Sari la conținut

BMW F650/ST FUNDURO 1993-2000


Postări Recomandate

Salut,

 

Pt. Ratonul - cum rezolvi cu oglinda dreapta ca si eu am stricat filetul la ea de cand am luat motorul.

Unde ai mai gasit oglinzi cu tot cu suport sau ai comandat de pe MotoLouis.de? ca peste tot am gasit oglinzi dar fara suportul de ghidon...iar ca sa schimb toata piesa de comenzi sau sa imi fac filet nou acolo nu se merita...cea mai buna solutie ar fi alte oglinzi cu tot cu suport ca oricum sunt urate alea de fabrica, si mai imi ating si de parbrizul inaltat Givi...

 

Cine stie pe unde sunt sigurantele la GS ca am manualul da cat l-am rasfoit nu le-am prea vazut...si de care sigurante sunt, normale ? Multumesc anticipat.

 

Asfalt uscat! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pt. Ratonul - cum rezolvi cu oglinda dreapta ca si eu am stricat filetul la ea de cand am luat motorul.

Unde ai mai gasit oglinzi cu tot cu suport sau ai comandat de pe MotoLouis.de? ca peste tot am gasit oglinzi dar fara suportul de ghidon...iar ca sa schimb toata piesa de comenzi sau sa imi fac filet nou acolo nu se merita...cea mai buna solutie ar fi alte oglinzi cu tot cu suport ca oricum sunt urate alea de fabrica, si mai imi ating si de parbrizul inaltat Givi...

 

Salut,

 

La mine suportul e bun! Tocmai ce am defiletat azi ciotul de brat pe care fusese oglinda! Zi-mi si mie pe unde ai vazut oglizile alea fara suport ca sa ma duc sa caut si eu! nu mai intereseaza neaparat originale ci ma intereseaza sa vad cand schimb banda si sa nu mai intorc capul pentru ca nu e sanatos... cel putin in Bucuresti si la un incepator :laugh:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am luat parbriz de la MRA dar din pacate nu a venit cu suruburi de montare, iar eu nu le mai am pe cele dinainte.

 

Ce suruburi ar trebui sa pun sau de unde sa cumpar asa ceva?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am luat parbriz de la MRA dar din pacate nu a venit cu suruburi de montare, iar eu nu le mai am pe cele dinainte.

 

Ce suruburi ar trebui sa pun sau de unde sa cumpar asa ceva?

 

Multumesc.

Gasesti multe modele de suruburi la Hombaher. Se vand si la bucata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ratonule, pui si tu te rog o poza cu parbrizu ?

 

multam mult,

doua poze cu parbrizul nemontat. Mi-am luat suruburi, piulite si saibe din Practiker si sper ca in seara asta sa il montez si revin cu poze si cu el montat.

post-39356-1225808184_thumb.jpg post-39356-1225808248_thumb.jpg

 

In schimb m-am plimbat azi cu "ciotul" de la oglinda pe la vre-o 4-5 magazine moto si ioc ceva care sa se potriveasca. Am vorbit si cu nea Pisoi si nimic... ramane varianta cu comanda dar as fi vrut ceva pe care sa il folosesc zilele astea cat mai e cald....

 

singura care se potrivea cat de cat era una cu filet pe care am vazut-o la Moto Louis la Razoare dar era 80 ron si dat fiind ca nu era exact ce vroiam nu am luat-o. Daca dau 30-50 Euro prefer sa dau pe una originala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ratonul, daca se potriveste oglinda de GS cred ca te pot ajuta eu cu una imprumut pana iti cumperi. da-mi pm.

 

titishoru, daca-mi dai o poza cu ce-ti trebuie exact pot sa intreb pe cineva de respectiva piesa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, vezi ca e foarte posibil sa fie lantul deformat.

eu asa am patit, il intindeam era ok, mai dadeam juma de tura la roata si avea burta.

bafta

 

 

ratonule, cat a fost parbrizu' si de unde l-ai luat ?

 

multam fain, :disappointed:

285 Ron. Magazinul de unde l-am luat e undeva pe aici: http://www.salutbucuresti.ro/planoras/swf_...-7226&-6384

 

Uite si o poza cu parbrizul montat (scuze de calitate: e cu telefonul facuta si asta nu stie sa faca poze noaptea :lol: )

post-39356-1225864099_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde gasesc si eu diamentru si dimensiunea furcii la F650 (pe carburatie) ?

Vreau sa cumpar de la Louis burduf pentru furca dar sunt 2 dimensiuni acolo (unu e dublu ca pret fata de celalalt) si nu stiu care se potriveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare dragilor,

prostia m-a lovit din nou

am reusit sa rup cheia in broasca de la sha.

aveti idei ?

a spart careva butucu sheii ? ca ma gandesc ca daca reusesc sa recuperez varful cheii, poate ii fac o dublura..

orice sfat e binevenit ! :rolleyes:

 

multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu asa ceva mi-as pune, sa nu umble careva la oala cu untura.

 

http://www.touratech.com/shops/001/popup_i...5a4aa2869ffdb83

 

salutare dragilor,

prostia m-a lovit din nou

am reusit sa rup cheia in broasca de la sha.

aveti idei ?

a spart careva butucu sheii ? ca ma gandesc ca daca reusesc sa recuperez varful cheii, poate ii fac o dublura..

orice sfat e binevenit ! :rolleyes:

 

multam

 

nu se poate extrage bucata rupta cu o penseta?

