Sari la conținut

BMW F650/ST FUNDURO 1993-2000


Postări Recomandate

@ norseman- sa scrii cum ai facut la furca ca si eu urmeaza sa fac si e mai bine cand vezi cum a abordat altcineva problema! te rog poze

 

in alta ordine de idei azi am dat toate oasele jos, am spalat bine de tot am uns si pus fiecare ac de rulment la loc. un pik de munca de chinez batran (am experienta de la mountainbike) dar totul e super. sa gasesc niste garnituri ca sa zic asa la bascula la rulmenti si in rest saptamana viitoare punem roata sus si acordam atentia cuvenita flywheelului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O sa revin deseara cu poze l asimeringurile de praf de la furca...

 

Pun momentan o poza cu simeringurile de praf de pe net...

@Raoulserban: Evident ca o sa pun poze si descriu cum am schimbat simeringurile furcii si uleiul, dar mai dureaza...ca inca nu le am...

Multa bafta...

post-21576-1258906670_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@ norsemann:

M-am interesat de preturile pentru simeringuri:

 

- Nu au 10x26x7, dar mi-au indicat ca alternativa 10x25x7 sau 10x26x9. La pretul de 2,5 lei bucata.

- 41x54x11 costa 7 lei bucata.

 

Daca crezi ca te intereseaza vreunul, da un PM si vedem cum te pot ajuta.

Daca mai sunteti vreunul interesat de rulmenti sau simeringuri, mai jos aveti datele de contact ale magazinului Rolling:

 

http://www.rollingsystem.ro/index.php?lang...tension=contact

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ norsemann:

M-am interesat de preturile pentru simeringuri:

 

- Nu au 10x26x7, dar mi-au indicat ca alternativa 10x25x7 sau 10x26x9. La pretul de 2,5 lei bucata.

- 41x54x11 costa 7 lei bucata.

 

Daca crezi ca te intereseaza vreunul, da un PM si vedem cum te pot ajuta.

Daca mai sunteti vreunul interesat de rulmenti sau simeringuri, mai jos aveti datele de contact ale magazinului Rolling:

 

http://www.rollingsystem.ro/index.php?lang...tension=contact

 

Mersi mult, ai PM...

Si pozele cu simeringurile care imi mai trebuie si asta e...

post-21576-1259137986_thumb.jpg

post-21576-1259138025_thumb.jpg

post-21576-1259138070_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu riscul de a ma face de rusine si a parea neincrezator in cunostintele voastre revin cu aceeasi intrebare:

pinionul mic cum se pune?

in manuale si pozele din manuale se zice ca rama usor ridicata vine catre exterior. eu am gasit asa pe mobra

dsc00024xb.jpg w1536.png

punand pinionul cu scrisul catre ext tot asa imi vine si mie pinionul nou, insa e in contradictie cu ce e in manualul de reparatie

Mesaj completat

cea mai elocventa poza din manual e asta:

34730590.th.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu riscul de a ma face de rusine si a parea neincrezator in cunostintele voastre revin cu aceeasi intrebare:

pinionul mic cum se pune?

in manuale si pozele din manuale se zice ca rama usor ridicata vine catre exterior. eu am gasit asa pe mobra

dsc00024xb.jpg w1536.png

punand pinionul cu scrisul catre ext tot asa imi vine si mie pinionul nou, insa e in contradictie cu ce e in manualul de reparatie

Mesaj completat

cea mai elocventa poza din manual e asta:

34730590.th.jpg

 

pai daca ai dubii, vezi si tu cum se aliniaza cel mai bine, cu pinionul de la roata spate. sau pileste-i gulerul ala si pune-i un distantier in loc. asa vei putea sa-l folosesti pe ambela parti. viata dubla pt pinion :D . totusi, nu stiu cat de "safe" e metoda asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca ai dubii, vezi si tu cum se aliniaza cel mai bine, cu pinionul de la roata spate. sau pileste-i gulerul ala si pune-i un distantier in loc. asa vei putea sa-l folosesti pe ambela parti. viata dubla pt pinion :D . totusi, nu stiu cat de "safe" e metoda asta.

dha! tare asta. pana pun roata inapoi cred ca ma apuca 2010 daca e sa tin cont de finante!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

punand pinionul cu scrisul catre ext tot asa imi vine si mie pinionul nou, insa e in contradictie cu ce e in manualul de reparatie

 

Eu am afacut operatia asta primavara trecuta. La momentul respectiv am studiat problema.

Din punct de vedere ingineresc e mai logic sa stea scrisul catre exterior, dar si pe dvd-urile de pe f650.com (dvd2 minutul 12) zice ca borsura trebuie sa vina in exterior. Asa ca imi revizuiesc recomandarea: bordura catre exterior.

