Sari la conținut

Prin noroi catre Ciolan :)


Postări Recomandate

Ca orice excursie frumoasa, care se respecta, am plecat catre un loc si am ajuns in altul, iar cuvantul de ordine al zilei de sambata, 28 martie, a fost „explorare”. Din Bucuresti ne-am intredreptat ghidoanele catre Ploiesti, insa am facut dreapta din DN, la Fundulea, catre Balta Doamnei. Am intersectat autostrada in constructie, care e de rasul curcilor pentru ca lucreaza 2-3 basculante vechi si doua escavatoare plictisite si am mers catre Mizil cu gandul de a ajunge la Pietroasele. Pe drum am gasit o balta superba, cu salcii de un verde crud, am vazut fazani pe camp, o vulpe moarta, iarba proaspat crescuta, floricele in pomi, paduri si un cer azuriu. Imbatati de frumusetea drumului ne-am cam ratacit prin Mizil dar, in final, am gasit un drum frumos, de tara, pustiu si i-am tot dat inainte. Am trecut prin paraiase si namolase :cheers: am cazut 2 din 4, eu mi-am rupt oglinda, ne-am innmolit bine si hai mai departe. Unde? Pai... la Ciolanu. Ok. Pe drum insa, niste ziduri superbe, rasarite din asfaltul tocmai aparut in zare. Era manastirea Bradu. Intram in curte, pustiu si lacat pe poarta mare a manastirii. Nici o problema, zidurile parca cereu a fi escaladate de vasnicii motociclisti imbatati de primavara. Facem poze, ne odihnim pe iarba si hai mai departe ca ne era tare fomica. Unul din 4 pleaca spre casa, la Bacau. Ramanem 3. Drumul catre manastirea Ciolanu e absolut superb, din pacate cam scurt, doar vreo 9km, purcedem prin fumul de gratare de pe stanga si de pe dreapta si ne oprim la haleala intr-un restaurant pustiu. Am lasat dupa noi dare groase de noroi, insa nu ne pasa. Eram lihniti. Ciorbita ca la mama acasa, blues de la tatal lui la boxe, caldurica si... o tulim mai departe. Am vizitat manastirea, care ne-a impresionat, am facut cateva poze, unele mai frumoase, altele mai socante (vezi cea cu casca si cu morti :bounce:) ) si ce ne-am gandit noi? Hai sa ajungem pe lumina acasa, asa ca sa iesim catre Sarata Monteoru si s-o taiem catre soseaua Buzau-Urziceni. Planul parea simplu si sarcinile grele demult apuse. Intrebam o localnica despre un drum de tara: „Pe aici catre Sarata Monteoru?” „Nu stiu, stati sa o intreb pe mama” Alearga in casa si zice „Da, pe aici sau pe la Vernesti, dar e departe” „E bun drumul pe aici?” „Da, sigur”. Ok, hai. Tarana, pietris, soare, pietris (mama lui, cat il urasc!) si ajungem in padure. Prima zona cu namol, trecem mai departe. Alta zona cu namol, mai cadem, ne ridicam, mai departe. Mergem ce mergem, urcam, super fain, padure, soare, aer de Paradis... La un moment dat se-mpute treaba si ajungem iar in namoale. Cade unul, cade altul... Da-i si ridica motoare din glod, cu bocancii de 5kg de noroi, cu manusile alunecoase si cu pneurile innamolite. E clar! Ce dracului cautam doua F-uri cu cauciucuri de strada si cu un CBF in asa ceva?? Nu suntem normali. Sa ne intoarcem? Unde naiba, iar pe acolo?? Nuuu... Hai mai departe, ca sigur va fi mai bine. Pe dracu! Drumul era din ce in ce mai zdrobit de apa. Urmeaza minute in sir de chin, transpiratie si... verdict crancen! Nu mai putem inainta. Ma apuca deznadejdea. Incepe sa se insereze, intoarcem motoarele si singurele care au reusit sa ne impinga de la spate au fost niste impuscaturi. Haide, tata, ca poate ne ciuruiesc astia! Si o luam inapoi prin aceleasi namoale. Nu mai descriu drumul de intoarcere pana la asfalt, ci pot spune doar: ce bine e sa ai prietenii cu tine, care sa te ajute la greu! Mersi Alex, mersi Stefan pentru rabdare! Se intunecase de-a binelea cand cauciucurile pline cu noroi au atins, dupa ore bune, asfaltul. Era o minune. Drumul spre casa a fost relaxant, lung, plictisitor si foarte obositor. Pe mine, cel putin, ma durea fiecare muschiulet. Pentru unii poate parea o excursie banala, insa pentru niste fosti posesori de choppere... na... a fost ceva de povestit. Hai cu pozele:

 

 

 

Si restul de poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexxx e bun si Tourance -ul ala da' nu pe namoalele pe care le am vazut. Frumos cazanu tau, sa l stapanesti sanatos si la cat mai multi KM cu el.

