscam din toate alea, m-am verificat la toate cele si se miscau normal... ce sa zic... sunt unii saracii care asteapta salvarea ore in sir si au nevoie de ea... am mers mai departe

Teoretic ai dreptate, practic cand o sa vezi ca nu iei mare lucru de la RCA, niste amenintari cu procesul mai scoteau niste bani de la vinovat. Daca ai refuzat Salvarea, grabitul a scapat doar cu amenda aia jenanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ori cat de mic ar fi impactul, daca-s ceva avrii la motoreta nu va mai ridicati de jos pana nu vine salvarea. pe moment poate pare totul ok si va ganditi "bine ca n-a fost mai rau"....dar raul va veni abia cand va confruntati cu asigurarile...

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de toate...bine ca esti intreg.Asta conteaza.Dar cum toti,dupa ce ne vedem intregi,trecem la estimarea situatiei-pagube,asigurator,etc...-te sfatuiesc sa fii foarte atent cu BCR Asig.Sunt niste nenorociti,ca dealtfel 99 % din companiile de asigurari.

Nu mai departe de saptamana trecuta am incheiat IN SFARSIT socotelile cu ei,in sensul ca am avut de recuperat banii pt o dauna totala(la masina).Accidentul intamplat in SEPTEMBRIE 2008,banii incasati SAPTAMANA TRECUTA.Sa tot fie vreo 5 luni si ceva.Nici un viciu pe la dosar sau alte chestii care v-ar putea duce cu gandl la stagnarea cazului.Nu.Dar au un talent incredibil in a taragana plata.In cazul meu,din pacate pt ei(heheheee..),nesimtirea de a-mi tine blocat dosarul atata timp i-a costat ceva...in septembrie 2008 euro era 3,6 iar acum cand s-au sinchisit sa plateasca 4,3.Avantaj eu.Si avantaj bunicel.Dar nu asta era ideea,ci faptul ca te sfatuiesc foarte serios sa faci plantoane pe acolo,sa stai pe capul lor,sa intrebi orice-dar absolut orice-nelamurire care o ai la inceput,pt ca altfel...este jale mare cu nenorocitii astia.Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand am permis am tras o singura concluzie

conservarii nu sunt obisnuiti cu noi in trafic...am condus prin italia 3 sapt zi de zi si pot sa zic ca eram super stresat sa nu dau peste un scuterist sau motociclist...cum stiti cu toti erau de la cei cu tata in gura pana la cei cu barba sura

deci cand o sa fim foarte multi atunci o sa se obisnuiasca cu noi si or sa fie mai atenti in trafic ...pana atunci treb sa ii suportam

 

 

bine ca esti bine si nu a fost mai rau...or sa fie in viata ...asta sa fie cea mai grava

asfalt uscat ca e cazul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam fain la tot popuru' de gandurile bune si de sfaturi... acum, ce sa zic... ma duc maine peste aia si vad ce si cum mai departe... in dovada scrie clar ca a fost vina aluia, am si amenda pe care i-a dat politistu'... rca, talon, toate alea...

zicea cineva mai sus de stat culcat pana vine salvarea... pai am sarit in picioare in secunda 1 si m-am tras din trafic sa nu vina din spate vreo masina din spate... oricum, la ce adrenalina aveam in mine... ideea e ca am inteles ce ai spus... in plus, experienta mea in astfel de situatii tinde catre zero...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]

rezultat - aveam echipament complet (casca, geaca si pantaloni textil cu protectii, cizme, manusi) - doar ceva dureri ca dupa o tura lunga de munte. motorul (bmw adventure 1200) - proiector distrus, capac motor facut praf, bare protectii fata-spate zgariate, maner ambreiaj julit, pretectie mana la ambreiaj - julita. [...]

un lucru nu inteleg... R1200GS ADV nu vine cu crash-bar din fabrica? intr-adevar, nu-i teava aia cea mai fericita solutie de protejat cilindrii insa capacele nu prea au ce sa pateasca la impact cu o suprafata plana...

 

