Sari la conținut

Accident scuter Bd. Basarabia, Bucuresti


atw
 Share

Postări Recomandate

Azi (27.03.2009) pe la 3, la intersectia Bd. Basarabia cu Str. Ion Sahighian, se pare ca scuteristul a vrut sa faca stanga si a taiat fata daciei. A scapat cu viata, si din cate am inteles era destul de ok - in cuvintele politaiului: "n-are domne nimic, s-a lovit putin la cap" :scratch: Nu stiu daca avea casca, n-am vazut nici una pe acolo. Tipul era in masina Smurd-ului.

Scuterul era Yamaha, si era facut zob.

post-6232-1238167372_thumb.jpg

post-6232-1238167380_thumb.jpg

post-6232-1238167388_thumb.jpg

Editat de atw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am saturat de scuteristii astia...majoritatea sunt atat de inconstienti,tineri din pacate, foarte prosti(manelizati de obicei) ...oameni care merg haotic si neechipati,adesea cu cineva la fel de neechipat in spatele sau.Isi conduc motoscuterul orbeste,trec pe rosu,pe trecerea pentru pietoni,pe trotuar,prin parcuri si oriunde au loc sa intre cu "bidiviul" lor. Imi pare rau sa zic dar nu am nici un fel de respect pt genul asta de oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu toti sunt lafel .... insa in opinia mea de .... automobilist si motociclist care ma perind pe drumurile patriei si ale Bucurestiului de vre-o 16 ani .... tinde sa apara o noua "rasa"

 

Nu era de ajuns ca exista taximetristii ..... acum au aparut ..... curierii pe scutere de doua ori mai periculosi tupeisti si fara pic de creier.

Editat de Cor$ac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine omu nu ai nici un pic de respect pentru ei....da intalege te rog ca nu sunt toti la fel!!!!!!!!!!!!!!

 

:scratch:

 

mai sunt si scuteristi cu mintile in cap.eu niciodata nu ma bag printre masini la semafor sau chestii de astea :friends:

 

la noi in oras majoritatea scuteristilor (inclusiv eu) au minimul de echipament (casca,geaca si manusi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch:

 

mai sunt si scuteristi cu mintile in cap.eu niciodata nu ma bag printre masini la semafor sau chestii de astea :friends:

inteleg sa nu treci pe rosu, sa nu acorzi prioritate in trafic, sa mergi cu mai mult de viteza legala, dar ... de ce sa nu ma strecor la semafor ?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi (27.03.2009) pe la 3, la intersectia Bd. Basarabia cu Str. Ion Sahighian, se pare ca scuteristul a vrut sa faca stanga si a taiat fata daciei. A scapat cu viata, si din cate am inteles era destul de ok - in cuvintele politaiului: "n-are domne nimic, s-a lovit putin la cap" :scratch: Nu stiu daca avea casca, n-am vazut nici una pe acolo. Tipul era in masina Smurd-ului.

Scuterul era Yamaha, si era facut zob.

 

mie imi pare a fi Aprilia..si anume Scarabeo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am saturat de scuteristii astia...majoritatea sunt atat de inconstienti,tineri din pacate, foarte prosti(manelizati de obicei) ...oameni care merg haotic si neechipati,adesea cu cineva la fel de neechipat in spatele sau.Isi conduc motoscuterul orbeste,trec pe rosu,pe trecerea pentru pietoni,pe trotuar,prin parcuri si oriunde au loc sa intre cu "bidiviul" lor. Imi pare rau sa zic dar nu am nici un fel de respect pt genul asta de oameni.

 

:kiss: :scratch:

 

 

RESPECT :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand e vorva de scooteristi - I don't give a SHIT!!! :D ....cel putin pe un procent foarte mare din ei... ca or mai fi si oameni care folosesc scuterul strict ca utilaj de transport, si sunt civilizati....dar cei mai multi au scuter pentru fitze...

