Sari la conținut

Marsul motociclistilor organizat de Autoshow


cristioffice
 Share

Postări Recomandate

Sa va cautati Adevarul de Seara, e dedicata o pagina pentru mars. Mai apare si maine jumate de pagina in ziarul mare.

 

Din pacate, nu v-am putut urmari decat de pe net prin camera web de pe Casa Presei. Eu si cam toata redactia. Doar din ce am vazut acolo si a fost wow.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cica a fost si un scuterist in coloana. UN SCUTERIST.

Binenteles ca dupa ce s-a spart gasca, in curte la RomExpo, au inceput MOTOCICLISTII sa dea rateuri. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda ciudata faza cu scuterele,trebuiau lasate si ele

cat despre "raceri",astia suntem cu astia defilam....apropo de defilare initial traeul era pana la casa poporului,ne au plimbat pe un bulevard aproape pustiu unde sau uitat copii la noi ca la circ

 

am fost la toate marsurile sper sa iasa ceva din toata treaba asta,in rest atentie mare ca altfel.....

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos mai ales piatra cubica !!!!!! Dar lumea, lumea o fi stiind lumea de ce dam noi ture pe acolo???? A fost Frumos ca am fost multe motoare pe acolo dar un scop in sine nu cred ca am atins.

La Multi ani pentru toate florile !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica a fost si un scuterist in coloana. UN SCUTERIST.

Binenteles ca dupa ce s-a spart gasca, in curte la RomExpo, au inceput MOTOCICLISTII sa dea rateuri. :huh:

 

mai rau, unii au vazut cum politistii i-au impiedicat pe scuteristii manelisti cu sapca din dotare sa se alature coloanei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos mai ales piatra cubica !!!!!! Dar lumea, lumea o fi stiind lumea de ce dam noi ture pe acolo???? A fost Frumos ca am fost multe motoare pe acolo dar un scop in sine nu cred ca am atins.

La Multi ani pentru toate florile !!!!!

 

Ba da.

Acum au auzit mai multi de Autoshow. Si cam atat. Orasul era pustiu.

Anu trecut a fost pdl-ul...dar aia macar au dat bani...anu asta Autoshow gratis...ce urmeaza ? ... Sa platiti voi urmatoarea partida ?

Este de toata jena chestia cu scuteristii...iar asa zisu' partener ACMR ... ar fi putut sa vina macar cu o explicatie de bun simt...decat sa asculte toti ineptiile lu madame Adina.

Bafta in continuare..si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos mai ales piatra cubica !!!!!! Dar lumea, lumea o fi stiind lumea de ce dam noi ture pe acolo???? A fost Frumos ca am fost multe motoare pe acolo dar un scop in sine nu cred ca am atins.

La Multi ani pentru toate florile !!!!!

 

De acord, nu stiu daca cine trebuia a inteles mesajul nostru. Sper ca organizatorii sa nu-si fi batut capul in zadar si actiunea de azi sa aibe un feedback pozitiv.

 

Of Topic: piatra cubica nu mi-a placut de nici o culoare, am vazut la Romana cu motociclisti ieseau din coloana si se duceau in traba lor.

 

CosX, cine-i Adina??!?!?

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da.

Acum au auzit mai multi de Autoshow. Si cam atat. Orasul era pustiu.

Anu trecut a fost pdl-ul...dar aia macar au dat bani...anu asta Autoshow gratis...ce urmeaza ? ... Sa platiti voi urmatoarea partida ?

Este de toata jena chestia cu scuteristii...iar asa zisu' partener ACMR ... ar fi putut sa vina macar cu o explicatie de bun simt...decat sa asculte toti ineptiile lu madame Adina.

Bafta in continuare..si asfalt uscat.

 

 

Buey nene de ce trebuie sa fiti carcotasi, cine vrea vine cine nu vrea nu vine, idiferent de sitautie, ca este sustinuta financiar sau nu, ca este facuta de un aprozarist sau revista auto. Felicitari celor care s au implicat in aceasta actiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos mai ales piatra cubica !!!!!! Dar lumea, lumea o fi stiind lumea de ce dam noi ture pe acolo???? A fost Frumos ca am fost multe motoare pe acolo dar un scop in sine nu cred ca am atins.

De-asta va exista si mitingul de pe 25. Ca sa auda tot poporul ce ne dorim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu pot sa zic ca am apreciat piatra cubica. Se putea si fara...si se putea sa mergem pe traseul original care ar fi avut un mai mare impact pentru bucuresteni.

 

Asa ne-au vazut doi bunici care au iesit cu nepotii in Herastrau. Ma rog....fiind primul meu mars, mi-a placut, dar nu am termen de comparatie.

 

Si inca ceva... era un motociclist cu o mobra de epoca ceva, nu am retinut numele arata ca o bicicleta ..... dar mergea. Si omul era o aparitie foarte interesanta, cu o casca tot cam de pe vremea motocicletei (cred ca de piele sau ceva). Cand am iesit dim parcare, l-a oprit politia si l-a scos din coloana. Pacat, era ceva interesant. Poate a fost si din cauza echipamentului.