in rest, bine ca ai scapat fara contuzii! vremea inca nu-i ideala si ai timp sa repari si utilajul pana se intra de-a binelea in sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bafta cu reparatiile. . .vezi, de aia nu merg bikerii cu 35-40 la ora. . e bine in 99% din cazuri, rau in 1%. . cand omu nu stie, dar se risca. .si ajunge subiect pe forumul asta. . .ca sunt desconsiderati de conservari. . trebuie sa-ti dezvolti simtul de a prinde in reflex cand circuli alaturi de imbecili cu patru roti. . te uiti la modelul masinii, la fatza lui, daca are mecla de constipat, la manevrele din ultimele 30 sec. - 2 minute. .pentru ca ala care ti-a taiat calea, . .vazandu-te la 40 la ora pe motor, o fi gandit ca esti incepator asa ca nu e bai sa te arda pe fatza cu intrarea. . . si mie mi se intampla zilnic sa-l vad pe unul cu masina ca e varza la condus. eu tot in masina. . .si daca as fi pe motor l-as vedea si mai rapid. . cum ezita in manevre in diverse locuri. .asa ca decat sa il las sa-mi faca vreo porcarie. .rup gazul si tasnesc intr-o manevra abila in fatza lui. . Bine, nu pot zice ca am invatat ieri tehnica asta. . dar m-am prins de ceva timp ca e bine sa urmaresc mai atent pe cei cu manevre evazive la volan. . .din fatza mea.. .trebuie sa-ti dezvolti instinctul sa evaluezi o situatie potential very nashpa. . in trafic. . cand esti pe doua gume. . dar pentru asta trebuie sa rulezi ceva vreme prin orasul asta.

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... in stanga mea, un conservar nervos accelereaza si trage dreapta de volan fix la 1 metru in fata mea...

 

Nu vreau sa te supar, sau sa par ca te critic... Erai cumva in unghiul mort? E bine sa eviti sa stai in zona in care te poate lovi direct sau nu te poate vedea. Ideea e sa treci pe acolo, nu sa stai acolo - mai ales in intersectii sau in zonele de preselectie.

 

Bine ca n-ai patit nimic.... si distracite placuta cu asiguratorii! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De minim 5 ori mi-a fost lovita masina in aceleasi conditii, vinovatii dadeau o amenda modica (era 30 lei acum 2 ani) si eu alergam prin service-uri si pe la asigurari. :cheers:

 

si crezi ca daca ar fi platit 300 sau 3000 de lei nu mai alergai pe la asigurari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti bine,mai rau este ca tre sa pierzi timp ,sa faci o gramada de drumuri si pe deasupra sa descoperi dupa ce o repari ca ,fisura aia nu era ,zgarietura de nu stiu unde nu era inainte de tranteala.Un lucru e nou si intact pana cand il repari(chiar daca nu a fost lovita prea tare).Cred ca ii puneam motorul in brate sa-l vanda si sa-mi ia altul identic.( sigur nu se poate ,insa asa ar trebui sa se intample)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa te supar, sau sa par ca te critic... Erai cumva in unghiul mort?

 

Locul acela este predispus pentru astfel de incidente din cauza faptului ca se afla la o bifurcatie de directii.Din directia Lascar Catargiu spre Aviatorilor sau Titulescu si 1Mai.

Cei care din diverse motive,neatentie sau nu le permite traficul sau nesimtire,nu se incadreaza pe banda corespuzatoare directiei dorite efectueaza in acel perimetru de 20 de metri tot felul de cascadorii din scurt ,de cele mai multe ori fara semnalizare.

O sa vedeti foarte des acolo baieti destepti care de pe banda a treia vor s-o ia spre Aviatorilor sau din contra unii de pe banda intaia care vor s-o ia spre Titulescu,1Mai.

 

Aveti grija la faza pe care v-am descris-o mai sus daca treceti prin locul acela si nu sunteti "riverani" sa stiti "smecheria" locului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si crezi ca daca ar fi platit 300 sau 3000 de lei nu mai alergai pe la asigurari?

 

 

nu e vb ca platesc aia mai putin insa, va fi el mai atent in trafic.

 

cat priveste constatarea etc....

vb cu baietii de la daune sa bage acolo cat mai mult + verificare jug, ghidon, etc....

ai varianta sa o faci la bavaria. duci motoreta, bcr platste avansul si se apuca de motoreta. pana nu plateste si restul de bani nu poti ridica motoreta de la ei. sau varianta a doua. dc factura proforma este sa zicem de 3.000 euro si costul estimat de tine ar reparatiilor in regie proprie ar ajunge la un 2.000 de euro atunci le spui ca ti-o faci u iar ei iti vor da 3.000 euro. asa am facut eu cu motoreta mea. intr'adevar dureaza ceva. totul este sa dai telefon la ei cam de 2 ori pe sapt si dc trece de o luna ii ameninti cu CSA ( Comia de Supraveghere a Asigurarilor) {de obicei cam pun botul la asta}

bafta exagerata si dc ai nevoie de ceva sfaturi nu ezita sa'mi trimiti un p.m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si crezi ca daca ar fi platit 300 sau 3000 de lei nu mai alergai pe la asigurari?

Daca amenda era 3.000 lei nu ma mai duceam de 5 ori pe acelasi motiv. La o amenda de 30 lei, daca are casco sau e masina firmei, i se rupe, face slalom, loveste tot ce nu-l lasa pe el sa schimbe banda cand vrea muschiul lui. Daca amenda era 3000 lei si/sau suspendare de permis pe 3 luni, numarul accidentelor cauzate de neasigurarea la schimbarea benzii de mers scadeau drastic.