 

Eram intr-o zi pe la selgros berceni la semafor (era rosu), trece pe langa mine un tigan cu un fes in cap, pe un scuter vai mama lui si-i da bice...ce conteaza ca era rosu....plec de la semafor, si l-am depasit pe parcurs, dar ma opresc la alt semafor si ce credeti, acelasi tigan pe scooter trece fara probleme pe rosu.....si bomba vine acum....In intersesctie era o masina a politiei comunitare...cu 2 cretini inauntru si unul pe-afara....din 3 nici unul n-a luat atitudine, desi tiganul trecuse la 1m de masina lor...si pe rosu si fara casca... :cheers:

 

 

Apropo de "fara casca", eram pe la otopeni si intr-o intersectie un gaborestea cu sapca alba dirija, probabil concertul pentru vioara si pian in Re major al lui Bach....ca traficul sigur nu-l dirija......exceptand paranteza facuta, ideea era ca au trecut pe langa el 3 pusti pe scuteri, toti fara casca si unul mai era si cu tigara aprinsa...fara ca "omul legii" sa aiba vreo atitudine :bounce:

 

O alta intamplare a fot chiar azi cand eram intr-un utilaj 601 de RATB si in interesctia de la Eroilor, acesta franeaza brusc de era sa "calatoresc" putintel prin aer....(a si cazut o babuta)...de ce oare??.....un scooterist fara creier, care mai avea si pasager, i-a taiat calea autobuzului, la 1m in fata lui!

 

 

DIn pacate asta e Romanica...cu tot neamul ei de cretini....iar din pacate, cei cu bun simt, in tara asta sunt fraieri...

Editat de dexlink
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta este imaginea unui scuterist,asociata cu un cocalar,cu freza facuta,tigara in gura,ochelari la ochi...etc etc

din pacate,nu suntem toti la fel,dar majoritatea astia sunt,si din cauza lor,noi astia mai intregi la minte care purtam casca(cu pinlock-majoritatea motociclistilor nu au.. :Dpasagerul tot cu pinlock :cheers: ) geaca de piele polo,genunchere si cizme suntem asociati tot ca aia...dar asta e Romanica..

Sa se bage carnetu odata,eu unu sunt de acord,este prea mult haos..si politia sa-si faca treaba in randul cocalarilor,si celor care fura scutere si nu numai.

sa speram ca este bine cel din accident..

Si un P.S.: acolo unde exista pista pt biciclisti,la manual scrie ca si cei cu mopede pot merge pe acolo..

Editat de al3xutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta este imaginea unui scuterist,asociata cu un cocalar,cu freza facuta,tigara in gura,ochelari la ochi...etc etc

din pacate,nu suntem toti la fel,dar majoritatea astia sunt,si din cauza lor,noi astia mai intregi la minte care purtam casca(cu pinlock-majoritatea motociclistilor nu au.. :Dpasagerul tot cu pinlock :bounce: ) geaca de piele polo,genunchere si cizme suntem asociati tot ca aia...dar asta e Romanica..

Sa se bage carnetu odata,eu unu sunt de acord,este prea mult haos..si politia sa-si faca treaba in randul cocalarilor,si celor care fura scutere si nu numai.

sa speram ca este bine cel din accident..

Si un P.S.: acolo unde exista pista pt biciclisti,la manual scrie ca si cei cu mopede pot merge pe acolo..

 

 

Ai tot respectul meu....si toti ceilalti 10% scooteristi ca tine....din pacate sunteti minoritari...

.....anyway pentru cei 90% scooteristi, cocalari, figuranti si imputiti multa miuie :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand e vorva de scooteristi - I don't give a SHIT!!! :D ....cel putin pe un procent foarte mare din ei... ca or mai fi si oameni care folosesc scuterul strict ca utilaj de transport, si sunt civilizati....dar cei mai multi au scuter pentru fitze...