 

incearcă cu un laț dintr-o sârmă subțire să agăți zăvorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@memyselfandI: nu stiu daca ai vazut, dar la Touratech au parbriz din ala de care ai nevoie. E cam scumput... dar...

 

Link: http://www.touratech.com/shops/001/product...5a4aa2869ffdb83

 

 

multam mult ratonule, acum nu mai vreau parbriz, defapt nu mai vreau bmw, defapt nu cred ca mai vreau mobra, ptiu drace ca m-am enervat.

 

 

 

 

Invictus, asta e planu, sa recuperez bucatica lipsa si sa merg s-o " clonez".

 

oricum maine pe lumina...

 

 

multam mult :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare dragilor,

prostia m-a lovit din nou

am reusit sa rup cheia in broasca de la sha.

aveti idei ?

a spart careva butucu sheii ? ca ma gandesc ca daca reusesc sa recuperez varful cheii, poate ii fac o dublura..

orice sfat e binevenit ! :P

 

multam

 

Eu am rupt doua chei in scuter-u lu' nevastamea...Am reusit sa scot de fiecare data partea ramasa-n butuc cu o pensa hemostatica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema la mobra mea: in neutru fiind daca ii pun cricul lateral imi opreste motorul. E normal? Daca nu cam ce ar trebui sa fac sa o remediez...

 

din cate am auzit pe la colturi ar trebui sa opreasca motorul doar cand ar fi in viteza...

 

2 la mana: cam cum le cheama pe bavarezele voastre? eu ma tot gandesc la un nume pentru ea dar mai bun de Blaughera (care ar vrea sa insemne pantera albastra :P ) nu prea mi-a trecut prin cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema la mobra mea: in neutru fiind daca ii pun cricul lateral imi opreste motorul. E normal? Daca nu cam ce ar trebui sa fac sa o remediez...

 

din cate am auzit pe la colturi ar trebui sa opreasca motorul doar cand ar fi in viteza...

la mine e la fel ca la tine si tind sa cred ca e normal.Stiu ca la altele se opreste doar in treapta de viteza.Poate scrie in manual.Nu m-am uitat pt. ca nu ma deranjaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema la mobra mea: in neutru fiind daca ii pun cricul lateral imi opreste motorul. E normal? Daca nu cam ce ar trebui sa fac sa o remediez...

 

din cate am auzit pe la colturi ar trebui sa opreasca motorul doar cand ar fi in viteza...

 

2 la mana: cam cum le cheama pe bavarezele voastre? eu ma tot gandesc la un nume pentru ea dar mai bun de Blaughera (care ar vrea sa insemne pantera albastra :P ) nu prea mi-a trecut prin cap...

 

Daca te apleci putin ai sa vezi si "melcusorul" cu tot cu fir care este raspunzator de "problema" ta ! Se opreste si in viteza si in neutral....tot timpul cand in cobori. Daca te enerveaza chestiunea asta cu oprirea...pune mana pe un cleste....si hatsi ....cablu....gata cu problemele !!!

Pe al meu in cheama " JAK " !

Mai jos va arat pe unde circula el ....ii place tareeeee !

post-11251-1226410676_thumb.jpg

post-11251-1226410693_thumb.jpg

post-11251-1226410704_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 intrebari:

 

1. Mi-a venit cutia. Din fericire incuietoarea de prindere pe mobra e ok si am blocat cutia pe portbagaj. Din nefericire incuietoarea cutiei e praf: mi-a iesit butucul odata cu cheia. Ce pot face?

 

2. Pot sa imi fac undeva o cheie de rezerva pentru mobra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi mi-am luat inima de incepator in dinti si am plecat cu motorul la serviciu. Al dracu ca zilele astea lucram undeva pe autostrada (A1) la km 14, iar eu stau pe undeva pe langa Lia Manoliu :D

 

de ajuns am ajuns cu bine, dar mai am cate ceva de invata :rock: si km de facut. Oricum am trecut si de hopul asta: imi era cam tarsa de traficul de zi cu zi, s-a facut si frig si am asteptat ceva pana cand prognoza mi-a dat o zi buna :haha:

 

apropo am vazut un F650 rosu parcat inainte de Armata Poporului cum vii dinspre Gorjului. Care esti bre?

 

P.S. Nu! Nu era Dakar :10:

 

P.S.2. Am reusit sa imi pun si casca cum trebuie, fara sa ma accidentez :what:

Editat de ratonul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema cu ST-ul meu: cand e motorul rece sta relanti-ul la 1400. Cum se incalzeste motorul relanti-ul urca la 2000.

 

Ce ar trebui sa ii fac?

 

Am gasit surubul de reglat relanti-ul (ala ca o putzulica pe carburatorul din stanga invelit intr-un arc si in cauciuc). Sa reglez relanti-ul cand e motorul cald?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema cu ST-ul meu: cand e motorul rece sta relanti-ul la 1400. Cum se incalzeste motorul relanti-ul urca la 2000.

 

Ce ar trebui sa ii fac?

 

Am gasit surubul de reglat relanti-ul (ala ca o putzulica pe carburatorul din stanga invelit intr-un arc si in cauciuc). Sa reglez relanti-ul cand e motorul cald?

Pai teoretic la rece ai shocul tras ,nu?Ala il reglezi cand motorul e cald si shocul impins.

M-am tinut sa fac o poza cu surubelul si sa o postez dar vad ca l-ai descoperit.

post-16372-1227120447_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...