Sari la conținut

Kali
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cat ati luat ,viteza maxima cu a voastra ?

Ma, eu nu va spun viteza maxima a mea ca imi este rusine :angry: . De mers constant, am mers cu 150, doar odata am ridicat-o pana la 180, dar m-am razgandit repede ca nu ma grabeam nicaieri (si mi-a fost si cam frica). In rest, viteza legala ca e mai bine. Si asa va sfatuiesc si pe voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam pustiu pe aici :( alte sfaturi utile? probleme specifice? cam asa arata motorul la momentul de fata....imi trebuie cam multe piese...dar prefer sa nu fac prea multe compromisuri si alte carpeli....doar cu discurile de frana sunt in dubii...le-am verificat grosimea si au 5,30 mm deci aici sunt ok, dar unul are joc lateral......mai astept sfaturi in legatura cu discurile de frana.... :angry:

post-46044-1260309593_thumb.jpg

post-46044-1260309610_thumb.jpg

post-46044-1260309652_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam pustiu pe aici :moron: alte sfaturi utile? probleme specifice? cam asa arata motorul la momentul de fata....imi trebuie cam multe piese...dar prefer sa nu fac prea multe compromisuri si alte carpeli....doar cu discurile de frana sunt in dubii...le-am verificat grosimea si au 5,30 mm deci aici sunt ok, dar unul are joc lateral......mai astept sfaturi in legatura cu discurile de frana.... :scratch:

sarpe, tu poti sa mergi cu furca aia asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam pustiu pe aici :moron: alte sfaturi utile? probleme specifice? cam asa arata motorul la momentul de fata....imi trebuie cam multe piese...dar prefer sa nu fac prea multe compromisuri si alte carpeli....doar cu discurile de frana sunt in dubii...le-am verificat grosimea si au 5,30 mm deci aici sunt ok, dar unul are joc lateral......mai astept sfaturi in legatura cu discurile de frana.... :scratch:

 

Fratele meu SARPE, daca ,,bate '' in lateral discul ....categoric la gunoi cu el

Iti dai seama ce batai iti da in etrier cand incepi sa franezi, plus ca siguranta ta este pusa in pericol , plus ca uzezi placutele aiurea/ defect iremedialbil si ar fi bine sa nu te joci cu franele

Respect pentru ambitia ta de a reconstrui vacuta, si sa ai multa putere de munca si mai ales sustinere financiara :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratele meu SARPE, daca ,,bate '' in lateral discul ....categoric la gunoi cu el

Iti dai seama ce batai iti da in etrier cand incepi sa franezi, plus ca siguranta ta este pusa in pericol , plus ca uzezi placutele aiurea/ defect iremedialbil si ar fi bine sa nu te joci cu franele

Respect pentru ambitia ta de a reconstrui vacuta, si sa ai multa putere de munca si mai ales sustinere financiara :moron:

ms pt incurajari :P ...ai dreptate...acum stau si ma gandesc ca daca cumpar piesele separat second ma duce pe la 500 de euro......mai bn mai strang ceva bani pe la 600 de euro si cumpar una defecta, fara acte,etc dar cu piesele ce imi trebuie in stare buna :moron: ....ramane de vazut...pana atunci o sa vad daca voi reusi sa indrept cadrul de bord :scratch:

post-46044-1260471547_thumb.jpg

post-46044-1260471962_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms pt incurajari :moron: ...ai dreptate...acum stau si ma gandesc ca daca cumpar piesele separat second ma duce pe la 500 de euro......mai bn mai strang ceva bani pe la 600 de euro si cumpar una defecta, fara acte,etc dar cu piesele ce imi trebuie in stare buna :moron: ....ramane de vazut...pana atunci o sa vad daca voi reusi sa indrept cadrul de bord :scratch:

 

La 500 ar beton daca reusesti sa te incadrezi, dar ma f. indoiesc deoarece tie iti treb o gramada de maruntisuri extrem de scumpe acolo( far=80-100 , semnale=25, parbriz=30, bord=100, furca fata=min. 100, disc frana=50, etc...)

Nu stiu la cat ai achizitionat-o....dar eu in locul tau as vinde piesele pana la cadru , apoi as da cadru + acte

Cu banii de pe piese+ cam jumate din realul cat ar necesita investit as lua o vacuta functionala undeva pe la 1300 euro si as face economie la manopera, umblatura dupa piese , o multime de nervi, telefoane, materiale auxiiliare,etc. asa ca pe primara te-ai putea alege cu motor functional sub buci.

Vezi ca aici pe forum este un tip ASU11(mecanic ) tare de treaba care te -ar putea sfatui chiar mai bine dacat mine.

Iti tin pumnii oricum dar de felul meu sunt o fire pesimista

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 500 ar beton daca reusesti sa te incadrezi, dar ma f. indoiesc deoarece tie iti treb o gramada de maruntisuri extrem de scumpe acolo( far=80-100 , semnale=25, parbriz=30, bord=100, furca fata=min. 100, disc frana=50, etc...)

