Sari la conținut

BMW F650/ST FUNDURO 1993-2000


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Modele de statele unite au obligatoriu loc pentru fixarea unui extinctor. Tehnic orice cilindru poate lua locul, cei mai multi rideri au pus extra gas acolo sau ceva de baut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o rugaminte la voi. vreau sa schimb fisele si pipele la f650 din 95 ce il posed. va rog cei ce le-au schimbat sa-mi recomande un magazin de unde sa comand si desigur sa-mi dati si codul lor si specificatiile tehnice .

multumesc anticipat!

ps: pe louis.de nu m-am descurcat sa descifrez specificatiile si exact ce-mi trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o rugaminte la voi. vreau sa schimb fisele si pipele la f650 din 95 ce il posed. va rog cei ce le-au schimbat sa-mi recomande un magazin de unde sa comand si desigur sa-mi dati si codul lor si specificatiile tehnice .

multumesc anticipat!

ps: pe louis.de nu m-am descurcat sa descifrez specificatiile si exact ce-mi trebuie.

 

Eu mi-am schimbat o pipa intrerupta acum doua saptamani. Pe cea noua am luat-o de la promotor (promotortm.ro). Mi-au adus-o a doua zi dupa comanda telefonica.

Tipul care se potriveste il gasesti pe f650.com: NGK XD05F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc. imi poti spune si cat au costat ca sa fac o comparatie cu pretul de pe louis(sa vad daca se renteaza sa astept 1 saptamana sa le primesc).

si mai am mare nevoie de piesa ce se vede in poza, chestia care prinde cablul si sta pe axul de la ambreiaj plus simeringurile de acolo(cica au fost schimbate, urata lucrare) ca supureaza ulei.daca stiti vreu magazin in tm sau daca aveti pe acasa(de preferinta noi) sa mi le trimiteti contracost v-as multumi.

jhyt27.th.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca-i musai sa schimbi pipele si fisele numai cu originale, fiindca am vazut prin magazine pipe si fise mult mai bune calitativ si mai ieftine...si pariez ca isi fac treaba la fel!

Ori crezi ca daca nu-i original de BMW vomita?

Stiu, vor veni acum unii care sa-mi zica: "da, dar alea is calculate sa aiba impedanta "x" si mai stiu io ce minuni "y" calculate farmaceutic"! Ciu-ciu, in afara de mici diferente insesizabile chiar si de nepretentiosul motor Rotax, nu veti gasi decit diferenta de forma, culoare, design si...pret!

Va spune unul care a testat asta! :P

 

P.S.- Vedeti ca pipele se pot desface si repara, se pot inlocui rezistentele din interior cu bucati de electrod de 4-5, taiate la lungimea rezistentei. Desfacerea se realizeaza pe partea unde se introduce fisa, cu o surubelnita sau doua mai mici in cant.

Atentie la tablitele de protectie ale pipei fiindca se rup usor, desfaceti-le cu mare grija! :)

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu pipele si fisele e mai mult bazdac de al meu,probabil mi-a ramas de la dacia 1300. baiu e cu piesa aia de metal si simeringurile de rigoare plus bendixul(cand prinde cand nu prinde).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si al meu pierde ulei pe-acolo, dar nu fac din asta o tragedie...are de unde! Am cautat echivalente pentru simeringul respectiv prin magazinele noastre si nu am gasit, asa ca il mai las in plata Domnului! Mie mi-a scos criza asta bâzdâcii din cap!

Privitor la bendix, aia e belea...dar poti desface si daca este doar arcul care tine acele bile sa nu se imprastie, il poti inlocui cu un arc de aceeasi dimensiune de la un simering...ca doar asta si este...si poate scapi de inlocuirea lui (ca-i scump al dracu)! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca-i musai sa schimbi pipele si fisele numai cu originale, fiindca am vazut prin magazine pipe si fise mult mai bune calitativ si mai ieftine...si pariez ca isi fac treaba la fel!

Ori crezi ca daca nu-i original de BMW vomita?

Stiu, vor veni acum unii care sa-mi zica: "da, dar alea is calculate sa aiba impedanta "x" si mai stiu io ce minuni "y" calculate farmaceutic"! Ciu-ciu, in afara de mici diferente insesizabile chiar si de nepretentiosul motor Rotax, nu veti gasi decit diferenta de forma, culoare, design si...pret!

Va spune unul care a testat asta! :P

 

P.S.- Vedeti ca pipele se pot desface si repara, se pot inlocui rezistentele din interior cu bucati de electrod de 4-5, taiate la lungimea rezistentei. Desfacerea se realizeaza pe partea unde se introduce fisa, cu o surubelnita sau doua mai mici in cant.

