Sari la conținut

Dezamagitoru Tours Prezinta


dezamagitoru
 Share

Plimbarica plimbarica  

27 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Fiti avertizati ca in Buzau infrastructura e mai nasoala.

 

Traseul suna cam asa:

 

Ploiesti - Slanic - Teisani - Valeni - Cislau - Viperesti - Magura - Berca (pana aici drumul e chiar bunicel, mai putin prin Calvini, unde drumul e zdruncinos si oamenii sunt handicapati) - Beciu - Vintila Voda - Crunj (pe aici pe undeva sunt si Focul Viu si Muntele de Sare) - Nehoiu (optional popas la baraj vreo 5 km mai sus) - Buzau - Bucuresti/Ploiesti (turbozona ca suntem obositi si vrem acasa)

 

Traseul e destul de lung (aprox 500 de km din Bucuresti) asa ca pauzele trebuie programate. Propunere:

 

1.Dupa Piatra Vanata (dupa Slanic) e o padurice cu poienite. Pauza de masa ca bucurestenii sunt deja flamanzi dupa vreo 3 ore de calareala. Un 15-20 min suficient. Merge si o tigara.

 

2.Popasul Ciuta - pe aici sunt niste carciumi faine preferate de motoretristii buzoieni, pauza de cafea si tigaura, vreo 40 de minute zic eu.

 

3.Vulcanii Noroiosi - aici o lalaim cel putin o ora jumate lejer. Priveliste faina, rost de facut poze, de mancat rahat si alte activitati sociale.

 

4.Focul Viu si Muntele de Sare - aici nu am fost niciodata, nu stiu exact ce e dar suna bine. Si pe aici lalaiala de vreo 2 ore adunata.

 

5.Pauza la baraj Siriu, 15-20 min, cat sa facem poze sa avem ce arata acasa.

 

6.Pauza de benzinarie, 15 min, unde om gasi un Petrom ceva care sa dea si cafea.

 

7.Pauza de larevedere pe undeva pe centura Buzaului, ca de aici ne cam despartim.

 

Per total, drumul o sa dureze 12-14 ore pentru bucuresteni. Deci o singura zi.

 

Cum nu ma pot decide asupra zilei, las vox populi sa se exprime.

 

O gasca e deja formata, ne stim cat de cat si ne intelegem ca stil de mers. Sunt bineveniti cei care stiu sa mearga in grup, si au rabdarea sa o faca cu un 60-70 (si 50 pe alocuri), fara teribilisme si acte de inconstienta.

 

Detalii dintr-o iesire similara prin prahova si ceva poze de pe-acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presupun k 60... 70 in localitate......in rest un 80... 90.. nu?

pai cu 60 mergi cu un scuter...am fost duminica pe la vulcanii noroiosi si era un grup de vreo 6....7 motoare... (ciopar) care mergeau chiar incet 60..70... e prea de tot .. te plictisesti si oricum de la buzau nu prea ai ce vedea...parerea mea...io crek o sa merg pe la salonu` moto.... :rolleyes: nu si la auto..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna ok!!!

acum sa vedem pe ce data scoatem calutii la plimbare...:rolleyes:

PS: avand in vedere ca pe 11 vreau sa ajung la salonul moto... eu am votat pt 12(duminica asta) ca nu mai rezist pana in 18-19 :laugh:

Editat de krlosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@testos: daca ai grup de peste 4 moto, vei merge muuuult mai incet decat de obicei. In schimb vei fi muuuult mai in siguranta. Avantaje/dezavantaje. Cam ca in viata de zi cu zi.

Plimbarica asta are de-a face mai mult cu socializarea decat cu motociclismul ca sport. Tura trecuta a iesit fain, prin urmare am zis sa mai facem una. Viteza mica va fi de mare folos pe drumurile buzoienesti :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

cat de prost este drumul pe la Buzau? Ptc dupa cum ai vazut confortul s-a datorat si drumurilor bune avand in vedere motocicletele care nu toate sunt de soft enduro.

Exemplu eu am mers de la din Oltenita cu bacul la Ostrov si apoi la Constanta pe zona cu drum pietruit si dale de ciment si nu am putut merge mai repede de 40-50 km/h. Dupa acel drum am hotarat sa nu il mai incerc si altadata chiar daca ai ce vedea EX: Dervent, Pestera Sf Andrei, Monumentul de la Adamclisi etc etc. Sper sa stii drumul de care vorbesc si sa imi spui daca este mai rau sau mai bun ptc este important.

Cat despre zi eu ma gandeam sa incercam sambata 11 pt a avea ziua de duminica zi tampon pt luni care vine in forta cu serviciul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumurile din tripul asta sunt asfalt plombat, cu gropi ici colo. Eu l-am facut de cateva ori cu suzeta mea, si e practicabil. Pasagera totusi a acuzat dureri de torogoz :laugh: Mentionez ca am mers cu 80-100. Nu cunosc drumul de la vulcani la focul viu... la prima vedere, cineva a asfaltat de curand (iesirea din berca e ok). Oricum, semnificativ mai rau decat la secaria nu cred ca e.

 

@mih: tura noastra e foarte ocolita si include niste drumuri pe care e pacat sa le ratezi (zic eu). In plus grupul mare implica viteza mica. Prin urmare 13:30 nu e o ora suficienta pentru traseul de mai sus.