Nu stiu la cat ai achizitionat-o....dar eu in locul tau as vinde piesele pana la cadru , apoi as da cadru + acte

Cu banii de pe piese+ cam jumate din realul cat ar necesita investit as lua o vacuta functionala undeva pe la 1300 euro si as face economie la manopera, umblatura dupa piese , o multime de nervi, telefoane, materiale auxiiliare,etc. asa ca pe primara te-ai putea alege cu motor functional sub buci.

Vezi ca aici pe forum este un tip ASU11(mecanic ) tare de treaba care te -ar putea sfatui chiar mai bine dacat mine.

Iti tin pumnii oricum dar de felul meu sunt o fire pesimista

Bafta !

[/quotam

am luat-o cu 600 de euro...nu o dezmembrez...nu as vedea rostul pt care am luat-o...plus de asta sunt dispus sa bag pana in primavara max 700 de euro...stiu motorul inainte sa fie lovit, vroiam sa il i-au cu 1200 de euro dar intre timp l-a lovit proprietaru :scratch: l...mergea impecabil.....

post-46044-1260476786_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa te dezamagesc dar ai cam aruncat banii pe fereastra. mai puneai 400 euro si luai una functionala.

 

Poate ai pasiunea de a face ceva cu mana ta dar gandeste-te ca vei investi multi bani luand piese in parte(nu vei gasi toate piesele la o singura persoana ) si luandu-le separat poti ajunge la o suma mult mai mare de 500 euro.

 

 

Bafta oricum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa te dezamagesc dar ai cam aruncat banii pe fereastra. mai puneai 400 euro si luai una functionala.

 

Poate ai pasiunea de a face ceva cu mana ta dar gandeste-te ca vei investi multi bani luand piese in parte(nu vei gasi toate piesele la o singura persoana ) si luandu-le separat poti ajunge la o suma mult mai mare de 500 euro.

 

 

Bafta oricum!

multumesc pt ajutor....la 1000 de euro am vazut destui care vand motoare "impecabile".....nu o sa mai vb despre refacerea ei decat atunci cand o sa fie gata, respectiv in primavara....am postat in acest topic doar pt a primi ajutor pt refacerea ei si nu pt critici gen "ai aruncat banii pe ferestra"....stiu tot ce fac si sunt meticulos in luarea unor decizi de acest gen....ai dreptate puteam sa i-au alt motor la 1200 de euro, dar ma vazut destule forjate, carora le-a crapat motorul dupa 2 luni de la achizitie.....asfalt uscat

PS:as putea sa o fac ceva streethfighter :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt ajutor....la 1000 de euro am vazut destui care vand motoare "impecabile".....nu o sa mai vb despre refacerea ei decat atunci cand o sa fie gata, respectiv in primavara....am postat in acest topic doar pt a primi ajutor pt refacerea ei si nu pt critici gen "ai aruncat banii pe ferestra"....stiu tot ce fac si sunt meticulos in luarea unor decizi de acest gen....ai dreptate puteam sa i-au alt motor la 1200 de euro, dar ma vazut destule forjate, carora le-a crapat motorul dupa 2 luni de la achizitie.....asfalt uscat

PS:as putea sa o fac ceva streethfighter :scratch:

 

Dragul meu SARPE,

Nu te supara pe parerile altora, de aia suntem pe forum ,,sa batem clanta''.

Tu trebuie sa fii hotarat sa stii si sa faci exact ce iti doresti indiferent de ce spun io sau altul.

Eu sincer as vrea sa intruu aici si sa vad saptamanal cum progresezi, sa faci un colaj foto cu evolutia lucrarii.

La variata Nacked sa ai grije mare sa nu apara probleme la registru cand faci inmatricularea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

210 pe Autostrada Soarelui . Dar nu mi-a placut cum se simtea , si am lasat-o moale .

De astazi , o bag si eu la iernat . Am spalat-o , am uns lantul , cand va veni vremea , sa fie pregatita . Am uitat sa ii pun stabilizator in benzina , si ma voi ocupa chiar acum de asta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am incercat o singura data pe autostrada soarelui cand era liber liber si nu a trecut de 223

 

oricum nu mai incerc a doua oara , e deja prea mult

 

In configuratia stock (toba filtru bujii, eventual ulei semisintetic) nici mie nu mi-a trecut de 223. Cu toate astea schimbate (toba leo vince, bujii iridium, filtru sport pipercross, ulei full sintetic silkolene race) - 240 afisat. Mai conteaza si benzina - cifra octanica peste 98. In orice caz peste 200 deja e prea mult. De la 220 incolo urca destul de greu si trebuie sa te ascunzi bine sub parbriz. Eu mi-am schimbat si cauciucurile la 20000 km. Cred ca le aveam pe astea noi cand am ajuns la 240. Iarsi nu stiu cat de relevant e .

