Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

Salut,

planuiesc o iesire pe Dunare in week-end-ul asta sau celalalt.

Din cate am vazut pe la tv se pare ca e apa crescuta si se anunta un surplus de apa semnificativ in zilele urmatoare.

Stie careva care este situatia reala? A fost cineva pe Dunare recent?

E cineva din zona Braila care sa imi poata spune pe unde se poate pescui si cum sunt locurile?

Ceva sfaturi cu privire la pescuitul pe Dunare in perioada asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 870
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu nu iti recomand sa mergi, tinand cont ca e f crescuta si probabil va creste si mai mult... in plus, e tulbure de la atatea ploi si viituri. Totusi cei care sunt din zona ar putea sa-ti dea informatii mai exacte.

Ca stiluri de pescuit... depinde ce-ti place. La crap, la somn, la mreana, caras etc... stationar. La rapitor la spinning... sau cu pestisor viu...

Momeli: rame negre, lipitori, pestisor viu sau mort (bucatica sau intreg, proaspat sau imputit - la ultimul ai sanse mai mari la somn, la stationar), viermi, boabe de diverse feluri si arome, boiles...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost duminica la un pescuit mic... tot la Vitan, unde taxa a scazut la 30 lei (c&r). Nu mai e peste asa cum a fost in trecut, asta e motivul pt care a scazut taxa. In scurt timp se pare ca urmeaza o repopulare cu somn (romanesc) si crap.

Totusi inca mai e ceva peste... am fost noi si inca 3 pescari. Din cei 3 pescari, 2 au prins cate un somn fiecare, de 4-5 kg bucata.

Eu am prins carasel si ciortanica destul de multa, la vierme, rama si pufi... am mai prins si un ciortan cam la 500 gr, 2 carasi pe la 400 gr bucata si un tenulet de 700-800 gr, prins (culmea) la bucatica de peste. Pt ca ne-am hotarat sambata seara destul de tarziu sa plecam a 2a zi, nu prea am fost pregatiti si n-am luat nici cabanos, nici ficat, nici pipote... nimic pt somn. Am uitat sa iau si boilesul de acasa... asta e. Per total, ne-am distrat... aproape de casa si ieftin, a meritat.

Sambata viitoare cred ca incerc si pe Arges, sa vad ce-o mai fi. Vreau sa ma duc mai sus de baraj, la fara plata, in zona comunei Teghes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi un semn, poate mergem impreuna pe Arges, as merge si la Vitan ca n-am fost niciodata 9poate imi dai niste sfaturi pe pm despre asta). Eu anul trecut in zona in care spui la Arges am avut rezultate foarte bune (se zicea ca o piscicola a scapat pestii din cauza zapezii/ghetii din iarna trecuta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, depinde unde...Argesul e mare. sunt si zone mai adanci, dar si mai putin adanci...oricum, apa de 1m e suficienta.

ultima data cand am fost, acum multi ani, in apa de 60-70cm adancime s-a prins somn de 8kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit aseara de la peste...

Partea 1 - Arges: dupa ce am facut la forfacuri si m-am pregatit pana la ora 3 fara 10 (noaptea), am reusit sa dorm pana la 4... si am taiat-o. 10000 bagaje, umbrele de soare, scule, 50 kg de forfacuri si plumbi, mancare, bauturi reci... dupa ce am luat 2 prieteni, am trecut prin Ghencea la momeala, de unde am plecat cu multe rame negre, viermi, mamaliga de arc si o broasca testoasa :P Broasca o adusese cineva la magazin, luata de pe balta, nu inteleg de ce. Noi am dus-o inapoi pe balta si am eliberat-o.