 

Uikendul asta cred ca ma duc spre valcea, poate bagam un Polovragi, Cheile Oltetului soft ca sa se dezmorteasca si Iulia :cheers:

 

Per total frumoasa iesirea voastra, bravo! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexxx e bun si Tourance -ul ala da' nu pe namoalele pe care le am vazut. Frumos cazanu tau, sa l stapanesti sanatos si la cat mai multi KM cu el.

Uikendul asta cred ca ma duc spre valcea, poate bagam un Polovragi, Cheile Oltetului soft ca sa se dezmorteasca si Iulia :D

Per total frumoasa iesirea voastra, bravo! :)

 

Deci sa nu mai aud de Tourance !!! :cheers: Sunt bune doar de strada sau pamant uscat. Si nici pe strada nu exceleaza. (pentru strada sunt mai bune Anakee).

 

Multumesc pentru urari, dar daca il mai faci cazan s-ar putea sa se supere ... :bounce:

 

Pai da un semn daca iesi ... da` nu vineri seara, cum am facut eu ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmz, spre Ciolanu drumul este asfaltat, probabil ati luat-o prin padure intentionat sa va inamoliti :cheers:

 

cand mai veniti pe la Buzau, intrati si voi pe regionala noastra, poate ne intalnim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oooooooooooooooooooooooooooooooooofffff!

Nu-mi mai vin piesele odata!

Dar si cand or veni!

Felicitari pentru oglinda :cheers:)

Ms de invitatie, data viitoare nu voi mai rata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Purghy, aia e oglinda ta?:bounce:

 

Dc e a ta, in viata mea nu am vazut om mai fericit dupa ce si-a bulit oglinda :D)

 

Pup! Felicitari! Noi am tras-o duminica 13 motoare spre vulcanii noroiosi. A fost fun :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asaaa, am ajuns si eu pe acasa, pe la net... Deci, da, tura foarte faina. Eu personal consider ca mi-am testat limitele motorului la drumuri off-road. Si marea realizare e ca nu ne-a prins noaptea prin namoale. Ar fi fost mult mai dificil. Nu m-as mai baga prin noroaie, dar de abia astept sa se mai usuce noroiul si sa mai incerc odata forestierul ala. :cheers:

 

Cred, totusi, ca din DN ati facut dreapta la Potigrafu, daca ati luat-o spre Balta Doamnei.

Da, din Potigrafu am facut dreapta.

 

Marfa! Cand mai bagati ture de-astea, pm scurt daca mai vreti companioni. Scrofita mea nu se sperie de drumuri rele!

Bravo ei, doar ca acuma ne-am speriat noi si nu mai vrem noroaie ! :D

 

Uikendul asta cred ca ma duc spre valcea, poate bagam un Polovragi, Cheile Oltetului soft ca sa se dezmorteasca si Iulia

Primiti si CBF-uri ? Daca promiteti ca nu dam de noroi, parca m-as baga si eu. Desi cand am ajuns acasa, m-am jurat ca nu mai ies de pe asfalt vreo 2-3 saptamani. Uite ca mi-a cam trecut deja.

 

hmz, spre Ciolanu drumul este asfaltat, probabil ati luat-o prin padure intentionat sa va inamoliti

Drumul prin padure era spre Sarata Monteoru, nu spre Ciolanu. Plecand de undeva mai la est de Hales. Drumul era pe un gps, altfel n-am fi luat-o pe acolo.

Si, chiar, m-a distrat ca pe undeva prin namoalele alea am vazut si o borna kilometrica. Deci da, ala e drum judetean/comunal ! :bounce:

 

oooooooooooooooooooooooooooooooooofffff!

Nu-mi mai vin piesele odata!

Dar si cand or veni!

Mah, eu ti-am zis ca o sa-ti para rau. Dar deh, n-ai vrut, n-ai vrut. Chiar ma gandeam cum te-ai fi descurcat pe acolo cu scuterul. :)

 

O sa vina si poze, dar un pic mai tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul prin padure era spre Sarata Monteoru, nu spre Ciolanu. Plecand de undeva mai la est de Hales. Drumul era pe un gps, altfel n-am fi luat-o pe acolo.