 

Eram intr-o zi pe la selgros berceni la semafor (era rosu), trece pe langa mine un tigan cu un fes in cap, pe un scuter vai mama lui si-i da bice...ce conteaza ca era rosu....plec de la semafor, si l-am depasit pe parcurs, dar ma opresc la alt semafor si ce credeti, acelasi tigan pe scooter trece fara probleme pe rosu.....si bomba vine acum....In intersesctie era o masina a politiei comunitare...cu 2 cretini inauntru si unul pe-afara....din 3 nici unul n-a luat atitudine, desi tiganul trecuse la 1m de masina lor...si pe rosu si fara casca... :cheers:

 

 

Apropo de "fara casca", eram pe la otopeni si intr-o intersectie un gaborestea cu sapca alba dirija, probabil concertul pentru vioara si pian in Re major al lui Bach....ca traficul sigur nu-l dirija......exceptand paranteza facuta, ideea era ca au trecut pe langa el 3 pusti pe scuteri, toti fara casca si unul mai era si cu tigara aprinsa...fara ca "omul legii" sa aiba vreo atitudine :bounce:

 

O alta intamplare a fot chiar azi cand eram intr-un utilaj 601 de RATB si in interesctia de la Eroilor, acesta franeaza brusc de era sa "calatoresc" putintel prin aer....(a si cazut o babuta)...de ce oare??.....un scooterist fara creier, care mai avea si pasager, i-a taiat calea autobuzului, la 1m in fata lui!

 

 

DIn pacate asta e Romanica...cu tot neamul ei de cretini....iar din pacate, cei cu bun simt, in tara asta sunt fraieri...

Sa fac si eu un off-topic la off-topic: Nu orice politist te poate amenda, chiar daca il vezi dirijind circulatia. In anii trecuti au fost zeci de politisti de tara ca au iesit (eventual beti manga) sa dirijeze circulatia si sa dea amenzu dupa capul lor, asa ca noul cod rutier (2003 modificat in 2006) spune ca numai politistii de la rutiera si cei de frontiera (astia stict in parohia lor) pot constata o abatere de la codul rutier. Asa ca exista o lista cu cei care pot dirija circulatia (aproape toti, mai putin cei care nu au carnet sau care au facut un accident grav din vina lor) care include chiar si politisti comunitari, si exista o alta lista cu "agenti constatatori" pentru abateri de la legislatia rutiera, care din cate stiu eu trebuie sa apartina brigazii respective (chiar daca sunt si de la tara, ca intr-un sat mai mare pot fi 2-3 din astia) si sa aiba vechime de cel putin un an.

 

Sigur ceilalti politisti te pot amenda oricum pentru conturbarea linistii publice daca nu prea ai toba, sau pentru expunere indecenta daca te dai pe motor/scuter in fundul gol, dar relativ la legile de circulatie nu prea pot sa-ti faca nimic. Pe undeva mie mi se pare cam absurda chestia asta, ca nu ai nevoie de cursuri de luni de zile ca sa te prinzi de exemplu ca unul merge pe sens interzis sau trece la semafor pe rosu, dar de, asa e la noi, sarim dintr-o extrema in alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten politist la TF tocmai a primit acum cateva luni chitantiere de amenzi rutiere. Nu stiu detalii legale, pot sa il intreb cu prima ocazie, dar se pare ca mai nou aproape toti politistii (nu stiu daca si comunitarii) pot da amenzi de circultie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fac si eu un off-topic la off-topic: Nu orice politist te poate amenda, chiar daca il vezi dirijind circulatia. In anii trecuti au fost zeci de politisti de tara ca au iesit (eventual beti manga) sa dirijeze circulatia si sa dea amenzu dupa capul lor, asa ca noul cod rutier (2003 modificat in 2006) spune ca numai politistii de la rutiera si cei de frontiera (astia stict in parohia lor) pot constata o abatere de la codul rutier.

 

blablabla

 

 

nu numai ca pot constata, dar sunt obligati!

deci daca prietenii cu cashketa aveau inscriptionat pe masina "police rutiera", cam trebuiau sa ia masuri.

 

OUG 195/2002 republicata privind circulatia pe drumurile publice, actualizata prin OUG nr. 63/2006

 

...

 

Art. 2

 

Indrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se fac de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane, care are obligatia sa ia masurile legale in cazul in care constata incalcari ale acestora.

Editat de alx31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...