 

 

 

 

Motocicleta de care am vorbit mai sus apare si in pozele de la Adevarul. Numele nu se vede din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-asta va exista si mitingul de pe 25. Ca sa auda tot poporul ce ne dorim.

Ai fost mai rapida ca mine. Din pacate nu pot da link la stirea de pe site dar pot sa dau quote:

 

"AMR va organiza sambata, 25 aprilie, mitingul anual de reincepere a campaniei „Motociclistii exista in trafic". Locatia va fi Piata Constitutiei unde ne vom aduna incepand cu ora 9.00 si se aproximeaza ca vor participa 800-1000 de motociclete. Manifestarea va dura pana la ora 12.00, timp in care ne vom putea spune pasul cu privire la siguranta motociclistilor in trafic si la alte schimbari legislative care se impun in acest sens. Participantii la miting sunt rugati sa dea urmare sfaturilor primite de la politie si de la organizatorii ce vor purta veste portocalii astfel incat sa nu ne facem de ras si sa dam un exemplu pozitiv automobilistilor. Zilele acestea am obtinut acceptul primariei si al forurilor in drept pentru miting, astfel incat totul merge ca pe... doua roti.

"

Motocicleta de care am vorbit mai sus apare si in pozele de la Adevarul. Numele nu se vede din pacate.

post-5582-1239551022_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord, nu stiu daca cine trebuia a inteles mesajul nostru. Sper ca organizatorii sa nu-si fi batut capul in zadar si actiunea de azi sa aibe un feedback pozitiv.

Oameni buni (si mai ales tu, Metal Heart, care lucrezi in presa, ar trebui sa stii mai bine), chiar daca dadeati 3 ture de Bucuresti vineri la ora 6 cand era tot orasul pe strada, tot era la fel. Nu conteaza ca ati mers 3km pe piatra cubica, este foarte important in schimb ca s-au facut poze si s-a filmat. Faptul ca maine va fi citit in toata presa nationala despre marsul vostru, ca se scrie de Autoshow sau nu, este mult mai relevant decat cati v-au vazut pe strada. Macar pentru ca nu putem purta pancarde pe care sa scrie "DESCHIDE, BA, OCHII, SA MA VEZI!". Cel putin la Adevarul s-a scris foarte frumos despre actiune si asta fara sa-mi var eu nasul. S-a mediatizat bine si 5 coditiene centrale mari si 3 televiziuni care au fost acolo sunt mult mai importante decat aia care erau pe strada sa va vada.

 

http://www.adevarul.ro/articole/bucuresti-...-in-trafic.html

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la acest mars..

fiind acasa fortat de imprejurari medicale umblam prin canalele de la tv.. cand dau pe realitatea ... un reporter relata live de la fata locului, respecti smaeb, plecarea motociclistilor la acest mars.

in cadrul interviului este invitata sa prezinte motivele org acestui eveniment o domnisoara (care reprezenta vox motociclistus) parca Raluca o chema... domnisoara f prezentabila a incepu sa povesteasca , emotionata in mod evident, cum vrem noi sa atragem atentia asupra fatului ca si noi existeam ..bla.bla stiti povestea.

apoi reporterul o intreaba : dar daca e asa periculos de ce mergeti cu motocicleta?(cam asta era esenta intrebari si nu cuv exacte)

domnisoara raspunde : senzatia de libertate, libertatea si ... :huh: VITEZA... apoi isi da seama ca a scos porumbelul si incearca sa o dreaga...

urmeaza apoi domnu Ciocan care in deja obisnuitul ton amical spune ca politia sustine aceasta campanie de constientizare . bla bla

 

acu domnisoara ce sa zic... emotia era evidenta, dar a iesit porumbelu cu viteza.. si parca asta era imaginea de cae incercam sa ne spalam

in mod clar e o greseala pe care oricine ar putea sa o faca.. dar e pacat sa o dam la tv...

deci ceva mai multa concentrare inainte de interviu..

 

oricum ptr unii viteza e un motiv(chiar si ptr mine) dar mai bine asta sa fie secretul nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apoi reporterul o intreaba : dar daca e asa periculos de ce mergeti cu motocicleta?(cam asta era esenta intrebari si nu cuv exacte)

domnisoara raspunde : senzatia de libertate, libertatea si ... :huh: VITEZA... apoi isi da seama ca a scos porumbelul si incearca sa o dreaga...