Am iesit din Bucuresti prin Domnesti, am ajuns la Teghes si acolo am incurcat drumurile... am ajuns pe camp, pe drumul pe care mi-l aminteam... si se pare ca nu mi-l mai aminteam prea bine, pt ca am ajuns sa fac offroad serios cu o masina cu suspensie sport, cu o roata in aer, suspendata pe burta etc. Dupa multe peripetii, am reusit sa urc pe dig si... surpriza, Argesul crescut inundase malurile si locurile de pescuit. Am tot umblat pe digul ala nenorocit, plin de gauri, toate locurile bune erau deja ocupate (era deja aproape ora 7, pierdusem f mult timp pe camp), am gasit intr-un final un loc frumos, un fel de golf, o groapa mare de excavatie (de la balastiere) cu legatura cu Argesul. Direct pe firul raului nu puteam da, era crescut si curentul f puternic. 4 lansete la mine, una pe boiles, una pe ficat de porc, una pe rama neagra si una pe vierme... nimic, 0, nul. La undita o singura sabioara minuscula. Mai erau inca vreo 8-10 pescari in zona, nimeni nu a prins nimic.

Pe la ora 11 ne-am enervat, am strans si am plecat.

Partea a 2a - Vitan. Am taiat-o rapid, am traversat orasul si am ajuns iar pe Vitan, pe la ora 12, unde nu mai era nici un pescar. Iar boilesc, vierme, rame si ficat... imediat am inceput sa avem trasaturi. La ficat doar niste tacuri ciudate si, oricat de mici am pus bucatile, nu am reusit sa prind nimic. La boilesc tot nimic... rama am inlocuit-o cu pufi... si am inceput sa ne distram. La vierme si la pufi, am tot prins ciortanica, caras (nu mare) si tenuleti la 300-400 gr. Captura zilei a fost un somn african, de 2,5-3 kg, intepat la vierme. Din fericire, fata de anul trecut cand am intepat la undita cu care dadeam la carasei stiuca de 5kg si mi-a rupt firul, de data asta somnul a tras la una din lansete si l-am putut aduce la mal, dupa un dril frumos. Nu a fost el mare, dar somnul e ca un tren, are multa forta si e distractiv de prins.

Per total, multumit... cu tot cu africanul, cam 6 kg de peste prins.

Evident, ca si in alte dati, toti pestii au revenit in apa, ca sa mai creasca si sa ne mai bucuram de ei si alta data :)

Oricum, viitoarea partida de pescuit va fi una de noapte. Caldura ne-a omorat ieri.

post-69984-0-81516100-1371991047_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Colegu', imi pare rau... dar sunt cam pe dinafara cu baltile. Bugetul de pescuit s-a cam dus in poponeata mobrei si al altor cheltuieli, asa ca anul asta am pescuit pe unde am mai spus, ieftin sau gratuit.

Daca vrei balti bune si esti dispus sa dai ~100 lei, sunt o gramada de balti. Prinzi peste mare si frumos, retinere 5 kg... cam astea sunt conditiile generale. Eu o voi pe incerca pe cea de la Corbu, cand ma voi duce in concediu la mare in august.

Acum sunt preocupat cu terminarea mobrei si examenul pt A... asa ca altele sunt pe locul 2 :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare. Am fost sambata seara la peste, impreuna cu doi amici. Am ramas acolo toata noaptea, pe Arges. Am dat la rama + mamaliga facuta de bunica unui amic+ tarate si ceva chestii prin ea . La ora 23:00 noi eram la peste, la inceput nu prea tragea...apoi am inceput sa prindem. Cu 4 lansete am prins aprox 4 kg de caras cat palma si putin mai mare. Dimineata, eu eram grabit ,deja eram obosit + imi era foame. Un amic tot insista sa mai stam sa mai arunce inca odata ca presimte ca o sa fie mare.,,Stam ce stam si a inceput sa se ridice/coboare bambina. A tras, a inceput sa mulineze ,deja se simtea si la lanseta cum s-a indoit varful ca era ceva mai mare... a iesit putin la suprafata pe lat si s-a vazut ceva alb, noi deja eram masca, n-aveam juvelnic, decat 4 lansete amarate... l-a adus l-a mal si cat pe ce sa ne scape , l-am prins si l-am ridicat sus pe dig. Crap, aproximativ 9 kg.Si noi mici visatori, ca pescari nu putem sa ne numim.