 

In orice caz nu merita investitia pentru 13 km la ora in plus. Eu nu am facut astea pt tot speed ci pentru aspectul general al motoretei (cum arata cum se aude cum merge).

Cica dc scoate catalizatorul (e inainte de bratul tobei finale) mai castigam cativa caluti in plus :laugh: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

dupa toate micile neintelegeri aparute....m-am hotarat totusi sa mai postez pe acest topic...asadar sunt in asteptarea pieselor(le-am gasit aproape pe toate la un pret mai mult decat bun) dar nu am gasit un capac de carburator(acela de acopera membrana) unul fiind spart....deci care are asa ceva rog PM...poze dupa ce o sa apara si piesele.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms pt raspuns....acum ca tot e demontata mai mult de jumatate ma gandeam ca ar fi mai bn sa ii revopsesc si cadrul....dar mi se pare ca va dura o vesnicie...la cate are pe acolo si eu fiind obisnuit cu comunistele....oare o sa imi mai ramana si piese dupa reparatie??? ;) totusi nu mi-ar placea sa o vopsesc doar partial, ceva gen carpeala....apropo eu am luat-o cu caucic pe spate de 190 si merge..ca tot am vazut ceva discutii si in certificat scrie de 160...ps:e model american cu km in mile/h :D

 

 

Salut si bine ai venit intre noi...Probleme nu prea sunt la ele...eu am una din 2003 si nu am avut nici un fel de problema...vreau sa te intreb legat de cauciucu ala....cum se comporta la drum si daca incape bine la locul lui.In talon la mine e 150/70/17 si am avut de 160/70/17 dar avea un balonaj urat de tot si era tare urat de condus pe curbe...acum am un pirelli diablo de 150/50/17 si acum cu talonul mai jos merge superb mai ales pe firaje si chiar ma gandeam sa imi pun un 170 sau 180 dar tot cu talon mic... mam gandeam la un 180/50/17....sper doar sa se potriveasca...apropo al tau ce dimensiuni are??

Mesaj completat

asta e suzu meu:

 

 

Salutare si eu am un suzy din 2003 si as vrea sa pun pe spate un 170-sau chiar 180.oare nu afecteaza ciclistica.al tau ce dimensiune are si ai schimbat cumva si geanta sau e pus pe geanta originala pentru ca la un moment dat ma gandeam sa schimb si bascula cu totul in cazul in care nu se potriveste :birthday:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa toate micile neintelegeri aparute....m-am hotarat totusi sa mai postez pe acest topic...asadar sunt in asteptarea pieselor(le-am gasit aproape pe toate la un pret mai mult decat bun) dar nu am gasit un capac de carburator(acela de acopera membrana) unul fiind spart....deci care are asa ceva rog PM...poze dupa ce o sa apara si piesele.... :D

BRAVO

Daca afluu ceva piese de carb. iti dau de veste

Sa ne tii la curent cu evolutia lucrarii (neaparat )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va intreb ceva....ma tot uit pe aici ca un disperat de un capac monopost...deci arata bestial cu capac monopost zici ca ii busa ...dpar ca problema e ca am gasit ff putini care au asa ceva si cei care vand sunt producatori in america si nu importa in romania....sunt interesat sa ii pun un capac monopost si as vrea sa stiu daca stiti din intamplare unde as putea gasi si cam la ce bani pentru ca nu se fac numa pe comanda :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au aparut si piesele. ;) ...arata ok toate rezervor, bord, far, carena de sub motor, manete, pompa frana fata, furca, jug, scarita, ghidon stanga,airbox si mai sunt dar nu imi mai amintesc....bigflames eu am cauciuc de 190/50(dunlop) si mai este loc, o sa atasez si o poza maine....in acte este de 160 nu am idee de ce difera la altii?? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au aparut si piesele. ;) ...arata ok toate rezervor, bord, far, carena de sub motor, manete, pompa frana fata, furca, jug, scarita, ghidon stanga,airbox si mai sunt dar nu imi mai amintesc....bigflames eu am cauciuc de 190/50(dunlop) si mai este loc, o sa atasez si o poza maine....in acte este de 160 nu am idee de ce difera la altii?? :D

 

Sunt tare curios sa vad cum arata ...oare ai schmbat bascula cu geanta cu tot sau pur si simplu incape pe geanta stock.Abia astep sa vad poza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bigflames nu este nimic modificat, este totul stock.....bag cateva poze cu cauciucul si o parte din piesele sosite.... ;)

Mesaj completat

aaaa...uitasem.....daca tot am luat alta furca am zis sa schimb si semeringurile....o idee de achizitionare a acestora? sfaturi la schimbat? :D si ce ulei sa folosesc?

post-46044-1261756983_thumb.jpg

post-46044-1261757007_thumb.jpg

post-46044-1261757028_thumb.jpg

post-46044-1261757040_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...