Sari la conținut

Cdi+turometru+vitezometru+voltmetru+temperatura Totu' Digital


CZU
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 113
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

'tui microcontroleru ma-sii de treaba, ca ma tine pe bara zilele astea... se produce un fenomen foarte straniu, toata dracovenia merge atata timp cat bujia face masa undeva aproape de borna bobinei de inductie. Daca creste traseul masa al bujiei, se propaga aceeasi unda de soc de inalta tensiune pana la microcontroler si-l trimite la culcare.... this sucks and requires further investigation.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'tui microcontroleru ma-sii de treaba,.....

Daca creste traseul masa al bujiei, se propaga aceeasi unda de soc de inalta tensiune pana la microcontroler si-l trimite la culcare.... this sucks and requires further investigation.

 

Cum dracu au pus unii MP3 playere si DVD-uri si LCD-uri...pe masini/motociclete ...si noi nu suntem in stare sa facem o simpla aprindere electronica cu avans reglabil pe care sa scriem cu bucurie "Made in Romania"...

 

Unde mai este si restul ...turometru+vitezometru+voltmetru+temperatura Totu' Digital... :laugh: :moto:

 

p.s.

Incearca sa comanzi cu microcontrolerul o aprindere electronica tip Tg.Mures!!! Si pune fisa de Dacie care este cu deparazitare!!

 

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum dracu au pus unii MP3 playere si DVD-uri si LCD-uri...pe masini/motociclete ...si noi nu suntem in stare sa facem o simpla aprindere electronica cu avans reglabil pe care sa scriem cu bucurie "Made in Romania"...

Pai e simplu. In general MP3/DVD/LCD-urile nu stau langa bobina de inductie :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Unde mai este si restul ...turometru+vitezometru+voltmetru+temperatura Totu' Digital... :laugh: :moto:

 

 

 

 

uite aici este...

 

 

in prima poza este unitatea de afisare a CB-ului (CB- computer de bord), iar in a doua este CDI-ul pentru solutia cu doua bobine. CDI-ul este gandit sa mearga cu intrare de la ruptor clasic sau de la CB.

Zilele urmatoare am sa pun mai multe detalii despre ele.

 

Bafta!

 

P.S.

Tot pe afisorul central se face si afisarea nr. de Km parcursi, sau Km parcursi de la alimentarea cu benzina sau de la resetare (modul de afiare al afisorului doi se schimba prin apasarea unui buton)

 

post-4415-1138977892_thumb.jpgpost-4415-1138977903_thumb.jpg

Editat de CZU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

mda :) dragutz montajul! :( nu m-ai uitat , nu cezar? cu toate ca am cam ramas fara cash din cauza prostiei mele... NU IMPRUMUTATI NICIODATA MOTOCICLETA PERSONALA NICI MACAR PARINTILOR.. MAMA TATA... NEVER :moto: ca ajungeti ca mine...platesti ca bou...

cam pe cand termini ci C.D.I.-ul MEU SI COMPUTERU' DE BORD? ca mie ciuda deja...

sa-mi dai un mesaj , cand termini ! poate fac eu cumva si le iau:) mai repede!

:laugh:

bafta!:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut turometru analogic cu afisare pe LEDuri. E o linie de LEDuri 10 verzi, 3 galbene si 3 rosii care se aprind in functie de turatie. Montajul este foarte simplu si costa pana la 5 RON. Tensiunea o ia de pe fisa care vine de la bobina de inductie.

Vreau sa-mi fac vitezometru digital cu un Atmel. Poate ne spui ce traductor ai folosit. Eu ma gandeam sa folosesc un LED in IR si un receptor IR care sa primeasca o raza printre spitele rotii (roata mea are 5 spite). Totul va fi modulat la 37kHz pentru ca la receptie folosesc TSOP 1738. Cred ca-i o metoda buna pentru ca IR merge si prin noroiul ce poate ajunge pe traductorul ce va fi fixat pe furca. Voi ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator dorutrucker

Haide CZU-ule

 

A-ti lasato balta sau ce ?

 

Este gata , testata gata de munca, haideti cu pretul si cu achizitionarea, pey nu? :yikes: :yikes: :yikes:

Editat de dorutrucker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Concret despre ce este acest topic?

nu cumva despre "Cdi+turometru+vitezometru+voltmetru+temperatura Totu' Digital"

si pe aicea sa discutat doar despre aprindere dar nu cu trea multe scheme :lol: ceva desene de PBCuri nu sunt?

 

Uite aicea aprindere CA LA CARTE!

 

Si ceva COMPLETARI

 

Iar turometru si kilometrajul se gasesc AICI doar trebuie testat!si adaptat!

 

Pt Vmetru am sa ma uit prin ceva reviste si va scanez ceva schema!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...