Atentie la tablitele de protectie ale pipei fiindca se rup usor, desfaceti-le cu mare grija! :)

 

De acord cu nenea Ivan cu o singura adaugire. Din cand in cand s-ar putea sa aveti surprize la bavaria. Exemplu sunt placutele brembo care sunt mai ieftine decat pe piata, aparatoarea de noroi fata care e mai ieftina decat una SH, garnitura de la evacuare care e la acelasi pret cu cea luata de oriunde de pe piata etc.

 

La altele e adevarat ca se arunca in balarii cu pretul dar merita incercat punctual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am facut nici-o referire la defunctii de la Auto Bavaria, care pentru mine nu mai exista de mult timp. :P

Am incercat sa-i dau omului o simpla idee, vazind ca este provincial ca si mine si cred ca ii vine la fel de greu sa procure piese sau macar...sfaturi pertinente.

Si-acum, pentru satisfacerea curiozitatii mele de oltean, cam cit costa vestitele placute Brembo, aparatoarea fata si garnitura de esapament care se arde de obicei la modelul nostru de capra, la prestigioasa firma Auto Bavaria din capitala? :(

Pune preturile aici, sa stie tot romanul unde si ce gaseste si la ce pret sa se astepte! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

325 setul complet de placute (toante 4) fata de 340 la alt dealer. Pana si Lucas TRW erau undeva la 250 asa ca pentru 70 de lei am decis sa pun ce recomanda bavarezii.

 

Aparatoarea fata este 70 de lei, pentru una SH mi-a cerut unu 100. Ori era ala haplea ori era pretul decent la Bavaria. Nota bene, cea de GS e undeva la 300 de lei. Avantaj la batranete.

 

Garnitura impricinuita este 64 de lei sau 128 daca ai ginionul si te joci cu ea si o strici inainte sa o montezi :) Nu eu am fost, la mine a fost doar 64.

 

Repet, asta e numai punctual si daca ai noroc sa le gasesti pe toate. La altele te fura fara scrupule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Garnitura si haparatoarea au pret bun, dar placutele io le-am luat de-aici, din Tg-Jiu cu 70 fata si 109 spatele (Ferodo) si mi se par OK pentru ce le-am cerut sa faca! Sincer, ori voi aveti salarii occidentale, ori nu va pasa ca-i criza...dar pe mine fiecare leu cheltuit aiurea ma face sa vars o lacrima! :(

De n-ar fi bancile :) , altfel ar sta treaba! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

melciule, ce-ai facut bre' ? :kiss:

 

buf. Sau ca in bancul ala... Care a fost ultimul lucru spus de Bula? Dreapta e liber.

 

Eu, Sally, Tico, asfalt, carje, plastice reparate etc. Toate bune si frumoase.

 

Garnitura si haparatoarea au pret bun, dar placutele io le-am luat de-aici, din Tg-Jiu cu 70 fata si 109 spatele (Ferodo) si mi se par OK pentru ce le-am cerut sa faca! Sincer, ori voi aveti salarii occidentale, ori nu va pasa ca-i criza...dar pe mine fiecare leu cheltuit aiurea ma face sa vars o lacrima! :(

De n-ar fi bancile :) , altfel ar sta treaba! :P

 

Nea Ivane, placutele au fost o aroganta la care am zis ca mi-e complicat sa renunt. Asta pentru ca fata implineste o varsta si inca are discurile originale si as vrea sa le tin cat mai multa vreme. S-a nimerit si-un ban in plus altfel luam aceleasi Ferodo de care zici cam la acelasi pret. In rest, aceeasi criza trista si aici. Dar se termina ea, stai fara grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buf. Sau ca in bancul ala... Care a fost ultimul lucru spus de Bula? Dreapta e liber.

 

Eu, Sally, Tico, asfalt, carje, plastice reparate etc. Toate bune si frumoase.

Shit. Zi ca sunteti amandoi bine si ca noaptea dormiti in patul vostru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shit. Zi ca sunteti amandoi bine si ca noaptea dormiti in patul vostru...

 

But ofcorz. In afara de Sally care de vreo 3 nopti doarme la Buzoianu. Dar se ridica si ea incet incet. EU am renuntat la carje si rup inimile fetelor cu un baston de toata frumusetea.:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, nu mai am rabdare pana la vara cand pot calari din nou; voi cum va descurcati?

Nu credeam ca da dependenta motoreta asta, dar m-am inselat ;)

 

Da acum ce-are? Nu mai mere mobra? :laugh:

 

Imbraca-te gros si hai la drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, nu mai am rabdare pana la vara cand pot calari din nou; voi cum va descurcati?

Acum ii inteleg pe fumatori de ce le e greu sa renunte ;)

 

Eu calaresc de doua ori pe saptamana.....ce-i drept,nu mobra. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...