Sunt 2 variante:

1- facem sambata traseul meu, si sambata ne relaxam la salon

2- scurtam traseul pe turbozona (bucuresti - urziceni - buzau - vulcani) si in a saptea zi ne odihnim (ca la carte ;)) )

Eu merg pe varianta 1 :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumurile din tripul asta sunt asfalt plombat, cu gropi ici colo. Eu l-am facut de cateva ori cu suzeta mea, si e practicabil. Pasagera totusi a acuzat dureri de torogoz :laugh: Mentionez ca am mers cu 80-100. Nu cunosc drumul de la vulcani la focul viu... la prima vedere, cineva a asfaltat de curand (iesirea din berca e ok). Oricum, semnificativ mai rau decat la secaria nu cred ca e.

 

@mih: tura noastra e foarte ocolita si include niste drumuri pe care e pacat sa le ratezi (zic eu). In plus grupul mare implica viteza mica. Prin urmare 13:30 nu e o ora suficienta pentru traseul de mai sus.

Sunt 2 variante:

1- facem sambata traseul meu, si sambata ne relaxam la salon

2- scurtam traseul pe turbozona (bucuresti - urziceni - buzau - vulcani) si in a saptea zi ne odihnim (ca la carte ;)) )

Eu merg pe varianta 1 :rolleyes:

 

salut,

banuiesc ca era vorba de "duminica ne relaxam la salon" ;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Marius, la fenomenala noastra medie de 22 km/h de saptamana trecuta, si considerand si cruising speed-ul de 60-70 pe alocuri, chiar crezi ca radarele o sa fie o problema? :laugh:) Mie mi-e frica mai degraba de tiristii furiosi care or sa vrea sa ne depaseasca ;))

 

In plus, doar Buzau - Bucuresti e cu radare, iar la 7-8 cand o sa o luati voi la drum inapoi nu o sa mai fie picior de radar

 

Chill :rolleyes:

 

Cu alte cuvinte, te astept!

 

@Krlosh: dap, duminica ;). mea culpa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In plus, doar Buzau - Bucuresti e cu radare, iar la 7-8 cand o sa o luati voi la drum inapoi nu o sa mai fie picior de radar

Au fost vreo doua si pe Nehoiu-Buzau sambata trecuta.

Iesirea din Buzau spre Brasov (Nehoiu-Siriu-Intorsura Buzaului) este decopertata, cu capace de canal ramase in relief, asa ca atentie. In rest, cel putin pana la Siriu asfaltul e foarte bun.

La Focul Viu se pare ca nu se poate ajunge decat pe picioare, din satul Terca.

E buna varianta Cislau-Valenii de Munte? Am vrut sa ne intoarcem pe-acolo, dar nu stiam daca e in regula drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cislau - Valeni e perfect asfaltu' (cel putin dupa Calvini incolo...dar nici pana la Calvini nu e rau).

Puteti merge linistiti cu orice motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E buna varianta Cislau-Valenii de Munte? Am vrut sa ne intoarcem pe-acolo, dar nu stiam daca e in regula drumul.

Am fost eu acu cateva saptamani. Cat este in judetul Buzau (vreo 20 de km) e cam prost drumul, dar fara gropi mari. Dupa aia este foarte bun asfaltul, refacut de curand. E o adevarata placere sa mergi pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost eu acu cateva saptamani. Cat este in judetul Buzau (vreo 20 de km) e cam prost drumul, dar fara gropi mari. Dupa aia este foarte bun asfaltul, refacut de curand. E o adevarata placere sa mergi pe el.

Beton! Multam! :rolleyes:

Macar stiu pe unde ma mai preumblu prin zona, ca trebuie sa mai trec pe-acolo. Au ramas prea multe locuri de vazut si sambata am fost cam contra-cronometru.

 

Pentru Dezamagitoru&Co: puteti face popas pentru halit la Magura. Mancare buna, multa, preturi destul de rezonabile, servire brici si foarte curat.

 

Bafta! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weekendul trecut si eu am fost in zona respectiva... pietroasele,ciolanu,magura,siriu,vulcanii noroiosi...drumu-i bun dar pentru o singura zi cum vreti voi sa faceti e haituiala mare....ve-ti vizita buzaul mai mult din saua mobrei ....drum bun sa aveti!

Editat de DarkDrac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cateva minute o sa fiu din nou in saua DL-ului de 650 - pica la tanc aceasta tura - as fi preferat sa fie duminica - mai aveam si eu putin timp pentru acomodare dupa aproape juma' de an de cand nu am mai calarit-o (motocicleta). Traseul nu cred ca o sa fie o problema pentru mine - poate distanta este cam mare pentru primul drum dupa atata timp.

 

Sper sa ne vedem sambata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu maine trebuie sa imi caut becuri pentru semnalele rupte sambata trecuta...asa ca nu pot ajunge din pacate.

Distractie placuta.

Sa faceti pozeeee ! :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna,

 

Maine sunt prezent si eu si DL-ul si pasagera de rigoare! Conditiile meteo si ale infrastructurii se anunta promitatoare. Azi mi-am luat motorul de la reconditionat, desi eram dezamagit de galbenul pal, perlat ce a iesit acum sunt tare incantat de el.... totusi maine vreau sa ma trezesc mai devreme sa curat putin lantul sa verific uleiul din motor..... ce sa mai emotie.

 

Ne vedem maine la 9!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...