Si, chiar, m-a distrat ca pe undeva prin namoalele alea am vazut si o borna kilometrica. Deci da, ala e drum judetean/comunal ! :cheers:

 

Am facut si eu drumul ala acum cativa ani cu bicicleta insa, ai dreptatea pleaca de pe langa Hales sau Izvoranu si duce la Monteoru pe la mina de petrol, surpinzator am observat ca este trecut pe harta ca si drum asfaltat (un nene cu masina ma intreba daca poate sa o ia pe acolo ca a vazut el pe harta ca e scurtatura si i-am recomandat serios sa faca un ocol :bounce:) ) Cand am mers pe acolo am dat si peste cativa porci mistreti care au trecut prin fata noastra si spre norocul nostru nu ne-au observat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, am vazut si eu unu ... la inceput am crezut ca e urs (obsesia mea cand sunt prin paduri) dar pe urma mi-am dat seama ca e un "banal" porc mistret. Care era cam cat un urs :| oricum a disparut rapid din peisaj, cred ca impuscaturile auzite il cam vizau :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozele... Mai intai 2 poze de la lacul de pe drum si altele de la prima intalnire cu mocirla.

 

Manastirea Bradu.

 

Ehhhh, le-a pus impreuna. Primele 9 sunt de pe drum, ultimele 8 de la Bradu.

post-41145-1238445375_thumb.jpg

post-41145-1238445382_thumb.jpg

post-41145-1238445386_thumb.jpg

post-41145-1238445392_thumb.jpg

post-41145-1238445397_thumb.jpg

post-41145-1238445402_thumb.jpg

post-41145-1238445405_thumb.jpg

post-41145-1238445413_thumb.jpg

post-41145-1238445419_thumb.jpg

post-41145-1238445476_thumb.jpg

post-41145-1238445481_thumb.jpg

post-41145-1238445485_thumb.jpg

post-41145-1238445536_thumb.jpg

post-41145-1238445541_thumb.jpg

post-41145-1238445552_thumb.jpg

post-41145-1238445557_thumb.jpg

post-41145-1238445563_thumb.jpg

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A se observa poza 7 din calupul de pe pagina asta, in care plec cu Radu in cautarea oglinzii. Dupa ce am scos motorul din mal l-am intrebat: Ma, dar oglinda mea unde e??, la care el, senin: A, cred ca am lasat-o acolo... :cheers: :bounce:

Mai pune poze. Stiu sigur ca mai ai. :D

Editat de Purghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care a fost viteza de croaziera? :bounce:

Depinde pe unde... Pe asfalt, 90-110, pe asfalt prost 60-80, pe drum forestier 30-40, iar prin namoale 1 km la juma de ora. :cheers:

 

Da, mai vin poze. M-am suparat ca se bagau toate gramada, asa ca am zis sa mai las lumea sa posteze. Uite pozele de la restaurant si de la Manastirea Ciolanu.

post-41145-1238489359_thumb.jpg

post-41145-1238489364_thumb.jpg

post-41145-1238489368_thumb.jpg

post-41145-1238489373_thumb.jpg

post-41145-1238489377_thumb.jpg

post-41145-1238489382_thumb.jpg

post-41145-1238489389_thumb.jpg

post-41145-1238489393_thumb.jpg

post-41145-1238489405_thumb.jpg

post-41145-1238489410_thumb.jpg

post-41145-1238489414_thumb.jpg

post-41145-1238489418_thumb.jpg

post-41145-1238489422_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ultimele poze, de pe forestierul cu namoale. Sper sa nu le lipeasca de celelalte... Oricum, va dati voi seama de diferenta intre o manastire si un forestier. :cheers:

post-41145-1238493330_thumb.jpg

post-41145-1238493335_thumb.jpg

post-41145-1238493339_thumb.jpg

post-41145-1238493343_thumb.jpg

post-41145-1238493347_thumb.jpg

post-41145-1238493351_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum Stefan, vad ca sistemul de montaj numar patentat de mine in Dobrogea rezista :)

:cheers:

Rezista, rezista, ce sa-i faci daca nu m-am invrednicit sa ajung si eu pe la service. Dupa atatea namoale, chiar m-am oprit de vreo 2 ori pe sosea sa ma uit la el sa nu fi ramas fara. Doar am mai strans un pic intr-o parte, altfel e chiar ok. Sper sa nu zica cineva ceva daca ajung si prin Bulgaria cu el asa. :)

 

cum ma ? ca mie imi arata 100 prin namoale ... :D .... aaaaaa, stai, aia era temperatura la ulei ....

Ba eu cred ca roata chiar se invartea cu 100. Mai ales cand te-a impins Radu de la spate la prima balta. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...