AU!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Uzunu

 

Man, nu vreau sa incep acum o polemica pe tema asta, dar cand am citit prima oara de actiunea AMR din 25 Aprilie am fost un pic sceptic. Acum imi dau seama ca baietii si fetele de acolo au gandit-o cum trebuie si sper ca rezultatul sa fie cel asteptat. Cred ca la actiunea de azi traseul trebuia sa fie un pic mai lung si trebuia sa aibe cel putin doua puncte de oprire, macar 10-15 min, astfel se puteau face filmari calumea, se putea interactiona direct cu cei interesati. Asta am incercat sa subliniez. Eu am fost in prima parte a coloanei si crede-ma, ca nu am inteles nimic si am vazut ca cei de pe margine faceau poze si filmau "oaaa, uite bunicule, motociclistii". Mesajul s-a pierdut undeva pe drum... Daca voi la Adevarul ati scris frumos, respect, o sa ma uit maine, dar practic conducatorii auto cred ca ne-au cam umplut frigiderul de carne pentru ca intersectiile au fost blocate si strazile eliberate (bine, altfel nu cred ca aveai cum sa tii in coloana 3-400 de motociclisti) cand am trecut noi, deci nu stiu daca am sensibilizat cumva pe cei vizati cu aceasta actiune. Inca n-am vazut nici un reportaj despre marsul de azi, sa vedem ce a iesit. O sa urmaresc si ziarele de maine. Ce incerc sa subliniez este ca mesajul nu s-a transmis direct prin marsul de azi, ci presa de maine si din seara asta o sa fie promotorul actiunii, pe de o parte e bine, pe de alta parte... se putea si mai bine, astazi puteam fi observati de cel mult cateva mii de soferi pe cand ziarele le citesc cateva sute de mii de oameni, dar ideea e ca nu nenea care citeste in plictisit dimineata in metrou trebuie sa beleasca ochii-n oglinzi dupa noi.

 

Cand am fost de Sarbatori cu Mos Craciunii, altul a fost impactul, unde ne-am oprit, lumea venea, intreba, statea de vorba cu noi, astfel mesajul nostru a ajuns direct, nedeformat, si atunci n-am avut politia in spate, ci doar pe Gabone pe un ATV. Si da, atunci am traversat Bucurestiul de la un cap la altul la o ora de varf. Si acum imi amintesc fetzele copiilor de pe Kisselef cand au vazut coloana de Mosi trecand pe bulevard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BTW numai 800-1000. Mie mi s-au parut mai multi. Poate m-a luat doar valu'.

vreo 22 de milioane :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unora li s-a parut misto marsul, personal mi s-a parut o rusine, in afara ca au fost multi nimic. Acuma sa nu imi sara toata lumea in cap dar numai organizat nu a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la acest mars..

 

in cadrul interviului este invitata sa prezinte motivele org acestui eveniment o domnisoara (care reprezenta vox motociclistus) parca Raluca o chema... domnisoara f prezentabila a incepu sa povesteasca , emotionata in mod evident, cum vrem noi sa atragem atentia asupra fatului ca si noi existeam ..bla.bla stiti povestea.

apoi reporterul o intreaba : dar daca e asa periculos de ce mergeti cu motocicleta?(cam asta era esenta intrebari si nu cuv exacte)

domnisoara raspunde : senzatia de libertate, libertatea si ... :huh: VITEZA... apoi isi da seama ca a scos porumbelul si incearca sa o dreaga...

urmeaza apoi domnu Ciocan care in deja obisnuitul ton amical spune ca politia sustine aceasta campanie de constientizare . bla bla

 

acu domnisoara ce sa zic... emotia era evidenta, dar a iesit porumbelu cu viteza.. si parca asta era imaginea de cae incercam sa ne spalam

in mod clar e o greseala pe care oricine ar putea sa o faca.. dar e pacat sa o dam la tv...

deci ceva mai multa concentrare inainte de interviu..

 

oricum ptr unii viteza e un motiv(chiar si ptr mine) dar mai bine asta sa fie secretul nostru.

 

nu era normal sa vb cineva din multele asociatii ale motociclistilor din romania? daca dra raluca reprezinta una din aceste asociatii nu se integra mai bine in decor in calitate de motociclista? comisarul a putut sa-si puna casca si sa se suie pe motor.

Bine ca nu a venit o stripteoza, ca sa sa uite oamenii cu draq la motociclisti. cand a fost cu accidentul lui Nistorescu, la realitatea TV, reprezentantul motociclistilor a fost sfatuit sa vina imbracat moto intre politicieni la costum. Am inteles, a fost indus in eroare omu de producatori. Se mai intampla. Dar acum la parada, in numele motociclistilor a vb o dra imbracata ca la starea civila. Si total nepregatita ptr interviu. F tare. "motociclistii sunt fair play" :P

In general in viata cel care o mierleste a fost mai fair play decat adversarul

E pacat ca nu se profita ca lumea de astfel de evenimente, care banuiesc ca nu sunt chiar usor de organizat si in care mai mult ca sigur multi au depus eforturi. Poate ca si comisarul avea altceva de facut duminca decat sa dea interviuri despre motociclism fara un partener credibil de discutie.

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...