Daca nu ai dvd-urile respective, secventa relevanta am gasit-o si pe google video:

http://video.google.com/videoplay?docid=-5...8151&hl=en#

 

gerzson

Mesaj completat

punand pinionul cu scrisul catre ext tot asa imi vine si mie pinionul nou, insa e in contradictie cu ce e in manualul de reparatie

 

Apropo, pinionul ce vrei sa-l inlocuiesti e ca nou fata de ce am dat eu jos de pe motor :D

post-42822-1259236049_thumb.jpg

 

Vad ca la vechiul meu pinion atat scrisul cat si bordura erau pe aceeasi parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap! abandon. m-am luptata ce m-am luptat cu piulita ceea mare care tine magnetu ala rotund de sub capacul alternatorului. nu le am cu denumirile stiintifice astazi. ideea e ca renunt la a umbla la flywheel. incet incet ar trebui sa pun mobra pe picioare dar finantele sun pe minus! cred ca voi lucra si in 2010 la ea .

ps: am pus corect pinionul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap! abandon. m-am luptata ce m-am luptat cu piulita ceea mare care tine magnetu ala rotund de sub capacul alternatorului. nu le am cu denumirile stiintifice astazi. ideea e ca renunt la a umbla la flywheel. incet incet ar trebui sa pun mobra pe picioare dar finantele sun pe minus! cred ca voi lucra si in 2010 la ea .

ps: am pus corect pinionul!

 

Piulita care tine magnetul ala rotund (rotorul) e stransa f tare. Se recomanda cheie pneumatica cu percutie. Si o modalitate de a fixa rotorul. Mai ales la strangerea la loc a piulitei.

PS Scuze ca ma bag la topicul BMW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel crem

 

Daca nu avea 19 pe fata si scutul ala la motor era ST.In plus nici nu scrie ST pe abtzibildul de la coada.O alta caracteristica al ST-ului e ghidonul dintr-o bucata (fara bara sudata de de-asupra). Deci nu e ST.

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu avea 19 pe fata si scutul ala la motor era ST.In plus nici nu scrie ST pe abtzibildul de la coada.O alta caracteristica al ST-ului e ghidonul dintr-o bucata (fara bara sudata de de-asupra). Deci nu e ST.

de acord.ai dreptate.eu am avut st si asa este cum zice enduristul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Intereseaza pe cineva sa isi coboare putzin mobra ?

 

Am o roata de ST /18 cu un cauciuc pe la 70 %. Ma intereseaza o roata pe 19 chiar si cu un cauciuc uzat.

 

Eu vreau sa imi inaltz mobra asa ca ma intereseaza un schimb.

 

Merci si asfalt uscat la toata lumea,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut pentru o saptamana un G650GS (continuarea liniei monocilindrului de la F650).

 

PLUSURI:

motorul este genial pentru oras

mi-a papat cam 3.5% in oras in conditii de mers reprize 4000-5000rpm. Adica nu l-am iertat

 

 

MINUSURI:

vantul te omoara din cauza parbrizului aproape inexistent

frana fata mono-disc se simte rau

nu am reusit sa il dau pe o roata, dar mai incerc :crack:

pretul

 

 

Sincer as lua unul fara nici o jena. E prea bun sa fie adevarat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Sincer as lua unul fara nici o jena. E prea bun sa fie adevarat

 

Cea mai tare strategie de vanzari. Ca la droguri :( . Prima data gratis.

"Las ca-ti dau eu acum si-mi dai tu cand ai" cum ar spune Parazitii.

Eu unul ma bucur ca ti-a placut si ma bucur pentru tine daca il cumperi si pe asta :crack: .

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai tare strategie de vanzari. Ca la droguri :( . Prima data gratis.

"Las ca-ti dau eu acum si-mi dai tu cand ai" cum ar spune Parazitii.

Eu unul ma bucur ca ti-a placut si ma bucur pentru tine daca il cumperi si pe asta :crack: .

 

Nu imi permit acum, dar peste un an jumate sigur ma voi gandi serios.

Mi l-au dat pe acesta cat timp schimba ceva la BMW-eul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi l-au dat pe acesta cat timp schimba ceva la BMW-eul meu.

Unde unde, ca am si eu de facut cate ceva pe la al meu .Sa nu zici ca in Australia ca nu am timp sa merg :crack:

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au venit piesele in sfarsit de la RoMiMoto...abias astept sa ma apuc de munca cand prind o zi libera... :)

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns, m-au ajutat chiar si cu o idee...(Nellu din Iasi, Mihail Popescu, etc)

A mai avea nevoie de simeringurile de praf..."Fork Dust Seal"...daca ma poate ajuta cineva cu o idee, ceva...un link...mersi mult!!!

Am o intrebare...cine a cumparat de pe ebay...poate sa-mi spuna daca e OK si cum se face?

Am gasit aici...dar nu stiu cum trebuie facuta comanda...

http://cgi.ebay.co.uk/BMW-F650-F-650-ST-19...%3D11%26ps%3D63

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...