 

In Bucuresti < 1% isi permit sa treaca voluntar pe rosu in timp ce minim 20-30% schimba benzile fara sa se asigure si uneori desi se asigura, aleg sa nu acorde prioritate fortandu-i pe ceilalti sa opreasca sa-i lase pe ei. De e? Pentru ca pentru trecerea pe rosu ramai fara permis, pentru schimbarea benzii dai o amenda penibila si atat. Iar amenda o dai doar in caz de accident.

 

Mie mi-a tras unul stanga de volan in timp ce el era pe banda I sa faca stanga si eu mergeam inainte pe a II-a, pe o sosea cu trei benzi. Nu numai ca mi-a facut masina nou nouta praf din aripa in aripa, dar era sa si zbor in Dambovita cu ea. El a dat amenda 30 lei si a plecat acasa (avea doar spoilerul si o aripa lovite, masina firmei cu CASCO), eu am stat o luna cu masina in service sa-mi vina piesele.

 

De cele mai multe ori astfel de manevre nu se soldeaza cu accident, dar in unele cazuri, accidentele sunt groaznice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In majoritatea accidentelor urate toti se ascund in spatele neasigurarii la schimb.dir de mers,ori ca au ocolit o groapa ,caine,ozn sau ca au evitat nus ce coliziune grava cu un altul.Pt ca se scapa f ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In majoritatea accidentelor urate toti se ascund in spatele neasigurarii la schimb.dir de mers,ori ca au ocolit o groapa ,caine,ozn sau ca au evitat nus ce coliziune grava cu un altul.Pt ca se scapa f ieftin.

Ce conteaza din ce motiv te-a lovit??? Eu mergeam marti pe Romulus, drum cu prioritate, iar la intersectia cu Matei Basarab o vaca a intrat direct in mine, din lateral...imaginativa...motor carene sparte stanga dreapata sshi capac baie de ulei...probabil daca capacul nu se fisura puteam sa plec. Ei ia luat permisul pt. 60 de zile cu drept sa dea examen in 15 zile shi sa iil ia dupa 30 de zile...Amenda 180 Ron. pentru neacordare de prioritate... Shi eu in acest caz, unde a venit salvarea, politia, smurdul, etc. a semnat ca nu am nevoie de ingrijiri...cine stia ca era mai bine sa te vait...etc. bine ca sunt unul din adeptul sa fii echipat tot timpul, asha ca in afara de o mica contuzie nu am nimic. Bineinteles pe langa avariile motocicletei,. Suzuki GSX 600 F din 1999, s-a dus shi casca...o mic afisura la barbie, dar e clar trebuie alta...Fata avea mashina in leasing asigurata la Alianz Tiriac, o sa dau telefon zilele astea sa vina un constatator pentru derularea dosarului...Acum mai citesc shi eupe aici sa vedem cum e mai rentabil cu reparatiile, probabil imi vor da jumatate din pretul inscris pe deviz.

La motor, dupa cum spuneam ca avarii: Carene stanga si dreapata, semnal dreapata, capac baie ulei, maner ambreiaj zgariat shi cap maneta zgariata...

Dupa cum spuneam, nu prea conteaza din ce motiv te-a lovit, ci mai ales ca amenda este foarte mica...

O sa urmaresc acest topic, sa vedem ce reusesc cu asigurarile...

Numai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un lucru nu inteleg... R1200GS ADV nu vine cu crash-bar din fabrica? intr-adevar, nu-i teava aia cea mai fericita solutie de protejat cilindrii insa capacele nu prea au ce sa pateasca la impact cu o suprafata plana...

 

ba da, are bare de protectie pe toate partile... numa' ca din cazatura s-au busit bine si capacele... primul, cel de protectie e rupt, al doilea (al motorului) e zgariat... politistul a adunat de pe strada si mi-a dat garnitura care este intre capace...

 

in alta ordine de idei, tocmai am venit de la asigurari... la asigurari am dat de un superbaiat, mi-a adaugat el pe daune niste chestii pe care nu le vazusem... poate o fi bafta mea, dar nenea s-a purtat cu mine superelegant. urmeaza sa ma duc dupa munca la bavaria sa vad ce imi spun si ei,,, asa ca informatiile vor continua mai pe seara :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de ce spunea Kinder...stateam si ma gandem,in situatii din astea,cand se duce naiba si casca...banii aia ti-i da cineva?Ca totusi...sunt destui banuti,banuiesc ca majoritatea au casti de la o suta si ceva de euro in sus,nu mai vorbesc de cei care au casti de sute de euro bune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...