post-68368-0-94999000-1376305520_thumb.jpg

post-68368-0-38742500-1376305531_thumb.jpg

post-68368-0-44117500-1376305537_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha...si taxa? v-au deranjat indigenii noaptea sau a fost pustiu?

p.s: pe Corbu a fost cineva anul asta? ca am gasit comentarii dubioase pe net si parca n-as vrea sa arunc 100 lei aiurea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha...si taxa? v-au deranjat indigenii noaptea sau a fost pustiu?

p.s: pe Corbu a fost cineva anul asta? ca am gasit comentarii dubioase pe net si parca n-as vrea sa arunc 100 lei aiurea

taxa nu a fost, nu ne-a deranjat nimeni si nu a fost atat de pustiu, spre dimineata a inceput sa vina multa lume

 

Felicitari pentru frumoasele capturi!

multumim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a spus cineva ca la cocolos de paine poti prinde chiar dorada de 4-500 g. Eu imi iau o lanseta si o undita foarte mici, chiar in acest scop :) Dar astept vesti de la tine ca eu plec la jumatatea lui septembrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta o sa mai fac si eu o iesire la Arges, pe la inceputul lui septembrie. Proxi, esti bine venit :) la fel si cine mai vrea sa vina... Ma gandesc la mers de seara si stat pana la pranz, cand da caldura.

Ieri seara mi-am facut de lucru vreo 3 ore pe ghiolul din Mamaia...cu 2 lanseta si viermusi de 2 lei m-am distrat la carasel. Au fost si vreo 2 trasaturi mai serioase dar nu am fost pe faza...o sa mai merg saptamana viitoare, sa stau seara la boiles si boaba, poate da un mustacios :P

La geamandura vad ca misca stavrizii, dar nu am taparina la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur, cine vrea... :) eu in masina am un singur loc disponibil si anunt de pe acum ca iau si cainele dupa mine...mic si rau :P scule si alte chestii mai inghesui in portbagaj, pe cat posibil.

daca va surade ideea, vorbim cand ma intorc din concediu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci ne strangem pe la inceputul lui septembrie ai o comitem intr-o noapte.

intre timp am fost pe ghiolul din mamaia de 3 ori...ultima data ieri, in capatul dinspre navodari. acum e cu taxa, 30 lei ziua, 60 lei noaptea parca...nu mi-e f clar, mai e si la mica intelegere...

in partea dinspre mamaia nu merita decat plantat la jumatatea lacului...plus ca parcarea e problematica, am scapat la limita de blocat rotile si amenda.

ieri am prins cam 3 kg de caras frumos, in vreo 4 ore...si o ratare la boiles, trasatura serioasa de crap. mai incerc pe marti, stau noaptea, poate da ceva mai mare. revin cu rezultatele :D

 

am revenit de dimineata de la pescuit...am stat de aseara, de pe la 21, pana azi pe la 8.

eu cu 3 lansete la crap pe boiles, boaba uscata si boaba la borcan cu vanilie si o lanseta pe viermi...un prieten cu 2 lansete pe viermi.

pe la ora 22 a inceput distractia, caras maricel...pana pe la ora 24, cand a inceput sa traga mai rar, pe la 5 si mai rar si cand a inceput sa dea lumina a inceput sa toace sabioara si guvidele.

in total cam 5 kg de caras, marea majoritate maricel, 300-400gr, si unul la kg.

eu cu 3 lansete la crap nu am avut rezultate, doar cateva tacuri firave...prietenul meu, in schimb, a intepat la vierme un crap frumusel pe care l-a adus cativa m spre mal, dupa care i-a rupt.

nu pot atasa poza, dar a fost o partida reusita...si nici paznicul nu a venit pt taxa :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...